Przerejestrowanie auta – sprawdź, gdy kupujesz samochód

Przerejestrowanie auta – sprawdź, gdy kupujesz samochód

Przymierzasz się za zakupu auta i zachodzisz w głowę, jak przerejestrować samochód, gdy już będzie w Twoim posiadaniu? Sprawdź te oraz inne informacje, by dokonać formalności szybko i sprawnie. Zobacz, jak wygląda przerejestrowanie samochodu z Niemiec, a jak z Polski.

Ile masz czasu na przerejestrowanie samochodu?

Jako osoba kupująca samochód masz dokładnie 30 dni na przerejestrowanie go w urzędzie. Upływ czasu liczony jest od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Fakt nabycia zgłaszasz staroście regionu, w którym mieszkasz. Jako osoba sprzedająca pojazd mechaniczny masz obowiązek zgłosić fakt zbycia w Wydziale Komunikacji. Na to również masz 30 dni.

Sprawdź ceny OC i AC

Obowiązki spoczywające na kupującym i sprzedającym zawarte są w art. 78 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

jak przerejestrować samochód

Jak przerejestrować samochód?

Przerejestrowanie auta nie jest trudne. Wniosek o przerejestrowanie samochodu należy złożyć albo w urzędzie miasta, albo w urzędzie starostwa powiatowego – w zależności od tego, gdzie mieszkasz. By dokonać przerejestrowania, musisz mieć ze sobą:

 • umowę kupna-sprzedaży lub inny dowód uwiarygodniający Ciebie jako właściciela auta (np. fakturę VAT czy akt darowizny),
 • dowód osobisty, by potwierdzić w urzędzie swoją tożsamość,
 • dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym. Pamiętaj, że bez ważnego przeglądu nie uda Ci się przerejestrować pojazdu,
 • kartę pojazdu, którą otrzymałeś od poprzedniego właściciela,
 • stare tablice rejestracyjne – zamienisz je na nowe lub zachowasz na szczególnych warunkach, o czym napisaliśmy dalej,
 • dokument potwierdzający ważne ubezpieczenie OC.

WARTO WIEDZIEĆ

Nie możesz przerejestrować samochodu osobiście, ponieważ przebywasz za granicą, jesteś chory lub niedysponowany z innego powodu? Wystarczy, że sporządzisz pełnomocnictwo na papierze. Upoważnić do przerejestrowania auta możesz dowolną osobę trzecią (to koszt 17 zł) lub kogoś z bliskiej rodziny (za darmo).

Ile kosztuje przerejestrowanie auta z Niemiec i Polski?

Czy wiesz, że przerejestrowanie auta może być tańsze niż zarejestrowanie nowego? Dzieje się tak, ponieważ masz możliwość zostawienia starych tablic rejestracyjnych, co zmniejsza koszty. Pamiętaj jednak, że aby zachować tablice rejestracyjne po poprzednim właścicielu pojazdu, musisz być mieszkańcem tego samego powiatu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z Polski?

 • 180,50 zł – jeśli wybierzesz tradycyjne tablice rejestracyjne,
 • 1100,50 zł – jeśli zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne, np. imienne,
 • 81 zł – jeśli zachowasz tablice rejestracyjne po poprzednim właścicielu.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z Niemiec?

 • 256 zł – jeśli wybierzesz tradycyjne tablice rejestracyjne,
 • 1176 zł – jeśli zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne, np. imienne.

Przekonaj się, jakie są koszty rejestracji nowych aut – zarówno tych zakupionych w Polsce, jak i sprowadzanych z zagranicy.

przerejestrowanie samochodu z niemiec

Jak wygląda przerejestrowanie samochodu z Niemiec?

Jak przerejestrować auto z Niemiec lub zakupione w innym kraju? Podobnie jak samochód nabyty w Polsce. Różnicą jest to, że do urzędu musisz zabrać dodatkowo dowód odprawy celnej przywozowej oraz dokument potwierdzający opłacenie akcyzy. Jeżeli dokumenty są sporządzone w języku obcym, jesteś zobowiązany do skorzystania z usług tłumacza przysięgłego i przetłumaczenia ich na polski. To zwiększa koszt rejestracji auta nawet o 150 zł.

WSKAZÓWKA

Nie musisz mieć dowodu odprawy celnej, jeśli samochód został sprowadzony z państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Jeżeli zaś jesteś zwolniony z akcyzy, musisz uzyskać stosowne zaświadczenie i okazać je w urzędzie.

Pamiętaj, że dzień rejestracji samochodu to ostateczny termin wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Za jego brak grożą wysokie kary. Skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń, by znaleźć ofertę w atrakcyjnej cenie. 

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Jakie są koszty rejestracji samochodu?

4.9 / 5 ( 12 votes ) Jak zostało określone w przepisach prawa o ruchu drogowym, rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy ją przeprowadzić do 30 dni od zakupu auta. Może tego dokonać zarówno właściciel pojazdu, jak i […]

więcej
Gdzie i w jaki sposób zarejestrować samochód?

Gdzie i w jaki sposób zarejestrować samochód?

4.9 / 5 ( 18 votes ) Kupiłeś lub masz w planach zakup pojazdu? Koniecznie sprawdź, jak i gdzie zarejestrować samochód, by uniknąć kar za niedopełnienie obowiązków. Przekonaj się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne oraz ile zapłacisz. Dowiedz […]

więcej
Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

4.5 / 5 ( 20 votes ) Zanim zakupisz samochód u zachodniego sąsiada, przekonaj się, jaki jest koszt rejestracji auta z Niemiec. Przygotuj budżet na badanie techniczne, akcyzę czy tłumaczenie dokumentów. Poznaj również koszty rejestracji auta: ceny tablic […]

więcej
Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

4.6 / 5 ( 16 votes ) Czy wiesz, że dopisanie współwłaściciela pojazdu to jeden ze znanych i skutecznych sposobów na obniżenie składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak przeprowadzić dopisanie współwłaściciela samochodu […]

więcej