Kiedy ubezpieczenie OC zostanie automatycznie przedłużone?

Kiedy ubezpieczenie OC zostanie automatycznie przedłużone?

Kup OC

Brak posiadania ważnego ubezpieczenia OC może nieść ze sobą poważne konsekwencje, np. karę finansową aż do 4500 zł. Nie zawsze jednak brak zakupienia nowej polisy jest równoznaczny z ustaniem ochrony. Niektóre umowy polisy OC zostają automatycznie przedłużone po upływie ich ważności. Kiedy tak się dzieje? W jakich sytuacjach ubezpieczenie OC wygasa, a w jakich wciąż pozostaje aktywne?

Automatycznie przedłużenie ubezpieczenia – kiedy następuje?

Automatycznie przedłużenie ubezpieczenia

Obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia samochodu (tj. polisy OC) dotyczy wszystkich właścicieli aut zarejestrowanych w naszym kraju. Czasami zdarza się jednak, że część kierowców zapomina o wykupieniu nowej polisy po upływie roku. Nie każdy jednak w takiej sytuacji otrzyma karę finansową nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przedłużają umowę OC automatycznie. Następuje to jednak wyłącznie w niektórych przypadkach.

Ubezpieczyciel ma obowiązek poinformowania klienta o zbliżającym się końcu obowiązywania umowy na 14 dni przed ostatecznym terminem. Może również przedstawić nową ofertę ubezpieczenia na kolejny okres. Jeżeli jednak kierowca ubezpiecza dane auto i w następnym roku wciąż jest jego właścicielem, wówczas firma ubezpieczeniowa, w którym zostało wykupione ubezpieczenie OC, musi automatycznie przedłużyć umowę.

Nawet jeśli właściciel auta nie wykaże chęci zawarcia nowej umowy, towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek jej przedłużenia. Na tej podstawie można wywnioskować, że jeśli właściciel pojazdu zapomni o opłaceniu składki, wciąż będzie go obowiązywać ważne ubezpieczenie OC.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, ten artykuł odpowie dokładnie, czym jest ubezpieczenie OC.

Wypowiedzenie umowy a ubezpieczenie OC

W sytuacji, w której właściciel samochodu chce zmienić firmę ubezpieczeniową, musi zgłosić to najpóźniej jeden dzień przed upływem daty wygaśnięcia ostatniej umowy i złożyć odpowiednie wypowiedzenie.

Właściciel pojazdu, który wypowie dotychczasową umowę ubezpieczenia, musi koniecznie pamiętać o zakupie OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Kiedy poprzednia firma ubezpieczeniowa dostanie wypowiedzenie, a posiadacz samochodu nie kupi nowego ubezpieczenia OC, będzie narażony na konsekwencje braku posiadania aktywnego ubezpieczenia. Natomiast w sytuacji, gdy kupi polisę w innym towarzystwie, a nie poinformuje o tym dotychczasowego ubezpieczyciela, może w dowolnym momencie wypowiedzieć automatycznie przedłużoną umowę. Może się jednak zdarzyć, że wówczas będzie od niego egzekwowana konieczność zapłaty składki za okres, w którym ubezpieczenie obowiązywało.

Kiedy umowa na ubezpieczenie OC wygasa na koniec okresu ochrony?

Są sytuacje, w których ubezpieczenie samochodu nie zawsze przedłuża się automatycznie. Według ustawy pojawiają się wyjątki od tej reguły. Ubezpieczenie wygasa, kiedy:

 • stajesz się właścicielem używanego pojazdu. Wtedy po upływie terminu, na który polisa została zawarta przez poprzedniego właściciela samochodu, ubezpieczenie OC wygasa – nie dojdzie do automatycznego przedłużenia się umowy,
 • opłacasz swoje ubezpieczenie OC w ratach i nie wpłacasz składek regularnie. Zwlekanie z płatnościami spowoduje, że podpisana umowa polisy OC wygasa,
 • jest to ubezpieczenie zawarte w trybie krótkoterminowym, czyli na maksymalnie 30 dni. Takie ubezpieczenie można zakupić jedynie w niektórych sytuacjach, określonych w ustawie. Ubezpieczenie krótkoterminowe nigdy nie zostaje przedłużone po okresie, na który zostało wykupione.

Konsekwencje braku przedłużenia umowy i brak zakupu ubezpieczenia OC

Konsekwencje braku przedłużenia umowy i brak zakupu ubezpieczenia OC

Jeśli właściciel pojazdu nie wykupi ubezpieczenia samochodu, a towarzystwo nie przedłuży automatycznie dotychczasowej umowy, kierowca może zostać narażony na karę nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kwota kary jest zależna od tego, w jakim czasie auto pozostawało bez ubezpieczenia. Wysokość opłaty zależy także od płacy minimalnej, ustalanej każdego roku przez rząd. Co więcej, jeżeli w czasie braku posiadania ubezpieczenia OC, kierowca spowoduje wypadek lub kolizję, wszelkie koszty strat wyrządzonych osobom trzecim będzie musiał pokryć osobiście.

Jeżeli jeszcze nie wykupiłeś ubezpieczenia dla swojego samochodu lub Twoja ostatnia umowa z firmą ubezpieczeniową nie została przedłużona, to pomocny dla Ciebie będzie nasz kalkulator OC. Po wypełnieniu ankiety wyliczysz potencjalną wysokość składki interesującej Cię polisy. Możesz także znaleźć najtańsze OC, ubezpieczenie AC czy Assistance, korzystając z porównywarki ofert. Warto pamiętać, że brak aktualnej umowy OC może wiązać się z karą finansową od UFG, więc na czas sprawdź najlepsze ubezpieczenia online i uzyskaj pełną ochronę swojego samochodu!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

 • Arek
  - -

  Witam. Ubezpieczyciel ergo Hestia. Miesiąc przed końcem OC zezlomowalem samochód. Scany i inf o złomowaniu auta wysłałem im mailem. Po miesiącu przedłużyli sami umowę i z komentarzem ze nie mogli pliku odczytać dobrali mi ofertę i przedłużyli. A zostałem poinformowany w dniu wejścia nowego OC podkreślam na nieistniejacy samochód i rejestrację. Co mogę teraz zrobić. Maila którego im wysłałem niestety już nie posiadam bo sie skasował

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i ponownie wyjaśnić sprawę. Najlepiej przesłać wszystkie dokumenty za złomowania pojazdu, na których widnieje data uwiarygadniająca opisaną sytuację.

 • Jaskulski
  - -

  Mam zawarte na raty na trzy lata ubezpieczenie na mieszkanie ze względu na zmianę właściciela chce zrezygnować czy mogę nie płacić 3-ej raty Proszę o odpowiedz

  • Iwona Sowuska
   - -

   W tej sytuacji najlepiej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, w którym zawarta jest polisa. Nie zapłacenie składki może spowodować uruchomienie procesu windykacji.

 • Gość Danuta
  - -

  Firma Warta nie przedłużyła mi polisy na przyczepę,dopiero kiedy ja zwróciłam się do ubezpieczyciela,ten do firmy Warta i po zapoznaniu się ze sprawą pani w firmie powiedziała że to z ich winy nie została przedłużona polisa gdyż przyczepa ma krótki numer Vin i nie pokazało im w dokumentach.Teraz otrzymałam karę na sumę ok 800 złotych.Prosze mi jakoś to wyjaśnić,bo nie zamierzam zaprzestać i wpłacić wymagana sumę.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym WARTA. Może również zwrócić się Pani o pomoc do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego opisując całe zdarzenie.W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym WARTA. Może również zwrócić się Pani o pomoc do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego opisując całe zdarzenie.

Więcej artykułów i porad

Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Zgodnie z polskim prawem, wszystkie pojazdy muszą być ubezpieczone. W chwili sprzedaży pojazdu innej osobie, obowiązująca polisa przechodzi na nowego właściciela. Czy w takiej sytuacji następuje zwrot składki? Wyjaśniamy, czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu! SPIS […]

więcej
Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Co zrobić z OC samochodu po zakupie? Czy warto je zachować? A może jednak zrezygnować i wykupić w innym towarzystwie? Dowiedz się, co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu i podejmij najlepszą dla Ciebie decyzję. Sprawdź, jaki jest termin […]

więcej
Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC – o czym warto wiedzieć?

Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC – o czym warto wiedzieć?

Sprzedajesz samochód? Koniecznie sprawdź, co musisz zrobić, by nie płacić kolejnej składki OC, a także jakie dokumenty jesteś zobowiązany przekazać nabywcy. A może wprost przeciwnie – kupujesz bądź kupiłeś auto i zastanawiasz się, czy możesz jeździć na OC […]

więcej
Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy? (tabela)

Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy? (tabela)

Na cenę OC wpływ mają różne czynniki: od wieku kierowcy, miejsca zamieszkania, historii ubezpieczeniowej, przez dane samego samochodu: m.in. roczny przebieg, przeznaczenie pojazdu czy pojemność silnika. W tym artykule sprawdzamy na konkretnych przykładach, jak zmieniają się stawki OC […]

więcej