Jednym z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, z którym zetknie się prędzej czy później prawie każdy, jest to, które dotyczy posiadaczy samochodów. Co to jest OC? To rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które ochroni niejako Twoją własność, gdy jesteś zobowiązany do pokrycia szkód, które spowodowałeś albo w razie niewywiązania się z umowy. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej podlega pod przepisy prawa, które powinien znać każdy kierowca, a także posiadacz pojazdu niebędący kierowcą! Przeczytaj więcej o tym, czym jest ubezpieczenie OC.
Z tego artykułu dowiesz się:
OC – co to jest?
Prawie każdy skojarzy skrót OC z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu. Najprościej ujmując takie ubezpieczenie będzie Ci potrzebne najbardziej wtedy, gdy z Twojej winy powstanie stłuczka czy kolizja. W takiej sytuacji pokryje ono koszty zniwelowania szkód, które spowodowałeś – np. wgniecenie czyjejś karoserii czy zniszczenie zderzaka. Ubezpieczenie OC musi posiadać każdy właściciel nie tylko samochodu, ale i każdego pojazdu mechanicznego. Sprawdź, co może stać się, gdy nie masz ważnego OC komunikacyjnego. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jednoznacznie kojarzy się ubezpieczeniami komunikacyjnymi, gdyż jest ono obowiązkowe. Kierowcy powinni więc pamiętać, że wszystkie przepisy związane z posiadaniem polisy OC, a także obowiązki ubezpieczycieli są zapisane we właściwej Ustawie. Jest to Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych i to właśnie do niej należy się odwoływać, mając jakiekolwiek wątpliwości. Istotną informacją jest również to, że owa Ustawa nie obejmuje innych ubezpieczeń komunikacyjnych, które nie są obowiązkowe. W praktyce oznacza to, że ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i jego zakres jest ściśle określony przez Ustawę, a towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek się do niej dostosować, podczas gdy w przypadku AC, Assistance i innych polis ma sporą dowolność w zakresie kształtowania umowy z klientem.
Mając więc jakiekolwiek wątpliwości na przykład co do zakresu ochrony danej polisy komunikacyjnej, zawsze należy zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, które każdy ubezpieczyciel musi udostępnić klientowi przed podpisaniem umowy, gdyż jest to szczegółowy opis produktu, który kupuje osoba ubezpieczona. Na Kioskpolis.pl można znaleźć porównania setek różnych polis komunikacyjnych od wiodących towarzystw działających na polskim rynku, więc każdy z łatwością znajdzie polisę, która swoim zakresem ochrony odpowiada jego potrzebom.
Jednak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma znacznie szerszą definicję. To rodzaj ochrony majątkowej, która obejmuje sytuacje, gdy ubezpieczony zobligowany jest do zniwelowania wyrządzonych przez niego szkód w następstwie tak zwanego czynu niedozwolonego. Określa się tak prawniczo każdą czynność, która objęta jest umową o odpowiedzialności cywilnej. Zdarzenie, za które jesteś odpowiedzialny, a w wyniku którego powstała jakaś szkoda nie musi być absolutnie spowodowane umyślnie. Ubezpieczenie OC obejmuje każdą osobę, która została z Twojej winy poszkodowana oraz Twoich kontrahentów – w sytuacji, gdy nie wywiązałeś się z umowy.
Ubezpieczenie OC dzieli się na obowiązkowe i dobrowolne.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – kiedy obowiązuje?
Oprócz konieczności posiadania komunikacyjnego OC w przypadku, gdy masz samochód i się nim poruszasz, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest wymagane jeszcze w wielu sytuacjach – szczególnie zawodowych. Musisz je posiadać prawie zawsze, gdy jesteś specjalistą i masz odpowiedzialną pracę. Jeśli wykonujesz zawód, którego błędne wykonywania może narażać ludzi na szkody, posiadanie ubezpieczenia OC jest niezwykle istotne i de facto chroni również Twoje interesy. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w pracy jest polecane nawet wtedy, gdy nie jest obowiązkowe. Między innymi kierowcy zawodowi mają obowiązek wykupowania polis ubezpieczeniowych właściwych dla wykonywania tego zawodu i jest to powiązane bezpośrednio z możliwością legalnego świadczenia usług i dostania na to pozwolenia od właściwego urzędu. Kupując takie OC, również należy szczegółowo sprawdzić zakres ochrony.
Czy wiesz, że..?
Nie tylko komunikacyjne ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe. Nawet kilkadziesiąt zawodów jest w naszym kraju objętych koniecznością posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Musi je mieć choćby: lekarz, adwokat, księgowy, architekt, inżynier, agent ubezpieczeniowy, komornik sądowy, rolnik.
Zawodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podlega różnym rozporządzeniom w zależności od charakteru pracy i są poddane różnym regulacjom prawnym. Niemniej jednak każdy zawód objęty obowiązkiem posiadania ubezpieczenia OC wymaga podpisania odpowiedniej umowy – w innym razie osoba wykonująca go podlega karze. Przykładowo – lekarz, który popełni błąd w sztuce, a nie ma obowiązkowej polisy OC może zostać zawieszony w zawodzie nawet na 5 lat czy też samodzielnie pokryć finansowe konsekwencje swojego działania.
OC – jakie szkody pokrywa?
Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowe i komunikacyjne to nie jedyne możliwości asekuracji w przypadku nieumyślnego spowodowania określonej szkody. OC przydaje się również w życiu prywatnym – przede wszystkim, gdy:
- posiadasz nieruchomość,
- wynajmujesz lokal,
- jesteś właścicielem psa, konia lub innego zwierzęcia,
- jesteś rodzicem,
- często jeździsz na rowerze.
Dlaczego ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przydaje się w powyższych sytuacjach? Ochroni Cię bowiem przed finansowymi stratami związanymi ze szkodami, które możesz spowodować nieumyślnie w codziennym życiu. Są to takie możliwe zdarzenia, jak:
- zalanie sąsiadów,
- wybicie okna przez dziecko np. w trakcie zabawy piłką,
- ugryzienie lub zniszczenie mienia przez psa,
- wypadek na rowerze, w wyniku którego uszkadzasz inny pojazd lub ciało osoby,
- nieutrzymanie posesji w należytym stanie, wskutek czego ktoś np. łamie nogę poślizgnąwszy się na nieodśnieżonym chodniku.
Poszkodowany sąsiad? Nic się nie martw!
Jeśli posiadasz ważne ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i zdarzy Ci się spowodować nieumyślną szkodę sąsiadowi (zalanie, wybicie szyby, pożar) nie musisz martwić się ani o koszty pokrycia szkód ani o konieczność załatwiania formalności. Odszkodowanie wypłaci sąsiadowi jego ubezpieczyciel, a ten z kolei skontaktuje się z Twoim i załatwią oni sprawy między sobą. Pamiętaj jednak, że zakres Twojego ubezpieczenia OC obejmuje kwoty szkód, które mieszczą się w ustalonym w polisie limicie.
Jak się chronić? Zobacz, jak działa nieobowiązkowe ubezpieczenie OC
W życiu prywatnym, czyli poza godzinami pracy, kiedy obejmuje Cię ochrona zawodowa, jesteś szczególnie narażony na występowanie nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli chcesz mieć prywatne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które znacznie ułatwi życie w obliczu ewentualnych konsekwencji Twoich nieumyślnych działań, możesz je wykupić w polisie mieszkaniowej.
Lokatorskie ubezpieczenie OC chroni Cię od roszczeń poszkodowanych sąsiadów ale także przed szkodami, które wyrządzisz w wynajmowanym mieszkaniu. Jeśli posiadasz psa lub kota lokal jest bowiem w jakimś stopniu narażony na zniszczenie – w takiej sytuacji możesz liczyć na to, że Twój ubezpieczyciel pokryje koszty ich naprawy.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym pokrywa koszty:
- pracy ekspertów,
- pomocy prawnej,
- obrony sądowej,
- związanych z niwelacją szkód i ich zapobieganiem.
Prywatne ubezpieczenie OC chroni Cię także na wakacjach czy podczas wycieczek i uprawiania sportów. Jeśli np. wyrządzisz komuś nieumyślną krzywdę podczas zjeżdżania na nartach czy jechania na rowerze możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela.
Ubezpieczenie OC – do czego jest potrzebne?
Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą powinien również rozważyć kupno ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Nawet, jeśli Twój zawód nie jest objęty obowiązkiem prawnym wykupienia takiej polisy, prowadząc firmę każdego rodzaju, możesz być narażony na sytuacje, kiedy to Ty jesteś winny wyrządzenia jakiejś szkody swojemu klientowi czy kontrahentowi. Przykładem może być choćby działalność usługowa, polegająca na naprawie sprzętu elektronicznego. Jeśli przez przypadek zniszczysz powierzone sobie urządzenie, ubezpieczenie OC ochroni Cię przed konsekwencjami, pokrywając koszty związane z odszkodowaniem należnym właścicielowi. Szkoda nie musi być jedynie związana z Twoim błędem, ale również nieumyślnym wypadkiem – choćby awarią sprzętu czy zalaniem lokalu.
Ubezpieczenie OC przyda się każdemu właścicielowi firmy również ze względu na posiadaną lub wynajmowaną nieruchomość. Każdy wypadek na terenie Twojej działalności gospodarczej może być uznany za zaistniały z Twojej winy. Warto zatem zaasekurować się, posiadając ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które nawet w przypadku faktycznego błędu po Twojej stronie, zapewni Ci miękkie lądowanie i pokryje koszty związane z jego konsekwencjami.
Ile kosztuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?
Często pojawiającym się pytaniem jest to, ile kosztuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jest to jednak zależne od bardzo wielu czynników. Jeśli chodzi o najpopularniejsze ubezpieczenia komunikacyjne OC, może to być kwota od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy w skali roku. Jest to zależne od czynników, takich jak:
- wiek kierowcy,
- model posiadanego auta,
- historia kierowcy,
- wykonywany zawód,
- i wiele innych.
Ponadto każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma wolną rękę w kształtowaniu swojej polityki cenowej. Tylko zakres cenowy jest narzucany przez ustawodawcę, więc cena OC może być skrajnie zróżnicowana w zależności od firmy. Dlatego też przed zakupem OC samochodowego warto sprawdzić jak najwięcej ofert, by móc wybrać najlepszą. Porównywarka Kioskpolis.pl pozwoli zrobić to błyskawicznie i wybrać te oferty, które są atrakcyjne pod względem ceny, a także znaleźć szerokie spektrum tanich ubezpieczeń dodatkowych, takich jak AC czy Assistance.
Sprawdź również:
Komentarze (8)
Witam. Właśnie kupiłem samochód , audi A3 rocznik 2010 w dieslu. Od poprzedniego własciciela, starszego pana. OC jest ważne do marca 2021. Czy teraz muszę wykupić nową polisę oc na siebie , czy mogę jeździć na obecnej? Boje sie że zapłace dużo więcej, bo nie mam jeszcze duzych znizek.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ma pan wykupione ubezpieczenie OC zadecyduje o rekalkulacji składki. Jeżeli poprzedni właściciel samochodu posiadał wysokie zniżki za bezszkodową jazdę, możliwe że zapłaci pan więcej. O rekalkulacji składki za OC napisaliśmy w osobnym artykule, który znajdzie Pan pod tym adresem: https://kioskpolis.pl/rekalkulacja-skladki-oc/.
Kupując samochód może Pan zrezygnować z dotychczasowej umowy i poszukać najkorzystniejszej dla siebie oferty w naszym kalkulatorze https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/?stepKey=1-model
Ostatnio dużo jeżdże rowerem szosowym i zastanawiałem się co się stanie jeśli niechcący spowoduję wypadek. W moich okolicach praktycznie nie ma ścieżek rowerowych i poruszam się na dwoch kółkach po szosie 🙁 Jeżdżę ostrożnie, ale nieszczęścia chodzą po ludziach. Zawsze może się np. zdarzyc że oberwę komus lusterko. Czy istnieje możliwość wykupienia Oc dla rowerzysty, tak jak dla właściciela samochodu?
Tak, wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma rozbudowaną ofertę dla rowerzystów. Z łatwością znajdzie Pan odpowiednią polisę OC z sumami gwarancyjnymi sięgającymi nawet kilkuset tysięcy złotych. W pakiecie będzie Pan też mógł kupić polisę NNW i ubezpieczenie casco na wypadek kradzieży roweru. Ubezpieczenie może obowiązywać przez rok lub 7 miesięcy.
Od 2016 r auto zostało poddane gruntownemu remontowi,który trwa do dziś i nie wiadomo,kiedy dokończę ten projekt a bardzo bym chciał.Auto w cudzysłowiu bo to częśći do suzuki vitara 99r leżą w garażu i muszę płacić co roku.Czy muszę płacić i dlaczego?
Niestety, według prawa, mimo, że auto stoi w garażu, ale jest zarejestrowane- musi być ubezpieczone.
Miałem stłuczkę z mojej winy / miałem ubezpieczenie OC , kierowca ma problem z uzyskaniem odszkodowania, samochód był własnością zmarłej żony ( 5 lat po śmierci nie uregulowali spraw spadkowych )
Twierdzi, że nie będzie walczył z ubezpieczalnią tylko kieruje sprawę do sądu cywilnego.
Po pierwsze czy muszę się obawiać ???
Po drugie do kogo się zgłosić gdy dostanę wezwanie ???
Dzięki za pomoc.
Dzień dobry, jeżeli posiadał Pan ważną polisę OC to wypłata odszkodowania leży po stronie Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Brak przerejestrowania samochodu osoby poszkodowanej w stłuczce nie powinno Pana pociągać do odpowiedzialności wypłaty odszkodowania. Jeżeli otrzyma Pan wezwanie zachęcamy do skorzystania z porady prawnej.