Rodzice jako współwłaściciele samochodu – kiedy warto?

Rodzice jako współwłaściciele samochodu – kiedy warto?

5/5 - (Ocen: 2)

Rozważasz wpisanie rodzica do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela samochodu? Zobacz, jakie zalety i wady niesie za sobą to rozwiązanie oraz jak dopełnić wszystkich formalności niezbędnych do ustalenia drugiego współwłaściciela!

Rodzic jako współwłaściciel samochodu a OC – co powinieneś wiedzieć?

Decydując się na dopisanie rodzica jako współwłaściciela auta, najpewniej masz jeden cel: zapłacić mniej za obowiązkowe OC pojazdu. Składki wyliczane dla młodych kierowców mogą bowiem naprawdę niemile zaskoczyć, a nawet… przekroczyć wartość samego pojazdu. Nie ma więc nic złego w szukaniu oszczędności – tym bardziej, że skorzystanie ze zniżek rodziców jest w miarę bezpiecznym sposobem.

Jak ustanowić drugiego współwłaściciela? Niestety, wymaga to dopełnienia kilku formalności i czasu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

współwłaściciel samochodu

Sprawdź ceny OC i AC

Jakie negatywne skutki może mieć ustanowienie rodzica współwłaścicielem samochodu?

Choć perspektywa płacenia znacznie niższej składki OC może być naprawdę kusząca, nie oznacza, że jest zupełnie pozbawiona wad. Co przemawia na niekorzyść dopisania rodzica do dowodu rejestracyjnego auta? M.in. to, że:

  • jeśli jako młody kierowca spowodujesz szkodę, rodzic straci wszystkie zniżki, które zbierał przez długi czas bezszkodowej jazdy,

  • nie będziesz mógł samodzielnie decydować o własnym samochodzie – jego sprzedaż czy wynajem będzie wymagać zgody rodziców. Będziesz też potrzebować pełnomocnictwa współwłaściciela, jeśli chcesz wykorzystywać auto do celów zarobkowych – np. jako kierowca taksówki,

  • chcąc wypłacić odszkodowanie za szkodę, musisz najpierw otrzymać zgodę drugiego współwłaściciela,

  • jeśli rodzic prowadzi własną firmę, Twój samochód nie może zostać wliczony jako środek trwały,

  • w razie śmierci rodzica, część udziałów w Twoim samochodzie stanie się masą spadkową – może zatem przypaść w udziale ewentualnym spadkobiercom i to bez Twojej zgody.

współwłaściciel auta

Porównaj ceny ubezpieczeń

Kto jeszcze może zostać współwłaścicielem samochodu?

Rodzic nie jest jedyną osobą, którą możesz wybrać jako współwłaściciela auta. Zgodnie z polskim prawem możesz nim uczynić w zasadzie każdego – nawet osobę zupełnie z Tobą niespokrewnioną. Pamiętaj tylko o tym, by wybrać kogoś, komu naprawdę ufasz. Dlaczego? W momencie, gdy wpiszesz go do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela, dajesz mu prawo o współdecydowaniu o tym, co dzieje się z autem. Nie możesz go sprzedać, wyrejestrować czy zezłomować bez zgody drugiego właściciela – jeśli będziesz z nim w konflikcie, może to stanowić niemały problem.

UWAGA

Współwłaścicielem samochodu może zostać nawet osoba nieposiadająca prawa jazdy – w tej sytuacji nie możesz jednak liczyć na to, że pomoże Ci to w obniżeniu składki OC.

Uzbierałeś już własne zniżki ubezpieczeniowe i chciałbyś stać się jedynym właścicielem swojego auta? Zobacz, jak znieść współwłasność – szczegóły w naszym artykule: Zniesienie współwłasności – krok po kroku.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wyjazd poza sezonem – jak się do niego przygotować?

Wyjazd poza sezonem – jak się do niego przygotować?

  Nie każdemu udaje się wyjechać na upragniony urlop podczas miesięcy wakacyjnych. Bardzo dobrym wyjściem jest wtedy wyjazd poza sezonem. Jest nie tylko tańszy, ale też wiąże się z mniejszą liczbą turystów w miejscu wypoczynku. Radzimy, jak najlepiej […]

więcej
Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot – kiedy Ci przysługuje?

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot – kiedy Ci przysługuje?

Kłopoty z transportem zawsze są stresujące. Gdy w dodatku chodzi o samolot, niemalże zawsze powodują one dodatkowe problemy. Jeśli nie dotrze się na miejsce na czas, można np. nie pojawić na ważnym spotkaniu, stracić jeden dzień wakacji czy […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

Chociaż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i wszędzie ma takie same warunki, ma różne ceny. Najwyższe składki muszą płacić kierowcy z największych polskich miast. Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej? Sprawdziliśmy, ile kosztuje OC w Poznaniu! Ubezpieczenie OC […]

więcej
Dlaczego warto zdecydować się na kupno AC?

Dlaczego warto zdecydować się na kupno AC?

Zastanawiasz się czy wykupić ubezpieczenie AC? To dodatkowe zabezpieczenie przed utratą lub zniszczeniem auta – dlaczego warto je posiadać i o czym pamiętać, wybierając określoną ofertę?

więcej