Darowizna samochodu – wszystko co musisz wiedzieć

Darowizna samochodu – wszystko co musisz wiedzieć

Kalkulator OC
Darowizna jest jedną z najpopularniejszych form przeniesienia własności, praktykowaną zazwyczaj w rodzinie lub wśród bliskich znajomych. Chcesz przekazać komuś swój samochód lub wkrótce to Ty zostaniesz nim obdarowany? Dowiedz się, na czym polega darowizna samochodu i co musisz o niej wiedzieć. 

W wielu rodzinach rodzice czy dziadkowie oddają swoje stare samochody młodszym pokoleniom. Taki gest wiąże się jednak z kilkoma formalnościami, które koniecznie należy dopełnić. O czym musisz wiedzieć, gdy czeka Cię darowizna samochodu?

Umowa darowizny samochodu – co to jest?

Darowizna samochodu

Umowa darowizny samochodu jest dokumentem, na podstawie którego darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. Nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń co do przekazywanych przedmiotów. Kodeks cywilny przyjmuje jednak, że oświadczenie darczyńcy powinno zostać złożone w formie aktu notarialnego. Umowa darowizny samochodu będzie jednak i tak ważna bez udziału notariusza, jeśli świadczenie zostało spełnione.

Co powinna zawierać umowa darowizny samochodu?

Darowizna samochodu nie musi być poparta aktem notarialnym, ale trzeba sporządzić ją w formie pisemnej. Taki dokument powinien zawierać:

  • datę oraz miejsce zawarcia umowy,
  • oznaczenie stron (wszystkie dane osobowe, a także oświadczenie o stopniu pokrewieństwa),
  • opis i dane samochodu (marka, rok produkcji, nr silnika, nr rejestracyjny itp.),
  • określenie wartości auta,
  • oświadczenie darczyńcy o posiadaniu prawa własności samochodu,
  • oświadczenie o przekazaniu samochodu oraz przyjęciu go przez obdarowanego,
  • termin przekazania darowizny,
  • podpisy stron umowy.

W dokumencie umowy darowizny samochodu można oczywiście zawrzeć inne, dodatkowe informacje, takie jak np. określenie strony zobowiązanej do opłacenia kosztów wynikających z umowy.

Darowizna samochodu a podatek

Darowizna samochodu

Darowizna samochodu jest co do zasady obciążona podatkiem od spadków i darowizn. Gdy umowę zawrze się w formie aktu notarialnego, obliczeniem i odprowadzeniem odpowiedniej kwoty zajmie się notariusz. W innych przypadkach obdarowany musi zrobić to sam, a potem złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym.

Podatku nie muszą opłacać osoby z najbliższej rodziny darczyńcy, jako że są z tego prawnie zwolnione. By jednak uniknąć opłat, muszą w ciągu sześciu miesięcy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego. Jeżeli się tego nie zrobi, trzeba rozliczyć się na zasadach dla I grupy podatkowej. W tej sytuacji kwota wolna od podatku wynosi 9637 zł. Jeśli jednak wartość samochodu jest mniejsza – nadal jest się zwolnionym od opłat.

Darowizna samochodu a OC

Darowizna samochodu oznacza przeniesienie jego własności. Darczyńca jest zobowiązany do pisemnego zgłoszenia tego faktu w zakładzie ubezpieczeń. Ma na to 14 dni od przekazania pojazdu.

Jeśli darczyńca posiadał ważną umowę ubezpieczenia OC, w chwili przekazania auta na obdarowanego przechodzą wszystkie prawa i obowiązki wynikające z tej umowy. Ulega ona rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta lub w chwili złożenia pisemnego wypowiedzenia.

Jeśli ta umowa niedługo się kończy lub jest mało korzystna, warto z wyprzedzeniem znaleźć najtańsze OC. Najlepszym narzędziem do szybkiej analizy konkurencyjnych ofert jest porównywarka OC. Wystarczy wpisać w nią dane samochodu, by uzyskać zestawienie cen proponowanych przez najlepsze firmy ubezpieczeniowe.

Masz wkrótce otrzymać samochód w formie darowizny? Spytaj bliskiej osoby, gdzie ubezpieczyła samochód. Być może kalkulator OC pomoże Ci znaleźć o wiele korzystniejszą ofertę! Chociaż przejmujesz wszystkie zobowiązania z darowanym autem, możesz je przecież zmienić. Być może trafisz akurat na świetne zniżki OC?

Niezależnie od tego, czy to Ty masz otrzymać samochód w formie darowizny, czy planujesz w ten sposób przekazać swoje auto, powinieneś zainteresować się tym, gdzie jest ubezpieczone. Nasza porównywarka OC pomoże Ci w kilka minut przeanalizować najlepsze oferty, tak by wybrać najtańsze OC! Nowy właściciel to nowe życie dla samochodu – nie czekaj dłużej i znajdź także nowe ubezpieczenie!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Współwłaściciel a kupno samochodu – o czym należy pamiętać?

Współwłaściciel a kupno samochodu – o czym należy pamiętać?

Planujesz zakup samochodu? Umowa kupna samochodu ze współwłaścicielem to dobry pomysł na obniżenie ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale jednocześnie duża odpowiedzialność za sposób jazdy drugiego współwłaściciela. Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze, o umowie kupna samochodu […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem firmowego auta, masz do wyboru dwa rozwiązania, które zwalniają Cię z konieczności zapłacenia całej ceny naraz: tradycyjny kredyt oraz leasing samochodowy. W pierwszym stajesz się właścicielem od razu, w drugim masz prawo wykupu […]

więcej
Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) to organizacja zrzeszająca działające w Polsce zakłady ubezpieczeń, które oferują obowiązkowe ubezpieczenie OC. Mogłeś spotkać się z tą nazwą starając się o Zieloną Kartę. Czy wiesz, dlaczego? Wyjaśniamy czym jest PBUK oraz co […]

więcej
Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – wszystkie zarejestrowane samochody powinny posiadać aktualne ubezpieczenie OC.  Jak ubezpieczyć samochód? Kto może zawrzeć umowę OC z ubezpieczycielem i na kim spoczywa obowiązek ponoszenia […]

więcej