Rozważasz wpisanie rodzica do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela samochodu? Zobacz, jakie zalety i wady niesie za sobą to rozwiązanie oraz jak dopełnić wszystkich formalności niezbędnych do ustalenia drugiego współwłaściciela!
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzic jako współwłaściciel samochodu a OC – co powinieneś wiedzieć?
Decydując się na dopisanie rodzica jako współwłaściciela auta, najpewniej masz jeden cel: zapłacić mniej za obowiązkowe OC pojazdu. Składki wyliczane dla młodych kierowców mogą bowiem naprawdę niemile zaskoczyć, a nawet… przekroczyć wartość samego pojazdu. Nie ma więc nic złego w szukaniu oszczędności – tym bardziej, że skorzystanie ze zniżek rodziców jest w miarę bezpiecznym sposobem.
Jak ustanowić drugiego współwłaściciela? Niestety, wymaga to dopełnienia kilku formalności i czasu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?
Jakie negatywne skutki może mieć ustanowienie rodzica współwłaścicielem samochodu?
Choć perspektywa płacenia znacznie niższej składki OC może być naprawdę kusząca, nie oznacza, że jest zupełnie pozbawiona wad. Co przemawia na niekorzyść dopisania rodzica do dowodu rejestracyjnego auta? M.in. to, że:
-
jeśli jako młody kierowca spowodujesz szkodę, rodzic straci wszystkie zniżki, które zbierał przez długi czas bezszkodowej jazdy,
-
nie będziesz mógł samodzielnie decydować o własnym samochodzie – jego sprzedaż czy wynajem będzie wymagać zgody rodziców. Będziesz też potrzebować pełnomocnictwa współwłaściciela, jeśli chcesz wykorzystywać auto do celów zarobkowych – np. jako kierowca taksówki,
-
chcąc wypłacić odszkodowanie za szkodę, musisz najpierw otrzymać zgodę drugiego współwłaściciela,
-
jeśli rodzic prowadzi własną firmę, Twój samochód nie może zostać wliczony jako środek trwały,
-
w razie śmierci rodzica, część udziałów w Twoim samochodzie stanie się masą spadkową – może zatem przypaść w udziale ewentualnym spadkobiercom i to bez Twojej zgody.
Kto jeszcze może zostać współwłaścicielem samochodu?
Rodzic nie jest jedyną osobą, którą możesz wybrać jako współwłaściciela auta. Zgodnie z polskim prawem możesz nim uczynić w zasadzie każdego – nawet osobę zupełnie z Tobą niespokrewnioną. Pamiętaj tylko o tym, by wybrać kogoś, komu naprawdę ufasz. Dlaczego? W momencie, gdy wpiszesz go do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela, dajesz mu prawo o współdecydowaniu o tym, co dzieje się z autem. Nie możesz go sprzedać, wyrejestrować czy zezłomować bez zgody drugiego właściciela – jeśli będziesz z nim w konflikcie, może to stanowić niemały problem.
UWAGA
Współwłaścicielem samochodu może zostać nawet osoba nieposiadająca prawa jazdy – w tej sytuacji nie możesz jednak liczyć na to, że pomoże Ci to w obniżeniu składki OC.
Uzbierałeś już własne zniżki ubezpieczeniowe i chciałbyś stać się jedynym właścicielem swojego auta? Zobacz, jak znieść współwłasność – szczegóły w naszym artykule: Zniesienie współwłasności – krok po kroku.
Sprawdź również: