Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na gaz?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na gaz?

5/5 - (Ocen: 8)

Jesteś posiadaczem auta na gaz? Z pewnością zauważyłeś więc, że ceny OC, które proponują Ci ubezpieczyciele różnią się od propozycji składanych właścicielom samochodów na benzynę. Czy wiesz dlaczego? Sprawdź, czym auta z instalacją LPG różnią się od pozostałych i co podwyższa cenę ich ubezpieczenia!

Dlaczego za ubezpieczenie auta na gaz zapłacisz więcej?

Zastanawiasz się nad tym, co powoduje podwyższenie składki ubezpieczenia samochodu dla modeli z zamontowaną instalacją na gaz? Przyczyn tego stanu można upatrywać w dwóch faktach:

  • auta z LPG są tańsze w eksploatacji, dlatego też najczęściej decydują się na nie Ci kierowcy, którzy zamierzają pokonywać nimi codziennie duże odległości. Częsta i długa jazda sprawia, że pojazdy są bardziej narażone na uszkodzenia wynikające z przeeksploatowania, a przez to ubezpieczyciel jest bardziej narażony na konieczność wypłaty odszkodowania,

  • choć zmiana instalacji z benzyny na gaz jest prosta i należy dziś do standardowych usług warsztatów samochodowych, zawsze jest to pewna ingerencja w pierwotną konstrukcję pojazdu. A każda ingerencja niesie za sobą ryzyko niepowodzenia. Może się bowiem zdarzyć tak, że oddasz auto do kiepskiego warsztatu, przez co przerobienie instalacji będzie awaryjne – szanse na to, że spowodujesz wypadek są wyższe niż w przypadku tych aut, w których nic nie zmieniano.

ubezpieczenie auta na gaz

Instalacja LPG – czy opłaca się ją montować?

Decydując się na montaż instalacji LPG w samochodzie, kierujesz się zapewne względami ekonomicznymi. Eksploatacja takiego auta będzie bowiem nawet dwukrotnie niższa niż tego w benzynie czy dieslu – przy intensywnym użytkowaniu pojazdu może to być dużą różnicą dla domowego budżetu.

WARTO WIEDZIEĆ

Instalację LPG można zamontować w każdym samochodzie bez wyjątku – nie ma żadnych przeciwwskazań technicznych, które by to uniemożliwiały. Zanim się na to zdecydujesz, upewnij się jednak co do ceny – w niektórych modelach koszt jej instalacji będzie na tyle wysoki, że może to być kompletnie nieopłacalne.

Posiadanie auta na gaz poza samą oszczędnością, niesie za sobą również pewne obowiązki. Dotyczy to przede wszystkim kwestii przeglądów, których należy dokonywać częściej, a mianowicie raz w roku. Musisz też liczyć się z wyższą ceną za badanie techniczne pojazdu. Montaż instalacji LPG trzeba również zgłosić w Wydziale Komunikacji, co także wiąże się z dodatkowymi kosztami. Właściciele aut na gaz muszą też regularnie wymieniać filtry gazu (co 10-15 000 przejechanych kilometrów), wtryskiwacze (co 60 000 kilometrów) oraz reduktor i listwę wtryskową (co 100 000 kilometrów).

Porównaj ceny ubezpieczeń

ubezpieczenie auta – co z instalacją LPG?

Czy ubezpieczenie auta z LPG musi tyle kosztować?

Czy można jakoś obniżyć cenę OC dla auta na gaz? Oczywiście – w końcu rodzaj paliwa jest tylko jednym z czynników, które wpływają na wysokość stawki – zatroszcz się więc o to, by reszta z nich przemawiała na Twoją korzyść. Oto aspekty, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę:

  • OC dla aut z LPG będzie więcej kosztować młodszych kierowców – starsi są uważani przez ubezpieczyciela za mniej skorych do niebezpiecznych zachowań na drodze,

  • pełne zniżki OC na pewno obniżą koszt zakupu ubezpieczenia auta z taką instalacją,

  • rozważ chowanie samochodu do garażu – garażowanie pojazdu obniży nieco stawkę OC,

UWAGA

Homologacja butli z gazem jest zazwyczaj ważna przez rok. Po upływie tego czasu możesz ją przedłużyć, choć bardziej opłacalna jest wymiana na nową.

  • jeśli już chcesz jeździć autem na gaz, wybierz model o małej pojemności silnika – to także sprawi, że koszt ubezpieczenia stanie się przystępniejszy,

  • skorzystaj z kalkulatora OC, by porównać oferty od różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Porównaj oferty

Więcej zalet korzystania z internetowych porównywarek znajdziesz w naszym artykule: Co zyskujesz, korzystając z kalkulatorów ubezpieczeń?

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Krystian
    - -

    Wybierając polisę OC wybieramy planowany przebieg roczny pojazdu. Jeśli wszystkie parametry ( planowany przebieg, wiek kierowcy, zniżki, marka model i pojemności silnika pojazdu itp ) są identyczne z autem zasilanym tylko benzyna, to dlaczego po założeniu LPG auto ma mieć droższą polisę OC ?! Ciekaw jestem czy Komisja Nadzoru Finansowego może coś w tym wypadku pomoc

    • Iwona Sowuska
      - -

      Sytuacja naliczania składek jest indywidualną kwestią każdego z Towarzystwa, nie da się jednoznacznie stwierdzić, a ni nie ma jednej reguły na to dlaczego w danym momencie mamy wyższą składkę.
      W opisanej przez Pana sytuacji najlepiej kontaktować się już bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, którym jest Pan zainteresowany w celu wyjaśniania spornej sytuacji.

Więcej artykułów i porad
Kupujesz samochód? Sprawdź 5 porad, jak kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie OC!

Kupujesz samochód? Sprawdź 5 porad, jak kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie OC!

Polisa odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowym świadczeniem komunikacyjnym. Wysokość jej składki nie jest jednak uśredniona – towarzystwa obliczają ją indywidualnie dla każdego klienta. Często cena okazuje się dość wysoka, ale istnieje kilka skutecznych metod na to, by płacić mniej. […]

więcej
Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

Zgodnie z polskim prawem, każdy samochód musi być objęty ubezpieczeniem OC. Ponieważ nie należy ono do najtańszych, wiele osób długo stara się znaleźć najlepszą opcję. Istnieje jednak znacznie szybszy oraz skuteczniejszy sposób niż przeglądanie i analizowanie wszystkich ofert. […]

więcej
Ubezpieczenie graniczne – czym jest i ile kosztuje?

Ubezpieczenie graniczne – czym jest i ile kosztuje?

Jeśli wybierasz się samochodem za granicę, ale nie masz Zielonej Karty, polskie OC może nie wystarczyć. Szczególnie przy wyjazdach na wschód konieczne może okazać się ubezpieczenie graniczne. Wyjaśniamy co to takiego! Ubezpieczenie graniczne nie jest opcjonalne, a obowiązkowe, więc […]

więcej
Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC może dla części kierowców stanowić niebagatelny wydatek. Przykład stanowią właściciele samochodów o najniższych zarobkach, emeryci, renciści oraz studenci. Właśnie dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle udostępniają opcję ratalnej płatności za polisę OC. Takie rozwiązanie okazuje się […]

więcej