Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Jakie są koszty rejestracji samochodu?

4.6/5 - (Ocen: 16)

Jak zostało określone w przepisach prawa o ruchu drogowym, rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy ją przeprowadzić do 30 dni od zakupu auta. Może tego dokonać zarówno właściciel pojazdu, jak i osoba przez niego upoważniona. Warto jednak wcześniej wiedzieć, ile kosztuje rejestracja auta, by przygotować się na opłaty – dokonasz ich bezpośrednio w urzędzie. Koszt rejestracji auta nie jest co prawda wysoki w stosunku do ceny zakupu samego pojazdu, jednak nie jest także bardzo niski. Sprawdź, ile wynosi koszt rejestracji samochodu!

Rejestracja samochodu z Polski – co przygotować?

Jeżeli chcesz dokonać rejestracji auta nowego i pochodzącego z Polski, do urzędu powinieneś udać się z wypełnionym przez właściciela wnioskiem o rejestrację samochodu – to zaoszczędzi Ci czasu na wypełnianie go na miejscu. Odpowiedni formularz dedykowany do tego można znaleźć na stronach właściwych instytucji. Wystarczy go pobrać i wydrukować, a następnie wypełnić zgodnie z opisami poszczególnych rubryk. W formularzu znajdują się tylko podstawowe dane, więc każdy sobie poradzi samodzielnie z jego wypełnieniem. Zabierz ze sobą dowód własności pojazdu, np. umowę sprzedaży, zamiany czy darowizny, oraz kartę pojazdu, jeśli została wydana. Potrzebne Ci będą także:

 1. Świadectwo zgodności WE lub świadectwo zgodności zawierające oświadczenie z danymi oraz informacjami o samochodzie niezbędnymi najpierw do rejestracji, a następnie do ewidencji,
 2. Dopuszczenie jednostkowe samochodu wraz z decyzją o uznaniu dopuszczenia lub świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu.

Wypełnianie formularzu rejestracji samochodu

Właściciele będący osobami fizycznymi chcąc dokonać rejestracji samochodu, muszą przygotować dokument tożsamości, np. dowód osobisty. Daje się go urzędnikowi jedynie do wglądu. Z kolei właściciele będący osobami prawnymi podczas rejestracji auta powinni okazać aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, również do wglądu urzędnika. To, ile wynosi koszt rejestracji samochodu to tylko jedna kwestia. Pozostaje jeszcze wykupienie obowiązkowej polisy OC.

Co prawda ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela, jednak zazwyczaj termin polisy jest dość krótki. Nowy nabywca powinien też pamiętać o tym, że polisa poprzedniego właściciela na ulega automatycznemu przedłużeniu, więc jeśli nie wykupi się nowej polisy, można narazić się na wysokie kary administracyjne nakładane przez UFG. Po zakupie warto więc od razu sprawdzić ranking ubezpieczeń samochodowych, by znaleźć najlepszą ofertę. Dotyczy to nie tylko obowiązkowego OC, ale także opcjonalnego Assistance i Auto Casco. Dzięki temu, ile można zaoszczędzić na Kioskpolis.pl, to ile kosztuje rejestracja nowego samochodu osobowego, nie będzie problemem.

Opłaty przy rejestracji pojazdu

To, jaki jest koszt rejestracji auta, jest zależny od kilku składowych opłat. Są one w większości stosunkowo niskie, a największym kosztem okazują się tablice rejestracyjne, jednak nie kosztują więcej niż 100 zł.

Rejestrując auto, warto od razu znaleźć optymalne ubezpieczenie. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na porównanie wielu ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych i wybranie najlepszej z opcji.  Wysokość składki ubezpieczenia OC jest zależna między innymi od posiadanego modelu samochodu, więc nabywając nowe auto, warto sprawdzić wiele ofert, by wiedzieć, jak polisę OC wyceniają poszczególne podmioty. Ranking ubezpieczeń samochodowych pozwoli wybrać najlepsze.

CZY WIESZ, ŻE..?

Jeśli nie możesz dokonać rejestracji samochodu samodzielnie, możesz przekazać pełnomocnictwo innej osobie. Musi ono zostać udzielone na piśmie, a pełnomocnik jest zobowiązany do pokazania go w urzędzie wraz z dokumentem tożsamości.

Koszt rejestracji samochodu z Polski – nowego

Koszt rejestracji samochodu, jeśli decydujesz się na zwyczajne tablice, to 180,50 zł. Na pełną cenę składają się:

 • zwyczajne tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • nalepka kontrolna – 18,50 zł,
 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł,
 • opłata ewidencyjna – 2 zł.

Dodatkowe koszty, jakie możesz ponieść podczas rejestracji auta nowego z Polski, to:

 • 1000 zł zamiast 80 zł, jeśli chcesz indywidualne tablice rejestracyjne,
 • 17 zł, jeżeli jesteś pełnomocnikiem i występujesz w imieniu właściciela auta.

Sprawdź ceny OC i AC

 

Wiedząc, ile kosztuje nowa rejestracja do samochodu i jaki jest koszt całej rejestracji trzeba też zaznaczyć, że kierowca musi się wyrobić w odpowiednim terminie, by uniknąć kar administracyjnych. Warto więc od razu po zakupie rozpocząć rejestrację i udać się do odpowiedniego urzędu, a nie czekać na ostatnią chwilę.

Warto jednak, byś pamiętał, że najbliższa rodzina: współmałżonek czy rodzeństwo, są zwolnieni z opłaty wysokości 17 zł wynikającej z pełnomocnictwa. Opłaty przy rejestracji pojazdu, jak widać nie są wysokie, więc nie należy zwlekać z udaniem się do urzędu. Każdy z nabywców nowego pojazdu musi pamiętać, że powyższe kwoty to niewielki ułamek grzywny, na którą naraża się kierowca, który nie wywiąże się z obowiązku przerejestrowania samochodu. To, ile jest czasu na przerejestrowanie auta, nie podlega również pod indywidualną interpretację przepisów w danym urzędzie – termin jest narzucony odgórnie właściwą ustawą.

Jeśli jest to auto używane, kierowca może cieszyć się jego polisą OC. Trzeba jednak pamiętać, by od razu sprawdzić, do kiedy jest ona aktualna i na czasu wykupić nową polisę w starannie wybranym towarzystwie. Czasem polisa będzie ważna jeszcze kilka miesięcy, ale często jej termin ważności jest o wiele krótszy. Ubezpieczenie nowego samochodu to inna kwestia, gdyż zazwyczaj nie posiada on jeszcze polisy, więc od razu warto sprawdzić oferty poprzez Kioskpolis.pl.

Polska rejestracja zwyczajna w aucie

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Jeżeli chcesz dokonać rejestracji auta używanego z Polski, poza wymienionymi wcześniej dokumentami będziesz potrzebował dowodu rejestracyjnego wraz aktualnym badaniem technicznym, a także dotychczasowych tablic rejestracyjnych.

W zależności od tego, czy wybierzesz nowe tablice rejestracyjne zwyczajne, indywidualne, czy też zdecydujesz się pozostawić stare, koszt przerejestrowania samochodu będzie równy:

 • 180,50 zł – jeśli wybierzesz nowe tablice zwyczajne,
 • 1100,50 zł – jeśli wybierzesz nowe tablice indywidualne,
 • 81 zł – jeśli pozostawisz dotychczasowe tablice.

Cena przerejestrowania samochodu obejmuje te same składniki, które wymieniliśmy przy rejestracji auta nowego. Pamiętaj jednak, że aby zaoszczędzić i zostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne, musisz być mieszkańcem tego samego powiatu co sprzedawca auta.

Zadowolony mężczyzna w nowym zarejestrowanym samochodzie

Ile kosztuje rejestracja auta z zagranicy?

W przypadku rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy, do urzędu musisz zabrać ze sobą także: dowód odprawy celnej przywozowej, chyba że pojazd został sprowadzony z państwa wchodzącego w skład Unii Europejskiej, dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub potwierdzający brak tego obowiązku, zaświadczenie o wykonaniu badania technicznego. Jeżeli dokumenty te zostały sporządzone w języku obcym, musisz mieć ich tłumaczenie dokonane przez tłumacza przysięgłego lub konsula – to dodatkowe koszty rejestracji samochodu z zagranicy.

Porównaj ceny ubezpieczeń

 

Często pojawia się pytanie, jaki jest koszt rejestracji samochodu z zagranicy. Niestety jest on nieco wyższy, niż koszt rejestracji samochodu krajowego, jednak na szczęście dla kierowców, różnica nie jest znaczna.

Koszt rejestracji samochodu z zagranicy jest równy:

 • 256 zł – jeśli wybierzesz nowe tablice zwyczajne,
 • 1176 zł – jeśli wybierzesz nowe tablice indywidualne.

Poza wcześniej wyszczególnimy opłatami ponosisz koszt karty pojazdu w wysokości 75 zł, a opłata ewidencyjna zamiast 2 zł wynosi 2,50 zł.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z zagranicy?

Koszt przerejestrowania samochodu z zagranicy wynosi tyle samo, ile kosztuje rejestracja auta z zagranicy. W przypadku wybrania tablic zwyczajnych jest to 256 zł, tablic indywidualnych – 1176 zł. Poza wcześniej wskazanym dokumentami powinieneś zabrać ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu oraz dotychczasowe tablice rejestracyjne. Niestety ich pozostawienie nie jest możliwe.

Przypomnijmy, co składa się na cenę rejestracji samochodu z zagranicy:

 • zwyczajne tablice rejestracyjne – 80 zł (indywidualne – 1000 zł),
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • nalepka kontrolna – 18,50 zł,
 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł,
 • opłata ewidencyjna – 2,50 zł,
 • karta pojazdu – 75 zł.

Najpóźniej w dniu zarejestrowania auta koniecznie wykup mu ubezpieczenie OC. To nie tylko wymóg prawny, ale i ochrona dla Ciebie w przypadku spowodowania kolizji. Skorzystaj z naszego kalkulatora OC, by znaleźć ofertę najatrakcyjniejszą finansowo.

Ile czasu trwa rejestracja nowego samochodu?

To, ile czasu trwa rejestracja nowego samochodu, nie różni się od rejestracji w innych wypadkach. Teoretycznie cały proces trwa około dwóch tygodni. Okres od 10 do 14 dni jest deklarowany przez urzędy, jednak trzeba brać pod uwagę, że jest to kwestia indywidualna. Jeśli ktoś się spieszy, lepiej rozpocząć ten proces tak szybko, jak to możliwe, by prędzej dostać tablice rejestracyjne do ręki. W tym kontekście warto też pamiętać, że auta nie trzeba rejestrować w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania. Można to zrobić w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania, a więc w najbliższym w danej okolicy. To zdecydowanie przyspieszy proces.

Po wypełnieniu obowiązków administracyjnych warto od razu rozejrzeć się z nową obowiązkową polisą OC. Zazwyczaj termin ważności polisy po poprzednim właścicielu jest krótki, więc tego też nie wolno bagatelizować, gdyż brak ciągłości ubezpieczenia może się wiązać z karą na poziomie nawet ponad 5000 zł. Na Kioskpolis.pl można kupić polisę OC online, nawet na ostatnią chwilę, a jednocześnie szybko znaleźć taką, która będzie najtańsza w danej sytuacji.

Przeczytaj również: Rejestracja samochodu w 2021 – sprawdź, co się zmieniło!

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Współwłaściciel a kupno samochodu – o czym należy pamiętać?

Współwłaściciel a kupno samochodu – o czym należy pamiętać?

Planujesz zakup samochodu? Umowa kupna samochodu ze współwłaścicielem to dobry pomysł na obniżenie ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale jednocześnie duża odpowiedzialność za sposób jazdy drugiego współwłaściciela. Kupiłeś samochód wraz z drugą osobą, ale przez ostatnie lata nieco się […]

więcej
Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Przepis ten dotyczy nawet samochodów nieużywanych. Sposobem na uniknięcie niepotrzebnych opłat jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Wyjaśniamy, na czym to polega i kto może skorzystać […]

więcej
Kiedy Twój samochód będzie naprawdę bezpieczny, mimo złych warunków pogodowych?

Kiedy Twój samochód będzie naprawdę bezpieczny, mimo złych warunków pogodowych?

Warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na jazdę samochodem. Niestety, nie zawsze można zrezygnować z podróży z powodu złej pogody. Podpowiadamy jak zadbać o auto, by móc czuć się bezpiecznie bez względu na panującą na zewnątrz aurę! Jazda samochodem […]

więcej
Jak zgłosić szkodę przez Internet? Krótki poradnik

Jak zgłosić szkodę przez Internet? Krótki poradnik

Każdy kierowca powinien być zawsze przygotowany na ewentualne problemy. Nawet pojazd, który akurat nie jest w ruchu, może zostać uszkodzony. Ubezpieczyciele przychylniej podchodzą do rozpatrywania zdarzeń, które są przedstawione szybko i prawidłowo. Wyjaśniamy, jak zgłosić szkodę przez Internet! […]

więcej