Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

5/5 - (Ocen: 3)

Ubezpieczenia komunikacyjne są coraz droższe. Z tego względu nie każdy decyduje się na zakup całego pakietu uwzględniającego obowiązkowe OC, dodatkowe Autocasco oraz NNW. Jest jednak rozwiązanie, które może być idealne dla użytkowników, którzy chcieliby być nieco lepiej zabezpieczeni. Minicasco to opcja dla tych, którzy chcą się dodatkowo zabezpieczyć niewielkim kosztem.

Minicasco – co to jest?

Minicasco to rodzaj ubezpieczenia podobnego do Autocasco, ale o okrojonym zakresie. Towarzystwa ten rodzaj ubezpieczenia nazywają w różny sposób. Niektóre przyjmują nazwę smartcasco, inne określają ten produkt jako minicasco albo mini autocasco. Choć nazewnictwo może być różne, to do okrojonego AC zalicza się ochronę w przypadku szkody całkowitej (koszt naprawy auta przekracza 70 proc. jego ceny), kradzieży pojazdu czy uszkodzeń wynikających z pożarów lub innych żywiołów. Można więc powiedzieć, gdy nagle znikąd wyrośnie słupek rozgradzający drogę od chodnika, albo inny zaparkowany pojazd, że nie masz co liczyć na odszkodowanie. Kierowcy powinni pamiętać, że tylko obowiązkowe ubezpieczenia OC mają ściśle określony zakres ochrony definiowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Polisy, takie jak AC mogą więc mieć właściwie dowolny kształt, więc ubezpieczyciele mogą wprowadzać na rynek produkty, takie jak minicasco. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, którym nie opłaca się kupować pełnego AC z różnych względów, takich jak na przykład stosunkowo niewielka wartość samochodu. To samo dotyczy właścicieli pojazdów, dla których AC od kradzieży się nie opłaca, jednak chcieliby zabezpieczyć się w niewielkich zakresie od szkód własnych.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Dla kogo jest minicasco?

Powstaje więc pytanie do kogo jest skierowana tego typu usługa. Przede wszystkim odbiorcą tego ubezpieczenia są młode osoby, które z jednej strony nie posiadają jeszcze wypracowanych zniżek i w wielu przypadkach za swój młody wiek muszą płacić zwyżki. Po drugie nie potrzebują mieć pełnego zakresu związanego z Autocasco albo po prostu nie stać ich na płacenie wysokich składek.

CZY WIESZ, ŻE..?

Minicasco nie daje takich możliwości ochrony jak pełne Autocasco.
Do tego w wielu przypadkach występuje wkład własny około 20 proc.

Minicasci – ile kosztuje i gdzie najtaniej?

Ubezpieczenia mini casco mogą mieć skrajnie różną cenę, gdyż ich zakres ochrony jest bardzo zróżnicowany. Dlatego też stwierdzenie, gdzie jest najtaniej, okazuje się wręcz niemożliwe. Poniżej znajduje się zestawienie ofert różnych firm wraz z zaletami i wadami, a przede wszystkim z zakresem ochrony, który gwarantuje dana polisa. To, czy jest to tanio, czy zbyt drogo, każdy musi zweryfikować sam.

Oferty minicasco – AXA Direct, PZU S.A., Link4, Ergo Hestia

Oferowane mini Autocasco jest ciekawym rozwiązaniem. Niestety nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają taką opcję w swoim portfolio. Do tych, które mają takie rozwiązanie należą m.in.: PZU, Link4, AXA Direct czy Ergo Hestia. Okazuje się jednak, że mimo iż towarzystwa te posiadają taką opcję, to ich zakresy się od siebie różnią. Z tego względu niezbędne jest przeczytanie ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) zanim wykupimy i podpiszemy dane zobowiązanie.

ubezpieczenie minicasco

Minicasco AXA Direct

W AXA Direct do wyboru są trzy poziomy Autocasco: Mini, Premium oraz Prestiż. W tym pierwszym możemy liczyć na obowiązywanie minicasco na terytorium Polski. Jest to podstawowa wada w odniesieniu do pełnego ubezpieczenia AC, które obowiązuje w całej Europie. Poza tym w zakres usług mini autocasco w AXA Direct wchodzi naprawa pojazdu na miejscu (limit 300 zł), holowanie w obszarze do 75 km, pomoc informacyjna oraz przewóz, opieka i leczenie zwierzęcia domowego (limit przewozu: 400 zł, limit leczenia: 1000 zł).

PARAMETRY ZALETY WADY
Ubezpieczenie: OC + minicasco + holowanie pojazdu na miejscu oraz w Polsce – brak holowania pojazdu zagranicą
Zakres ubezpieczenia: Polska + brak limitu wiekowego – brak pomocy w razie braku paliwa lub zatankowania złego paliwa
Liczba rat: 1 + holowanie pojazdu poszkodowanego
+ pomoc informacyjna
+ przewóz, opieka i leczenie zwierzęcia domowego

Minicasco PZU S.A.

W PZU S.A. również jest możliwość wykupienia mini polisy autocasco. W tym przypadku jesteśmy chronieni w wielu sytuacjach. Wśród nich można wymienić m.in.: gdy zwierzę wpadnie pod nasze auto, ktoś ukradnie albo celowo zdemoluje auto lub jego wyposażenie, gdy takie anomalie pogodowe jak: burza, woda, grad lub działanie innego żywiołu, uszkodzą pojazd, jak też, gdy gałąź spadnie na samochód w czasie, postoju na parkingu.

Należy dodać, że w AC Mini od PZU S.A. stosowany jest udział własny w wysokości 20 proc. (nie mniej niż 500 zł). Oznacza to, że w razie szkody część jej kosztów musimy pokryć z własnej kieszeni. Oczywiście możemy uniknąć tego typu zobowiązania, ale jest to uzależnione od konieczności opłacenia dodatkowej składki.

PARAMETRY ZALETY WADY
Ubezpieczenie: OC + minicasco + zwierzę wpadnie pod Twój samochód – udział własny w wysokości 20%
Zakres ubezpieczenia: Polska + ktoś ukradnie lub celowo zdemoluje Twoje auto lub jego wyposażenie – brak odszkodowania za uszkodzenie pojazdu przez inny pojazd lub uszkodzony zostanie z naszej winy
Liczba rat: 1 + burza, woda, grad lub działanie innego żywiołu uszkodzą Twój pojazd – tylko dla pojazdów powyżej 3 lat
+ gałąź spadnie na Twój samochód w czasie, kiedy stał na parkingu

ubezpieczenie minicasco

Minicasco Link4

W Link4 mini AC zostało nazwane jako Smart Casco. Ten ubezpieczyciel oferuje możliwość zabezpieczenia się m.in. przed takimi sytuacjami jak kradzież, pożar czy grad. Do wyboru jest pięć wariantów tego ubezpieczenia. W zależności od wybranego wariantu polisy otrzymujemy ochronę m.in. od żywiołów (pożar, huragan, grad, powódź, lawina, inne siły przyrody), szkody całkowitej (zderzenie pojazdu z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami lub przedmiotami pochodzącymi z zewnątrz pojazdu, działanie osób trzecich, wybuch, nagłe działanie czynnika termicznego lub chemicznego pochodzącego z zewnątrz pojazdu, zatopienie) oraz kradzieżą (kradzież, kradzież z włamaniem, rozbój).

Sprawdź ceny OC i AC

Link4 daje dość dużą swobodę wyboru zakresu ubezpieczenia. Klient może wybrać taki wariant, który będzie chronił auto wyłącznie od ryzyka żywiołów lub kradzieży. Może też je połączyć ze szkodą całkowitą albo wybrać cały pakiet dla mini AC.

PARAMETRY ZALETY WADY
Ubezpieczenie: OC + minicasco + ochrona przed żywiołami (pożar, huragan, grad, powódź, lawina, inne siły przyrody) – brak odszkodowania w przypadku wypadku spowodowanego umyślnie przez ubezpieczonego lub osobę, z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym
Zakres ubezpieczenia: Polska + ochrona od szkody całkowitej (zderzenie pojazdu z innymi autami, osobami, zwierzętami lub przedmiotami pochodzącymi z zewnątrz pojazdu, działanie osób trzecich, wybuch, nagłe działanie czynnika termicznego lub chemicznego pochodzącego z zewnątrz pojazdu zatopienie) – brak odszkodowania w przypadku wypadku spowodowanego na skutek rażącego niedbalstwa ubezpieczonego
Liczba rat: 1 + ochrona przed kradzieżą auta (kradzież, kradzież z włamaniem, rozbój)

AC Mini od Ergo Hestia

Towarzystwo ubezpieczeniowe Ergo Hestia oferuje swoim klientom AC mini. Głównymi korzyściami dla właścicieli pojazdów jest poczucie bezpieczeństwa w przypadku szkody bądź kradzieży wypłacimy należne odszkodowanie bez zbędnych formalności. Wybranie tej opcji ubezpieczenia chroni auto w przypadku powstania w nim szkody całkowitej, w przypadku szkód, które nie są zależne od posiadacza samochodu (np. kradzież). Warto również zaznaczyć, że w Ergo Hestia wykupienie AC Mini pozwala na zbieranie zniżek, jak też pozwala cieszyć się z ubezpieczenia za niższą cenę niż w przypadku pełnego AC. Istotne jest również, że w tym przypadku nie ma wkładu własnego.

Trzeba też zaznaczyć, że w AC Mini maksymalna wartość pojazdu możliwego do ubezpieczenia wynosi 150 tys. zł. Może to być auto osobowe, terenowe, dostawcze lub osobowo-dostawcze o ładowności do 850 kg. Ochrona pojazdu występuje jedynie na terenie kraju.

PARAMETRY ZALETY WADY
Ubezpieczenie: OC + minicasco + ubezpieczenie od kradzieży – pojazdy o maksymalnej wartości 150 tys. zł
Zakres ubezpieczenia: Polska + ubezpieczenie od pożaru
Liczba rat: 1 + ubezpieczenie od kolizji z innym pojazdem
+ ochrona także w innych sytuacjach występowania szkody całkowitej

Zalety minicasco

Mini Autocasco ma wiele zalet. Przede wszystkim jest tańsze w porównaniu do klasycznego Autocasco. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego można wybrać parę jego wariantów, jak też zdecydować jaki wkład własny będziemy ponosić w razie szkody (jeżeli takie jest wymagane). Co więcej mini AC nie ma granicy wieku, przynajmniej w większości towarzystw ubezpieczeniowych. Teoretycznie możemy ubezpieczyć w ten sposób zarówno auto nowe, jak też to 15-letnie.

Minicasco – kto oferuje?

To, co oferuje i gdzie najtaniej kupić minicasco jest zależne od konkretnej firmy, a jak widać, wiele z nich oferuje tego rodzaju produkty. Wybierając polisę odpowiednią dla siebie, zawsze trzeba podejść do tego indywidualnie i zapoznać się szczegółowo z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, gdzie zawarty jest szczegółowy zakres ochrony.  Ubezpieczenie mini casco jest oferowane, tak samo jak standardowe polisy przez wiele firm, więc przed zakupem należy przeanalizować jak najwięcej oferty, by móc wybrać tę najlepszą. Porównywarka Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie zweryfikowanie, która z ofert dostępnych na rynku będzie najlepsza w danej sytuacji. Można tu znaleźć porównania nie tylko smart casco, ale także standardowych AC. Kupując je w pakiecie z obowiązkowym OC i innymi polisami można uzyskać o wiele lepszą cenę jednostkową za daną polisę.

ubezpieczenie minicasco

Minicasco – czy warto?

Ubezpieczenie dodatkowe jakim jest Autocasco w przypadku nowych pojazdów jest wymagane, jeżeli mamy auto w finansowaniu (kredyt, leasing itp.). Wiele osób nawet, gdy jeździ starszymi samochodami, chce czuć się bezpiecznie. Dlatego też minicasco jest wygodnym i rozsądnym rozwiązaniem.

Wybierając mini AC otrzymujemy bezpieczeństwo w najbardziej newralgicznych sytuacjach. Jest to z pewnością ciekawe rozwiązanie nie tylko dla osób młodych (bez zniżek), jak też dla klientów, którzy nie chcą wydawać za dużo pieniędzy na pojazd. Pozwala to spać w nocy spokojnie i nie przejmować się groźbą kradzieży auta.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • kolo
  - -

  W OC Ergo Hestii jest obowiązek powiadomienia policji o kolizji. Tak więc jeśli będzie nasza wina, to do polisy dołożymy co najmniej 1100 zł mandatu. Za taką polisę to ja dziekuję.

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Każde Towarzystwo ma określone Ogólne Warunki Ubezpieczenia dla poszczególnych ryzyk.

Więcej artykułów i porad
Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

W sytuacji wypadku drogowego, kierowca biorący w nim udział jest zobowiązany do pomocy osobom poszkodowanym. W chwili, gdy doszło do kolizji i jej uczestnicy są ranni, należy niezwłocznie przystąpić do działania. Co trzeba wtedy zrobić? Wyjaśniamy, jak udzielić […]

więcej
Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, rosną także kary za brak ważnego ubezpieczenia OC. Zapominalstwo może być w tym roku naprawdę kosztowne. Sprawdziliśmy, jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019! Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisa komunikacyjną w Polsce […]

więcej
Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Wybierasz się na wakacje lub w odwiedziny do przyjaciela, który mieszka w innym kraju? Warto, byś był ubezpieczony na wypadek stłuczki za granicą lub innej szkody. Sprawdź, co musisz zrobić w przypadku wypadku za granicą z Twojej winy, […]

więcej
Co to jest ubezpieczenie OC? Wszystko co musisz wiedzieć o OC w 2024 roku

Co to jest ubezpieczenie OC? Wszystko co musisz wiedzieć o OC w 2024 roku

Ubezpieczenie OC zapewnia ochronę przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim. W 2024 roku występuje w wariancie komunikacyjnym, zawodowym i prywatnym. W niektórych przypadkach OC jest obowiązkowe. W innych pozostaje ubezpieczeniem dobrowolnym, którego posiadanie może przynieść wiele korzyści. […]

więcej