Kiedy ubezpieczenie OC zostanie automatycznie przedłużone?

Kiedy ubezpieczenie OC zostanie automatycznie przedłużone?

Kup OC

Brak posiadania ważnego ubezpieczenia OC może nieść ze sobą poważne konsekwencje, np. karę finansową aż do 4500 zł. Nie zawsze jednak brak zakupienia nowej polisy jest równoznaczny z ustaniem ochrony. Niektóre umowy polisy OC zostają automatycznie przedłużone po upływie ich ważności. Kiedy tak się dzieje? W jakich sytuacjach ubezpieczenie OC wygasa, a w jakich wciąż pozostaje aktywne?

Automatycznie przedłużenie ubezpieczenia – kiedy następuje?

Automatycznie przedłużenie ubezpieczenia

Obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia samochodu (tj. polisy OC) dotyczy wszystkich właścicieli aut zarejestrowanych w naszym kraju. Czasami zdarza się jednak, że część kierowców zapomina o wykupieniu nowej polisy po upływie roku. Nie każdy jednak w takiej sytuacji otrzyma karę finansową nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przedłużają umowę OC automatycznie. Następuje to jednak wyłącznie w niektórych przypadkach.

Ubezpieczyciel ma obowiązek poinformowania klienta o zbliżającym się końcu obowiązywania umowy na 14 dni przed ostatecznym terminem. Może również przedstawić nową ofertę ubezpieczenia na kolejny okres. Jeżeli jednak kierowca ubezpiecza dane auto i w następnym roku wciąż jest jego właścicielem, wówczas firma ubezpieczeniowa, w którym zostało wykupione ubezpieczenie OC, musi automatycznie przedłużyć umowę.

Nawet jeśli właściciel auta nie wykaże chęci zawarcia nowej umowy, towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek jej przedłużenia. Na tej podstawie można wywnioskować, że jeśli właściciel pojazdu zapomni o opłaceniu składki, wciąż będzie go obowiązywać ważne ubezpieczenie OC.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, ten artykuł odpowie dokładnie, czym jest ubezpieczenie OC.

Wypowiedzenie umowy a ubezpieczenie OC

W sytuacji, w której właściciel samochodu chce zmienić firmę ubezpieczeniową, musi zgłosić to najpóźniej jeden dzień przed upływem daty wygaśnięcia ostatniej umowy i złożyć odpowiednie wypowiedzenie.

Właściciel pojazdu, który wypowie dotychczasową umowę ubezpieczenia, musi koniecznie pamiętać o zakupie OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Kiedy poprzednia firma ubezpieczeniowa dostanie wypowiedzenie, a posiadacz samochodu nie kupi nowego ubezpieczenia OC, będzie narażony na konsekwencje braku posiadania aktywnego ubezpieczenia. Natomiast w sytuacji, gdy kupi polisę w innym towarzystwie, a nie poinformuje o tym dotychczasowego ubezpieczyciela, może w dowolnym momencie wypowiedzieć automatycznie przedłużoną umowę. Może się jednak zdarzyć, że wówczas będzie od niego egzekwowana konieczność zapłaty składki za okres, w którym ubezpieczenie obowiązywało.

Kiedy umowa na ubezpieczenie OC wygasa na koniec okresu ochrony?

Są sytuacje, w których ubezpieczenie samochodu nie zawsze przedłuża się automatycznie. Według ustawy pojawiają się wyjątki od tej reguły. Ubezpieczenie wygasa, kiedy:

 • stajesz się właścicielem używanego pojazdu. Wtedy po upływie terminu, na który polisa została zawarta przez poprzedniego właściciela samochodu, ubezpieczenie OC wygasa – nie dojdzie do automatycznego przedłużenia się umowy,
 • opłacasz swoje ubezpieczenie OC w ratach i nie wpłacasz składek regularnie. Zwlekanie z płatnościami spowoduje, że podpisana umowa polisy OC wygasa,
 • jest to ubezpieczenie zawarte w trybie krótkoterminowym, czyli na maksymalnie 30 dni. Takie ubezpieczenie można zakupić jedynie w niektórych sytuacjach, określonych w ustawie. Ubezpieczenie krótkoterminowe nigdy nie zostaje przedłużone po okresie, na który zostało wykupione.

Konsekwencje braku przedłużenia umowy i brak zakupu ubezpieczenia OC

Konsekwencje braku przedłużenia umowy i brak zakupu ubezpieczenia OC

Jeśli właściciel pojazdu nie wykupi ubezpieczenia samochodu, a towarzystwo nie przedłuży automatycznie dotychczasowej umowy, kierowca może zostać narażony na karę nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kwota kary jest zależna od tego, w jakim czasie auto pozostawało bez ubezpieczenia. Wysokość opłaty zależy także od płacy minimalnej, ustalanej każdego roku przez rząd. Co więcej, jeżeli w czasie braku posiadania ubezpieczenia OC, kierowca spowoduje wypadek lub kolizję, wszelkie koszty strat wyrządzonych osobom trzecim będzie musiał pokryć osobiście.

Jeżeli jeszcze nie wykupiłeś ubezpieczenia dla swojego samochodu lub Twoja ostatnia umowa z firmą ubezpieczeniową nie została przedłużona, to pomocny dla Ciebie będzie nasz kalkulator OC. Po wypełnieniu ankiety wyliczysz potencjalną wysokość składki interesującej Cię polisy. Możesz także znaleźć najtańsze OC, ubezpieczenie AC czy Assistance, korzystając z porównywarki ofert. Warto pamiętać, że brak aktualnej umowy OC może wiązać się z karą finansową od UFG, więc na czas sprawdź najlepsze ubezpieczenia online i uzyskaj pełną ochronę swojego samochodu!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

 • Arek
  - -

  Witam. Ubezpieczyciel ergo Hestia. Miesiąc przed końcem OC zezlomowalem samochód. Scany i inf o złomowaniu auta wysłałem im mailem. Po miesiącu przedłużyli sami umowę i z komentarzem ze nie mogli pliku odczytać dobrali mi ofertę i przedłużyli. A zostałem poinformowany w dniu wejścia nowego OC podkreślam na nieistniejacy samochód i rejestrację. Co mogę teraz zrobić. Maila którego im wysłałem niestety już nie posiadam bo sie skasował

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i ponownie wyjaśnić sprawę. Najlepiej przesłać wszystkie dokumenty za złomowania pojazdu, na których widnieje data uwiarygadniająca opisaną sytuację.

 • Jaskulski
  - -

  Mam zawarte na raty na trzy lata ubezpieczenie na mieszkanie ze względu na zmianę właściciela chce zrezygnować czy mogę nie płacić 3-ej raty Proszę o odpowiedz

  • Iwona Sowuska
   - -

   W tej sytuacji najlepiej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, w którym zawarta jest polisa. Nie zapłacenie składki może spowodować uruchomienie procesu windykacji.

 • Gość Danuta
  - -

  Firma Warta nie przedłużyła mi polisy na przyczepę,dopiero kiedy ja zwróciłam się do ubezpieczyciela,ten do firmy Warta i po zapoznaniu się ze sprawą pani w firmie powiedziała że to z ich winy nie została przedłużona polisa gdyż przyczepa ma krótki numer Vin i nie pokazało im w dokumentach.Teraz otrzymałam karę na sumę ok 800 złotych.Prosze mi jakoś to wyjaśnić,bo nie zamierzam zaprzestać i wpłacić wymagana sumę.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym WARTA. Może również zwrócić się Pani o pomoc do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego opisując całe zdarzenie.W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym WARTA. Może również zwrócić się Pani o pomoc do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego opisując całe zdarzenie.

 • Anna
  - -

  Dzień dobry, Córka otrzymał w darowiźnie samochód po moim zmarłym ojcu. Korzystała z jego ubezpieczenia i po jego upływie wykupiła na siebie. W międzyczasie samochód został wyrejestrowany przez moją mamę , która była współwłaścicielem samochodu. Natomiast córka ze względu an covid i ograniczoną działalność urzędów do dziś go nie zarejestrowała. Niedawno mama otrzymała ponaglenie do zapłaty automatycznie przedłużonej polisy na nazwisko taty. O co chodzi ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W sytuacji, gdy do Towarzystwa Ubezpieczeniowego nie została zgłoszona zmiana właściciela pojazdu, oraz nie została wypowiedziana poprzednia umowa OC z której korzystała Pani córka, polisa przedłużyła się automatycznie, w związku z tym Towarzystwo Ubezpieczeniowe będzie oczekiwać zapłaty za rozpoczęcie kolejnego ubezpieczenia. W takiej sytuacji proszę jak najszybciej załatwić sprawy z rejestracją pojazdu, oraz skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

Więcej artykułów i porad

Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Zgodnie z polskim prawem, każdy kierowca musi posiadać ważne OC. Polisa jest przypisana nie tylko do osoby, ale też do pojazdu. Co dzieje się z nią w chwili, gdy samochód zostaje przekazany komuś innemu? Wyjaśniamy, jak przepisać OC […]

więcej
Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Decydując się na zakup nowego samochodu z pewnością zależy Ci, aby objąć pojazd należytą ochroną. Nic dziwnego – to spora inwestycja, która ma posłużyć przez lata. W takim razie musisz zastanowić się nad ubezpieczeniem nowego samochodu. Podpowiadamy, jak […]

więcej
Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Dobra polisa komunikacyjna może zagwarantować wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, trudno więc sprawnie ocenić, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy pakiet OC/AC!

więcej
Oferty OC dla młodych kierowców – co wpływa na cenę OC?

Oferty OC dla młodych kierowców – co wpływa na cenę OC?

Właśnie zdałeś prawo jazdy i kupiłeś swój pierwszy samochód? Z podekscytowaniem mieszają się jednak troski, ponieważ zdajesz sobie sprawę, jak dużo możesz zapłacić za ubezpieczenie OC? Sprawdź, co wpływa na cenę OC oraz jak znaleźć najtańsze OC dla […]

więcej