Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

4.2/5 - (Ocen: 5)

Kalkulator OC
Wielu Polaków decyduje się na zakup używanych aut za granicą, ponieważ taka transakcja często okazuje się bardziej opłacalna. Z których krajów warto przywieźć pojazd z rynku wtórnego? Wyjaśniamy, czy warto ściągać auta ze Szwajcarii i z jakimi opłatami się to wiąże!

Chociaż do Polski każdego roku trafiają tysiące samochodów zza granicy, nie każdemu udaje się rzeczywiście skorzystać na tej transakcji. W tym celu szczególnie często wyjeżdża się do m.in. Niemiec, Austrii, Holandii, a także Szwajcarii. Nawet jeśli znajdzie się niezwykle opłacalną ofertę, należy pamiętać jeszcze o kosztach związanych z samą podróżą, transportem, formalnościami itp. Dowiedz się, czy warto ściągać auta ze Szwajcarii i z jakimi opłatami się to wiąże!

Czy warto ściągać auta ze Szwajcarii?

Czy warto ściągać auta ze Szwajcarii?

Wyjazd poza granice kraju w celu zakupu auta wielu osobom wydaje się sporym utrudnieniem i niepotrzebnym zachodem. Rzeczywiście, taka wyprawa może sprawić, że nawet bardzo zdeterminowany kierowca zacznie się zastanawiać, czy warto ściągać auta ze Szwajcarii. Okazuje się jednak, że kraj ten nie bez powodu jest uznawany za jeden z najlepszych, jeśli chodzi o zakup używanych aut.

Szwajcarzy nie lubią jeździć „starymi” samochodami, dlatego pojazdy znacznie szybciej tracą u nich na wartości. Co więcej, wiele elementów wyposażenia uznawanych u nas za luksusowe są tam uznawane za standard i nie windują ceny. Przy tym wzorowy stan dróg, stosunkowo niski odsetek wypadków oraz stereotypowy perfekcjonizm mieszkańców sprawiają, że większość używanych pojazdów jest we wzorowym stanie. Co ciekawe, Szwajcarzy nie przepadają również za formalnościami, dlatego proces zakupu używanego auta jest jeszcze prostszy niż w Polsce.

Na minus oczywiście trzeba zaliczyć wszelkie koszty związane z całym procesem. Nabywca musi m.in. wykupić ubezpieczenie OC, które jest jednym z najdroższych w Europie. Przed wyjazdem należy wykonać uważne obliczenia, by sprawdzić, czy wyjazd nie okaże się zbyt kosztowny.

Auto ze Szwajcarii – z jakimi formalnościami i opłatami wiąże się ściągnięcie?

Transakcje z udziałem używanych pojazdów w Szwajcarii przebiegają nieco inaczej niż w Polsce. Umowa kupna-sprzedaży nie jest wymagana w urzędach, dlatego należy przygotować ją we własnym zakresie – bez niej nie będzie można zarejestrować auta po powrocie do kraju. Powinna być napisana w języku niemieckim lub francuskim. Po udanej transakcji sprzedawca wydaje dowód rejestracyjny i kluczyki, po czym musi wyrejestrować auto w urzędzie oraz zdać rejestracje (na szwajcarskim dowodzie rejestracyjnym znajdzie się specjalna pieczątka informująca o zbyciu pojazdu). Kupujący ma wtedy obowiązek zarejestrować pojazd na siebie, płacąc za dowód tymczasowy oraz specjalne tablice wywozowe. Na nowego właściciela nie przechodzą oczywiście żadne dodatkowe polisy, jak np. ubezpieczenia NNW czy Assistance. Możesz jednak zdecydować się nie na powrót zakupionym samochodem, ale na przewiezienie go lawetą. Nie musisz wtedy załatwiać  dodatkowych dokumentów w szwajcarskich urzędach. Natomiast jeśli kupiłeś powypadkowy samochód, (oczywiście przed zakupem najlepiej go zobaczyć – zwłaszcza jeśli mamy możliwość zrobić to z osobą znającą się na samochodach lub mechanikiem) laweta jest oczywistą koniecznością. Jeśli jednak zdecydowałeś się na kupno sprawnego samochodu, będziesz potrzebował:

  • Przeglądu technicznego, czyli Motorfahrzeugkontrolle
  • Tablic eksportowych, czyli Kontrollschilder
  • Ubezpieczenia.

Niestety, szwajcarskie badania techniczne nie są respektowane przez polskie wydziały komunikacji – nawet jeśli przyjedziesz do Polski samochodem prosto ze Szwajcarii, będziesz musiał ponownie udać się do stacji kontroli pojazdów.

Jeżeli pojazd ma więcej niż 10 lat, można nim wrócić do Polski tylko wtedy, gdy zostanie dopuszczony do ruchu. W tym celu trzeba sprawdzić go w uprawnionej stacji kontrolnej. Następnie należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie. Urząd wskazuje odpowiednie towarzystwo. Bardzo ważne jest, by postarać się zakupić pojazd pomiędzy 16. a 25. dniem miesiąca. Wtedy można liczyć na najtańsze OC, na okres dwóch tygodni. W przeciwnym razie trzeba zapłacić za bardzo drogą polisę na 35 dni. Niektórzy kupują także krótkoterminowe ubezpieczenie AC.

Samochód ze Szwajcarii – opłata celna

Kolejną ważną kwestią jest cło. To, czy trzeba je zapłacić, jest zależne od pochodzenia auta. Jeśli posiada świadectwo EUE-1, oznaczające produkcję na terenie Unii Europejskiej, nie ma tego obowiązku. W komisach uzyskuje się je od razu, osoby prywatne mogą jednak go nie mieć. Wtedy należy udać się po nie do najbliższego dealera, podając numer VIN. Jeśli jednak nie udało się zdobyć tego dokumentu lub auto nie zostało wyprodukowane w UE, trzeba uiścić opłatę w wysokości 10% wartości pojazdu.

Samochód ze Szwajcarii – akcyza

Przepisy podatkowe wprowadzają 2 podstawowe stawki akcyzy:

  • 3,1% za pojazdy z silnikiem o pojemności do 2000 cm³;
  • 18,6% za pojazdy z silnikiem o pojemności większym niż 2000 cm³.

Od niedawna w w przepisach pojawiły się zniżki na akcyzę związane ze sprowadzeniem samochodu hybrydowego. Podatek taki jest obniżony jest o 50%, zapłacimy zatem:

  • 1,55% za pojazd z napędem hybrydowym, z silnikiem o pojemności do 2000 cm³;
  • 9,3% za pojazd z napędem hybrydowym, z silnikiem o pojemności większej niż 2000 cm³ i mniejszej niż 3500 cm³.

Na zapłacenie akcyzy masz 30 dni. Na stronie https://puesc.gov.pl/ znajdziesz wszystkie niezbędne dokumenty i sprawdzisz czy dany samochód ma opłaconą akcyzę.

Samochód ze Szwajcarii – podatek VAT

Ostatnim obciążeniem jest podatek VAT. Polacy mogą uregulować go w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Co ciekawe, jeśli zrobi się to na granicy z Niemcami, zapłaci się jedynie 19%, a jeśli w Polsce – 23%. Co więcej, w ojczyźnie wartość auta może być obliczona według cen obowiązujących na naszym rynku, co zwykle wypada mniej korzystnie. Wtedy potrzebna może okazać się wycena rzeczoznawcy, za którą jednak też trzeba zapłacić.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie na samochód sprowadzony ze Szwajcarii?

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie na samochód sprowadzony ze Szwajcarii?

Po sprowadzeniu samochodu ze Szwajcarii należy jeszcze oczywiście zarejestrować je w Polsce oraz ubezpieczyć. Po tylu wydatkach każdemu zależy na tym, by znaleźć możliwie najbardziej opłacalny pakiet polis. Nie wszyscy będą jednak rezygnować z dodatkowych świadczeń, np. ubezpieczenia Assistance. W jaki sposób można odszukać najlepszą ofertę? Przychodzimy z pomocą! Wszystko, co trzeba zrobić, to wypełnić jedynie krótki formularz online, wpisując podstawowe dane kierowcy oraz pojazdu. Po tym w kilka chwil uzyska się zestawienie propozycji od znanych ubezpieczalni. Nasz kalkulator OC wylicza ceny składek, dlatego od razu można porównać ze sobą najbardziej opłacalne warianty. W ten sposób da się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Każdy kierowca powinien sam ocenić, czy warto ściągać auta ze Szwajcarii. Odpowiednia oferta i rozsądnie zorganizowany wyjazd mogą jednak przynieść naprawdę wiele korzyści, dlatego na pewno warto spróbować. Zadbaj o gruntowne przygotowanie, a w Polsce będziesz już tylko cieszyć się z udanego zakupu!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (11)

  • Lukasz
    - -

    Jest blad w opisie,nigdy Szwajcarzy nie sprzedaja auta z numerami rejestracyjnymi.mozna tylko wykupic sobie numery exportowe jak sie wraca na kolach autem,sa to numery ze specjalnym znaczkiem i inna czcionka.

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Proszę o wskazanie gdzie dokładnie Pana zdaniem jest błąd, ponieważ w naszym artykule jest informacja o konieczności posiadania tablic eksportowych.

    • Darek
      - -

      Coś źle przeczytałeś. Jest wyraźnie napisane,że sprzedający(Szwajcar) musi wyrejestrować auto w urzędzie i zdać tablice rejestracyjne.

  • Rafal
    - -

    Czy w przypadku kupna od osoby prywatnej w Szwajcarii również trzeba zapłacić Vat w UE?

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Dzień dobry, za samochód ze Szwajcarii jest konieczność zapłaceni podatku. Jako obywatele Unii Europejskiej odprawy możemy dokonać w dowolnym kraju Wspólnoty. Jest możliwość zwolnienia z opłaty podatku VAT, jeśli kupujemy samochód na firmę i posiada ona NIP europejski (NIP-UE).

      • Robert Kos
        - -

        ,, jest możliwość zwolnienia z opłaty podatku VAT, jeśli kupujemy samochód na firmę i posiada ona NIP europejski (NIP-UE).”, tzn, jak to rozumieć, kupuje auto na fv na swoją firmę z podatkiem vat na fakturze szwajcarskiej z inną stawką vat niż w Polsce i już tu nie muszę nic opłacać tylko z tą fv do rejestracji idę ?

        • Przemysław Tryfon
          - -

          Żeby móc skorzystać ze zwolnienia z opłaty podatku VAT firma musi mieć nadany NIP Europejski. NIP europejski to specjalny NIP, który jest nadawany podatnikom, w celu dokonywania przez nich transakcji wewnątrz Unii Europejskiej. Dzięki niemu przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i dokonujący transakcji z podmiotami z innych krajów UE, mogą poprawnie rozliczyć podatki. Konieczność posiadania europejskiego numeru identyfikacji podatkowej dotyczy handlu towarami, jak i kupna oraz sprzedaży usług transgranicznych.

  • Joanna
    - -

    Co w przypadku zakupu samochodu sprowadzonego od Polaka w Polsce, który jednak nie przerejestrował na siebie, ani nie opłacił akcyzy w ciągu 30dni. Rozumiem że nowy nabywca może taką akcyzę sam uiścić, ale czy będzie na niego nałożona kara za przekroczenie terminu akcyzy przez poprzedniego właściciela? Dodatkowo oczywiście będzie musiał opłacić podatek PCC-3 2%. Nigdzie w przepisach nie opisanego takiego przypadku.

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Dzień dobry, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i obowiązki wynikające z zakupu pojazdu nabyła Pani w momencie sporządzenia umowy kupna-sprzedaży. Jeżeli wcześniejszy Właściciel nie dopełnił obowiązku opłaty akcyzy to ewentualne kary powinny być nałożone na poprzedniego Właściciela. Niemniej jednak w takiej sytuacji należy możliwie jak najszybciej skontaktować się z Urzędem Skarbowym w celu wyjaśnienia sprawy, ewentualnej opłaty akcyzy.

      • Pawel K
        - -

        Dzień dobry. Czy kupujac samochod sprowadzony przez posrednika w Polsce jest szansa uniknać podatku Vat mając firme z NiP UE? Kupiłem samochod w Polsce od importera ktory twierdził ze oplaty celne są uregulowane ale nie posiadam żadnego potwierdzenia które miał dosłać po zakupie.

        • Przemysław Tryfon
          - -

          Dzień dobry, zgodnie z obowiązującymi przepisami jeżeli importer nie dokonał opłaty podatku, to w takiej sytuacji w momencie sporządzenia umowy kupna-sprzedaży, obwiązek uregulowania podatku przechodzi na kupującego.

Więcej artykułów i porad
Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

Chociaż zapięcie pasów jest absolutnie podstawową zasadą bezpieczeństwa podczas jazdy, wiele osób i tak ją ignoruje. Pośpiech, zapominalstwo czy pobłażliwość mogą doprowadzić do tragedii. Z tego względu tak skrajna nieodpowiedzialność jest surowo karana. Wyjaśniamy, z jakimi konsekwencjami wiąże […]

więcej
Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Decydując się na zakup auta, często można zyskać, gdy postawi się na auta uszkodzone. Oczywiście nie powinien być to pierwszy wybór. Jednak zdarza się, że to, co trzeba naprawić w pojeździe, nie będzie nadmiernie kosztowne. Samochody sprzedawane, jako […]

więcej
Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

Według policyjnych danych statystycznych, w ubiegłym roku zgłoszono ponad 30 tys. wypadków oraz prawie pół miliona kolizji drogowych. Czy na podstawie przedstawionych wyników można określić, które regiony są najbardziej niebezpieczne? Przedstawiamy raport dotyczący tego, gdzie w Polsce dochodzi […]

więcej
Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Liczba zarejestrowanych samochodów stale rośnie, a porzucony pojazd na prywatnej posesji przestaje być czymś wyjątkowym. Równocześnie pozbycie się takiego auta, nie jest wcale takie łatwe. Wpływ na to ma między innymi to, gdzie pojazd został porzucony. Łatwo można […]

więcej