OC krótkoterminowe: Opcje i korzyści ubezpieczenia na krótki okres

OC krótkoterminowe: Opcje i korzyści ubezpieczenia na krótki okres

5/5 - (Ocen: 2)

Ubezpieczenie OC samochodu obowiązuje na ogół przez okres 12 miesięcy. Istnieją jednak wyjątki, umożliwiające wykupienie takiej polisy na krótszy okres, np. na 30 dni. Z takiej wersji OC mogą skorzystać właściciele samochodów historycznych lub pojazdów zarejestrowanych czasowo. Sprawdźmy, kiedy warto wykupić polisę OC na krótki termin. 

Ubezpieczenie OC samochodu ma charakter obowiązkowy. Oznacza to, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce ma obowiązek wykupienia polisy OC. Zakres tego ubezpieczenia jest określony ustawowo i jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Na mocy przepisów zawartych w art. 34 ustawy dotyczącej ubezpieczeń obowiązkowych ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy oraz osób kierujących pojazdami mechanicznymi pokrywa szkody wynikające z użytkowania pojazdu. Obejmuje to przypadki śmierci, uszkodzeń ciała, pogorszenia stanu zdrowia, a także utratę lub zniszczenie mienia

Wprowadzenie do ubezpieczenia OC krótkoterminowego

Standardowa umowa ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest zawierana zgodnie z ustawą na 12 miesięcy. Jednak właściciele niektórych pojazdów mogą skorzystać z opcji krótkoterminowego ubezpieczenia OC.

Prawo umożliwia niektórym właścicielom samochodów zakup polisy OC na mniej niż 12 miesięcy. Nie oznacza, to jednak, że kierowca może dowolnie wybierać okres, w jakim będzie obowiązywała wykupiona przez niego ochrona ubezpieczeniowa. Ubezpieczenie w ramach odpowiedzialności cywilnej nie może trwać krócej niż 30 dni. OC na miesiąc mogą wykupić właściciele pojazdów, którzy nie muszą mieć pełnoprawnego, długoterminowego ubezpieczenia. 

OC krótkoterminowe nie zawsze musi być wykupowane na miesiąc, zdarza się, tak jak w przypadku pojazdu wolnobieżnego, że wymagany przez prawo minimalny czas ochrony jest dłuższy. 

Zgodnie z art. 27 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych „umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów wolnobieżnych określonych art. 2 pkt 10 lit. B, można zawrzeć na czas nie krótszy niż 3 miesiące”.

Charakterystyka ubezpieczenia OC krótkoterminowego

Ubezpieczenie krótkoterminowe auta to oferta skierowana do właścicieli pojazdów, którzy potrzebują polisy na krótki okres, np. 30 dni. Zakres polisy OC nie zmienia się, jest ustalony przez prawo. Niezależnie, czy mamy polisę na 30 dni, trzy miesiące, czy rok, zakres ochrony jest taki sam. 

Co to jest ubezpieczenie OC krótkoterminowe

Ubezpieczenie krótkoterminowe jest wykupywane na krótki okres. Zgodnie z przepisami umowa takiej polisy może trwać krócej niż rok, jednak nie mniej niż 30 dni. Za ubezpieczenie krótkoterminowe uważa się umowę polisy OC zawieraną na 30 dni, 3 miesiące, 6 lub 9 miesięcy. Każda polisa wykupiona na okres krótszy niż rok jest uznawana za ubezpieczenie krótkoterminowe. Gwarantuje ona taki sam zakres ochrony, jak roczna polisa OC, jednak nie przedłuża się automatycznie.  Ubezpieczenie 30-dniowe lub trzymiesięczne wygasa w dniu, w którym kończy się umowa ubezpieczeniowa. Polisa taka jest tańsza od standardowego OC rocznego, dzięki temu pozwala właścicielowi pojazdu zaoszczędzić sporo środków. 

Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie OC krótkoterminowe?

Ubezpieczenie samochodu na 30 dni to rozwiązanie, z którego często korzystają komisy oraz firmy zajmujące się wynajmowaniem aut muzealnych lub historycznych na różne okazje, np. do ślubu. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, krótkoterminową ochroną ubezpieczeniową OC mogą zostać objęte pojazdy należący do 6 kategorii:

  • zarejestrowane czasowo;
  • sprowadzone z zagranicy;
  • sprzedawane w komisach;
  • historyczne i zabytkowe;
  • wolnobieżne;
  • wykorzystywane do jazd testowych.

Opcje ubezpieczenia OC krótkoterminowego

Przepisy, w zależności od posiadanego pojazdu, umożliwiają wykupienie polisy OC na różne okresy, krótsze niż 12 miesięcy. W niektórych przypadkach okres ochrony wyniesie co najmniej 30 dni, w innych – 3 miesiące.

Różne rodzaje polis OC krótkoterminowych

Wyróżniamy 6 rodzajów polis OC krótkoterminowego:

  1. Umowa OC na 30 dni – tzw. OC komisowe może być wykupione przez osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na handlu samochodami. Dzięki takiej opcji właściciele komisów mogą ograniczyć koszty związane z ubezpieczeniem OC samochodów.
  2. Ubezpieczenie 30-dniowe – dla pojazdów historycznych, do nich zaliczamy auta, które mają co najmniej 40 lat lub 25 lat, jeśli rzeczoznawca samochodowy uznał je za szczególnie ważne dla historii motoryzacji. Art. 30 ustawy o ubezpieczeniach stanowi, że pojazd tego typu musi posiadać ważne OC w momencie, gdy jego właściciel zamierza nim jeździć po drogach publicznych. W okresie, gdy auto jest nieużywane, nie musi mieć ważnej polisy OC. Z tego powodu wykupienie ubezpieczenia OC na cały rok w przypadku pojazdów historycznych nie jest wymagane i można ograniczyć się do 30-dniowej polisy.
  3. OC na miesiąc dla pojazdów rejestrowanych czasowo – to rozwiązanie stosowane dla aut zarejestrowanych czasowo, które właściciel chce np. wywieźć za granicę, wykonać badanie techniczne, badania homologacyjne lub naprawę samochodu bez konieczności korzystania z usług pomocy drogowej.
  4. Miesięczne ubezpieczenie auta jest możliwe również w przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą (z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi). Osoby, które kupiły samochód za granicą i chcą go sprowadzić do Polski, mogą skorzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego. Jednak po załatwieniu formalności w kraju muszą wykupić standardową polisę OC. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC dla pojazdów zagranicznych nie jest liczone od momentu zakupu polisy, tylko od daty nabycia samochodu. 
  5. Ubezpieczenie OC na 30 dni może również być wykupione dla pojazdów testowych. To auta nierejestrowane wcześniej na terytorium Polski lub za granicą, używane przez podmiot uprawniony, o którym mowa w art. 80s ust. 2 ustawy Prawo o ruch drogowym na podstawie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów.
  6. OC na 3 miesiące może być wykupione dla pojazdów wolnobieżnych. Jednak warto wiedzieć, że polisa ta nie dotyczy wszystkich tego rodzaju pojazdów, a tylko tych, na które ustawodawca nałożył obowiązek ubezpieczenia. Chodzi tu przede wszystkim o pojazdy, które zostały wprowadzone do ruchu.  Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym za pojazd wolnobieżny uznaje się taki, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do maksymalnie 25 km/h (nie dotyczy to ciągników rolniczych, te muszą mieć standardową polisę OC na rok). Do pojazdów wolnobieżnych zaliczamy m.in. koparki, walce, wózki transportowe i widłowe, kombajny i kosiarki.

Personalizacja ubezpieczenia OC krótkoterminowego

Personalizacja ubezpieczenia OC krótkoterminowego otwiera nowe możliwości dla posiadaczy pojazdów, oferując elastyczne rozwiązania dopasowane do ich unikalnych potrzeb. Kluczowym aspektem personalizacji jest możliwość dostosowania zakresu i czasu trwania ochrony ubezpieczeniowej, co jest szczególnie istotne dla osób, które nie korzystają z pojazdu przez cały rok lub posiadają specyficzne wymagania związane z rodzajem pojazdu.

Klient może wybierać między różnymi okresami ochrony, najczęściej jest to 30 dni lub 3 miesiące, co jest znaczącym odstępstwem od standardowego, rocznego okresu ubezpieczenia​. Personalizacja może również obejmować zakres ochrony, dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. Przykładem może być dodatkowe ubezpieczenie assistance, które może być oferowane w wersji krótkoterminowej​.

Dodatkowo personalizacja oznacza, że klient ma możliwość skorzystania z ubezpieczenia dostosowanego do swoich potrzeb, np. w przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy, zarejestrowanych czasowo, sprzedawanych w komisach, pojazdów historycznych i zabytkowych, a także wolnobieżnych i wykorzystywanych do jazd testowych​.

Korzyści z ubezpieczenia OC krótkoterminowego

OC krótkoterminowe w określonych okolicznościach jest bardzo korzystne, ponieważ, zamiast płacić składkę za cały rok, można ograniczyć koszty i zapłacić mniej za krótszy czas. Jednak warto pamiętać, że koszt polisy OC zależy od rodzaju samochodu, a także zniżek, jakie posiada  właściciel auta. 

Zalety posiadania ubezpieczenia OC na krótki okres

Ubezpieczenie OC na krótki okres to opcja bardzo korzystna w sytuacjach, gdy nie potrzebujemy standardowej polisy. Jest tak przy pojazdach sprowadzanych z zagranicy, sprzedawanych w komisach oraz zabytkowych czy historycznych, jeśli użytkownik rzadko z nich korzysta. Podobnie jest z pojazdami wolnobieżnymi, które często są użytkowane tylko w sezonie wiosenno-letnim, gdy prowadzone są roboty budowlane. Dzięki skorzystaniu z ubezpieczenia OC krótkoterminowego właściciel pojazdu może zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. 

Przypadki, w których ubezpieczenie OC krótkoterminowe jest szczególnie korzystne

Tymczasowe ubezpieczenie auta, np. na miesiąc, to opcja bardzo korzystna dla handlarzy i komisów samochodowych. Pojazdy stojące w miejscach sprzedaży według prawa muszą być ubezpieczone. OC na krótki termin pozwala sprzedawcom aut zaoszczędzić na kosztach.  

Rozwiązanie z krótkoterminowym ubezpieczeniem OC jest także korzystne dla osób fizycznych, gdy sprowadzają one samochód z zagranicy lub rejestrują zabytkowy pojazd. Polisa taka umożliwia ochronę na krótki czas, tylko wtedy, gdy właściciel pojazdu z niego korzysta.

OC krótkoterminowe to opcja korzystna dla osób dokonujących czasowej rejestracji samochodu. Tablice czasowe są wydawane na 30 dni (tyle samo,  ile trwa krótkoterminowa ochrona OC). W tym czasie właściciel auta może załatwić formalności, np. związane z odbiorem pojazdu z miejsca zakupu czy z koniecznością jego naprawy lub przeprowadzenia badania technicznego. 

Proces zakupu ubezpieczenia OC krótkoterminowego

Proces zakupu OC krótkoterminowego na 30 dni wygląda tak samo, jak przy zakupie standardowej polisy OC. Trzeba skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym lub skorzystać z porównywarki internetowej Kioskpolis.pl, aby zaleźć najtańszą ofertę polisy OC online. 

Jak i gdzie zakupić polisę OC krótkoterminową?

Polisę OC krótkoterminową można zakupić u swojego ubezpieczyciela, gdzie posiadamy inne polisy, np. na życie czy mieszkaniową. W takim przypadku wystarczy spotkać się z agentem ubezpieczeniowym i poprosić o wyliczenie składki oraz przygotowanie umowy. Innym rozwiązaniem jest znalezienie ubezpieczenia OC na miesiąc online. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z porównywarki internetowej Kioskpolis.pl, która znajdzie dla nas najkorzystniejszą ofertę. Polisa OC krótkoterminowa ma taki sam zakres ochrony, warto więc szukać jak najtańszej propozycji, tym bardziej że takie ubezpieczenie wygasa po dacie końca umowy i nie przedłuża się automatycznie. 

Dokumentacja i wymagania przy zakupie

Ubezpieczenie 30-dniowe jest tańsze od tego obowiązującego przez 12 miesięcy, najczęściej kosztuje kilkadziesiąt złotych. Wysokość składki jest wyliczana na takich samych zasadach jak przy OC na rok. Towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę przede wszystkim 3 kwestie:

  • dane pojazdu – model, markę oraz rok produkcji pojazdu;
  • historię ubezpieczeniową kierowcy;
  • dane kierowcy – wiek i miejsce zamieszkania właściciela pojazdu, jego doświadczenie za kierownicą.

Przy podpisywaniu umowy polisy OC krótkoterminowej kierowca musi przedstawić dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokumenty potwierdzające posiadanie polisy ubezpieczeniowej w przeszłości. 

Porównanie OC krótkoterminowego i standardowego

Polisa OC krótkoterminowa i ubezpieczenie standardowe mają taki sam zakres ochrony, obowiązkowy w Polsce dla każdego właściciela pojazdu. Jednak polisa roczna jest wykupywana, gdy kierowca  zarejestruje samochód i użytkuje go w życiu codziennym, natomiast krótkoterminowa opcja umożliwia korzystanie z pojazdu tylko przez określony czas. Warto wiedzieć, że brak polisy OC jest zagrożony karą finansową. 

Różnice między OC krótkoterminowym a długoterminowym

OC krótkoterminowe różni się od standardowego ubezpieczenia przede wszystkim okresem ochrony. W pierwszym przypadku może on wynosić 30 dni lub 3 miesiące. Natomiast w klasycznej polisie ochrona OC trwa 12 miesięcy i może zostać automatycznie przedłużona na kolejny rok. Krótkoterminowe ubezpieczenie nie może być przedłużone, wygasa wraz z końcem umowy. 

Polisa krótkoterminowa i standardowa różnią się także pod względem wyliczenia składki OC. W przypadku ubezpieczenia na 30 dni nie dokonuje się obliczeń kosztów związanych ze składką, przez co cały proces ubiegania się o polisę jest dużo prostszy i bardziej opłacalny. Składka polisy 30-dniowej jest tańsza niż w przypadku ubezpieczenia OC rocznego. 

Kiedy wybrać krótkoterminowe OC zamiast standardowego OC?

Ubezpieczenie krótkoterminowe auta, zamiast klasycznego OC, warto wybrać wtedy, gdy potrzebujemy ochrony ubezpieczeniowej dla naszego pojazdu na kilkadziesiąt dni. W sytuacji, gdy zamierzamy sprzedać auto, musimy załatwić formalności, przegląd lub musimy oddać pojazd do naprawy. To opcja korzystna, gdy pojazd używamy rzadko, tylko w określonych porach roku, ponieważ ma on status auta zabytkowego lub historycznego. Krótkoterminowe ubezpieczenie jest niezwykle istotne także w przypadku firm zajmujących się sprzedażą samochodów używanych oraz ich sprawdzaniem z zagranicy, ponieważ pozwala zaoszczędzić na kosztach polisy OC. 

Podsumowanie

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy posiadającego  pojazd mechaniczny. Standardowa polisa jest zawierania na 12 miesięcy. Jednak ustawodawca umożliwił opcję krótkoterminowego ubezpieczenia OC dla określonych pojazdów. To tańsze i korzystniejsze rozwiązanie w przypadku pojazdów wolnobieżnych, historycznych lub sprowadzonych z zagranicy. 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Jakie są ograniczenia OC krótkoterminowego?

Ograniczeniem OC krótkoterminowego jest brak możliwości jego przedłużenie oraz wyliczanie składki na takich samych warunkach, jakie dotyczą polisy standardowej.

Czy OC krótkoterminowe zawsze jest tańsze od standardowego?

Teoretycznie krótkoterminowe OC powinno być tańsze od standardowego, jednak składka polisy OC jest wyliczana indywidualnie i w przypadku młodych kierowców,  bez doświadczenia i historii ubezpieczeniowej, może być wyższa niż OC długoterminowe kierowcy z wieloletnim stażem. 

Piotr Strugała

Piotr Strugała

Redaktor i copywriter piszący często artykuły i analizy na temat produktów ubezpieczeniowych oraz finansowych. Człowiek o szerokich zainteresowaniach, trzymający rękę na pulsie branży ubezpieczeniowej i branż pokrewnych. Zawsze gotowy wyjaśniać i przybliżać czytelnikom nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia ubezpieczeniowe.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

Kupiłeś auto i szukasz najtańszego OC? Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do wykupienia polisy – przeczytaj poniższy artykuł. Pokazujemy, dlaczego dla ubezpieczyciela ważny jest m.in. dowód rejestracyjny, numer VIN Twojego pojazdu oraz dane współwłaściciela pojazdu.

więcej
Co można dodać do OC?

Co można dodać do OC?

Polisę OC, podobnie jak każdą inną, można dowolnie rozszerzać tak, aby zyskać jak najpełniejszą ochronę ubezpieczeniową. Jakie dodatki mogą Ci się przydać? Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie auta z uzupełniającymi rozszerzeniami i które z nich warto mieć!

więcej
Ustawa o OC: jakie są jej najważniejsze zasady?

Ustawa o OC: jakie są jej najważniejsze zasady?

Obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) dla właścicieli pojazdów mechanicznych to z całą pewnością najpopularniejsze polisy w naszym kraju. Ich aktualną liczbę można szacować na 25 milionów. Wspomniane ubezpieczenia ze względu na swój obowiązkowy charakter zostały bardzo mocno uregulowane […]

więcej
Co wpływa na wysokość odszkodowania z OC sprawcy? Wyjaśniamy!

Co wpływa na wysokość odszkodowania z OC sprawcy? Wyjaśniamy!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe według polskiego prawa. Nie każdy wie jednak, co robić w przypadku, gdy faktycznie okaże się ono potrzebne. Warto mieć świadomość tego, jak uzyskać pieniądze po wypadku. Wyjaśniamy więc, co ma wpływ na wysokość odszkodowania […]

więcej