Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC auta?

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC auta?

3.5/5 - (Ocen: 6)

Wysokość ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników, nie tylko od liczby i wysokości zniżek, które Ci przysługują. Jeśli porównasz wysokość składki OC Twojej, szwagra i kolegi z pracy, może się okazać, że choć dotyczą Was podobne ulgi, każdy płaci zupełnie inną kwotę. Przekonaj się zatem, od czego zależy wysokość OC, a następnie wybierz ubezpieczyciela i najkorzystniejszą ofertę dla siebie. Sprawdź, od czego zależy wysokość OC, by wiedzieć, na co zwracać uwagę przy rozpatrywaniu ofert towarzystw ubezpieczeniowych.

Na rynku dostępne są setki ofert ubezpieczeń komunikacyjnych, więc przed zakupem zawsze warto dobrze się zastanowić. Sprawdź, od czego zależy wysokość OC, by wiedzieć, jak oszczędzić, jak największe kwoty.

Od czego zależy ubezpieczenie samochodu?

Jednym z czynników wpływających na wysokość ubezpieczenia OC jest sam właściciel auta, a konkretniej jego dane. Wśród nich ważne są m.in.:

 • wiek – im jesteś młodszy, tym stawki są wyższe, dlatego ubezpieczenie dla młodych kierowców kosztuje więcej. Towarzystwo ubezpieczeniowe traktuje Cię jako kierowcę niedoświadczonego, a przede wszystkim nieposiadającego bezszkodowej historii jazdy – tę możesz sobie wyrobić tylko z czasem. Jako młody kierowca znajdujesz się w grupie o największym ryzyku spowodowania wypadku. Cechami przedstawicieli tej grupy są brawura, mniej ostrożna jazda i poruszanie się z większą prędkością,
 • długość posiadania prawa jazdyOC dla młodych kierowców jest wyższe w dużej mierze dlatego, że mają mniejsze doświadczenie. To z kolei oznacza, że nawet jeśli jesteś osobą starszą, ale „nową na drodze”, powinieneś spodziewać się zwyżki OC. Zachodzi bowiem większe ryzyko, że przydarzy Ci się kolizja,
 • wielkość miasta – im większe jest miasto, w którym mieszkasz, tym wyższa wysokość ubezpieczenia OC. Zależność ta podyktowana jest faktem, że w dużych miastach panuje większy ruch, a więc zachodzi większe ryzyko wejścia w kolizję. Stawki OC proponowane mieszkańcom wsi, a także małych miast, są atrakcyjniejsze,

  Warto wiedzieć

  Czynnikiem wpływającym na to, ile kosztuje OC, jest również liczba kolizji i wypadków, do których dochodzi w zamieszkiwanym przez Ciebie mieście. Miejscowości o podwyższonym ryzyku przyczyniają się do zwyżki OC.

 • stan cywilny i dzieci – jako małżonek i rodzic potencjalnie będziesz prowadził spokojniej i rozważniej, dlatego może przysługiwać Ci zniżka. I odwrotnie: statystycznie bezdzietny kawaler jest mniej uważny i częściej przekracza prędkość, co przekłada się na wyższe proponowane mu stawki OC.

To, od czego zależy wysokość OC, jak widać, jest dość skomplikowane. Trzeba zaznaczyć, że żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie upublicznia dokładnych kryteriów, na podstawie których kalkulowane są składki dla swoich klientów. Są to strzeżone i newralgiczne dane, więc można jedynie bazować na domysłach, oraz ogólnych założeniach, którymi kierują się ubezpieczyciele. Warto jednak wiedzieć, że każda firma bierze pod uwagę inne aspekty, a ich znaczenie ma zróżnicowaną wagę dla każdego podmiotu. Z tego wynika, że praktycznie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym można liczyć na zupełnie inną stawką. Biorąc pod uwagę, jak wiele czynników wpływa na to, od czego zależy wysokość ubezpieczenia CO samochodu, różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami mogą wynieść kilkadziesiąt procent.

Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie zestawienie wszystkich najlepszych ofert na rynku i wybranie tej, która będzie najbardziej atrakcyjna w danej sytuacji. Sytuacja na rynku bardzo szybko się zmienia, więc warto sprawdzać takie porównania przed każdym przedłużeniem umowy. W ten sposób można oszczędzać nawet kilkaset złotych rocznie. Ponad cały proces zakupu polisy ubezpieczeniowej przebiega online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Drobna stłuczka w mieście – młody kierowca

Współwłaściciel samochodu a OC

Na wysokość ubezpieczenia OC wpływają nie tylko dane Twoje, ale również współwłaścicieli samochodu. Kwestie zaprezentowane wyżej, a więc wiek, długość posiadania prawa jazdy czy stan cywilny, są sprawdzane pod kątem wszystkich właścicieli auta. To z nich wylicza się ostateczne stawki OC.

Sprawdź ceny OC i AC

Wysokość ubezpieczenia OC zwiększa się zwłaszcza w sytuacji, gdy współwłaścicielem auta jest osoba młoda i niedoświadczona. Dzieje się tak np. wówczas, gdy współdzielisz pojazd z synem lub młodym współpracownikiem. Nawet jeśli to Ty prowadzisz częściej, w oczach ubezpieczyciela ryzyko spowodowania kolizji jest znacząco wyższe, niż gdybyś był wyłącznym właścicielem auta.

Zarejestrowanie auta razem ze współwłaścicielem jest całkowicie legalnym sposobem na zmniejszenie wysokości stawki OC. Trzeba jednak pamiętać, że wysokość opłat samochodu OC to nie jedyne koszty w takiej sytuacji, gdyż być może będzie trzeba też zapłacić podatek od darowizny. Jeśli jednak współwłaścicielem będzie członek bliskiej rodziny, nie trzeba płacić dodatkowych podatków. Warto jednak pamiętać, że w przypadku kolizji wszyscy utraca wypracowane zniżki – włącznie ze współwłaścicielem, nawet jeśli to nie on był winowajcą zdarzenia.

Pamiętaj jednak, że każdy klient oceniany i traktowany jest indywidualnie. Mimo niezmiennych danych – nie wpłyniesz na swój wiek czy długość posiadania prawa jazdy – możesz być inaczej traktowany przez konkurencyjnych ubezpieczycieli. Dzieje się tak, ponieważ każde towarzystwo uważa za istotne inne czynniki. Wylicz przykładową wysokość stawki OC za pomocą kalkulatora OC AC.

Wysokość ubezpieczenia OC zależy od bezszkodowej historii jazdy

Od czego zależy cena OC? Ocena pojazdu

Czynniki mające wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej samochodu OC wiążą się także z samym pojazdem. Dotyczą one m.in.:

 • marki samochodu – ubezpieczyciele mają wgląd nie tylko w dane dotyczące miejscowości, w których częściej dochodzi do wypadków, ale również statystyk przedstawiających, które marki i modele samochodów częściej powodują szkody. Jeśli Twój pojazd znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, zapłacisz za OC więcej,
 • przebiegu – ten aspekt wiąże się ze stanem technicznym auta. Nowy, ale bardzo wyeksploatowany samochód będzie bardziej podatny na awarie, a co za tym idzie – mniej bezpieczny. Łatwiej wejdziesz nim w kolizję niż autem nowym o małym przebiegu,
 • wielkości silnika – im większy silnik ma Twoje auto, tym szybciej możesz się nim poruszać. Duża prędkość z kolei sprzyja kolizjom i wypadkom. Musisz zatem liczyć się z tym, że przy dużym silniku proponowane Ci stawki OC wzrosną,
 • wieku pojazdu – im starsze auto, tym trudniej się je prowadzi i tym bardziej jest narażone na uszkodzenia. Obowiązuje tu podobna zasada, co przy przebiegu. Starszy pojazd jest w gorszym stanie technicznym niż nowy.

To, co wpływa na wysokość składki OC z powyższych czynników to przede wszystkim wielkość silnika. Mocne i sportowe samochodu uznawane są za o wiele bardziej ryzykowne, więc zazwyczaj wysokość składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC będzie o wiele wyższa. Różnica może wynieść od kilkudziesięciu, do nawet ponad stu procent. Nie bez znaczenia jest też marka samochodu. Jeśli posiada się auto uznawane za sportowe z dużym silnikiem, składka OC będzie zdecydowanie wyższa. Idąc tym tropem, jeśli chce się nabyć auto, za które składki nie będą zbyt wysokie, należy szukać samochodów marek niekojarzących się z jazdą sportową, a także z małymi silnikami rzędu 1,2-1,4 litra. To, co wpływa na wysokość OC, jest jednak zależne od większej ilości czynników, więc warto sprawdzić najlepsze oferty na rynku w danej sytuacji. Porównywarka OC Kioskpolis.pl pozwoli na błyskawiczne zestawienie najlepszych ofert, które będą dopasowane do klienta. W ten sposób można łatwo uniknąć przepłacania za polisę, a wypowiedzenie OC u bieżącego ubezpieczyciela pozwoli na szybkie kupienie nowej, korzystniejszej polisy. Kupując razem najtańsze OC i ubezpieczenie AC, można też sporo zaoszczędzić na jednostkowej cenie poszczególnych polis, zyskując bardzo rozbudowany zakres ochrony.

Jak widzisz, wysokość ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników. Więcej zapłacisz, będąc młodym kierowcą oraz kierowcą z małym doświadczeniem, a także mając auto stare bądź z większym silnikiem. Z kolei na korzystniejsze stawki OC możesz liczyć, przedłużając ubezpieczenie w tym samym towarzystwie czy jeżdżąc uważanie i mając lepszą historię ubezpieczenia. Zanim wybierzesz ofertę dla siebie, dobrze porównaj dostępne opcje!

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Na czym polega regres ubezpieczeniowy?

Na czym polega regres ubezpieczeniowy?

Zdecydowanie się na odpowiednie ubezpieczenie wymaga sprawdzenia wielu informacji, które dotyczą między innymi takich kwestii jak regres ubezpieczeniowy. Gdy nie ma się pełnej wiedzy o konkretnych zapisach, które mogą pojawić się w umowach ubezpieczenia, wówczas można narazić się […]

więcej
Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Po upływie 12 miesięcy kierowcy muszą przedłużyć swoje umowy na ubezpieczenia komunikacyjne. Wiele osób ma noworoczne postanowienie, by zmienić firmę lub kupić nowy samochód. Niezależnie od tego, co ma się w planach, trzeba właściwie zadbać o wszystkie formalności. […]

więcej
Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Co obejmuje OC samochodu? Czy zakres ubezpieczenia OC możesz wybrać sam, by zaoszczędzić? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące obowiązkowej polisy komunikacyjnej i przekonaj się, przed czym Cię chroni. Wylicz w naszym kalkulatorze OC składkę, by móc skorzystać z oferty […]

więcej
Czym jest tzw. OC komisowe?

Czym jest tzw. OC komisowe?

Każdy samochód, który ma prawo do poruszania się po polskich drogach, musi mieć ubezpieczenie OC, co sprawia, że przy zakupie używanego auta, warto sprawdzić, co jest to komisowe OC. Wiele komisów, a nawet pośredników sprzedaży pojazdów przekazuje kierowcom […]

więcej