Najtańsze OC na „miękki” dowód rejestracyjny – czy można je wykupić online?

Najtańsze OC na „miękki” dowód rejestracyjny – czy można je wykupić online?

Kup OC

Kupiłeś nowy samochód? W takiej sytuacji otrzymasz tzw. miękki dowód rejestracyjny, ważny jedynie przez 30 dni. Zgodnie z prawem musisz już wtedy posiadać ubezpieczenie samochodu, by móc nim jeździć. Takie polisy najszybciej można wykupić online. Czy jednak jest to możliwe w tej sytuacji? Wyjaśniamy, czy da się nabyć najtańsze OC na miękki dowód rejestracyjny przez Internet!

Od października 2018 roku kierowcy nie są już zobowiązani do wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, ale nie oznacza to, że nie muszą go posiadać. Po zakupie nowego auta oczywiście nie da się natychmiast uzyskać takiego dokumentu – każdego kierowcę czeka wtedy jeszcze kilka spraw do załatwienia w urzędzie, a także kupno ubezpieczenia. Objaśniamy czym jest miękki dowód oraz podpowiadamy, jak znaleźć najtańsze OC!

Kiedy otrzymuje się miękki dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe)?

Po nabyciu nowego samochodu należy dopełnić kilku bardzo ważnych formalności. Najpierw trzeba udać się do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego z kompletem dokumentów: wypełnionym wnioskiem o pozwolenie czasowe, umowę kupna-sprzedaży i dowód osobisty. Jeśli posiadało się już auto, należy też przynieść dotychczasowy dowód rejestracyjny, polisę OC oraz tablice rejestracyjne. Po dopełnieniu tego obowiązku otrzymuje się tzw. miękki dowód, nowe tablice i naklejkę kontrolną na szybę.

Pozwolenie czasowe jest ważne przez 30 dni. W tym czasie należy zarejestrować samochód i wykupić najtańsze OC. Dokument ten wydaje się także w chwili, gdy w starym dowodzie rejestracyjnym skończyło się miejsce na pieczątki przeglądowe.

Czy na miękki dowód można kupić ubezpieczenie OC?

Czy na miękki dowód można kupić ubezpieczenie OC?

W chwili sprzedaży pojazdu polisa OC przechodzi na nowego właściciela. O ile parametry auta raczej się nie zmieniają, o tyle nowy kierowca ma wpływ na wysokość składki. Doświadczenie i przeszłość motoryzacyjna są dla towarzystw równie ważne, co rodzaj czy stan samochodu. Jeśli chce się dalej korzystać z polisy poprzedniego właściciela, należy poinformować o tym ubezpieczyciela. Wtedy konieczna jest rekalkulacja. Ta może wypaść znacznie mniej korzystnie, niż w przypadku poprzedniego właściciela. Większość osób zrywa starą umowę i stara się znaleźć nowe, możliwie najtańsze OC.

Oczywiście, jeśli kupuje się zupełnie nowe auto, również należy je ubezpieczyć. Większość osób chce załatwić wszystkie formalności jak najszybciej. By kupić polisę należy posiadać już dowód rejestracyjny. Czy jego tymczasowa wersja wystarczy? Tak! Ubezpieczenie można kupić na miękki dowód, na każdy z możliwych sposobów – w oddziale, za pośrednictwem agenta czy też przez Internet. Na szczęście wcale nie potrzeba aż 30 dni by znaleźć najtańsze OC.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Jak znaleźć najtańsze OC?

Istnieje tak wiele firm ubezpieczeniowych, że można mieć problem z wyborem tej z najlepszą ofertą. Na szczęście z pomocą naszej porównywarki ubezpieczeń można już w kilka minut odnaleźć najlepsze, a do tego najtańsze OC! Różnice w cenie składki pomiędzy wybranymi towarzystwami mogą wynosić nawet kilkaset złotych, dlatego nie ma sensu przepłacać. Wystarczy wypełnić krótki formularz, by uzyskać gotowe zestawienie ofert dopasowanych do konkretnych kryteriów, wraz ze spersonalizowanymi cenami!

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który w pełni poświęcaony jest najtańszemu OC: Najtańsze OC – jak znaleźć tanie OC?

Miękki dowód rejestracyjny upoważnia kierowców do kupna polis ubezpieczeniowych. Nie ma sensu czekać na wydanie oficjalnego dokumentu! Porównaj najlepsze oferty i w kilka minut znajdź najtańsze OC!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Najtańsze OC – z czego wynikają różnice stawek tego samego kierowcy?

Najtańsze OC – z czego wynikają różnice stawek tego samego kierowcy?

Mogłoby się wydawać, że skoro polisa OC jest obowiązkowa, jej cena jest podobna we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Różnice stawek tego samego kierowcy mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Wyjaśniamy, z czego to wynika oraz […]

więcej
Najtańsze OC, podatek od kupna samochodu, ceny paliw w 2020 – analiza

Najtańsze OC, podatek od kupna samochodu, ceny paliw w 2020 – analiza

Posiadanie i utrzymanie samochodu wiąże się z wieloma wydatkami. Kierowcy muszą szczególnie rozsądnie prowadzić swój budżet. Tym bardziej, że przez zapominalstwo lub celowe unikanie płatności można narazić się na poważne kary finansowe. Wyjaśniamy, ile będą wynosić jedne z […]

więcej
Najtańsze OC – jak zapłacić jak najmniej?

Najtańsze OC – jak zapłacić jak najmniej?

Masz w planach zakup pierwszego samochodu i szukasz od razu najtańszego OC? A może składka ubezpieczenia OC, którą do tej pory płaciłeś, wydaje Ci się zbyt wysoka? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, gdzie i w jaki sposób szukać […]

więcej
Numer VIN samochodu – gdzie go szukać i czy jest potrzebny, by kupić najtańsze OC?

Numer VIN samochodu – gdzie go szukać i czy jest potrzebny, by kupić najtańsze OC?

Jeśli chcesz wykupić polisę na auto, musisz przygotować kilka ważnych dokumentów. Nie każdy wie jednak, jakie dane właściwie trzeba podać u ubezpieczyciela. Wiele osób zbija z tropu numer VIN samochodu. Wyjaśniamy, czym on jest i czy jest niezbędny […]

więcej