Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

5/5 - (Ocen: 2)

Kalkulator OC

Pierwszy dzień stycznia 2020 r. miał być przełomowym momentem dla kierowców – planowano bowiem wprowadzenie przepisu przewidującego kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od daty zakupu. Na czym jednak finalnie stanęło i jak obecnie wyglądają regulacje? Sprawdź, jaka jest kara za nieprzerejestrowanie samochodu 2022 i w jaki sposób urzędnicy aktualnie egzekwują przepisy prawa!

Kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2022 roku

Kara za nieprzerejestrowanie auta 2022 nie zmieniła się w stosunku do lat poprzednich, tak samo jak przepisy prawa, na które trzeba zwracać uwagę. Aktualny stan prawny przewiduje kary z poprzedniego roku, więc każdy kierowca musi zapoznać się ze stanem obecnym. Nie ulega wątpliwości, że kary mimo wszystko są dotkliwe, więc nabywając auto i nie chcąc dostać mandatu za nieprzerejestrowanie samochodu 2022 lepiej od razu wykonać wszystkie procedury. Ponadto, jeśli kierowca chce zaoszczędzić, powinien sprawdzić kalkulator OC AC. Dzięki temu będzie mógł znaleźć polisę na optymalnych dla siebie zasadach. Porównywarka Kioskpolis.pl współpracuje ze wszystkimi czołowymi ubezpieczycielami, więc jest w stanie błyskawicznie wyselekcjonować najlepsze oferty. Warto pamiętać, że kupując nowe auto, zmienia się wysokość składki, gdyż jest zależna między innymi od parametrów posiadanego samochodu. To oznacza, że w trosce o swoją kieszeń zawsze warto zrobić rzetelne rozpoznanie rynku i sprawdzić, jaką wysokość składki oferują różne firmy.

Czy kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2022 roku faktycznie obowiązują? Co się zmieniło?

Znowelizowane przepisy Prawa o ruchu drogowym zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Kara za nieprzerejestrowanie samochodu została opisana w  przepisach ustawy z dnia 20. czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2020.0.110.t.j.). Art. 140mb. nakłada na osoby niedopełniające obowiązku zgłoszenia nabycia, zbycia lub sprowadzenia do kraju pojazdu, kary w wysokości od 200 do 1000 zł. Na taką samą karę naraża się osoba, która będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego do Polski z innego kraju UE, nie zarejestruje go w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia. Pełna treść Art. 140mb.:

“Kto:

1) będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej wbrew przepisowi art. 71 ust. 7 nie rejestruje pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2) będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisowi art. 78 pojazdu ust. 2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu – podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.”

Kierowcom grożą również kary za nieważne ubezpieczenie OC (brak OC dla samochodu skutkuje karą opiewającą na dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto, czyli w 2021 roku jest to 5600 zł). Nie ma sensu narażać się na taki wydatek i lepiej zawczasu dopełnić formalności. Podpowiadamy, jak przerejestrować samochód oraz prezentujemy wskazówki, gdzie znaleźć najtańsze OC i inne ubezpieczenia.

UWAGA

Ze względu na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 w Polsce, czas na dokonanie zawiadomienia, o którym mowa w art. 140mb Ustawy został wydłużony do 180 dni. Przedłużenie to obowiązywało jednak do końca 2020 roku – ci, którzy sprowadzili auto przed 31 grudnia nadal mieli 180 dni na powiadomienie starosty powiatowego. Począwszy od 1 stycznia 2021 roku, właściciele samochodów mają z powrotem krótszy termin 30 dni na zarejestrowanie pojazdu.

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu 2022 się nie zmieniła, więc kierowcy, którzy nie dopełnią tego bezwzględnego obowiązku, muszą się liczyć z mandatem wynoszącym od 200 do 1000 zł. Tak samo, jak mandat za brak przeglądu 2022 nie podlega dyskusji, tak i w przypadku zaniechania przerejestrowania auta, trudno o uniknięcie grzywny. Na szczęście cała procedura jest dość prosta, a w tej chwili zgłoszenie do urzędu można wykonać online, więc nie stanowi to problemu. Najlepiej zrobić to od razu po zakupie pojazdu.

Kara za nieprzerejestrowanie auta w 2022 może wynieść tyle, ile kwota polisy OC. Opłaca się więc dopełnić obowiązków, by jej uniknąć, a po zakupie auta nie zapomnieć także o tym, że obowiązkowa polisa OC nie ulegnie samoczynnemu przedłużeniu i nowy kierowca musi dokładnie sprawdzić termin, kiedy wygasa. Dzięki Kioskpolis.pl można sporo zaoszczędzić na samej polisie, a zapominalscy kierowcy, którzy nie zadbali o zakup nowej polisy na czas, mogą nawet na ostatnią chwilę wykupić nowe ubezpieczenie OC online, by uniknąć grzywny za brak ciągłości ubezpieczenia.  Dzięki porównywarce Kioskpolis.pl polisa zacznie obowiązywać błyskawicznie, więc nie trzeba się martwić o kwestie formalne i przeciąganie się sprawy związane z koniecznością fizycznego podpisania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Tutaj wszystko jest załatwiane przez Internet od ręki.

Jak przerejestrować samochód, żeby uniknąć kary?

Załatwienie formalności w urzędzie to nic trudnego, ale jeśli nie masz doświadczenia, możesz mieć wątpliwości, gdzie się udać, jakie dokumenty wypełnić itp. Aby przerejestrować samochód, wybierz się do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu. – tj. w mieście na prawach powiatu do urzędu miasta, w pozostałych zaś przypadkach do urzędu starostwa powiatowego. Warto wiedzieć, że formalności za Ciebie może załatwić pełnomocnik.

Jak przerejestrować samochód?

Wniosek o zarejestrowanie auta zdobędziesz na dwa sposoby. Pierwszy to pobranie ze strony urzędu, wydrukowanie i wypełnienie w domu, a następnie zgłoszenie się z gotowym do urzędu. Drugi to pobranie wniosku w urzędzie i wypełnienie go na miejscu bezpośrednio przed oddaniem. Podczas jego składania niezbędne będzie przedłożenie dowodu osobistego, umowy kupna-sprzedaży, przeglądu technicznego, dotychczasowych tablic rejestracyjnych oraz ewentualnie karty pojazdu, jeśli takową masz. Po złożeniu wniosku konieczne jest jeszcze uiszczenie aktualnie obowiązującej opłaty, a wówczas otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, ważny do 30 dni. Najczęściej nowy dowód będzie do odbioru w ciągu od 1 do 3 tygodni.

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – pamiętaj o ubezpieczeniu

Przerejestrowując auto, nie zapomnij o obowiązkowym ubezpieczeniu. Polisa OC po sprzedaży auta będzie nadal ważna, o ile nie wypowiesz umowy. Musisz jednak pamiętać, że firma może wykonać rekalkulację składki i wówczas przyjdzie Ci zapłacić inną sumę niż obowiązywała poprzedniego właściciela. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszej porównywarki ubezpieczeń. Na KioskPolis.pl zamieściliśmy kalkulator OC, który pomoże Ci nie tylko znaleźć najtańsze OC, ale też skompletować pełne ubezpieczenie.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Kupując kilkuletnie auto, niemal niezbędne jest ubezpieczenie AC, które ochroni Cię przed konsekwencjami zdarzeń, w których ucierpi Twój pojazd z Twojej winy (np. po stłuczce), ale i w sytuacjach losowych (np. pożar, zderzenie z sarną) czy zniszczeń dokonanych przez osoby trzecie (np. pobazgranie sprayem i brak sprawcy).

Nie zapominaj też, jak ważne są ubezpieczenia Assistance, czyli dobrowolne ubezpieczenia mające na celu zapewnienie ubezpieczającemu określonej pomocy w nieoczekiwanych zdarzeniach losowych (np. laweta, pojazd zastępczy itp.) oraz ubezpieczenia NNW, obejmujące zakresem życie lub zdrowie człowieka i nadające prawo do świadczenia ubezpieczeniowego, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.

Nie warto zwlekać z dopełnianiem formalności związanych z nowo nabytym pojazdem z rynku wtórnego – zarówno jeżeli chodzi o zgłoszenie faktu zakupu, jak i wykupienie korzystnej polisy. Sprawdź naszą porównywarkę OC i znajdź najlepszą ofertę ubezpieczenia dla siebie!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

  Adam
  - -

  Proszę nie powielać fałszywych informacji.
  “Na ich mocy właściciel używanego pojazdu jest zobowiązany zarejestrować go w ciągu 30 dni od jego zakupu lub sprowadzenia z krajów Unii Europejskiej.”

  W przypadku aut zarejestrowanych na terenie RP jest obowiązek zgłoszenia zakupu w ciągu 30 dni. Nie rejestracji.

   Iwona Sowuska
   - -

   Artykuł został poprawiony.

  sklepikar
  - -

  zadnej kary niepowinno byc oc albo nieznaczna my im zadnych pieniedzy niebedziemy dawac

   Iwona Sowuska
   - -

   Od 2020 roku zostały wprowadzone takie zasady i przepisy.

  Gregor 75
  - -

  Proste o odpowiedz czy mogę ubezpieczyć niemiecki pojazd w Polsce i z takim ubezpieczeniem jeździć po Niemczech

   Iwona Sowuska
   - -

   Na chwilę obecną niestety nie ma takiej możliwości.

Więcej artykułów i porad
Ceny paliw w Polsce i w Europie – jak kształtują się trendy?

Ceny paliw w Polsce i w Europie – jak kształtują się trendy?

Kierowco, sprawdź, jakie są ceny paliw w Polsce na początku 2019 roku. Z tego artykułu dowiesz się, jakie ceny obowiązywały w ostatnich dniach grudnia 2018 roku i poznasz najnowsze rokowania. Czy wiesz już, dlaczego prognozowana jest podwyżka cen […]

więcej
Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Pojazd mechaniczny nie musi mieć tylko jednego właściciela. Wiele osób, szczególnie młodych kierowców, decyduje się na współdzielenie auta. W ten sposób mają szanse na niższe składki ubezpieczeniowe. Takie rozwiązanie w niektórych sytuacjach przestaje jednak być korzystne. Co można […]

więcej
Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Na niemieckim rynku wtórnym samochodów, można znaleźć zadbane, dobrze wyposażone I bardzo korzystne cenowo pojazdy. Samochody z Niemiec można też sprowadzić w pełni legalnie i bardzo łatwo, co ma ogromne znaczenie. Z tego względu, ściąganie aut z zagranicy […]

więcej
Przerejestrowanie auta – sprawdź, gdy kupujesz samochód

Przerejestrowanie auta – sprawdź, gdy kupujesz samochód

Przymierzasz się za zakupu auta i zachodzisz w głowę, jak przerejestrować samochód, gdy już będzie w Twoim posiadaniu? To, ile jest czasu na przerejestrowanie auta, jest bardzo istotną informacją, gdyż kierowca musi wywiązać się ze swoich obowiązków pod […]

więcej