Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Kalkulator OC

Pierwszy dzień stycznia 2020 r. miał być przełomowym momentem dla kierowców – planowano bowiem wprowadzenie przepisu przewidującego kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od daty zakupu. Na czym jednak finalnie stanęło i jak obecnie wyglądają regulacje?

Kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2021 roku

Czy kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2021 roku faktycznie obowiązują? Co się zmieniło?

Znowelizowane przepisy Prawa o ruchu drogowym zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Kara za nieprzerejestrowanie samochodu została opisana w  przepisach ustawy z dnia 20. czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2020.0.110.t.j.). Art. 140mb. nakłada na osoby niedopełniające obowiązku zgłoszenia nabycia, zbycia lub sprowadzenia do kraju pojazdu, kary w wysokości od 200 do 1000 zł. Na taką samą karę naraża się osoba, która będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego do Polski z innego kraju UE, nie zarejestruje go w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia. Pełna treść Art. 140mb.:

„Kto:

1) będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej wbrew przepisowi art. 71 ust. 7 nie rejestruje pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2) będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisowi art. 78 pojazdu ust. 2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu – podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.”

Kierowcom grożą również kary za nieważne ubezpieczenie OC (brak OC dla samochodu skutkuje karą opiewającą na dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto, czyli w 2021 roku jest to 5600 zł). Nie ma sensu narażać się na taki wydatek i lepiej zawczasu dopełnić formalności. Podpowiadamy, jak przerejestrować samochód oraz prezentujemy wskazówki, gdzie znaleźć najtańsze OC i inne ubezpieczenia.

UWAGA

Ze względu na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 w Polsce, czas na dokonanie zawiadomienia, o którym mowa w art. 140mb Ustawy został wydłużony do 180 dni. Przedłużenie to obowiązywało jednak do końca 2020 roku – ci, którzy sprowadzili auto przed 31 grudnia nadal mieli 180 dni na powiadomienie starosty powiatowego. Począwszy od 1 stycznia 2021 roku, właściciele samochodów mają z powrotem krótszy termin 30 dni na zarejestrowanie pojazdu.

Jak przerejestrować samochód, żeby uniknąć kary?

Załatwienie formalności w urzędzie to nic trudnego, ale jeśli nie masz doświadczenia, możesz mieć wątpliwości, gdzie się udać, jakie dokumenty wypełnić itp. Aby przerejestrować samochód, wybierz się do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu. – tj. w mieście na prawach powiatu do urzędu miasta, w pozostałych zaś przypadkach do urzędu starostwa powiatowego. Warto wiedzieć, że formalności za Ciebie może załatwić pełnomocnik.

Jak przerejestrować samochód?

Wniosek o zarejestrowanie auta zdobędziesz na dwa sposoby. Pierwszy to pobranie ze strony urzędu, wydrukowanie i wypełnienie w domu, a następnie zgłoszenie się z gotowym do urzędu. Drugi to pobranie wniosku w urzędzie i wypełnienie go na miejscu bezpośrednio przed oddaniem. Podczas jego składania niezbędne będzie przedłożenie dowodu osobistego, umowy kupna-sprzedaży, przeglądu technicznego, dotychczasowych tablic rejestracyjnych oraz ewentualnie karty pojazdu, jeśli takową masz. Po złożeniu wniosku konieczne jest jeszcze uiszczenie aktualnie obowiązującej opłaty, a wówczas otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, ważny do 30 dni. Najczęściej nowy dowód będzie do odbioru w ciągu od 1 do 3 tygodni.

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – pamiętaj o ubezpieczeniu

Przerejestrowując auto, nie zapomnij o obowiązkowym ubezpieczeniu. Polisa OC po sprzedaży auta będzie nadal ważna, o ile nie wypowiesz umowy. Musisz jednak pamiętać, że firma może wykonać rekalkulację składki i wówczas przyjdzie Ci zapłacić inną sumę niż obowiązywała poprzedniego właściciela. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszej porównywarki ubezpieczeń. Na KioskPolis.pl zamieściliśmy kalkulator OC, który pomoże Ci nie tylko znaleźć najtańsze OC, ale też skompletować pełne ubezpieczenie.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Kupując kilkuletnie auto, niemal niezbędne jest ubezpieczenie AC, które ochroni Cię przed konsekwencjami zdarzeń, w których ucierpi Twój pojazd z Twojej winy (np. po stłuczce), ale i w sytuacjach losowych (np. pożar, zderzenie z sarną) czy zniszczeń dokonanych przez osoby trzecie (np. pobazgranie sprayem i brak sprawcy).

Nie zapominaj też, jak ważne są ubezpieczenia Assistance, czyli dobrowolne ubezpieczenia mające na celu zapewnienie ubezpieczającemu określonej pomocy w nieoczekiwanych zdarzeniach losowych (np. laweta, pojazd zastępczy itp.) oraz ubezpieczenia NNW, obejmujące zakresem życie lub zdrowie człowieka i nadające prawo do świadczenia ubezpieczeniowego, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.

Nie warto zwlekać z dopełnianiem formalności związanych z nowo nabytym pojazdem z rynku wtórnego – zarówno jeżeli chodzi o zgłoszenie faktu zakupu, jak i wykupienie korzystnej polisy. Sprawdź naszą porównywarkę OC i znajdź najlepszą ofertę ubezpieczenia dla siebie!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

 • Adam
  - -

  Proszę nie powielać fałszywych informacji.
  „Na ich mocy właściciel używanego pojazdu jest zobowiązany zarejestrować go w ciągu 30 dni od jego zakupu lub sprowadzenia z krajów Unii Europejskiej.”

  W przypadku aut zarejestrowanych na terenie RP jest obowiązek zgłoszenia zakupu w ciągu 30 dni. Nie rejestracji.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Artykuł został poprawiony.

 • sklepikar
  - -

  zadnej kary niepowinno byc oc albo nieznaczna my im zadnych pieniedzy niebedziemy dawac

  • Iwona Sowuska
   - -

   Od 2020 roku zostały wprowadzone takie zasady i przepisy.

 • Gregor 75
  - -

  Proste o odpowiedz czy mogę ubezpieczyć niemiecki pojazd w Polsce i z takim ubezpieczeniem jeździć po Niemczech

  • Iwona Sowuska
   - -

   Na chwilę obecną niestety nie ma takiej możliwości.

Więcej artykułów i porad

Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? Sprawdź, o czym musisz pamiętać i o jakie sprawy zadbać. Przejrzyj listę rzeczy, które mogą Ci się przydać w podróży. Zobacz, czego musisz dopilnować, jeśli w aucie będzie pies, a także jakie ubezpieczenie […]

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co wchodzi w jego skład?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co wchodzi w jego skład?

Polscy kierowcy mogą poruszać się po drogach jedynie odpowiednio przystosowanymi do tego pojazdami. Zgodnie z przepisami, powinni także posiadać kilka dodatkowych elementów, które są przydatne w kryzysowych sytuacjach na drodze. Wyjaśniamy, czym jest obowiązkowe wyposażenie samochodu i co […]

więcej
Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2021 roku?

Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2021 roku?

Polscy kierowcy muszą zgodnie z przepisami posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, a także ubezpieczenie OC. Czy jednak są zobowiązani do zabierania ich za każdym razem, gdy wsiadają do samochodu? Wyjaśniamy, jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie […]

więcej