Kiedy ubezpieczenie OC zostanie automatycznie przedłużone?

Kiedy ubezpieczenie OC zostanie automatycznie przedłużone?

5/5 - (1 vote)
Kup OC

Brak posiadania ważnego ubezpieczenia OC może nieść ze sobą poważne konsekwencje, np. karę finansową aż do 5600 zł. Nie zawsze jednak brak zakupienia nowej polisy jest równoznaczny z ustaniem ochrony. Niektóre umowy polisy OC zostają automatycznie przedłużone po upływie ich ważności. Kiedy tak się dzieje? W jakich sytuacjach ubezpieczenie OC wygasa, a w jakich wciąż pozostaje aktywne?

Automatycznie przedłużenie OC – kiedy następuje?

Automatycznie przedłużenie ubezpieczenia

Obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia samochodu (tj. polisy OC) dotyczy wszystkich właścicieli aut zarejestrowanych w naszym kraju. Czasami zdarza się jednak, że część kierowców zapomina o wykupieniu nowej polisy po upływie roku. Nie każdy jednak w takiej sytuacji otrzyma karę finansową nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przedłużają umowę OC automatycznie. Następuje to jednak wyłącznie w niektórych przypadkach.

Ubezpieczyciel ma obowiązek poinformowania klienta o zbliżającym się końcu obowiązywania umowy na 14 dni przed ostatecznym terminem. Może również przedstawić nową ofertę ubezpieczenia na kolejny okres. Jeżeli jednak kierowca ubezpiecza dane auto i w następnym roku wciąż jest jego właścicielem, wówczas firma ubezpieczeniowa, w którym zostało wykupione ubezpieczenie OC, musi automatycznie przedłużyć umowę.

Nawet jeśli właściciel auta nie wykaże chęci zawarcia nowej umowy, towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek jej przedłużenia. Na tej podstawie można wywnioskować, że jeśli właściciel pojazdu zapomni o opłaceniu składki, wciąż będzie go obowiązywać ważne ubezpieczenie OC.

Zakup auta i podwójne ubezpieczenie – czy to możliwe?

W świetle przepisów zawartych w art. 28a Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003 nr 124 poz. 1152 z późn. zm.) :

„Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń, przy czym co najmniej jedna z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta w trybie art. 28 wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu, domniemanie zawarcia następnej umowy, ust. 1, umowa zawarta w tym trybie może zostać przez niego wypowiedziana na piśmie.”

Przepisy te mają za zadanie zabezpieczyć kierowcę przed podwójnym ubezpieczeniem – najczęściej przy kupnie używanego samochodu jest tak, że jest on ubezpieczony – w takiej sytuacji masz dwie opcje; możesz zrezygnować z tego ubezpieczenia lub znaleźć inne towarzystwo, albo też korzystać z polisy poprzedniego właściciela do momentu jej wygaśnięcia. W każdym przypadku jednak masz obowiązek poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że jesteś nowym właścicielem pojazdu – TU może zechcieć dokonać rekalkulacji składki.

Wypowiedzenie umowy a ubezpieczenie OC

W sytuacji, w której właściciel samochodu chce zmienić firmę ubezpieczeniową, musi zgłosić to najpóźniej jeden dzień przed upływem daty wygaśnięcia ostatniej umowy i złożyć odpowiednie wypowiedzenie.

Właściciel pojazdu, który wypowie dotychczasową umowę ubezpieczenia, musi koniecznie pamiętać o zakupie OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Kiedy poprzednia firma ubezpieczeniowa dostanie wypowiedzenie, a posiadacz samochodu nie kupi nowego ubezpieczenia OC, będzie narażony na konsekwencje braku posiadania aktywnego ubezpieczenia. Natomiast w sytuacji, gdy kupi polisę w innym towarzystwie, a nie poinformuje o tym dotychczasowego ubezpieczyciela, może w dowolnym momencie wypowiedzieć automatycznie przedłużoną umowę. Może się jednak zdarzyć, że wówczas będzie od niego egzekwowana konieczność zapłaty składki za okres, w którym ubezpieczenie obowiązywało.

Kiedy umowa na ubezpieczenie OC wygasa na koniec okresu ochrony?

Są sytuacje, w których ubezpieczenie samochodu nie zawsze przedłuża się automatycznie. Według ustawy pojawiają się wyjątki od tej reguły. Ubezpieczenie wygasa, kiedy:

 • stajesz się właścicielem używanego pojazdu. Wtedy po upływie terminu, na który polisa została zawarta przez poprzedniego właściciela samochodu, ubezpieczenie OC wygasa – nie dojdzie do automatycznego przedłużenia się umowy,
 • opłacasz swoje ubezpieczenie OC w ratach i nie wpłacasz składek regularnie. Zwlekanie z płatnościami spowoduje, że podpisana umowa polisy OC wygasa,
 • jest to ubezpieczenie zawarte w trybie krótkoterminowym, czyli na maksymalnie 30 dni. Takie ubezpieczenie można zakupić jedynie w niektórych sytuacjach, określonych w ustawie. Ubezpieczenie krótkoterminowe nigdy nie zostaje przedłużone po okresie, na który zostało wykupione.

Konsekwencje braku przedłużenia umowy i brak zakupu ubezpieczenia OC

Konsekwencje braku przedłużenia umowy i brak zakupu ubezpieczenia OC

Jeśli właściciel pojazdu nie wykupi ubezpieczenia samochodu, a towarzystwo nie przedłuży automatycznie dotychczasowej umowy, kierowca może zostać narażony na karę nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kwota kary jest zależna od tego, w jakim czasie auto pozostawało bez ubezpieczenia. Wysokość opłaty zależy także od płacy minimalnej, ustalanej każdego roku przez rząd. Co więcej, jeżeli w czasie braku posiadania ubezpieczenia OC, kierowca spowoduje wypadek lub kolizję, wszelkie koszty strat wyrządzonych osobom trzecim będzie musiał pokryć osobiście. Poniżej tabela, ile zapłacimy za brak ważnego ubezpieczenia OC:

Kary za brak OC w 2021 roku
% opłatysamochody osobowesamochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusypozostałe pojazdy
100% – powyżej 14 dni opóźnienia5 600 zł8 400 zł930 zł
50% – od 4 do 14 dni opóźnienia2 800 zł4 200 zł470 zł
20% – do 3 dni opóźnienia1120 zł1 680 zł190 zł

Jeżeli jeszcze nie wykupiłeś ubezpieczenia dla swojego samochodu lub Twoja ostatnia umowa z firmą ubezpieczeniową nie została przedłużona, to pomocny dla Ciebie będzie nasz kalkulator OC. Po wypełnieniu ankiety wyliczysz potencjalną wysokość składki interesującej Cię polisy. Możesz także znaleźć najtańsze OC, ubezpieczenie AC czy Assistance, korzystając z porównywarki ofert. Warto pamiętać, że brak aktualnej umowy OC może wiązać się z karą finansową od UFG, więc na czas sprawdź najlepsze ubezpieczenia online i uzyskaj pełną ochronę swojego samochodu!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (18)

 • Arek
  - -

  Witam. Ubezpieczyciel ergo Hestia. Miesiąc przed końcem OC zezlomowalem samochód. Scany i inf o złomowaniu auta wysłałem im mailem. Po miesiącu przedłużyli sami umowę i z komentarzem ze nie mogli pliku odczytać dobrali mi ofertę i przedłużyli. A zostałem poinformowany w dniu wejścia nowego OC podkreślam na nieistniejacy samochód i rejestrację. Co mogę teraz zrobić. Maila którego im wysłałem niestety już nie posiadam bo sie skasował

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i ponownie wyjaśnić sprawę. Najlepiej przesłać wszystkie dokumenty za złomowania pojazdu, na których widnieje data uwiarygadniająca opisaną sytuację.

   • Dominik Woldański
    - -

    Dzień dobry… Sprzedałem auto ostatniego kwietnia.. ubezpieczenie było do 4 czerwca.. sprzedaż zgłoszę dopiero 9 czerwca.. czy nie będzie żadnych problemów ze np. nie zgłosiłem wcześniej. Czy muszę ubezpieczalnie powiadomić że nie przedłużam czy to automatycznie jak nie odeślę im polisy którą mi przysłali nowa do podpisania ubezpieczenie znika i nie jest przedłużane

    • Iwona Sowuska
     - -

     Jeśli auto zostało sprzedane ma Pan maksymalnie 14 dni na zgłoszenie tego do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, natomiast dopóki nie zostanie to zgłoszone do Towarzystwa Ubezpieczeniowego – polisa automatycznie może zostać przedłużona, rozpatrywanie takich sytuacji jest uzależnione indywidualnie od każdego TU

 • Jaskulski
  - -

  Mam zawarte na raty na trzy lata ubezpieczenie na mieszkanie ze względu na zmianę właściciela chce zrezygnować czy mogę nie płacić 3-ej raty Proszę o odpowiedz

  • Iwona Sowuska
   - -

   W tej sytuacji najlepiej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, w którym zawarta jest polisa. Nie zapłacenie składki może spowodować uruchomienie procesu windykacji.

 • Gość Danuta
  - -

  Firma Warta nie przedłużyła mi polisy na przyczepę,dopiero kiedy ja zwróciłam się do ubezpieczyciela,ten do firmy Warta i po zapoznaniu się ze sprawą pani w firmie powiedziała że to z ich winy nie została przedłużona polisa gdyż przyczepa ma krótki numer Vin i nie pokazało im w dokumentach.Teraz otrzymałam karę na sumę ok 800 złotych.Prosze mi jakoś to wyjaśnić,bo nie zamierzam zaprzestać i wpłacić wymagana sumę.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym WARTA. Może również zwrócić się Pani o pomoc do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego opisując całe zdarzenie.W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym WARTA. Może również zwrócić się Pani o pomoc do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego opisując całe zdarzenie.

 • Anna
  - -

  Dzień dobry, Córka otrzymał w darowiźnie samochód po moim zmarłym ojcu. Korzystała z jego ubezpieczenia i po jego upływie wykupiła na siebie. W międzyczasie samochód został wyrejestrowany przez moją mamę , która była współwłaścicielem samochodu. Natomiast córka ze względu an covid i ograniczoną działalność urzędów do dziś go nie zarejestrowała. Niedawno mama otrzymała ponaglenie do zapłaty automatycznie przedłużonej polisy na nazwisko taty. O co chodzi ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W sytuacji, gdy do Towarzystwa Ubezpieczeniowego nie została zgłoszona zmiana właściciela pojazdu, oraz nie została wypowiedziana poprzednia umowa OC z której korzystała Pani córka, polisa przedłużyła się automatycznie, w związku z tym Towarzystwo Ubezpieczeniowe będzie oczekiwać zapłaty za rozpoczęcie kolejnego ubezpieczenia. W takiej sytuacji proszę jak najszybciej załatwić sprawy z rejestracją pojazdu, oraz skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

 • Miroslaw Kowalski
  - -

  mialem ubezpieczenie auta w ergo hestii termin ubezpieczenia mijal z dniem 12 stycznia nie otrzymalem od ubezpieczyciela powiadomienia o nadchodzacym terminie ubezpieczenia wiec ubezpieczylem auto przed 12 stycznia w axsie w dniu 23 stycznia otrzymalem druki polisy od ergo hestii wiec wyslalem im pismo ze w zwiasku ze zbyt poznym przyslaniem mi drukow ubezpieczylem auto w axsie przed uplywem terminu ubezpieczenia potwierdzili ze otrzymali rezygnacje jednak naliczyli mi koszty ubezpieczenia do 1 lutego przeciez mialem ubezpieczenie wiec nasuwa sie pytanie czy w Polsce jest podwojne ubezpieczenie auta? mysle ze maja wglad do rejestracji ubezpieczen w innych biurach…

  • Dominik Baczewski
   - -

   Zgodnie z polskim prawem jeśli właściciel pojazdu nie wypowie polisy zgodnie z wymaganym terminem (najpóźniej na dzień przed końcem ubezpieczenia) to ubezpieczenie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Ma to na celu zapewnienie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej i uniknięcie sytuacji gdy samochód nie posiadał ubezpieczenia OC. W momencie kiedy dojdzie do podwójnego ubezpieczenia samochodu (zakupienie nowej oferty i automatyczne przedłużenie poprzedniej, nie wypowiedzianej w terminie umowy) to jak najszybciej powinniśmy pisemnie wypowiedzieć przedłużoną umowę. Niestety w takiej sytuacji Ubezpieczyciel ma prawo domagać się opłacenia składki za okres udzielonej ochrony.
   Ponadto nie ma bazy gdzie można w czasie rzeczywistym sprawdzić zawarte ubezpieczenia, oczywiście można zawsze sprawdzić czy jest ubezpieczenie OC na pojazd na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, natomiast tam dane są podawane ze znacznym opóźnieniem.

 • Kamil
  - -

  Po zakupie auta auta polisa została przepisana na mnie. Wazność mineła dobry miesiąć temu. Nikt sie ze mna nie skontaktował z nowa oferta czy potwierdzeniem o kontynuacji.. czy polisa powinna byc automatycznie wznowiona? bo jestem kolejny rok włascicielm auta.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W przypadku, jeśli zakupił Pan auto już z ubezpieczeniem- Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie kontaktuje się w sprawie nowej oferty i nie przedłuża polisy automatycznie.

 • Michał
  - -

  Dzień dobry. Ubezpieczyciel w związku z błędem systemu nie przedłużył ani nie powiadomił mnie o końcu umowy. Dostałem karę ufg 5600zl którą już płacę. Czy jest jakaś szansa na uniknięcie kary i zwrot poniesionych kosztów? Co moge zrobic w tej sytuacji ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji warto skontaktować się z Funduszem Gwarancyjnym i przedstawić zaistniałą sytuację, że problem leży po stronie Towarzystwa, dodatkowo powinien Pan w zaistniałej sytuacji poinformować również Towarzystwo o karze UFG

 • Mariusz
  - -

  Witam mam problem otóż mam auto osobowe kupiłem je 2 lata temu normalnie przeniosłem umowę z poprzedniego własciciela na mnie poprzez Compensa poprzedni właściciel wypowiedział umowę .
  moim agentem był niejaki Pan Błażej wszystko zapłaciłem w terminie minął rok nie powiadomiono mnie zgodnie z ustawą 14 dni przed zakończeniem polisy że mi się konczy , zorientowałem się ostatniego dnia polisy była to sobota pisałem i dzwoniłem do tego Pana Błażeja ale zero odzewu Copmensa mi tylko odesłała autmatyczną odpowiedz i dopiero odezwali się do mnie w Poniedziałek Pan Błażej już u nich nie pracował porzejeła mnie nowa agentka wiec na tym samym numerze polisy przedłużyła mi umowę lecz nie od 10 tylko od 12-stego jest zapisane . Pytałem czy grozi mi jakaś Kara za ten jeden dzien który był niedzielą za brak polisy powiedziano mi ze nie rozmowa byłą telefoniczna wieć nie mam nagranej .
  dziś mi przyszło pismo z UFH ze mam za ten jeden dzien zapłacić 1120 zł . Kontaktuje się z ta moja agentką a ona wywija kota ogonem, że to nie ich wina itp.
  poprosilem numer do przełożonego do tej pory nic nie dostałem
  co robic ? jakie pismo napisać do ufg. (podłaczac maile ze próbowalem się skontaktowac z nimi tego 10-tego itp. nie dopilnowali według ustawy 14 dni przed ze konczy mi się umowa
  prosze o pomoc

  • Iwona Sowuska
   - -

   Najlepiej w takiej sytuacji skontaktować się telefonicznie z UFG i przedstawić swoją wersję wydarzeń, wtedy UFG może wysłać zapytanie z prośbą o wyjaśnienie do Towarzystwa.

Więcej artykułów i porad

Czym jest tzw. OC komisowe?

Czym jest tzw. OC komisowe?

5/5 – (1 vote) Zgodnie z prawem, każdy pojazd mechaniczny musi być ubezpieczony. Tyczy się to również samochodów wystawionych na sprzedaż. Zwykle polisy komunikacyjne obowiązują przez okres 12 miesięcy. W pewnych sytuacjach można jednak podpisać krótszą umowę – […]

więcej
Jak zrezygnować z OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia?

Jak zrezygnować z OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia?

5/5 – (4 votes) Czym jest podwójne ubezpieczenie OC? Czy jeśli posiadasz dwie polisy przypisane jednemu pojazdowi mechanicznemu, możesz zrezygnować z jednego z nich bez ponoszenia pełnych kosztów składki OC? Sprawdź, kiedy wypowiedzenie podwójnego OC jest możliwe oraz […]

więcej
Zmiana ubezpieczyciela – jak wypowiedzieć umowę OC?

Zmiana ubezpieczyciela – jak wypowiedzieć umowę OC?

5/5 – (5 votes) Posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem niemal każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Masz jednak pełen wpływ na to, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz. Jeśli z jakichś przyczyn chcesz wypowiedzieć OC i podpisać umowę z nowym towarzystwem, […]

więcej
Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

5/5 – (1 vote) Dobra polisa komunikacyjna może zagwarantować wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, trudno więc sprawnie ocenić, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać […]

więcej