Przerejestrowanie auta – sprawdź, gdy kupujesz samochód

Przerejestrowanie auta – sprawdź, gdy kupujesz samochód

5/5 - (Ocen: 3)

Przymierzasz się za zakupu auta i zachodzisz w głowę, jak przerejestrować samochód, gdy już będzie w Twoim posiadaniu? To, ile jest czasu na przerejestrowanie auta, jest bardzo istotną informacją, gdyż kierowca musi wywiązać się ze swoich obowiązków pod rygorem kar administracyjnych. Sprawdź te oraz inne informacje, by dokonać formalności szybko i sprawnie. Zobacz, jak wygląda przerejestrowanie samochodu z Niemiec, a jak z Polski.

Ile masz czasu na przerejestrowanie samochodu?

Jako osoba kupująca samochód masz dokładnie 30 dni na przerejestrowanie go w urzędzie. Upływ czasu liczony jest od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Fakt nabycia zgłaszasz staroście regionu, w którym mieszkasz. Jako osoba sprzedająca pojazd mechaniczny masz obowiązek zgłosić fakt zbycia w Wydziale Komunikacji. Na to również masz 30 dni. To, ile czasu na przerejestrowanie auta ma kierowca, jest zapisane w odpowiednich przepisach prawa i nie podlega pod indywidualną interpretację lokalnych urzędów. Z tego wynika, że od powyższych terminów nie ma odstępstw, a jeśli właściciele pojazdów biorących udział w transakcji się spóźnią, mogą narażać się na konsekwencje.

Po zarejestrowaniu auta warto od razu sprawdzić ranking ubezpieczeń samochodowych, by znaleźć optymalną polisę w danej sytuacji. Dzięki porównywarce Kioskpolis.pl można znaleźć polisy online, a także między innymi oc krótkoterminowe.

Sprawdź ceny OC i AC

Obowiązki spoczywające na kupującym i sprzedającym zawarte są w art. 78 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

jak przerejestrować samochód

Jak przerejestrować samochód?

Chcąc przerejestrować auto, należy od razu udać się do właściwego urzędu. Nowi nabywcy aut muszą pamiętać, że niezbędne jest posiadanie wszystkich dokumentów, o co należy zadbać już na etapie finalizowania transakcji. W przeciwnym razie dojdzie do kłopotów podczas rejestracji i ewentualnych problemów także z urzędem skarbowym.

Jak wypełnić wniosek o przerejestrowanie samochodu i jakie dokumenty posiadać?

Przerejestrowanie auta nie jest trudne. Wniosek o przerejestrowanie samochodu należy złożyć albo w urzędzie miasta, albo w urzędzie starostwa powiatowego – w zależności od tego, gdzie mieszkasz. By dokonać przerejestrowania, musisz mieć ze sobą:

 • umowę kupna-sprzedaży lub inny dowód uwiarygodniający Ciebie jako właściciela auta (np. fakturę VAT czy akt darowizny),
 • dowód osobisty, by potwierdzić w urzędzie swoją tożsamość,
 • dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym. Pamiętaj, że bez ważnego przeglądu nie uda Ci się przerejestrować pojazdu,
 • kartę pojazdu, którą otrzymałeś od poprzedniego właściciela,
 • stare tablice rejestracyjne – zamienisz je na nowe lub zachowasz na szczególnych warunkach, o czym napisaliśmy dalej,
 • dokument potwierdzający ważne ubezpieczenie OC.

WARTO WIEDZIEĆ

Nie możesz przerejestrować samochodu osobiście, ponieważ przebywasz za granicą, jesteś chory lub niedysponowany z innego powodu? Wystarczy, że sporządzisz pełnomocnictwo na papierze. Upoważnić do przerejestrowania auta możesz dowolną osobę trzecią (to koszt 17 zł) lub kogoś z bliskiej rodziny (za darmo).

Ile kosztuje przerejestrowanie auta z Niemiec i Polski?

Czy wiesz, że przerejestrowanie auta może być tańsze niż zarejestrowanie nowego? Dzieje się tak, ponieważ masz możliwość zostawienia starych tablic rejestracyjnych, co zmniejsza koszty. Pamiętaj jednak, że aby zachować tablice rejestracyjne po poprzednim właścicielu pojazdu, musisz być mieszkańcem tego samego powiatu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z Polski?

 • 180,50 zł – jeśli wybierzesz tradycyjne tablice rejestracyjne,
 • 1100,50 zł – jeśli zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne, np. imienne,
 • 81 zł – jeśli zachowasz tablice rejestracyjne po poprzednim właścicielu.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z Niemiec?

 • 256 zł – jeśli wybierzesz tradycyjne tablice rejestracyjne,
 • 1176 zł – jeśli zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne, np. imienne.

Przekonaj się, jakie są koszty rejestracji nowych aut – zarówno tych zakupionych w Polsce, jak i sprowadzanych z zagranicy.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic?

Dzięki zmianie przepisów w 2022 roku istnieje też możliwość, by przerejestrować samochód bez zmieniania tablic rejestracyjnych. Pozostaje więc pytanie, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu bez tablic rejestracyjnych. Aktualnie jest to kwota nieprzekraczająca 100 zł, a więc okazuje się, że to o połowę mniej, niż przerejestrowanie wraz z wydaniem nowych tablic.  Koszt rejestracji auta można więc nieco obniżyć, o ile ktoś nie posiada potrzeby zmieniania tablic na właściwe ze swoim miejscem zamieszkania.

przerejestrowanie samochodu z niemiec

Jak wygląda przerejestrowanie samochodu z Niemiec?

Jak przerejestrować auto z Niemiec lub zakupione w innym kraju? Podobnie jak samochód nabyty w Polsce. Różnicą jest to, że do urzędu musisz zabrać dodatkowo dowód odprawy celnej przywozowej oraz dokument potwierdzający opłacenie akcyzy. Jeżeli dokumenty są sporządzone w języku obcym, jesteś zobowiązany do skorzystania z usług tłumacza przysięgłego i przetłumaczenia ich na polski. To zwiększa koszt rejestracji auta nawet o 150 zł.

WSKAZÓWKA

Nie musisz mieć dowodu odprawy celnej, jeśli samochód został sprowadzony z państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Jeżeli zaś jesteś zwolniony z akcyzy, musisz uzyskać stosowne zaświadczenie i okazać je w urzędzie.

Pamiętaj, że dzień rejestracji samochodu to ostateczny termin wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Za jego brak grożą wysokie kary. Skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń, by znaleźć ofertę w atrakcyjnej cenie. Można tu znaleźć ubezpieczenie nowego samochodu nawet kilkadziesiąt procent taniej, niż korzystając z oferty przypadkowego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co grozi za nieprzerejestrowanie auta?

Często pojawiającym się pytaniem jest to, co grozi za nieprzerejestrowanie auta. Jest ono jak najbardziej uzasadnione, gdyż spóźniając się ze zgłoszeniem do wydziału komunikacji o fakcie zbycia auta, lub udaniu się do urzędu powiatowego, by przerejestrować nabyte auto, kierowcy narażają się na grzywnę w wysokości do 200 do aż 1000 zł. Jest to więc stosunkowo dużo, a trudno tej kary uniknąć, jeśli nie zdąży się w terminie.

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Michał
  - -

  Zamierzam kupić auto wspolnie z osobą ze mną niespokrewnioną. Czy na potrzeby rejestracji pojazdu wystarczy faktura wystawiona na nas oboje, czy wymagana jest osobna umowa między nami – przyszłymi współwłaścicielami?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Wymagana jest umowa kupna-sprzedaży samochodu gdzie będą wpisani wszyscy właściciele nowego pojazdu.

Więcej artykułów i porad
Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Wielu Polaków decyduje się na zakup używanych aut za granicą, ponieważ taka transakcja często okazuje się bardziej opłacalna. Z których krajów warto przywieźć pojazd z rynku wtórnego? Wyjaśniamy, czy warto ściągać auta ze Szwajcarii i z jakimi opłatami […]

więcej
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Pierwszy dzień stycznia 2020 r. miał być przełomowym momentem dla kierowców – planowano bowiem wprowadzenie przepisu przewidującego kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od daty zakupu. Na czym jednak finalnie stanęło i jak obecnie wyglądają regulacje? […]

więcej
Ile kosztuje rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii?

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii?

Ceny używanych pojazdów w Wielkiej Brytanii często okazują się bardzo korzystne, a przy tym same auta są dobrej kondycji. Z tego względu wielu Polaków decyduje się na zakupy na angielskim rynku. Czy taka transakcja rzeczywiście się opłaca? Sprawdziliśmy, […]

więcej
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu czy pierwsza rejestracja w […]

więcej