Podatek od kupna samochodu – kto musi go zapłacić?

Podatek od kupna samochodu – kto musi go zapłacić?

5/5 - (Ocen: 5)

Wiele osób narzeka na tak zwany fiskalizm, czyli skłonność naszego fiskusa do opodatkowywania bardzo dużej liczby transakcji i umów. Podatek od kupna samochodu to jeden z przykrych obowiązków, z których musi wywiązać się nowy właściciel auta. Takie narzekanie nie wydaje się przesadzone, jeżeli spojrzymy na kwestię związaną z zakupem samochodu. Osoba nabywająca samochód (nowy lub używany), zwykle nie uniknie konieczności zapłaty jakiegoś podatku. Mowa o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku VAT i akcyzie. Wszystkie te podatki stanowią dodatkowy koszt transakcyjny zwiększający faktyczną cenę auta. Do dodatkowych kosztów związanych z zakupem samochodu trzeba doliczyć także składkę OC.

Czy trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Wiele osób zastanawia się, jak i gdzie zapłacić podatek od kupna samochodu, a także, jaka jest jego wysokość i czy zawsze płaci się podatek. Rozczarowujące dla kierowców będzie to, że w większości przypadków nie da się uniknąć tego obowiązku i będzie trzeba zapłacić podatek. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze będzie on taki sam, gdyż czasem będzie to jedynie 2%, ale jeśli nabywa się auto od firmy, sprawa się komplikuje.

Po nabyciu auta i zapłaceniu podatku, warto znaleźć optymalne ubezpieczenie. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl jest idealna do tego, by wybrać najbardziej korzystną ofertę spośród tych, które są dostępne na rynku. Można tu znaleźć ubezpieczenie OC, ubezpieczenie AC, a także szereg innych produktów ubezpieczeniowych.

Podatek PCC powiększy cenę używanego auta o 2,00%

Podatek od kupna samochodu

Warto wiedzieć, że umowa dotycząca kupna używanego auta od osoby prywatnej będzie skutkowała koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% wartości rynkowej auta. Wspomniany podatek PCC nie jest naliczany tylko wtedy, gdy podstawa opodatkowania (wartość samochodu) nie przekracza 1000 zł. Co ważne, obowiązek złożenia deklaracji PCC – 3 i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych należy do kupującego pojazd. Te dwie czynności trzeba dokonać w ciągu 14 dni od transakcji. Warto wiedzieć, że fiskus może zakwestionować podaną cenę sprzedaży i naliczyć podatek PCC od samodzielnie oszacowanej wartości rynkowej auta. Jest to odpowiedź na pytanie, czy trzeba płacić podatek od kupna samochodu. Niewywiązanie się z tego obowiązku będzie skutkowało podjęciem odpowiednich działań przez Urząd Skarbowy. Kierowca naraża się w ten sposób na dodatkowe koszty w postaci kar administracyjnych.

Jak i gdzie zapłacić podatek od kupna samochodu?

Wiele wątpliwości budzi to, gdzie zapłacić podatek od kupna samochodu, oraz czy można zapłacić podatek od kupna auta przez internet. Samym procesem zapłaty podatku zajmuje się lokalny Urząd Skarbowy, który jest właściwy dla nowego właściciela samochodu. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości, to właśnie tam należy się udać. Niekiedy będzie to również konieczne, jeśli właściciel auta oszacuje wartość auta na zbyt niską. Trzeba więc wiedzieć nie tylko to, kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu, ale także w jakiej wysokości. Zawsze należy uwzględniać realistyczną wartość samochodu.

Po zakupie auta, ważne jest też przepisanie ubezpieczenia OC. Na Kioskpolis.pl można znaleźć wiele ofert ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym ubezpieczeń OC, a także ubezpieczenia NNW samochodu.

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu przez internet?

Możliwe jest także zapłacenie podatku online. Informacje, jak zapłacić podatek od kupna samochodu online znajdują się na stronie właściwego Urzędu Skarbowego. Można tam znaleźć potrzebne formularze, a także numer konta, na które należy wykonać przelew. Inna możliwość to zapłacenie podatku w kasie Urzędu Skarbowego.

Podatek od kupna samochodu

Przy zakupie „czterech kółek” od firmy zapłacimy VAT

Osoby kupujące samochód osobowy od firmy zajmującej się obrotem takimi pojazdami, zwykle poniosą koszty związane z podatkiem VAT. Nabywca auta wykorzystywanego do celów prywatnych nie jest podatnikiem VAT. Mimo tego poniesie on koszt wspomnianej daniny, która zostanie doliczona do ceny pojazdu. W przypadku kupna auta od dealera, VAT powiększy cenę sprzedaży o 23%. Jeżeli kupujemy samochód w komisie, to VAT często zostanie naliczony od różnicy pomiędzy ceną nabycia auta przez komis oraz ceną sprzedaży (tzw. procedura marży). Najlepiej kupić auto od firmy posiadającej zwolnienie VAT. W takim przypadku nie zapłacimy bowiem VAT – u oraz podatku PCC. Znalezienie wspomnianego sprzedawcy (firmy ze zwolnieniem VAT) w praktyce okazuje się jednak dość trudne.

Akcyza stanowi dodatkowy koszt sprowadzenia auta

W kontekście opodatkowania transakcji związanej z zakupem samochodu nie można zapominać o akcyzie. Na wydatek związany z tą daniną muszą się przygotować zwolennicy sprowadzanych „czterech kółek”. Akcyzę powinna zapłacić osoba kupująca auto z rynku wtórnego wcześniej nierejestrowane na terenie Polski. Warto wiedzieć, że wysokość akcyzy jest mocno uzależniona od pojemności skokowej silnika w sprowadzonym pojeździe. Akcyza za samochód z silnikiem do 2000 cm3 wyniesie 3,1% jego wartości rynkowej. Za samochód z większym silnikiem zapłacimy aż 18,6% wartości rynkowej. Co ważne, zapłata akcyzy jest warunkiem wymaganym do pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Rejestracja samochodu z zagranicy, jak widać, będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami.

Do kosztów zakupu auta trzeba doliczyć składkę OC

Trzy wspomniane wcześniej podatki stanowią dodatkowe koszty związane z zakupem samochodu. Do takich kosztów trzeba zaliczyć również opłaty ponoszone przy okazji rejestracji auta. Ważnym kosztem dla nabywcy „czterech kółek” jest też ubezpieczenie OC. Nawet jeśli takie ubezpieczenie zostało kupione razem z używanym pojazdem, to prawdopodobnie podwyższyło ono cenę sprzedaży. Nabywca pojazdu z rynku wtórnego może zadeklarować wypowiedzenie umowy OC w określonym terminie i samodzielny zakup polisy tak, żeby poprzedni właściciel otrzymał zwrot składki. Kosztów związanych z OC nie uniknie też osoba kupująca nowy samochód albo auto z komisu (często posiadające krótkookresowe OC).

W znalezieniu niezbędnego ubezpieczenia na pewno może pomóc kalkulator OC i porównywarka ubezpieczeń. Ten serwis internetowy poinformuje o tym, jakie jest najtańsze OC. Kierowca kupujący obowiązkową polisę przy pomocy porównywarki, może liczyć na takie same zniżki OC, jak przy zakupie od stacjonarnego agenta.

Istotną informacją jest to, że nie trzeba posiadać uprawnień, by kupić auto. Samochód bez prawa jazdy także można nabyć oraz wykonywać wszelkie czynności prawne, takie jak zapłacenie należnego podatku PCC. Młodzi kierowcy kupujący pierwszy samochód nieposiadając jeszcze prawa jazdy powinni znać odpowiedź na pytanie, od jakiej kwoty trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu. Tanie auta o wartości nieprzekraczającej 1000 zł są z tej daniny zwolnione.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zniżki OC – ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC?

Zniżki OC – ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC?

Składki polis komunikacyjnych bywają bardzo wysokie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują jednak wybranym kierowcom korzystne upusty. Jakie trzeba spełnić warunki, by mniej płacić za ubezpieczenie samochodu? Wyjaśniamy czym są zniżki OC, a także jak i kiedy można je zdobyć! Dowiedz […]

więcej
Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Polscy kierowcy są prawnie zobowiązani do ubezpieczenia posiadanych pojazdów. Nie mogą sobie pozwolić nawet na jeden dzień zwłoki, dlatego powinni pomyśleć o zakupie potrzebnej polisy z odpowiednim wyprzedzeniem. Podpowiadamy, kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC! Kupiłeś właśnie samochód? […]

więcej
Jak działa ubezpieczenie OC rowerzystów? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC dla rowerzysty

Jak działa ubezpieczenie OC rowerzystów? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC dla rowerzysty

Jazda na rowerze cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego! Jest sportem mającym pozytywny wpływ na zdrowie, o stosunkowo niewielkim „progu wejścia” – do jazdy nie trzeba posiadać szczególnych umiejętności, wystarczy odpowiedni sprzęt, który można kupić w […]

więcej
Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Zgodnie z przepisami, każdy polski kierowca jest zobowiązany do ubezpieczenia posiadanego pojazdu mechanicznego. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Wyjaśniamy, ile wyniosą kary za brak OC w 2021 a także jaka jest kara […]

więcej