Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe według polskiego prawa. Istnieją jednak sytuacje, w których nie ma sensu opłacać polisy na cały rok. Rozwiązaniem jest wtedy krótkoterminowe OC. Wyjaśniamy, jak działa i w jakich sytuacjach można je wykupić!
SPIS TREŚCI
Prawo określa kilka szczególnych przypadków, w których kierowca może opłacić tzw. krótkoterminowe OC. Dzięki temu nie trzeba płacić za 12 miesięcy, czyli za standardowy okres trwania takiej polisy. Dowiedz się, kiedy może być Ci potrzebne ubezpieczenie OC na krótszy okres!
Czym jest krótkoterminowe OC?
Krótkoterminowe OC to rodzaj polisy, którą można wykupić na okres krótszy niż 12 miesięcy. Działa na dokładnie takiej samej zasadzie, co standardowe, roczne ubezpieczenie samochodu. Zapewnia identyczny zakres ochrony i jest oparte na tych samych przepisach. Różnicą jest jednak to, że nie przedłuża się automatycznie – wygasa w dniu ustalonym w podpisanej umowie. Zazwyczaj taka polisa nie jest droga – w krótszym okresie ochronnym kierowca ma mniej okazji do spowodowania szkody.
Kiedy można wykupić krótkoterminowe OC?
Krótkoterminowe OC można wykupić jedynie w określonych sytuacjach. Skorzystać z takiej polisy można wtedy, gdy:
- samochód zarejestrowany jest czasowo, bo ma być sprzedany za granicę, przebywać jakiś czas na terenie Polski itp. Okres ochrony nie może być jednak krótszy niż okres rejestracji pojazdu. Z polisy tej często korzystają kierowcy, którzy muszą przetransportować auto za granicę lub potrzebują dokumentów na przejazd np. dojazd do warsztatu lub stacji kontroli pojazdów,
- samochód ma okresowo należeć do osoby zajmującej się zakupem i sprzedażą aut, np. właściciela komisu. Takie pojazdy muszą być ubezpieczone, a przecież nie ma sensu opłacać rocznej składki. Najczęściej wykupuje się wtedy polisę na miesiąc,
- samochód sprowadzono z zagranicy i nie posiada ważnego OC. Przed przekroczeniem granicy można wykupić taką polisę, ale jedynie jednorazowo. Potem należy nabyć standardowe, roczne ubezpieczenie OC,
- pojazd jest wolnobieżny, czyli maksymalna prędkość jaką może osiągnąć na drodze wynosi 25 km/h. Są to wszelkiego rodzaju maszyny budowlane, leśne i transportowe. Ponieważ są używane okresowo, ubezpiecza się je na czas, w którym są wykorzystywane. Minimalny okres OC krótkoterminowego wynosi jednak w ich przypadku 3 miesiące,
- pojazd jest zabytkowy, czyli został wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów. Takie samochody nie są zwykle używane na co dzień, więc potrzebują ubezpieczenia jedynie np. na czas pokazu lub zlotu.
Jak znaleźć najtańsze OC krótkoterminowe?
W znalezieniu krótkoterminowego OC cenę pomocne będą niektóre z porównywarek ubezpieczeń. Zazwyczaj sam proces wyliczenia i ofertowania wygląda tak samo jak w przypadku klasycznego ubezpieczenia OC. Po wypełnieniu krótkiego formularza online od razu uzyskasz szczegółowe zestawienie najlepszych ofert znanych firm ubezpieczeniowych.
Krótkoterminowe OC jest dobrym wyjściem z sytuacji, w której zupełnie nie opłaca się kupować całorocznego ubezpieczenia. Jeśli więc musisz zabezpieczyć samochód na czas krótszy niż 12 miesięcy, warto skorzystać z takiego rozwiązania.