Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Kup OC

Decydując się na zakup nowego samochodu z pewnością zależy Ci, aby objąć pojazd należytą ochroną. Nic dziwnego – to spora inwestycja, która ma posłużyć przez lata. W takim razie musisz zastanowić się nad ubezpieczeniem nowego samochodu. Podpowiadamy, jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC oraz na jakie aspekty zwrócić uwagę wybierając polisę!

Ubezpieczenie nowego samochodu – kto za nie odpowiada?

Ubezpieczenie nowego samochodu – kto za nie odpowiada?

Stało się – sfinalizowałeś zakup nowego samochodu. Jednak – póki co –  możesz nim jedynie nacieszyć oko. Aby zasmakować jazdy, niezbędne jest zarejestrowanie pojazdu oraz wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Dotyczy to zarówno samochodów używanych, jak i tych prosto z salonu. Procedura jednak nie jest w obu tych przypadkach taka sama. Kiedy dokonujesz zakupu samochodu w salonie, najczęściej otrzymujesz ofertę ubezpieczenia od firmy, w której kupujesz auto bądź też od firmy leasingowej lub kredytodawcy (jeśli decydujesz się na zakup w leasingu albo w kredycie).

W przypadku leasingu, to firma leasingowa jest właścicielem auta – oczywiście do czasu, aż je spłacisz. W związku z tym, to oni decydują o tym, jaki rodzaj ubezpieczenia musi zostać wykupiony i często proponują ubezpieczenia od firm, z którymi współpracują. W wielu przypadkach są to atrakcyjne oferty z uwagi na różne zniżki. Niemniej może się też zdarzyć tak, że inne towarzystwo miałoby dla Ciebie jeszcze lepszą propozycję. Warto więc sprawdzić w porównywarce ubezpieczeń różne warianty i negocjować z leasingodawcą, które ubezpieczenie przyjdzie Ci opłacić. W pozostałych przypadkach – zakup gotówką oraz zakup na kredyt – możesz dowolnie wybrać, gdzie chcesz ubezpieczyć auto. Zawsze jednak to po Twojej stronie spoczywa to, aby wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ewentualnie dodatkowe ubezpieczenie AC, NNW czy Assistance.

Na co zwrócić uwagę ubezpieczając nowy samochód?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, właściciel pojazdu musi ubezpieczyć go najpóźniej w dniu rejestracji – nie można bowiem odebrać samochodu od dealera bez aktualnej polisy OC. I nie ma tutaj znaczenia, czy jest to auto kupione za gotówkę, wzięte w leasing czy na kredyt. Warto więc rozejrzeć się za polisą jeszcze przed zakupem samochodu. Mając więcej czasu możesz poszukać naprawdę atrakcyjnej oferty, ale też rozeznać się, z jakimi kosztami musisz się liczyć w przypadku danego auta, które Cię interesuje. Wiadomo bowiem, że cena za ubezpieczenie OC i ubezpieczenie AC zależy m.in. od marki auta czy pojemności silnika.

Sprawdzając oferty towarzystw ubezpieczeniowych, zwróć uwagę na zakres ochrony. W przypadku nowych aut najlepiej jest, aby ta była jak najszersza. Oto najistotniejsze kwestie!

  • Dowiedz się, czy w ramach ubezpieczenia AC będziesz mógł skorzystać z usług autoryzowanego warsztatu, by do naprawy użyto oryginalnych części. Pamiętaj, że często w przypadku nowych aut można utracić na nie gwarancję, jeśli do naprawy dojdzie w nieautoryzowanym warsztacie lub wykorzystane zostaną części zamienne.
  • Sprawdź, jaki jest udział własny w szkodzie. Często w umowie znajduje się zapis, jaką sumę za straty właściciel pojazdu będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Wiąże się to z niższą stawką za zakup ubezpieczenia samochodu, ale jednocześnie z koniecznością poniesienia kosztów, gdy dojdzie do szkody. Te mogą znacząco przewyższyć oszczędność na składce.
  • Upewnij się, co oferuje polisa, gdy szkoda przekroczy 70% wartości pojazdu. Niestety, ale wiele towarzystw w takiej sytuacji proponuje szkodę całkowitą, bez możliwości naprawy pojazdu. Wówczas właściciel samochodu otrzymuje odszkodowanie w wysokości wartości rynkowej auta minus koszt „wraku” (czyli to, ile może otrzymać za sprzedaż samochodu w stanie, w jakim się znajduje). Tutaj warto więc rozpatrzyć możliwość dokupienia ubezpieczenia GAP – dzięki niemu, gdy dojdzie do kradzieży lub szkody całkowitej, właściciel pojazdu otrzymuje odszkodowanie w wysokości, jaką zapłacił za auto – mimo upływu lat, stanu eksploatacji auta itp.

Gdzie znaleźć najtańsze OC i AC?

Gdzie znaleźć najtańsze OC i AC?

Osoba kupująca nowy samochód ma dwie możliwości:

  • może wybrać pakiet dealerski, czyli ubezpieczenie samochodu oferowane za pośrednictwem salonu, w którym nabywa samochodu
  • albo może wykupić ubezpieczenia samochodu na własną rękę. Ta opcja często jest okazją, by nabyć najtańsze OC oraz inne, dodatkowe ubezpieczenia. Wszystko dlatego, że brane są też pod uwagę dodatkowe dane – m.in. wiek kierowcy, długość posiadania prawa jazdy, miejsce parkowania samochodu i historia ubezpieczeniowa, która jest podstawą do zniżek.

Wybierając drugą opcję, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator OC AC. Po wprowadzeniu do niego wszystkich niezbędnych danych, porównywarka przedstawi Ci najlepsze ubezpieczenia online. Możesz porównać do siebie poszczególne polisy i wybrać najtańsze OC, ubezpieczenie AC, Assistance czy NNW. To spora oszczędność czasu – nie musisz iść do agenta ubezpieczeniowego czy brokera, czy wypełniać kilkudziesięciu formularzy u różnych ubezpieczycieli. Masz dostęp do wielu ofert w jednym miejscu.

Podsumowując, ubezpieczenie OC i AC dla nowego samochodu to konieczność. Warto także rozważyć zakup GAP-a, by nie martwić się o ewentualną kradzież czy szkodę całkowitą. W poszukiwaniu taniego ubezpieczenia z szerokim zakresem ochrony wykorzystaj kalkulator OC, dzięki któremu porównasz oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Co zrobić z OC samochodu po zakupie? Czy warto je zachować? A może jednak zrezygnować i wykupić w innym towarzystwie? Dowiedz się, co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu i podejmij najlepszą dla Ciebie decyzję. Sprawdź, jaki jest termin […]

więcej
Ranking najtańszych ubezpieczeń OC dla młodego kierowcy

Ranking najtańszych ubezpieczeń OC dla młodego kierowcy

Kupując OC dla młodego kierowcy należy liczyć się z dość pokaźnym wydatkiem w porównaniu do przeciętnych cen ubezpieczenia. Niestety ta kategoria klientów towarzystw ubezpieczeniowych jest postrzegana jako ryzykowna ze względu na wiek i zazwyczaj małe doświadczenie za kierownicą […]

więcej
Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Istnieją sytuacje, w których zakup pełnej polisy OC po prostu się nie opłaca. Świetnym wyjściem w takim wypadku jest wybór OC krótkoterminowego, które obejmuje pojazd ochroną przez 30 dni. Zobacz, co warto o tym wiedzieć!

więcej
Jakie elementy powinien posiadać dobry kalkulator OC?

Jakie elementy powinien posiadać dobry kalkulator OC?

Szukasz polisy OC przez internet? Zatem nie raz skorzystasz z kalkulatora online, który przygotuje przykładową ofertę dla Twojego samochodu – wszystko po to, byś mógł zorientować się w zakresach i wysokościach składek dostępnych na rynku polis. Zobacz, jak […]

więcej