Ubezpieczenie OC dla osoby niepełnosprawnej

Ubezpieczenie OC dla osoby niepełnosprawnej

3/5 - (Ocen: 1)

Samochody dla osób niepełnosprawnych wymagają wyjątkowych nakładów zarówno na etapie zakupu jak i późniejszego utrzymania, ponieważ wyposażone są niejednokrotnie np. w platformy hydrauliczne, które są przeglądane raz do roku przez Urząd Dozoru Technicznego. Ubezpieczenie samochodu do przewozu specjalnego, a do takich zaliczyć trzeba busiki i samochody osób niepełnosprawnych, często są obwarowane dodatkowymi wymogami w serwisowaniu i przeglądach. Dlatego tak ważnym jest, aby wykorzystać wszystkie możliwe zniżki OC dla niepełnosprawnych, jakie tylko są dostępne. 

Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC dla właścicieli samochodów, niestety nie ma ustawowych przepisów nakazujących odgórnie sprzedaż ubezpieczenia samochodu osobie niepełnosprawnej z konkretnymi upustami. Ubezpieczyciel przed wyliczeniem konkretnej stawki zawsze sprawdza te same informacje – od stanu technicznego, przebiegu i roku produkcji samochodu, przez informacje o samym kierowcy, na orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności kończąc. Wszystkie one razem służą do oceny przez ubezpieczyciela realnego ryzyka, jakim jest podróżowanie pojazdem przez konkretnego klienta. Ubezpieczenie OC dla osoby niepełnosprawnej można jednak znaleźć w atrakcyjnej cenie, jeśli tylko skorzysta się z porównywarki Kioskpolis.pl.

Porównywarka OC AC umożliwia szybkie sprawdzenie wszystkich ofert czołowych ubezpieczycieli działających na polskim rynku. Dzięki algorytmowi porównywarka błyskawicznie znajdzie najtańsze oferty z zakresu obowiązkowego OC, a także opcjonalnego Auto Casco i szeregu innych produktów ubezpieczeniowych. Najbardziej opłacalne będzie kupienie kilku polis jednocześnie, gdyż w ten sposób można uzyskać atrakcyjne zniżki, więc cena jednostkowa polisy będzie dużo mniejsza, niż jej regularna cena. Sprawdzając wszystkie oferty na rynku, można kupić OC samochodu osoby niepełnosprawnej nawet kilkadziesiąt procent taniej.

W przypadku osoby niepełnosprawnej będącej jednocześnie kierowcą, problemem może być sprawne kierowanie pojazdem nawet jeśli ten został w pełni przystosowany do ograniczeń konkretnego kierowcy. Dlatego nie wszyscy ubezpieczyciele na rynku zdecydowali się na potraktowanie osób z orzeczoną niepełnosprawnością w jakikolwiek uprzywilejowany finansowo sposób. Są jednak na rynku pojedyncze firmy ubezpieczeniowe, które proponują zniżki oc dla niepełnosprawnych. 

Czy osoba niepełnosprawna ma zniżki na OC?

Nie w każdej firmie można liczyć na to, że ubezpieczenie OC dla osoby niepełnosprawnej zostanie przygotowane na preferencyjnych warunkach cenowych. Nieliczne tylko towarzystwa ubezpieczeniowe zdecydowały się uwzględnić osoby z niepełnosprawnością w swoich strategiach sprzedażowych jako grupę uprzywilejowaną. Komercyjna oferta ubezpieczalni nie jest jednak w żaden sposób regulowana przez przepisy ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach czy inne ustawy okołotematyczne. Są jednak istotne sposoby na to, aby OC samochodu dla niepełnosprawnych w ostatecznym rocznym wymiarze obniżyć, poprzez odliczenie tego wydatku podczas swojego rocznego rozliczenia podatkowego. 

W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że kupując OC dla osoby niepełnosprawnej, warto skorzystać ze wszystkich dostępnych trików pozwalających obniżyć wysokość składki. Nie różnią się one niczym, w stosunku do zwykłych aut. Można więc zarejestrować auto wraz ze współwłaścicielem posiadającym wiele zniżek za bezszkodową jazdę, poszukać auta z mniejszym silnikiem, czy zarejestrować auto w innym powiecie. Warto też sprawdzić ranking ubezpieczeń samochodowych, by znaleźć aktualnie najlepsze oferty na rynku. Nie należy zapominać, że propozycje cenowe różnych towarzystw ubezpieczeniowych warto sprawdzać za każdym razem, gdy przedłuża się umowę. Wynika to z faktu, że w okresie roku, sytuacja na rynku mogła się zmienić i któraś z firm, może mieć lepszą propozycję dla danego kierowcy. Dzięki Kioskpolis.pl sprawdzenie wielu aktualnych ofert potrwa jedynie chwilę.

W trakcie wypełniania deklaracji PIT można podać koszty poniesione w związku z utrzymaniem pojazdu dla osoby niepełnosprawnej, więc w tym sensie sam podatnik może doprowadzić do obniżenia kosztów polisy OC poprzez uzyskanie odpisu z urzędu skarbowego. Wydatki na polisę OC do samochodu osoby z niepełnosprawnością nie jest jedynym kosztem, który może zostać przy okazji rozliczenia podatkowego odliczony, albowiem ustawa przewiduje również takie wydatki jak:

  • paliwo;
  • naprawy i serwis;
  • przeglądy okresowe;
  • wymiana opon;
  • dostosowanie pojazdu do wymogów prowadzenia przez osobę niepełnosprawną.

O ile te pierwsze wydatki podlegają pewnemu limitowaniu i nie mogą przekroczyć konkretnej wysokości w skali roku, o tyle wydatki na dostosowanie samochodu do potrzeb konkretnej osoby z niepełnosprawnością – nie podlegają już takiemu limitowaniu. Warto więc na rynku wyszukiwać jak najniższe cenowo oferty OC samochodu dla niepełnosprawnych, aby móc następnie uzyskać większy odpis z tytułu innych zakupów, np. paliwa czy opon do samochodu. Co roku stawka ta jest zmieniana i w 2020 roku przy składaniu zeznania PIT można było z tytułu ulgi rehabilitacyjnej odliczyć w sumie 2280 zł. Aby móc skorzystać z tej ulgi istotne jest jednak wcześniejsze dopełnienie ważnej formalności, czyli wpisanie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności jako właściciela lub współwłaściciela pojazdu.

 Trzeba też pamiętać, że to, czy osoba niepełnosprawna ma zniżki na OC w firmie, która przewiduje niższe ceny dla takich osób, jest zależne od warunków umowy, które narzuca ubezpieczyciel. Zazwyczaj więc będzie on oczekiwał, że osoba niepełnosprawna będzie współwłaścicielem lub jedynym właścicielem, a ponadto może zażądać stosownych dokumentów orzekających o niepełnosprawności. Procedura w tym zakresie nie jest regulowana Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, więc każde towarzystwo może prowadzić swoją politykę w tym zakresie.

Ulgi dla niepełnosprawnych przy rejestracji samochodu

Osoba niepełnosprawna nie musi wcale posiadać prawa jazdy, aby skorzystać ze zniżki OC dla niepełnosprawnych przewidzianych w ustawie, albowiem osoba niepełnosprawna nie musi koniecznie być kierowcą. To oczywiste, że bardzo często konkretne schorzenie uniemożliwia bezpieczne czy skuteczne prowadzenie pojazdu, więc osoba niepełnosprawna może mieć opiekuna lub wynajmować kierowcę, a utrzymywać wtedy pojazd i korzystać przy tej okazji ze wszystkich przysługujących sobie uprawnień oraz zniżek. Ma tu zastosowanie taka sama zasada, jak przy parkowaniu pojazdu na miejscach dla niepełnosprawnych – wystarczy, aby samochód był przez niepełnosprawną osobę użytkowany, aby uzyskać na niego specjalne pozwolenie uprawniające do stawania na takich wyłączonych miejscach. Aby dopełnić wszystkich formalności, podobnie jak w przypadku odpisywaniu wydatków na OC pojazdu od podatku w ramach zeznania PIT, tak i tutaj konieczne jest wpisanie niepełnosprawnego do dowodu rejestracyjnego samochodu. Nie ma znaczenia, czy jest to samochód dla młodego kierowcy czy jest to już kierowca doświadczony ponad 25-letni kierowca z prawem jazdy aktywnym ponad 3 lata. 

Warto jednak pamiętać o jednej bardzo istotnej kwestii – osoba z niepełnosprawnością może mieć szczególne potrzeby w przypadku jakiegokolwiek wypadku czy awarii pojazdu. Samo OC może faktycznie pomóc w uchronieniu od odpowiedzialności cywilnej i finansowej za spowodowanie szkody, ale już nie pomoże w dostarczeniu dostosowanego samochodu zastępczego i w znikomym stopniu pomoże np. w uruchomieniu awaryjnego pojazdu. To raczej ubezpieczenie typu AC pozwala na to, aby negocjować z ubezpieczycielem lepsze warunki opieki i pełną pomoc oraz wsparcie uwzględniające nie tylko takie prace jak wymiana opony (chociaż dla osoby niepełnosprawnej nawet wymiana ogumienia może być całkowicie nieosiągalne ze względu na ograniczenia fizyczne). Decydując się na podpisanie umowy AC z ubezpieczycielem, właściciel ma pewność, że każdy jego poważniejszy problem zostanie potraktowany w stu procentach poważnie i otrzyma on maksymalne wsparcie. Dobry agent ubezpieczeniowy na pewno będzie w stanie pomóc w odszukaniu optymalnej oferty dla osoby niepełnosprawnej, dlatego warto poszukać pomocy profesjonalisty w tym zakresie przed podpisaniem nowej polisy OC i AC.

Na Kioskpolis.pl można z łatwością znaleźć Assistance pojazdu w atrakcyjnej cenie. Dla osób niepełnosprawnych jest to bardzo wygodne, gdy dojdzie do jakiejkolwiek awarii. Towarzystwa ubezpieczeniowe działające na polskim rynku mają wiele zróżnicowanych ofert w tym zakresie, a w tym pomoc w likwidacji szkody w Polsce, jak i za granicą. Każdy z powodzeniem znajdzie polisę, które spełni jego potrzeby, biorąc pod uwagę charakterystykę korzystania z auta.

Przed zakupem pakietu polis OC, AC i Assistance warto sprawdzić ranking ubezpieczycieli, by wiedzieć, na które marki najbardziej zwrócić uwagę szukając ubezpieczenia.

Ubezpieczenie samochodu a stopień niepełnosprawności

Agent jest dobrym pomysłem nie tylko dla osób niepełnosprawnych – to profesjonalista znający nie tylko aktualne trendy i oferty na rynku. Jego umiejętności proceduralne sprawiają, że także po zakupie auta i w trakcie jego eksploatacji uzyskać można wsparcie przy innych kwestiach. To agent często pamięta o możliwościach uzyskania dodatkowych korzyści jak zwrot składki OC po sprzedaży samochodu i dlatego warto mieć takiego doradcę po swojej stronie. Firmy ubezpieczające pojazdy nie mają także obowiązku, aby uwzględniać rodzaj niepełnosprawności czy jej zakres wyrażony stopniem – przy przyznawaniu konkretnych rabatów i upustów cenowych. Natomiast ustawodawca, podobnie jak w przypadku ulgi rehabilitacyjnej, także w przypadku transakcji zakupu samochodu przez osobę niepełnosprawną – umożliwił odliczenie wydatków na ten zakup od podatku. 

Osoba niepełnosprawna ma więc prawo zakupu pojazdu czy wózka albo innego sprzętu rehabilitacyjnego bez konieczności odprowadzania od tego zakupu podatku. Aby móc jednak skorzystać z tego podatkowego przywileju, trzeba mieć przynajmniej umiarkowany stopień niepełnosprawności lub w przypadku stopnia lekkiego – jeśli dotyczy ona układu ruchu. Nie jest to jednak obniżka w samej wysokości ubezpieczenia – polisa dla kierowcy pozostanie bez zmiany, bez względu na stopień niepełnosprawności. Dlatego warto najpierw sprawdzić ubezpieczenie OC online dla zawężenie oferty i wybrania 2-3 najkorzystniejszych oferentów, aby dopiero później ustalić detale propozycji handlowej.

Mając wątpliwości co do tego, czy w danej sytuacji należy się zwolnienie podatkowe, można o to zapytać we właściwym urzędzie skarbowym. Lepiej to zrobić, gdy nie ma się pełnej wiedzy, gdyż często można przeoczyć należne zniżki, które niekiedy są dość wysokie. Nawet jeśli zwrot OC dla osoby niepełnosprawnej się nie należy, to na ulgach podatkowych można zyskać o wiele więcej niż wynosi średnia cena rocznej polisy OC na auto.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Średnie spalanie paliwa podawane przez producentów rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wpływ na nie ma nie tylko sam pojazd, ale też styl jazdy kierowcy oraz wiele innych czynników. Wartość tę warto znać, ponieważ pozwala ocenić ekonomiczność danego […]

więcej
Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w czwartym kwartale 2018

Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w czwartym kwartale 2018

Wrzesień to pożegnanie z wakacjami. Dla wielu to koniec nie tylko dni wolnych od szkoły czy pracy, ale również… ubezpieczenia OC. Jeśli chciałbyś przedłużyć, zmienić lub wybrać całkowicie nową polisę – sprawdź nasz ranking ubezpieczeń OC. Dowiedz się, […]

więcej
Poznaj przepisowe terminy likwidacji szkody

Poznaj przepisowe terminy likwidacji szkody

30 dni, a może nawet 90? Miałeś stłuczkę, spisaliście protokół szkody i czekasz na wypłatę odszkodowania? Dowiedz się, od czego zależy termin wypłaty świadczenia z polisy.

więcej
Co ile płaci się OC?

Co ile płaci się OC?

Obowiązkowość posiadania ubezpieczenia OC dla pojazdu mechanicznego jest w Polsce regulowana ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Co do zasady, dla praktycznie każdego klienta ubezpieczyciel oferuje podstawowe 12-miesięczne ubezpieczenie OC, które dodatkowo ulega automatycznemu przedłużeniu po upływie 365 dniowego okresu […]

więcej