W polskich warunkach posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, a właściwie pojazdu, który jest zarejestrowany. W praktyce oznacza to, że jeśli dochodzi do kolizji, do poszkodowany zawsze posiada ochronę, czy poprzez wykupioną polisę OC, czy z mocy prawa przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Warto jednak wiedzieć, jak zgłosić szkodę z OC sprawcy, by móc efektywnie działać, gdy już zajdzie taka konieczność. Przepisy prawa w Polsce są tak skonstruowane, że niemożliwe jest, by któreś z aut poruszających się po drodze nie miało ważnego ubezpieczenia, gdyż jedyną możliwością, by przestać ubezpieczać auto, jest jego zezłomowanie lub wyrejestrowanie. Do wyjątków należą również auta mające status aut zabytkowych, które jako jedyne mogą być ubezpieczane czasowo. Szczegółowe zasady określające, kiedy i na jakich zasadach można zawiesić lub przestać ubezpieczyć auto reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Odszkodowania OC są wypłacane zawsze, gdyż nawet jeśli właściciel auta spóźnia się z opłaceniem bieżącej raty za ubezpieczenie, nadal polisa jest aktualna, a samo uregulowanie należności jest obligatoryjne i prędzej czy później właściciel auta musi to zrobić.
Tym, o co poszkodowany powinien się zatroszczyć, jest uzyskanie wszystkich danych osobowych sprawcy, a w tym imienia i nazwiska, a także numeru polisy ubezpieczeniowej. To, jak sprawdzić OC sprawcy jest dość proste. Wystarczy posiadać numer VIN lub sam numer rejestracyjny samochodu. Na ich podstawie można sprawdzić numer polisy między innymi na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Informacje na temat polisy można pozyskać za darmo dla każdego zarejestrowanego w Polsce pojazdu podlegającego pod obowiązkowe ubezpieczenie OC.
Odszkodowanie z OC sprawcy można uzyskać stosunkowo szybko i zazwyczaj nie niesie to za sobą wielu kłopotów, jednak trzeba znać procedury i zasady, według których ubezpieczyciele likwidują szkody. Jeśli ma się wątpliwości co do szczegółów likwidacji szkód, agent ubezpieczeniowy jest osobą, która ma kompetencje w zakresie wytłumaczenia wszystkich zasad, według których dana firma likwiduje szkody. Specjaliści z Kioskpolis.pl są w stanie precyzyjnie przedłożyć wszystkie warunki ubezpieczeń OC oraz warunki, na jakich likwidowane są szkody z ubezpieczenia sprawcy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak uzyskać odszkodowanie z oc sprawcy?
Pierwszym krokiem do uzyskania odszkodowania z OC sprawcy wypadku jest zebranie wszystkich danych uczestników kolizji. Ubezpieczycielowi należy przesłać dokładny opis zajścia, a także wszystkie dane sprawcy, włącznie z numerem posiadanej polisy. Istotną informacją jest to, że poszkodowany nie kontaktuje się ze swoim ubezpieczycielem, a ubezpieczycielem sprawcy. Istnieje możliwość zlikwidowania szkody za pośrednictwem własnego ubezpieczyciela, lecz jest to nieco inna ścieżka. Tak zwana bezpośrednia likwidacja szkody poprzez skontaktowanie się z własnym ubezpieczycielem jest o wiele prostsza i nie wymaga załatwiania tylu formalności. Procedurę BLS można jednak wdrożyć tylko wtedy, gdy kolizja była stosunkowo nieduża, a szkody niewielkie. Kluczowe jest również to, że nie mogło dojść do pojawienia się ofiar.
Jeśli w wyniku kolizji ucierpiały też osoby, a nie tylko mienie, obligatoryjnie należy powiadomić policję. To na podstawie tego, co stwierdzi policja, można wskazać sprawcę kolizji. Taka procedura jest też niezbędna, gdy kierowcy obydwu aut biorących udział w kolizji nie mogą dojść do porozumienia, kto był sprawcą. Taka sytuacja nie może mieć miejsca, jeśli chce się uzyskać ubezpieczenie. Sprawca musi bowiem podpisać oświadczenie mówiące o tym, że to on przyznaje się do tego, że wina za kolizję leży po jego stronie. Szybka wypłata z OC sprawcy będzie możliwa tylko wtedy, gdy będzie miało się takie oświadczenie. W przeciwnym razie trzeba będzie dochodzić swoich praw w sądzie, o ile nie załatwi się tego na miejscu, wzywając policję.
Biorąc pod uwagę, że często sama kolizja i jej przyczyna może być problematyczna w interpretacji, zazwyczaj lepiej wezwać policję. Mając odpowiednie notatki wykonane przez właściwe służby, nie będzie problemu z tym, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy. Trzeba pamiętać o tym, że to osoba poszkodowana powinna od razu zadbać o to, by cała sytuacja była rozwiązana w prawidłowy sposób pod względem formalnym.
Porównywarka OC AC Kioskpols.pl pozwoli na znalezienie nie tylko ubezpieczeń OC i AC, ale także dodatkowego Assistance, które przyda się, gdy dojdzie nawet do drobnej kolizji. Mając pełny pakiet ubezpieczeń, nie trzeba się martwić o ewentualne pokrycie szkód w żadnym aspekcie. Jednocześnie kupując wiele polis, można zaoszczędzić na jednostkowej cenie obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy?
To, gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy jest zależne od towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj udostępniają one wygodną platformę, by osoby poszkodowane mogły w skoordynowany sposób zgłosić szkodę. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej każdego z towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli jednak ubezpieczyciel działa w ramach BLS, można bez problemu zgłosić się do swojego towarzystwa. Ranking ubezpieczycieli pozwoli na znalezienie firm, które działają w ten sposób, a niewątpliwie jest to najwygodniejsze rozwiązanie dla klientów.
Jak ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie?
Odszkodowanie z OC sprawcy jest wypłacane dopiero po zrealizowaniu wszystkich procedur. W pierwszej kolejności po przyjęciu zgłoszenia, ubezpieczyciel wysyła do osoby poszkodowanej swojego przedstawiciela. Jego zadaniem jest wykonanie dokładnych oględzin i wycena szkody. Jest to kluczowy moment, gdyż od tego, jaki kosztorys sporządzi przedstawiciel ubezpieczyciela, zależy wysokość odszkodowania. Jeśli klient nie zgadza się z wyceną, może ją zakwestionować. W pierwszej kolejności może on złożyć reklamację, a jeśli to nie pomoże, może udać się do sądu. Jeśli jednak obydwie strony zgadzają się na wysokość odszkodowania, ubezpieczyciel przechodzi do jego wypłaty. Jest to forma rozliczenia gotówkowego.
Drugą z opcji jest rozliczenie bezgotówkowe, w którym schemat postępowania jest nieco inny. Osoba poszkodowana wskazuje warsztat samochodowy, w którym będzie naprawiana szkoda, a ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z warsztatem. Jest to zazwyczaj o wiele prostsze i szybsze rozwiązanie, jeśli chce się mieć szybko naprawiony samochód.
O tym, jak zgłosić szkodę z OC sprawcy może też poinformować warsztat samochodowy. Korzystając z jego usług, trzeba pamiętać, by na każdą czynność została wystawiona odpowiednia faktura. Będzie ona bowiem podstawą do tego, by towarzystwo ubezpieczeniowe pokryło szkodę.
Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania?
Odszkodowanie z polisy OC sprawcy zazwyczaj wypłacane jest w przeciągu miesiąca. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy nie ma żadnych wątpliwości, a zrealizowany pierwotnie kosztorys nie zostanie zakwestionowany. W przeciwnym razie czas ten może wydłużyć się nawet do trzech miesięcy. Najdłużej ten proces trwa wtedy, gdy sprawa trafia do sądu ze względu na to, że klient nie zgadza się z wysokością odszkodowania. Wtedy odszkodowanie zostanie wypłacone, dopiero gdy sprawa zostanie rozstrzygnięta przez sąd, a wyrok się uprawomocni, co może trwać dość długo. Trzeba pamiętać, że obydwie ze stron mają prawo dochodzić swoich praw i argumentować swoje postulaty między innymi opiniami niezależnych biegłych – to przedłuża sprawę.
Jak odwołać się od wyceny szkody?
Chcąc jednak się odwoływać od wyceny, wystarczy zrealizować standardową procedurę, która dla każdego z ubezpieczycieli jest dokładnie opisana. Pomoże w tym agent ubezpieczeniowy online lub tradycyjny. Ubezpieczyciel ma maksymalnie 30 dni na zapoznaje się z odwołaniem i decyzję, czy je akceptuje. Jeśli nie, pozostaje udać się do prawnika lub samodzielnie zgłosić sprawę do sądu.
Na ile dni przysługuje auto zastępcze z oc sprawcy?
To, na ile dni przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy, jest skorelowane z przebiegiem naprawy. Z założenia ubezpieczenie powinno pokryć koszty związane z autem zastępczym na czas, w którym uszkodzone auto nie zostało naprawione. Jeśli jednak została orzeczona szkoda całkowita, wtedy auto zastępcze przysługuje na taki okres, w którym osoba poszkodowana kupi nowy samochód. Jeśli się to przeciąga, klient musi udowodnić, że nie dzieje się to z jego winy. Odpowiedź na to pytanie jest bezpośrednio związana z tym, jak długo czeka się na odszkodowanie z OC sprawcy. Dopóki nie otrzyma się pełnego odszkodowania, teoretycznie nie ma możliwości zakupu nowego samochodu, a to oznacza, że auto zastępcze się należy.
Ile można dostać z OC sprawcy?
Biorąc pod uwagę, że samochód dla młodego kierowcy to często sportowe auto z trudno dostępnymi i drogimi częściami, zazwyczaj pojawia się pytanie, ile można dostać odszkodowania z polisy OC sprawcy. Co do zasady ubezpieczenie pokrywa koszt części i naprawy, jednak wycena może być obniżona na przykład ze względu na to, że auto nie miało pierwotnie oryginalnych części. Jeśli zachodzi taka potrzeba, OC powinno też pokryć koszty dodatkowe, takie jak na przykład koszty rehabilitacji lub leczenia po kolizji.
Ranking ubezpieczeń samochodowych pozwoli na łatwe znalezienie tych firm, którymi warto się zainteresować, szukając dowolnego ubezpieczenia – OC, AC, czy też auto casco.