Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

Decydując się na zakup nowego samochodu z pewnością zależy Ci, aby objąć pojazd należytą ochroną. Nic dziwnego – to spora inwestycja, która ma posłużyć przez lata. W takim razie musisz zastanowić się nad ubezpieczeniem nowego samochodu. Co prawda, ubezpieczenie nowego samochodu w zakresie OC i AC nie należy do najtańszych, ale z pewnością się opłaca ze względu na wysoką wartość pojazdu. Dobrze szukając, można jednak znaleźć atrakcyjne cenowo oferty ze sporym zakresem ochrony. Podpowiadamy, jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC oraz na jakie aspekty zwrócić uwagę wybierając polisę!

Ubezpieczenie nowego samochodu – kto za nie odpowiada?

Ubezpieczenie nowego samochodu – kto za nie odpowiada?

Stało się – sfinalizowałeś zakup nowego samochodu. Jednak – póki co –  możesz nim jedynie nacieszyć oko. Aby zasmakować jazdy, niezbędne jest zarejestrowanie pojazdu oraz wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Dotyczy to zarówno samochodów używanych, jak i tych prosto z salonu. Procedura jednak nie jest w obu tych przypadkach taka sama. Kiedy dokonujesz zakupu samochodu w salonie, najczęściej otrzymujesz ofertę ubezpieczenia od firmy, w której kupujesz auto bądź też od firmy leasingowej lub kredytodawcy (jeśli decydujesz się na zakup w leasingu albo w kredycie).

Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu w firmie, która współpracuje z danym salonem, nie zawsze będzie najkorzystniejszą opcją, więc warto rozważyć inne możliwości. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na znalezienie aktualnie najlepszych ofert na rynku dla danego kierowcy i posiadanego auta. Nabywcy nowych aut powinni pamiętać, że ubezpieczenia OC i auto casco są w dużej mierze zależne od posiadanego modelu samochodu, więc w przypadku nowego nabytku, zawsze warto zorientować się w przeciętnych cenach ubezpieczeń. Można dzięki temu sporo zaoszczędzić, a jeśli skorzysta się z narzuconej oferty bez weryfikacji polis innych ubezpieczycieli, łatwo o przepłacenie. To, ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu, jest zależne też od wielu innych czynników, jednak porównywarka Kioskpolis.pl również je uwzględnia, szukając ofert.

W przypadku leasingu, to firma leasingowa jest właścicielem auta – oczywiście do czasu, aż je spłacisz. W związku z tym, to oni decydują o tym, jaki rodzaj ubezpieczenia musi zostać wykupiony i często proponują ubezpieczenia od firm, z którymi współpracują. W wielu przypadkach są to atrakcyjne oferty z uwagi na różne zniżki. Niemniej może się też zdarzyć tak, że inne towarzystwo miałoby dla Ciebie jeszcze lepszą propozycję. Warto więc sprawdzić w porównywarce ubezpieczeń różne warianty i negocjować z leasingodawcą, które ubezpieczenie przyjdzie Ci opłacić. W pozostałych przypadkach – zakup gotówką oraz zakup na kredyt – możesz dowolnie wybrać, gdzie chcesz ubezpieczyć auto. Zawsze jednak to po Twojej stronie spoczywa to, aby wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ewentualnie dodatkowe ubezpieczenie AC, NNW czy Assistance.

Na co zwrócić uwagę ubezpieczając nowy samochód?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, właściciel pojazdu musi ubezpieczyć go najpóźniej w dniu rejestracji – nie można bowiem odebrać samochodu od dealera bez aktualnej polisy OC. I nie ma tutaj znaczenia, czy jest to auto kupione za gotówkę, wzięte w leasing czy na kredyt. Warto więc rozejrzeć się za polisą jeszcze przed zakupem samochodu. Mając więcej czasu możesz poszukać naprawdę atrakcyjnej oferty, ale też rozeznać się, z jakimi kosztami musisz się liczyć w przypadku danego auta, które Cię interesuje. Wiadomo bowiem, że cena za ubezpieczenie OC i ubezpieczenie AC zależy m.in. od marki auta czy pojemności silnika.

Sprawdzając oferty towarzystw ubezpieczeniowych, zwróć uwagę na zakres ochrony. W przypadku nowych aut najlepiej jest, aby ta była jak najszersza. Oto najistotniejsze kwestie!

  • Dowiedz się, czy w ramach ubezpieczenia AC będziesz mógł skorzystać z usług autoryzowanego warsztatu, by do naprawy użyto oryginalnych części. Pamiętaj, że często w przypadku nowych aut można utracić na nie gwarancję, jeśli do naprawy dojdzie w nieautoryzowanym warsztacie lub wykorzystane zostaną części zamienne.
  • Sprawdź, jaki jest udział własny w szkodzie. Często w umowie znajduje się zapis, jaką sumę za straty właściciel pojazdu będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Wiąże się to z niższą stawką za zakup ubezpieczenia samochodu, ale jednocześnie z koniecznością poniesienia kosztów, gdy dojdzie do szkody. Te mogą znacząco przewyższyć oszczędność na składce.
  • Upewnij się, co oferuje polisa, gdy szkoda przekroczy 70% wartości pojazdu. Niestety, ale wiele towarzystw w takiej sytuacji proponuje szkodę całkowitą, bez możliwości naprawy pojazdu. Wówczas właściciel samochodu otrzymuje odszkodowanie w wysokości wartości rynkowej auta minus koszt „wraku” (czyli to, ile może otrzymać za sprzedaż samochodu w stanie, w jakim się znajduje). Tutaj warto więc rozpatrzyć możliwość dokupienia ubezpieczenia GAP – dzięki niemu, gdy dojdzie do kradzieży lub szkody całkowitej, właściciel pojazdu otrzymuje odszkodowanie w wysokości, jaką zapłacił za auto – mimo upływu lat, stanu eksploatacji auta itp.

Gdzie znaleźć najtańsze OC i AC?

Gdzie znaleźć najtańsze OC i AC?

Ranking ubezpieczeń samochodowych pozwoli na znalezienie najciekawszej oferty w danej sytuacji. Uwzględni on zarówno to, jaki model auta chce się ubezpieczyć, a także szczegółowe dane kierowcy, a w tym wiek, czy spowodowane kolizje w przeszłości, które wpływają na kalkulacje wysokości składki. Cena ubezpieczenia nowego samochodu będzie niższa, jeśli kupi się od razu pakiet ubezpieczeń zawierających na przykład OC, AC i Assistance, lub dodatkowe ubezpieczenie NNW.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu z salonu i kiedy je kupić?

Sam koszt rejestracji auta po zakupie nie jest wysoki, jednak nowy nabywca musi pamiętać, że bez ważnego ubezpieczenia nie może poruszać się po drodze. Ubezpieczenie OC nowego samochodu trzeba więc kupić od razu w salonie, o ile auto nie posiada jeszcze polisy. Można jednak kupić auto, a odebrać je po tym, gdy ubezpieczy się je w inne firmie, niż proponuje to diler. Czasem zachodzi sytuacja, gdy kupuje się nowe auto, które jednak już poruszało się po drogach, gdyż było wykorzystywane na przykład do jazd testowych. Często ma ono ubezpieczenie przynajmniej na kilka miesięcy. Oczywiście klient zawsze powinien mieć świadomość, że auto było użytkowane.

Osoba kupująca nowy samochód ma dwie możliwości:

  • może wybrać pakiet dealerski, czyli ubezpieczenie samochodu oferowane za pośrednictwem salonu, w którym nabywa samochodu
  • albo może wykupić ubezpieczenia samochodu na własną rękę. Ta opcja często jest okazją, by nabyć najtańsze OC oraz inne, dodatkowe ubezpieczenia. Wszystko dlatego, że brane są też pod uwagę dodatkowe dane – m.in. wiek kierowcy, długość posiadania prawa jazdy, miejsce parkowania samochodu i historia ubezpieczeniowa, która jest podstawą do zniżek.

Wybierając drugą opcję, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator OC AC. Po wprowadzeniu do niego wszystkich niezbędnych danych, porównywarka przedstawi Ci najlepsze ubezpieczenia online. Możesz porównać do siebie poszczególne polisy i wybrać najtańsze OC, ubezpieczenie AC, Assistance czy NNW. To spora oszczędność czasu – nie musisz iść do agenta ubezpieczeniowego czy brokera, czy wypełniać kilkudziesięciu formularzy u różnych ubezpieczycieli. Masz dostęp do wielu ofert w jednym miejscu.

Czy ubezpieczenie samochodu przechodzi na nowego właściciela?

Jeśli auto posiada już wykupione ubezpieczenie OC, bez względu, kto jest jego byłym właścicielem, OC zawsze przechodzi na nowego nabywcę. Polisa traci ważność wtedy, gdy kończy się jej okres zgodnie z pierwotną umową podpisaną przez poprzedniego właściciela.

Podsumowując, ubezpieczenie OC i AC dla nowego samochodu to konieczność. Warto także rozważyć zakup GAP-a, by nie martwić się o ewentualną kradzież czy szkodę całkowitą. W poszukiwaniu taniego ubezpieczenia z szerokim zakresem ochrony wykorzystaj kalkulator OC, dzięki któremu porównasz oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ranking najtańszych ubezpieczeń OC dla młodego kierowcy

Ranking najtańszych ubezpieczeń OC dla młodego kierowcy

4.9/5 – (Ocen: 18) Kupując OC dla młodego kierowcy należy liczyć się z dość pokaźnym wydatkiem w porównaniu do przeciętnych cen ubezpieczenia. Niestety ta kategoria klientów towarzystw ubezpieczeniowych jest postrzegana jako ryzykowna ze względu na wiek i zazwyczaj […]

więcej
OC droższe od samochodu? To się zdarza!

OC droższe od samochodu? To się zdarza!

5/5 – (Ocen: 1) Z roku na rok można zauważyć podwyżki składek za ubezpieczenia komunikacyjne. Niektórzy kierowcy muszą też płacić znacznie więcej za takie usługi od innych. Co sprawia, że koszty mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania? Wyjaśniamy, kiedy […]

więcej
Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

5/5 – (Ocen: 1) Polscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej niezależnie od tego, jaki pojazd mechaniczny prowadzą. Czy ta polisa zawsze działa identycznie, a może różni się w zależności od posiadanego środka lokomocji? Porównujemy ubezpieczenie OC […]

więcej
Jak nie stracić przy egzekwowaniu odszkodowania z OC sprawcy?

Jak nie stracić przy egzekwowaniu odszkodowania z OC sprawcy?

5/5 – (Ocen: 1) Zostałeś poszkodowany w wypadku komunikacyjnym? W takim razie zapewne zastanawiasz się, jakiego zadośćuczynienia możesz oczekiwać. Rekompensatę poniesionych strat zapewni Ci przede wszystkim ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC sprawcy wypadku. Jak jednak nie dać się oszukać? […]

więcej