Wysokość ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników, nie tylko od liczby i wysokości zniżek, które Ci przysługują. Jeśli porównasz wysokość składki OC Twojej, szwagra i kolegi z pracy, może się okazać, że choć dotyczą Was podobne ulgi, każdy płaci zupełnie inną kwotę. Przekonaj się zatem, od czego zależy wysokość OC, a następnie wybierz ubezpieczyciela i najkorzystniejszą ofertę dla siebie.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:
Od czego zależy ubezpieczenie samochodu?
Jednym z czynników wpływających na wysokość ubezpieczenia OC jest sam właściciel auta, a konkretniej jego dane. Wśród nich ważne są m.in.:
- wiek – im jesteś młodszy, tym stawki są wyższe, dlatego ubezpieczenie dla młodych kierowców kosztuje więcej. Towarzystwo ubezpieczeniowe traktuje Cię jako kierowcę niedoświadczonego, a przede wszystkim nieposiadającego bezszkodowej historii jazdy – tę możesz sobie wyrobić tylko z czasem. Jako młody kierowca znajdujesz się w grupie o największym ryzyku spowodowania wypadku. Cechami przedstawicieli tej grupy są brawura, mniej ostrożna jazda i poruszanie się z większą prędkością,
- długość posiadania prawa jazdy – OC dla młodych kierowców jest wyższe w dużej mierze dlatego, że mają mniejsze doświadczenie. To z kolei oznacza, że nawet jeśli jesteś osobą starszą, ale „nową na drodze”, powinieneś spodziewać się zwyżki OC. Zachodzi bowiem większe ryzyko, że przydarzy Ci się kolizja,
- wielkość miasta – im większe jest miasto, w którym mieszkasz, tym wyższa wysokość ubezpieczenia OC. Zależność ta podyktowana jest faktem, że w dużych miastach panuje większy ruch, a więc zachodzi większe ryzyko wejścia w kolizję. Stawki OC proponowane mieszkańcom wsi, a także małych miast, są atrakcyjniejsze,
Warto wiedzieć
Tym, od czego zależy OC, jest również liczba kolizji i wypadków, do których dochodzi w zamieszkiwanym przez Ciebie mieście. Miejscowości o podwyższonym ryzyku przyczyniają się do zwyżki OC.
- stan cywilny i dzieci – jako małżonek i rodzic potencjalnie będziesz prowadził spokojniej i rozważniej, dlatego może przysługiwać Ci zniżka. I odwrotnie: statystycznie bezdzietny kawaler jest mniej uważny i częściej przekracza prędkość, co przekłada się na wyższe proponowane mu stawki OC.
Współwłaściciel samochodu a OC
Na wysokość ubezpieczenia OC wpływają nie tylko dane Twoje, ale również współwłaścicieli samochodu. Kwestie zaprezentowane wyżej, a więc wiek, długość posiadania prawa jazdy czy stan cywilny, są sprawdzane pod kątem wszystkich właścicieli auta. To z nich wylicza się ostateczne stawki OC.
Wysokość ubezpieczenia OC zwiększa się zwłaszcza w sytuacji, gdy współwłaścicielem auta jest osoba młoda i niedoświadczona. Dzieje się tak np. wówczas, gdy współdzielisz pojazd z synem lub młodym współpracownikiem. Nawet jeśli to Ty prowadzisz częściej, w oczach ubezpieczyciela ryzyko spowodowania kolizji jest znacząco wyższe, niż gdybyś był wyłącznym właścicielem auta.
Pamiętaj jednak, że każdy klient oceniany i traktowany jest indywidualnie. Mimo niezmiennych danych – nie wpłyniesz na swój wiek czy długość posiadania prawa jazdy – możesz być inaczej traktowany przez konkurencyjnych ubezpieczycieli. Dzieje się tak, ponieważ każde towarzystwo uważa za istotne inne czynniki. Wylicz przykładową wysokość stawki OC za pomocą kalkulatora OC AC.
Od czego zależy cena OC? Ocena pojazdu
Czynniki mające wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej samochodu OC wiążą się także z samym pojazdem. Dotyczą one m.in.:
- marki samochodu – ubezpieczyciele mają wgląd nie tylko w dane dotyczące miejscowości, w których częściej dochodzi do wypadków, ale również statystyk przedstawiających, które marki i modele samochodów częściej powodują szkody. Jeśli Twój pojazd znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, zapłacisz za OC więcej,
- przebiegu – ten aspekt wiąże się ze stanem technicznym auta. Nowy, ale bardzo wyeksploatowany samochód będzie bardziej podatny na awarie, a co za tym idzie – mniej bezpieczny. Łatwiej wejdziesz nim w kolizję niż autem nowym o małym przebiegu,
- wielkości silnika – im większy silnik ma Twoje auto, tym szybciej możesz się nim poruszać. Duża prędkość z kolei sprzyja kolizjom i wypadkom. Musisz zatem liczyć się z tym, że przy dużym silniku proponowane Ci stawki OC wzrosną,
- wieku pojazdu – im starsze auto, tym trudniej się je prowadzi i tym bardziej jest narażone na uszkodzenia. Obowiązuje tu podobna zasada, co przy przebiegu. Starszy pojazd jest w gorszym stanie technicznym niż nowy.
Jak widzisz, wysokość ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników. Więcej zapłacisz, będąc młodym kierowcą oraz kierowcą z małym doświadczeniem, a także mając auto stare bądź z większym silnikiem. Z kolei na korzystniejsze stawki OC możesz liczyć, przedłużając ubezpieczenie w tym samym towarzystwie czy jeżdżąc uważanie i mając lepszą historię ubezpieczenia. Zanim wybierzesz ofertę dla siebie, dobrze porównaj dostępne opcje!
Sprawdź również: