Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Zanim zakupisz samochód u zachodniego sąsiada, przekonaj się, jaki jest koszt rejestracji auta z Niemiec. Przygotuj budżet na badanie techniczne, akcyzę czy tłumaczenie dokumentów. Poznaj również koszty rejestracji auta: ceny tablic rejestracyjnych, dowodu, pozwolenia i nalepek. Zadbaj o dopełnienie formalności w terminie i ciesz się swoim nowym pojazdem.

Rejestracja auta z zagranicy – co warto wiedzieć?

Jeśli kupujesz samochód z zagranicy, musisz wiedzieć, że całą procedurę określają przepisy Prawa o ruchu drogowym. Jak wynika z art. 73, rejestracja auta jest dokonywana na wniosek nowego właściciela, czyli Ciebie. Na złożenie wniosku rejestracyjnego masz 30 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży.

Za rejestrację pojazdu mechanicznego odpowiada starosta przypisany Twojemu okręgowi, który jest zobowiązany do wydania dowodu rejestracyjnego, zalegalizowania tablic rejestracyjnych oraz – w niektórych przypadkach – nalepki kontrolnej.

koszt rejestracji auta z niemiec

Jeśli nie masz czasu lub możliwości dokonać rejestracji samochodu samodzielnie, upoważnij do tego inną osobę. Pełnomocnikiem może stać się dowolna osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Pamiętaj jednak, że pełnomocnictwo musi zostać udzielone na piśmie i wiąże się z dodatkowym kosztem rejestracji auta w wysokości 17 zł.

CZY WIESZ, ŻE…

Nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów rejestracji auta z tytułu udzielenia pełnomocnictwa osobie trzeciej? Poproś o zarejestrowanie samochodu z Niemiec bliską osobą, np. małżonka, brata lub siostrę. Najbliższe osoby są zwolnione z opłaty.

Jaki jest koszt rejestracji nowego auta z Niemiec?

Rejestracji auta – bez względu na kraj jego pochodzenia – dokonuje się w Urzędzie Komunikacji. Koszty rejestracji samochodu z Niemiec mogą różnić się w zależności od tego, czy wybierzesz standardowe tablice, czy też zdecydujesz się na specjalne, np. imienne. Podstawowe koszty rejestracji auta to:

 • 80 zł – za zwyczajne tablice rejestracyjne,
 • 1000 zł – za indywidualne tablice rejestracyjne, czyli np. odpowiadające Twojemu imieniu lub jakiemuś krótkiemu słowu,
 • 54 zł – dowód rejestracyjny. Pamiętaj, że w świetle prawa od 1.10.2018 roku nie musisz już wozić go ze sobą w aucie,
 • 75 zł – karta pojazdu,
 • 13,50 zł – pozwolenie czasowe,
 • 18,50 zł – nalepka kontrolna,
 • 12,50 zł – nalepka legalizacyjna,
 • 2,50 zł – opłata ewidencyjna.

Sprawdź ceny OC i AC

Jak widzisz, koszt rejestracji auta z Niemiec w przypadku wybrania klasycznych tablic rejestracyjnych nie przekracza 256 zł. Dodatkowe koszty to indywidualne tablice rejestracyjne oraz udzielenie pełnomocnictwa osobie trzeciej.

Jakie są koszty rejestracji auta używanego z Niemiec?

Częściej niż nowe auta z zagranicy sprowadza się używane. Koszty rejestracji samochodu z Niemiec są takie same w przypadku pojazdu nowego i używanego. Wynoszą 256 zł, jeśli wybierzesz tradycyjne tablice, oraz 1176 zł w przypadku tablic indywidualnych.

Możesz się zastanawiać, po co Ci elementy, takie jak pozwolenie czasowe, nalepka kontrolna czy nalepka legalizacyjna. Czy nie jest to zbędny wydatek, którego możesz uniknąć? Niestety nie. Rejestracja samochodu z Niemiec wiąże się ze wstępnym otrzymaniem decyzji o czasowej rejestracji. Po tym okresie przejściowym możesz wymienić „miękki dowód” na stały i zwrócić pozwolenie czasowe.

koszty ubezpieczenia samochodu osobowego

Dodatkowe koszty rejestracji samochodu z Niemiec

Poza wyżej wymienionymi opłatami czekają Cię też następujące koszty rejestracji auta z Niemiec:

 • badanie techniczne: ok. 100 zł,
 • stała opłata ekologiczna: 500 zł (zwolnieni są nabywcy indywidualni),
 • akcyza: 3,1% lub 18,6% ceny samochodu, w zależności od pojemności silnika,
 • tłumaczenie dokumentów do urzędu rejestracji przez tłumacza przysięgłego: ok. 100 zł (jeśli istnieje taka potrzeba).

Koszty ubezpieczenia samochodu osobowego są porównywalne dla pojazdów kupowanych w Polsce i Niemczech. Wiele zależy nie tylko od samego auta, ale również od Ciebie. Znaczenie ma Twój wiek, historia jazdy, miejsce zamieszkania czy stan cywilny. Porównaj oferty towarzystw ubezpieczeniowych w naszym kalkulatorze ubezpieczeń OC/AC i znajdź najlepszą dla siebie.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdź też koszty rejestracji samochodu kupowanego w Polsce: nowego lub używanego.

Więcej artykułów i porad

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu czy pierwsza rejestracja w […]

więcej
Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

Czy wiesz, że dopisanie współwłaściciela pojazdu to jeden ze znanych i skutecznych sposobów na obniżenie składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak przeprowadzić dopisanie współwłaściciela samochodu szybko i skutecznie. Sprawdź, jak napisać wniosek, […]

więcej
Przerejestrowanie auta – sprawdź, gdy kupujesz samochód

Przerejestrowanie auta – sprawdź, gdy kupujesz samochód

Przymierzasz się za zakupu auta i zachodzisz w głowę, jak przerejestrować samochód, gdy już będzie w Twoim posiadaniu? Sprawdź te oraz inne informacje, by dokonać formalności szybko i sprawnie. Zobacz, jak wygląda przerejestrowanie samochodu z Niemiec, a jak […]

więcej
Gdzie i w jaki sposób zarejestrować samochód?

Gdzie i w jaki sposób zarejestrować samochód?

Kupiłeś lub masz w planach zakup pojazdu? Koniecznie sprawdź, jak i gdzie zarejestrować samochód, by uniknąć kar za niedopełnienie obowiązków. Przekonaj się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne oraz ile zapłacisz. Dowiedz się, kiedy można i dlaczego warto pozostawić […]

więcej