Czym jest ochrona zniżek OC?

Czym jest ochrona zniżek OC?

4.8/5 - (Ocen: 10)

Czy grozi Ci utrata zniżek OC po kolizji? Jeżeli nie posiadasz dodatkowej polisy u swojego ubezpieczyciela, prawdopodobnie tak. Przed ryzykiem zabezpieczysz się, korzystając z ochrony zniżek OC. Przeczytaj, czym ona jest, komu się ją oferuje, a także ile kosztuje. Wylicz składkę OC w naszym kalkulatorze, żeby wybrać najlepszą ofertę – dopasowaną do Twoich potrzeb. Ochrona zniżek OC jest opłacalna w bardzo wielu sytuacjach, więc warto rozważyć taką możliwość.

Ochrona zniżek OC – czym jest?

Ochrona zniżek OC, inaczej zwana ubezpieczeniem zniżek OC, to dodatkowa usługa, którą możesz wykupić w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którego usług korzystasz. Posiadanie jej sprawia, że nawet jeśli z Twojej winy dojdzie do kolizji, wypadku lub innej szkody na drodze, zdarzenie to nie wpłynie na wypracowane przez Ciebie zniżki. Warto jednak podkreślić, że ochronę zniżek OC oferuje niewiele towarzystw ubezpieczeniowych, a te, które ją oferują, pozwalają na zachowanie zniżek wyłącznie w przypadku pierwszej kolizji czy szkody. Jeśli ochrona zniżek OC jest dostępna u danego ubezpieczyciela, warto rozważyć, czy będzie opłacalna, gdyż zazwyczaj odpowiedź jest twierdząca. Jeśli zaś towarzystwo, w którym aktualnie posiada się ubezpieczenie, nie oferuje ochrony zniżek, nic straconego. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie i bardzo łatwe sprawdzenie ofert obowiązkowego OC u kilkudziesięciu wiodących towarzystw z polskiego rynku.

Algorytm uwzględnia bardzo wiele parametrów, więc każdy z łatwością znajdzie polisy spełniające jego potrzeby, a poza tym, że znajdzie się firmy chcące zaoferować ochronę zniżek, można też oszczędzić spore kwoty na samej polisie ubezpieczeniowej. Biorąc pod uwagę, jak kształtują się ceny OC, różnica w cenie pomiędzy aktualnym ubezpieczeniem, a innymi ofertami może wynieść nawet kilkadziesiąt procent, więc warto się tym zainteresować.

Sprawdź ceny OC i AC

Zachowaj zniżki mimo spowodowania wypadku dzięki ochronie zniżek OC

Jak działa ochrona zniżek OC?

Ubezpieczenie zniżek OC nie chroni od zmiany ceny ubezpieczenia w kolejnym okresie rozliczeniowym. Warto bowiem pamiętać, że uczestnictwo w kolizji to tylko jeden z czynników wpływających na wysokość składki. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może dać Ci gwarancji, że cena zostanie zachowana lub – w przypadku gromadzenia zniżek za bezszkodową jazdę – obniżona, ponieważ nie może przewidzieć, czy nie zmienią się pozostałe czynniki. Każde z towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku, funkcjonuje według przepisów Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jednak nie reguluje ona polityki cenowej poszczególnych podmiotów. Dlatego też każde z towarzystw ma swoje sposoby wyliczania składki, a to oznacza, że ochrona zniżki OC także może być kształtowana w różny sposób.

Przeczytaj również: Zniżki OC – ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC?

Kto może skorzystać z ubezpieczenia zniżek OC?

Oferta ochrony zniżek OC dedykowana jest osobom fizycznym. Nie skorzystają z niej osoby prowadzające działalność gospodarczą. Mogą ją za to wykupić kredytobiorcy oraz leasingobiorcy. Dodatkowa polisa jest szczególnie atrakcyjna dla kierowców, którzy korzystają z wysokiej klasy zniżek, sięgających nawet 60%.

Takie osoby mają najwięcej do stracenia, więc to, ile kosztuje ochrona zniżek OC, sprawia że wykupienie tej dodatkowej polisy nadal pozostaje opłacalne dla właściciela pojazdu. Przed zakupem polisy warto jednak sprawdzić aktualny ranking ubezpieczeń samochodowych, by znaleźć najbardziej korzystną ofertę na rynku. Można to zrobić poprzez Kioskpolis.pl, gdyż porównywarka uwzględnia wszystkie posiadane przez kierowcę zniżki i w ten sposób kalkuluje składkę u wszystkich partnerskich towarzystw ubezpieczeniowych.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Warto, by nad wykupieniem ochrony zniżek OC zastanowili się współwłaściciele pojazdów, zwłaszcza jeśli drugim kierowcą jest osoba, która dopiero uzyskała prawo jazdy i brakuje jej doświadczenia na drodze. Ubezpieczenie zniżek OC jest korzystne także dla posiadaczy kilku samochodów, ponieważ może objąć ochroną wszystkie.

Czy grozi Ci utrata zniżek OC po kolizji?

W części towarzystw ubezpieczeniowych dzięki ubezpieczeniu zniżek OC jesteś chroniony tylko w przypadku pierwszej kolizji, w innych zaś dodatkowa polisa zadziała jedynie w przypadku szkody nieprzekraczającej jakiejś wartości, np. 5 tys. zł. Raz dodatkowa polisa jest płatna, innym razem nie. Stali klienci mogą otrzymać lepszą ofertę, np. zniesienie bariery kwoty naprawy szkody. To wszystko jest zależne od polityki konkretnego towarzystwa, więc mając wątpliwości, można dopytać agenta ubezpieczeniowego. Na Kioskpolis.pl dostaje się osobistego opiekuna klienta, który będzie w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości związane z procesem zakupu polisy, a także szczegółami zasad ubezpieczenia.

Nie martw się o cenę OC mimo spowodowania wypadku dzięki ochronie zniżek OC

To jednak nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Po spowodowaniu wypadku – mimo posiadania ochrony zniżek – czeka Cię utrata zniżek OC, jeśli przejdziesz do innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dzieje się tak, ponieważ jest to polisa, która działa tylko u jednego konkretnego ubezpieczyciela – tego, u którego ją wykupiłeś.

UWAGA

Inne towarzystwa ubezpieczeniowe będą w posiadaniu informacji o spowodowaniu przez Ciebie szkody, ponieważ aktualny ubezpieczyciel ma obowiązek zgłosić zdarzenie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ile kosztuje ochrona zniżek OC?

Nie ma jednej powszechnej ceny dla ubezpieczenia zniżek OC – każde towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć inną. Ponadto cena dodatkowej ochrony może być ustalana indywidualnie, wyliczana dla każdego klienta z osobna. U niektórych ubezpieczycieli można ją nabyć także w kontekście polisy AC – warto się nad tym zastanowić. Warunki korzystania z niej są analogiczne do korzystania z ochrony zniżek OC.

Wylicz obecną składkę w naszym kalkulatorze OC i zastanów się, ile możesz zaoszczędzić dzięki skorzystaniu z dodatkowego ubezpieczenia zniżek. Jeśli chcesz je wykupić, porównaj oferty towarzystw i wybierz najkorzystniejszą dla siebie. 

Kiedy rozpoczyna się ochrona ubezpieczeniowa OC?

To, kiedy rozpoczyna się ochrona ubezpieczeniowa OC, jest określone w umowie. Zazwyczaj jest to następny dzień podpisania umowy. Jeśli jednak chce się kupić dodatkowe polisy, warto pomyśleć już wcześniej o podpisaniu nowej umowy lub przedłużeniu obowiązującej i jednoczesnym wykupieniu wszystkich dodatkowych polis. Gdy umowa będzie już obowiązywać, nie będzie to możliwe aż do momentu podpisywania nowej umowy.

Zanim jednak podpisze się nową umowę, zawsze warto sprawdzić ranking ubezpieczycieli, by spośród tych, które oferują ochronę zniżek OC wybrać najlepszych. Dzięki Kioskpolis.pl porównanie wielu ofert potrwa jedynie kilka chwil i można kupić ubezpieczenie nawet w ostatnim momencie, przed wygaśnięciem starej umowy.

Porównaj oferty

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek w OC?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek w OC?

Każdy kierowca musi wykupić obowiązkową polisę OC, więc warto sprawdzić również, ile kosztuje ubezpieczenie bez zniżek. Ma to duże znaczenie w kontekście zdecydowania się na takie produkty, które pomimo braku możliwości skorzystania ze specjalnych cen, będą w stanie […]

więcej
Ceny OC a pojemność silnika – zobacz, jak zaoszczędzić

Ceny OC a pojemność silnika – zobacz, jak zaoszczędzić

Zależność opłat OC od pojemności silnika jest dość spora, dlatego w pewnych stopniu możesz regulować cenę swojego ubezpieczenia samym wyborem samochodu, którym się poruszasz. Zobacz, jakie mogą być ceny OC w przypadku różnych aut i zaoszczędź na opłatach.

więcej
Zniżki OC – ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC?

Zniżki OC – ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC?

Składki polis komunikacyjnych bywają bardzo wysokie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują jednak wybranym kierowcom korzystne upusty. Jakie trzeba spełnić warunki, by mniej płacić za ubezpieczenie samochodu? Wyjaśniamy czym są zniżki OC, a także jak i kiedy można je zdobyć! Dowiedz […]

więcej
Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Zgodnie z przepisami, każdy polski kierowca jest zobowiązany do ubezpieczenia posiadanego pojazdu mechanicznego. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Wyjaśniamy, ile wyniosą kary za brak OC w 2021 a także jaka jest kara […]

więcej