Najtańsze OC na „miękki” dowód rejestracyjny – czy można je wykupić online?

Najtańsze OC na „miękki” dowód rejestracyjny – czy można je wykupić online?

Kup OC

Kupiłeś nowy samochód? W takiej sytuacji otrzymasz tzw. miękki dowód rejestracyjny, ważny jedynie przez 30 dni. Zgodnie z prawem musisz już wtedy posiadać ubezpieczenie samochodu, by móc nim jeździć. Takie polisy najszybciej można wykupić online. Czy jednak jest to możliwe w tej sytuacji? Wyjaśniamy, czy da się nabyć najtańsze OC na miękki dowód rejestracyjny przez Internet!

Od października 2018 roku kierowcy nie są już zobowiązani do wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, ale nie oznacza to, że nie muszą go posiadać. Po zakupie nowego auta oczywiście nie da się natychmiast uzyskać takiego dokumentu – każdego kierowcę czeka wtedy jeszcze kilka spraw do załatwienia w urzędzie, a także kupno ubezpieczenia. Objaśniamy czym jest miękki dowód oraz podpowiadamy, jak znaleźć najtańsze OC!

Kiedy otrzymuje się miękki dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe)?

Po nabyciu nowego samochodu należy dopełnić kilku bardzo ważnych formalności. Najpierw trzeba udać się do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego z kompletem dokumentów: wypełnionym wnioskiem o pozwolenie czasowe, umowę kupna-sprzedaży i dowód osobisty. Jeśli posiadało się już auto, należy też przynieść dotychczasowy dowód rejestracyjny, polisę OC oraz tablice rejestracyjne. Po dopełnieniu tego obowiązku otrzymuje się tzw. miękki dowód, nowe tablice i naklejkę kontrolną na szybę.

Pozwolenie czasowe jest ważne przez 30 dni. W tym czasie należy zarejestrować samochód i wykupić najtańsze OC. Dokument ten wydaje się także w chwili, gdy w starym dowodzie rejestracyjnym skończyło się miejsce na pieczątki przeglądowe.

Czy na miękki dowód można kupić ubezpieczenie OC?

Czy na miękki dowód można kupić ubezpieczenie OC?

W chwili sprzedaży pojazdu polisa OC przechodzi na nowego właściciela. O ile parametry auta raczej się nie zmieniają, o tyle nowy kierowca ma wpływ na wysokość składki. Doświadczenie i przeszłość motoryzacyjna są dla towarzystw równie ważne, co rodzaj czy stan samochodu. Jeśli chce się dalej korzystać z polisy poprzedniego właściciela, należy poinformować o tym ubezpieczyciela. Wtedy konieczna jest rekalkulacja. Ta może wypaść znacznie mniej korzystnie, niż w przypadku poprzedniego właściciela. Większość osób zrywa starą umowę i stara się znaleźć nowe, możliwie najtańsze OC.

Oczywiście, jeśli kupuje się zupełnie nowe auto, również należy je ubezpieczyć. Większość osób chce załatwić wszystkie formalności jak najszybciej. By kupić polisę należy posiadać już dowód rejestracyjny. Czy jego tymczasowa wersja wystarczy? Tak! Ubezpieczenie można kupić na miękki dowód, na każdy z możliwych sposobów – w oddziale, za pośrednictwem agenta czy też przez Internet. Na szczęście wcale nie potrzeba aż 30 dni by znaleźć najtańsze OC.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Jak znaleźć najtańsze OC?

Istnieje tak wiele firm ubezpieczeniowych, że można mieć problem z wyborem tej z najlepszą ofertą. Na szczęście z pomocą naszej porównywarki ubezpieczeń można już w kilka minut odnaleźć najlepsze, a do tego najtańsze OC! Różnice w cenie składki pomiędzy wybranymi towarzystwami mogą wynosić nawet kilkaset złotych, dlatego nie ma sensu przepłacać. Wystarczy wypełnić krótki formularz, by uzyskać gotowe zestawienie ofert dopasowanych do konkretnych kryteriów, wraz ze spersonalizowanymi cenami!

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który w pełni poświęcaony jest najtańszemu OC: Najtańsze OC – jak znaleźć tanie OC?

Miękki dowód rejestracyjny upoważnia kierowców do kupna polis ubezpieczeniowych. Nie ma sensu czekać na wydanie oficjalnego dokumentu! Porównaj najlepsze oferty i w kilka minut znajdź najtańsze OC!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Najtańsze OC 2020 – prognozy

Najtańsze OC 2020 – prognozy

Przez ostatnie trzy lata rynek ubezpieczeń AC i OC przeszedł bardzo duże zmiany. W myśl obowiązujących przepisów, wiele towarzystw ubezpieczeniowych było zmuszonych dorównać ceny swoich polis, przez co ich oferty przestały być konkurencyjne względem największych ubezpieczycieli. Czy rok […]

więcej
Najtańsze OC – jak zapłacić jak najmniej?

Najtańsze OC – jak zapłacić jak najmniej?

Masz w planach zakup pierwszego samochodu i szukasz od razu najtańszego OC? A może składka ubezpieczenia OC, którą do tej pory płaciłeś, wydaje Ci się zbyt wysoka? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, gdzie i w jaki sposób szukać […]

więcej
Czym się różni system ubezpieczeń w Anglii i w Polsce? Jak znaleźć najtańsze OC?

Czym się różni system ubezpieczeń w Anglii i w Polsce? Jak znaleźć najtańsze OC?

Kolizja drogowa może skutecznie zepsuć nawet najprzyjemniejszy wyjazd. Holowanie samochodu za granicą wiąże się z dużym wydatkiem, jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy. Wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie należy wykupić, by wyjeżdżać za granicę bez obaw! SPIS TREŚCI Rodzaje ubezpieczeń […]

więcej
Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Dobra polisa komunikacyjna może zagwarantować wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, trudno więc sprawnie ocenić, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy pakiet OC/AC!

więcej