Czy OC przechodzi na nowego właściciela?

Czy OC przechodzi na nowego właściciela?

4/5 - (Ocen: 1)

Kierowcy w Polsce, tak samo jak w innych krajach Unii Europejskiej zobowiązani są do wywiązywania się z szeregu obowiązków związanych z eksploatacją pojazdów. Jednym z nich jest konieczność posiadania ważnego ubezpieczenia OC przez cały okres, gdy auto pozostaje w użytkowaniu. Bardzo wiele z aspektów egzekwowania przepisów o obowiązkowym OC jest mylnie interpretowana, chociażby dlatego, że przepisy te na przestrzeni lat ulegały pewnym zmianom. Aktualnie OC na samochód jest obowiązkowe i nie istnieje możliwość, by pojazd nie miał ważnego ubezpieczenia. Taka konstrukcja przepisów ma wpływ na odpowiedź na pytanie, czy ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela. Aby to zrozumieć, warto jednak dowiedzieć się, na jakich zasadach kierowcy muszą nabywać obowiązkowe polisy OC.

OC na samochód – przepisy obowiązujące ubezpieczycieli

Pełne spektrum przepisów, na podstawie których funkcjonują towarzystwa ubezpieczeniowe, jest zawarta w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 2003 roku z późniejszymi poprawkami. Jest to dokument liczący niespełna 100 stron, które jasno definiują obowiązki towarzystw ubezpieczeniowych, a także właścicieli pojazdów. Jest tam wiele informacji, a w tym czas na zgłoszenie szkody oc i inne, konkretne przepisy, które powinny być znane każdemu właścicielowi pojazdu, który ewentualnie może korzystać z ubezpieczenia.

Z przepisów wprost wynika, że auto nie może nie mieć ważnego ubezpieczenia OC. Są one tak zaprojektowane, że jeśli właściciel nie opłaci kolejnej składki ubezpieczeniowej, polisa jest automatycznie przedłużana na następny okres. Właściciel pojazdu po prostu zalega wtedy z opłaceniem zobowiązania, które ewentualnie może zostać wyegzekwowane na ogólnych warunkach kodeksu cywilnego, tak samo jak w przypadku niewywiązania się z płacenia innych rachunków. Niemniej samo ubezpieczenie jest nadal obowiązujące, a polisa OC ważna, dopóki nie zostanie wypowiedziana. Wypowiedzenie polisy może jednak nastąpić dopiero wtedy, gdy właściciel pojazdu wykupi nową polisę u innego ubezpieczyciela. Pozostaje pytanie, czy ubezpieczenie oc przechodzi na kupującego samochód używany.

Czy oc przechodzi na nowego właściciela?

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Wynika to z konstrukcji przepisów, według których działają ubezpieczyciele. W przeciwieństwie do takich produktów, jak OC rolnika lub ubezpieczenie na drony, ubezpieczenie na samochód jest ściśle powiązane z samym pojazdem. Właściciel, kupując pojazd ubezpiecza więc samo samochód. Zbywając auto, ubezpieczenie samochodu jest nadal aktualne pomimo tego, że ma nowe właściciela.

W tym miejscu mogą pojawiać się pewne kontrowersje, bowiem samo ubezpieczenie nie do końca jest powiązane jedynie z pojazdem. Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa między innymi to, jaki staż ma kierowca, ile kolizji spowodował, a także inne parametry związane z samym kierowcą. Może to być między innymi stan cywilny, a nawet wykonywany zawód. Właśnie na takiej podstawie towarzystwa ubezpieczeniowe określają wysokość składki. Mimo wszystko samo ubezpieczenie po wykupie polisy jest już powiązane z samochodem.

Czy można jeździć na oc poprzedniego właściciela?

Jazda nowo kupionym samochodem jest więc możliwa. Polisa OC jest ważna do momentu, który został zawarty w umowie z poprzednim właścicielem auta. Gdy wygaśnie, nowy właściciel może ją przedłużyć z dotychczasowym właścicielem lub wypowiedzieć umowę i ubezpieczyć się w innym towarzystwie. Jeżdżenie na starym OC jest jak najbardziej zgodne z prawem, a w przypadku ewentualnego wystąpienia kolizji same procedury formalne związane z uzyskiwaniem odszkodowania nie różnią się od sytuacji, w której samemu by się kupowało polisę. Jazda na takiej polisie nie ma również związku z ewentualną wysokością odszkodowania.

Szukając optymalnego ubezpieczenia OC w dobrej cenie można skorzystać z porównywarki Kioskpolis.pl. Daje ona możliwość porównania ofert dziesiątek ubezpieczycieli, dzięki czemu uzyskuje się możliwie najniższą cenę obowiązkowego OC, a także dodatkowych ubezpieczeń, takich jak AC, czy Assistance. W porównywarce można wpisać wszystkie niezbędne informacje, na których bazują towarzystwa ubezpieczeniowe, kalkulując wysokość stawki. Sama porównywarka błyskawicznie znajdzie najlepsze oferty w danej sytuacji.

Biorąc pod uwagę, jak zróżnicowana jest polityka cenowa różnych ubezpieczycieli wobec konkretnych grup kierowców, w ten sposób można od razu odrzucić oferty, które wydają się bardzo mocno zawyżone. Dzięki porównaniu cen online można oszczędzić nawet kilkadziesiąt procent ceny polisy, a kupując od razu dodatkowe świadczenia, oszczędności dodatkowo się potęgują. Na Kioskpolis.pl można też nabyć szereg dodatkowych ubezpieczeń, takich jak ubezpieczenia podróżne, czy ubezpieczenia NWW.

Zawodowi kierowcy znajdą tu ubezpieczenie przewoźnika, które również jest obowiązkowe dla przedsiębiorców świadczących usługi transportowe. Takie ubezpieczenia są wymagane prawem i nie są powiązane z samym OC samochodu, więc trzeba uważać, by dopilnować posiadania ważnej polisy. W przeciwnym razie zawodowy kierowca naraża się na poważne konsekwencje prawne i finansowe.

Obowiązki wobec ubezpieczyciela po zbyciu auta

To, czy ubezpieczenie oc przechodzi na kupującego, jest jednak powiązane z pewnymi obowiązkami, które ma osoba sprzedająca auto. Według przepisów polskiego prawa osoba zbywająca pojazd jest zobligowana poinformować o tym zarówno właściwy urząd, jak i ubezpieczyciela. Ma się na to 14 dni od sprzedaży samochodu. Obowiązek ten wypełnia się przy pomocy specjalnych formularzy, które można łatwo znaleźć w Internecie. Trzeba je wysłać do ubezpieczyciela lub dostarczyć agentowi ubezpieczeniowemu, który dopełni pozostałych formalności. Powyższe obowiązki należą do osoby sprzedającej lub złomującej samochód, a niewywiązanie się z nich grozi wysokimi grzywnami.

Jak odzyskać pieniądze z OC po sprzedaży samochodu?

Często pojawia się pytanie, jak pozbyć się samochodu bez OC. W praktyce, jeśli samochód był w ciągłej eksploatacji, nie istnieje zbyt wiele możliwości, by nie miał on ważnego OC. Wyjątkiem są sytuacje, gdy na przykład był zarejestrowany czasowo, a właściciel nie dopilnował, by ubezpieczyć auto. W przypadku ubezpieczeń czasowych nie są one bowiem przedłużane automatycznie. W takiej sytuacji dotychczasowy właściciel nie ma zbyt wielu możliwości. Najlepiej jest czym prędzej ubezpieczyć auto, gdyż luka w okresie ubezpieczenia prawdopodobnie i tak zostanie wykryta. Aktualnie wszystkie procesy z tym związane są bardzo automatyzowane, więc dla właściwych urzędów jest to kwestia czasu. Ponadto takie kary się nie przedawniają.

Pozbycie się samochodu bez OC jest możliwe wtedy, gdy dany pojazd może w świetle przepisów nie posiadać aktualnego ubezpieczenia. Może on być na przykład pojazdem zabytkowym lub wolnobieżnym, gdyż takie pojazdy nie muszą mieć ciągłości ubezpieczenia, a obrót nimi nawet bez niego nie stanowi problemu.

Sprzedając auto, które ma stosunkowo długą polisę OC na kilka kolejnych miesięcy, można jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy dogadać się z nowym właścicielem, by wypowiedział on umowę ubezpieczenia i ubezpieczył się w swoich towarzystwie ubezpieczeniowych. Taka sytuacja jest teoretycznie możliwa, jednak potrzebna jest do tego dobra wola kupującego. Niekiedy może to być dla niego korzystne, o ile ma duże zniżki, a pierwotny właściciel doliczy sobie do ceny auta adekwatną sumę wynikającą z długiego terminu ubezpieczenia. Na wypowiedzenie umowy ma się 14 dni. W takiej sytuacji pierwotny właściciel dostanie zwrot pieniędzy w kwocie proporcjonalnej do okresu ubezpieczenia, który nie został wykorzystany.

Czy trzeba opłacić OC po zakupie auta?

Istnieje jeszcze druga perspektywa – osoby nabywającej auto. Jeśli ma ono ważne ubezpieczenie, nowy właściciel nie musi się o nic martwić. Jest ono ważne zgodnie z danymi na polisie, co można również potwierdzić w odpowiednim serwisie UFG lub bazie CEPiK. Nawet jeśli dany kierowca ma kalkulację składki o wiele wyższą niż poprzedni, nie jest to jego problemem. Ewentualny wyższy koszt ubezpieczenia będzie go dotyczył przy kalkulacji na kolejny okres.

Czy AC również przechodzi na nowego właściciela?

W kontekście ubezpieczeń trzeba jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy ubezpieczenie samochodu przechodzi na kupującego, jeśli mowa o AC i dodatkowych ubezpieczeniach, takich jak Assistance. Tutaj odpowiedź jest nieco inna, niż w przypadku OC. Jako że AC nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, nie podlega takim obwarowaniom prawnym, jak OC. Ubezpieczyciele zazwyczaj zastrzegają, że AC jest ważne w powiązaniu z danym właścicielem. Gdy nastąpi zmiana właściciela, polisa AC traci ważność. Dotychczasowy właściciel może jednak ubiegać się o zwrot nadpłaconej składki za niewykorzystany okres. Ogólne warunku ubezpieczenia AC różnią się w o wiele większym zakresie w zależności od tego, z usług, jakiego towarzystwa się korzysta, więc warto dobrze zapoznać się z wieloma oferta na przykład wykorzystując porównywarkę Kioskpolis.pl.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czy można ubezpieczyć samochód na pół roku?

Czy można ubezpieczyć samochód na pół roku?

Według Ustawy o ubezpieczeniach samochodowych wszystkie samochody i pojazdy poruszające się po polskich drogach publicznych muszą posiadać aktualną polisę OC. Domyślnie według prawodawstwa ubezpieczenia podpisuje się na okres roku, co jest najbardziej powszechnie spotykane wśród kierowców. Nie zawsze […]

więcej
Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinieneś zrobić zarówno w sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, jak i kiedy sam doprowadzisz do szkody parkingowej. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy […]

więcej
Gdzie można lecieć bez paszportu – szczegółowy przewodnik po krajach dostępnych na dowód osobisty

Gdzie można lecieć bez paszportu – szczegółowy przewodnik po krajach dostępnych na dowód osobisty

Coraz lepsza sytuacja ekonomiczna Polaków sprawia, że wielu z nas decyduje się spędzić urlop poza Polską. Planując wakacyjny wyjazd, często zastanawiamy się, gdzie bez paszportu można wypocząć. Oczywistym jest, że duże możliwości w tym względzie daje Europa. Czy […]

więcej
Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

Twoje auto zostało uszkodzone w kolizji lub wypadku samochodowym, skutkiem czego wylądowało w warsztacie? Zostałeś tym samym pozbawiony środku transportu i martwisz się, że będziesz zmuszony dojeżdżać komunikacją miejską lub wydać krocie na taksówki? Sprawdź, czy przysługuje Ci […]

więcej