Rodzice jako współwłaściciele samochodu – kiedy warto?

Rodzice jako współwłaściciele samochodu – kiedy warto?

Rozważasz wpisanie rodzica do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela samochodu? Zobacz, jakie zalety i wady niesie za sobą to rozwiązanie oraz jak dopełnić wszystkich formalności niezbędnych do ustalenia drugiego współwłaściciela!

Rodzic jako współwłaściciel samochodu a OC – co powinieneś wiedzieć?

Decydując się na dopisanie rodzica jako współwłaściciela auta, najpewniej masz jeden cel: zapłacić mniej za obowiązkowe OC pojazdu. Składki wyliczane dla młodych kierowców mogą bowiem naprawdę niemile zaskoczyć, a nawet… przekroczyć wartość samego pojazdu. Nie ma więc nic złego w szukaniu oszczędności – tym bardziej, że skorzystanie ze zniżek rodziców jest w miarę bezpiecznym sposobem.

Jak ustanowić drugiego współwłaściciela? Niestety, wymaga to dopełnienia kilku formalności i czasu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

współwłaściciel samochodu

Sprawdź ceny OC i AC

Jakie negatywne skutki może mieć ustanowienie rodzica współwłaścicielem samochodu?

Choć perspektywa płacenia znacznie niższej składki OC może być naprawdę kusząca, nie oznacza, że jest zupełnie pozbawiona wad. Co przemawia na niekorzyść dopisania rodzica do dowodu rejestracyjnego auta? M.in. to, że:

  • jeśli jako młody kierowca spowodujesz szkodę, rodzic straci wszystkie zniżki, które zbierał przez długi czas bezszkodowej jazdy,

  • nie będziesz mógł samodzielnie decydować o własnym samochodzie – jego sprzedaż czy wynajem będzie wymagać zgody rodziców. Będziesz też potrzebować pełnomocnictwa współwłaściciela, jeśli chcesz wykorzystywać auto do celów zarobkowych – np. jako kierowca taksówki,

  • chcąc wypłacić odszkodowanie za szkodę, musisz najpierw otrzymać zgodę drugiego współwłaściciela,

  • jeśli rodzic prowadzi własną firmę, Twój samochód nie może zostać wliczony jako środek trwały,

  • w razie śmierci rodzica, część udziałów w Twoim samochodzie stanie się masą spadkową – może zatem przypaść w udziale ewentualnym spadkobiercom i to bez Twojej zgody.

współwłaściciel auta

Porównaj ceny ubezpieczeń

Kto jeszcze może zostać współwłaścicielem samochodu?

Rodzic nie jest jedyną osobą, którą możesz wybrać jako współwłaściciela auta. Zgodnie z polskim prawem możesz nim uczynić w zasadzie każdego – nawet osobę zupełnie z Tobą niespokrewnioną. Pamiętaj tylko o tym, by wybrać kogoś, komu naprawdę ufasz. Dlaczego? W momencie, gdy wpiszesz go do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela, dajesz mu prawo o współdecydowaniu o tym, co dzieje się z autem. Nie możesz go sprzedać, wyrejestrować czy zezłomować bez zgody drugiego właściciela – jeśli będziesz z nim w konflikcie, może to stanowić niemały problem.

UWAGA

Współwłaścicielem samochodu może zostać nawet osoba nieposiadająca prawa jazdy – w tej sytuacji nie możesz jednak liczyć na to, że pomoże Ci to w obniżeniu składki OC.

Uzbierałeś już własne zniżki ubezpieczeniowe i chciałbyś stać się jedynym właścicielem swojego auta? Zobacz, jak znieść współwłasność – szczegóły w naszym artykule: Zniesienie współwłasności – krok po kroku.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ranking ubezpieczeń nnw

Ranking ubezpieczeń nnw

Wypadki losowe to coś, przed czym trudno się zabezpieczyć, choć łatwo można zadbać o zapewnienie sobie pomocy, w kryzysowej sytuacji. Ranking ubezpieczeń NNW pozwala na znalezienie ciekawej oferty, która pozwoli na zrefundowanie ewentualnych kosztów leczenia, lub innych wydatków […]

więcej
OC ratownika medycznego

OC ratownika medycznego

Ratownicy medyczni często narażeni są na pracę w ekstremalnych warunkach. Ciągły stres, zmęczenie i kontakt z niekiedy bardzo agresywnymi pacjentami sprawiają, że ratownicy coraz chętniej sięgają po OC ratownika medycznego. Ponoszą bowiem odpowiedzialność za zdrowie pacjentów, ale również […]

więcej
Ubezpieczenie do Chin – sprawdź, co powinno zawierać!

Ubezpieczenie do Chin – sprawdź, co powinno zawierać!

Chiny to najludniejsze państwo świata, zachwycające niesamowitą architekturą i kulturą, w niesamowity sposób łączące przeszłość ze współczesnością. Nic dziwnego, że co roku kraj ten odwiedzają miliony turystów. Przed wyjazdem w to egzotyczne miejsce należy jednak odpowiednio się przygotować […]

więcej
Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinieneś zrobić zarówno w sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, jak i kiedy sam doprowadzisz do szkody parkingowej. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy […]

więcej