Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

5/5 - (Ocen: 4)

Twoje auto zostało uszkodzone w kolizji lub wypadku samochodowym, skutkiem czego wylądowało w warsztacie? Zostałeś tym samym pozbawiony środku transportu i martwisz się, że będziesz zmuszony dojeżdżać komunikacją miejską lub wydać krocie na taksówki? Sprawdź, czy przysługuje Ci możliwość wynajęcia samochodu zastępczego z OC sprawcy – wszelkie wątpliwości rozjaśnimy w tym artykule.

Komu przysługuje auto zastępcze z OC?

Jeszcze nie tak dawno większość kierowców nie zdawało sobie sprawy z tego, że w przypadku uszkodzenia ich samochodu w czasie kolizji lub wypadku samochodowego, poszkodowany może wynająć auto zastępcze z OC sprawcy. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że najpierw należy wypożyczyć samochód, a dopiero później można odzyskać wydane pieniądze od ubezpieczyciela – sam fakt konieczności założenia kosztów z własnej kieszeni często skutecznie odstrasza poszkodowanych od korzystania z własnych praw. Zupełnie niesłusznie! Wystarczy zapoznać się z zasadami towarzyszącymi wynajmowi pojazdu zastępczego na czas naprawy i cieszyć się pełną mobilnością do momentu odzyskania własnego auta.

auto zastępcze z OC

Porównaj oferty

Są jednak sytuacje, kiedy ubezpieczyciel może stwierdzić, że auto na czas naprawy nie przysługuje. Tak może się zdarzyć, jeśli uszkodzony samochód jest używany sporadycznie i nie można wykazać ekonomicznego uzasadnienia konieczności wynajmu samochodu zastępczego z OC. Podobnie wygląda to w przypadku, gdy posiadasz pojazd, którym możesz zastąpić uszkodzone auto – jednak tylko wtedy, gdy nie ucierpi na tym inny członek rodziny, np. żona codziennie dojeżdżająca samochodem do pracy. Ważny tu będzie także typ samochodu – jeśli uszkodzone zostało auto dostawcze, a Ty posiadasz jeszcze samochód osobowy, masz prawo do wynajmu samochodu na OC sprawcy.

 

CZY WIESZ, ŻE..?

Jeszcze kilka lat temu uzyskanie samochodu zastępczego z OC sprawcy było o wiele trudniejsze niż teraz. Wszystko się jednak zmieniło w 2011 roku, kiedy to Sąd Najwyższy orzekł, że auto na czas naprawy przysługuje każdemu, jeśli jest mu potrzebne do normalnego funkcjonowania.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Jaki samochód zastępczy na czas naprawy możesz wynająć?

Przepisy dotyczące wypożyczenia auta zastępczego z OC są jasne – powinien być to samochód tej samej klasy, co uszkodzony pojazd. Jeśli nie dostosujesz się do tej reguły, ubezpieczyciel może odmówić zapłacenia całej kwoty z tytułu odszkodowania. Dlatego też pamiętaj, aby wynająć auto o zbliżonym roczniku i klasie, by nie pozostawić wątpliwości co do decyzji ubezpieczyciela.

Ważna jest tutaj jeszcze jednak kwestia. Mianowicie cena wypożyczenia auta nie może odbiegać od średnich stawek obowiązujących w danym miejscu. Są to drobne kruczki, jednak mogą utrudnić Ci odzyskanie swoich pieniędzy. Dlatego też najłatwiej jest skontaktować się z wypożyczalnią, która współpracuje z ubezpieczycielem sprawcy i pozostawić im pole do działania wewnętrznie.

kiedy należy się samochód zastępczy z OC

Jak długo możesz korzystać z samochodu zastępczego na OC?

Tę kwestię można podzielić na dwie części ze względu na zakres poniesionej szkody:

  • szkoda częściowa – pojazd zastępczy z OC sprawcy w tym przypadku obowiązuje na cały okres naprawy uszkodzonego auta. Dotyczy to nie tylko czasu, w którym auto jest faktycznie poddawane czynnościom naprawczym, ale również oczekiwania na kosztorys czy zamówionych części niezbędnych do przywrócenia sprawności pojazdu,

Sprawdź ceny OC i AC

  • szkoda całkowita – dotyczy to sytuacji, w której uszkodzone auto jest niemożliwe do naprawienia. Wówczas poszkodowany jest zmuszony do poczekania na odszkodowanie od ubezpieczyciela. Również w tym przypadku masz prawo do otrzymania samochodu zastępczego z OC. Okres ten obejmuje czas od momentu uszkodzenia auta aż do nabycia nowego pojazdu. Warto jednak wspomnieć, że jeśli z uzasadnionych przyczyn nie jesteś w stanie kupić nowego samochodu zaraz po uzyskaniu pieniędzy z odszkodowania, ubezpieczyciel dalej powinien ponosić koszty wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy.

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

Wiele osób tak często przebywa w samochodzie, że czuje się w kabinie zupełnie swobodnie…niemal jak w domu! Nawet najbardziej doświadczony kierowca nie może jednak sobie na wszystko pozwalać. Pewne zachowania są potencjalnie niebezpieczne, a wiele z nich jest […]

więcej
Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

Choć jego zakup nie jest obowiązkowy, posiadanie go może się naprawdę opłacić. Mowa tu oczywiście o AC, czyli dobrowolnym ubezpieczeniu autocasco, które ma chronić Twoje mienie przed zniszczeniem lub kradzieżą. Zobacz, jak wyliczane jest odszkodowanie z AC i […]

więcej
Sprawca wypadku jest nieubezpieczony – co zrobić?

Sprawca wypadku jest nieubezpieczony – co zrobić?

Stało się. Doszło do kolizji bez OC sprawcy. Czy to oznacza, że nie otrzymasz odszkodowania i za leczenie urazów oraz naprawę auta będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni? Na szczęście nie. Przekonaj się, jak postąpić, gdy sprawca ma […]

więcej
Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – wszystkie zarejestrowane samochody powinny posiadać aktualne ubezpieczenie OC.  Jak ubezpieczyć samochód? Kto może zawrzeć umowę OC z ubezpieczycielem i na kim spoczywa obowiązek ponoszenia […]

więcej