Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Kup OC
Zanim zakupisz samochód u zachodniego sąsiada, przekonaj się, jaki jest koszt rejestracji auta z Niemiec. Przygotuj budżet na badanie techniczne, akcyzę czy tłumaczenie dokumentów. Poznaj również koszty rejestracji auta: ceny tablic rejestracyjnych, dowodu, pozwolenia i nalepek. Zadbaj o dopełnienie formalności w terminie i ciesz się swoim nowym pojazdem.

Rejestracja auta z zagranicy – co warto wiedzieć?

Jeśli kupujesz samochód z zagranicy, musisz wiedzieć, że całą procedurę określają przepisy Prawa o ruchu drogowym. Jak wynika z art. 73, rejestracja auta jest dokonywana na wniosek nowego właściciela, czyli Ciebie. Na złożenie wniosku rejestracyjnego masz 30 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży.

Za rejestrację pojazdu mechanicznego odpowiada starosta przypisany Twojemu okręgowi, który jest zobowiązany do wydania dowodu rejestracyjnego, zalegalizowania tablic rejestracyjnych oraz – w niektórych przypadkach – nalepki kontrolnej.

koszt rejestracji auta z niemiec

Jeśli nie masz czasu lub możliwości dokonać rejestracji samochodu samodzielnie, upoważnij do tego inną osobę. Pełnomocnikiem może stać się dowolna osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Pamiętaj jednak, że pełnomocnictwo musi zostać udzielone na piśmie i wiąże się z dodatkowym kosztem rejestracji auta w wysokości 17 zł.

CZY WIESZ, ŻE…

Nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów rejestracji auta z tytułu udzielenia pełnomocnictwa osobie trzeciej? Poproś o zarejestrowanie samochodu z Niemiec bliską osobą, np. małżonka, brata lub siostrę. Najbliższe osoby są zwolnione z opłaty.

Jaki jest koszt rejestracji nowego auta z Niemiec?

Rejestracji auta – bez względu na kraj jego pochodzenia – dokonuje się w Urzędzie Komunikacji. Koszty rejestracji samochodu z Niemiec mogą różnić się w zależności od tego, czy wybierzesz standardowe tablice, czy też zdecydujesz się na specjalne, np. imienne. Podstawowe koszty rejestracji auta zza granicy w 2021 to:

 • 80 zł – za zwyczajne tablice rejestracyjne,
 • 1000 zł – za indywidualne tablice rejestracyjne, czyli np. odpowiadające Twojemu imieniu lub jakiemuś krótkiemu słowu,
 • 54 zł – dowód rejestracyjny. Pamiętaj, że w świetle prawa od 1.10.2018 roku nie musisz już wozić go ze sobą w aucie,
 • 75 zł – karta pojazdu,
 • 13,50 zł – pozwolenie czasowe,
 • 18,50 zł – nalepka kontrolna,
 • 12,50 zł – nalepka legalizacyjna,
 • 2,50 zł – opłata ewidencyjna.

Sprawdź ceny OC i AC

Jak widzisz, koszt rejestracji auta z Niemiec w przypadku wybrania klasycznych tablic rejestracyjnych nie przekracza 256 zł. Dodatkowe koszty to na przykład indywidualne tablice rejestracyjne (wtedy zapłacimy 1176 zł) oraz udzielenie pełnomocnictwa osobie trzeciej.

Jakie są koszty rejestracji auta używanego z Niemiec?

Częściej niż nowe auta z zagranicy sprowadza się używane. Koszty rejestracji samochodu z Niemiec są takie same w przypadku pojazdu nowego i używanego. Wynoszą 256 zł, jeśli wybierzesz tradycyjne tablice, oraz 1176 zł w przypadku tablic indywidualnych.

Możesz się zastanawiać, po co Ci elementy, takie jak pozwolenie czasowe, nalepka kontrolna czy nalepka legalizacyjna. Czy nie jest to zbędny wydatek, którego możesz uniknąć? Niestety nie. Rejestracja samochodu z Niemiec wiąże się ze wstępnym otrzymaniem decyzji o czasowej rejestracji. Po tym okresie przejściowym możesz wymienić „miękki dowód” na stały i zwrócić pozwolenie czasowe.

koszty ubezpieczenia samochodu osobowego

Dodatkowe koszty rejestracji samochodu z Niemiec

Poza wyżej wymienionymi opłatami czekają Cię też następujące koszty rejestracji auta z Niemiec:

 • badanie techniczne: ok. 100 zł,
 • stała opłata ekologiczna: 500 zł (zwolnieni są nabywcy indywidualni),
 • akcyza: 3,1% lub 18,6% ceny samochodu, w zależności od pojemności silnika,
 • tłumaczenie dokumentów do urzędu rejestracji przez tłumacza przysięgłego: ok. 100 zł (jeśli istnieje taka potrzeba).

Koszty ubezpieczenia samochodu osobowego są porównywalne dla pojazdów kupowanych w Polsce i Niemczech. Wiele zależy nie tylko od samego auta, ale również od Ciebie. Znaczenie ma Twój wiek, historia jazdy, miejsce zamieszkania czy stan cywilny. Porównaj oferty towarzystw ubezpieczeniowych w naszym kalkulatorze ubezpieczeń OC/AC i znajdź najlepszą dla siebie.

UWAGA!

Osoby, które kupią samochód hybrydowy z gniazdem ładowania (plug-in), mogą skorzystać z 50% bonifikaty na akcyzę. Wynosi ona wtedy:

– 1,55 proc. wartości rynkowej (poniżej 2 litrów pojemności silnika);

– 9,3 proc. wartości rynkowej (powyżej 2 litrów pojemności silnika);

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdź też koszty rejestracji samochodu kupowanego w Polsce: nowego lub używanego.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (31)

 • Aniaaa
  - -

  Czy takie same koszty i procedury obowiązują dla samochodów ze wszystkich krajów?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Takie same procedury i koszty rejestracji jak dla samochodów sprowadzanych z Niemiec obowiązują również dla aut pochodzących z innych krajów Unii Europejskiej. Inaczej wygląda sprawa z pojazdami pochodzącymi spoza UE. Należy wtedy doliczyć przede wszystkim koszty cła, które dla państw nieobjętych porozumieniem EFTA wynosi 10%, oraz podatku VAT. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule: https://kioskpolis.pl/chcesz-sprowadzic-samochod-z-zagranicy-sprawdz-o-czym-musisz-wiedziec/

 • Omen9
  - -

  Chciałbym dopytać o to pozwolenie czasowe. Ile ono trwa i po jakim czasie dostaje się normalny dowód rejestracyjny?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Czasowa rejestracja, a także wydawane przy niej tymczasowe tablice rejestracyjne zachowują ważność przez 30 dni. Przed upływem tego czasu powinniśmy otrzymać powiadomienie, że możemy się zgłosić do Wydziału Komunikacyjnego po odbiór tzw. „twardego” dowodu rejestracyjnego.

 • Piotr
  - -

  Czy opłata ekologiczna obowiązuje jeszcze w 2020 roku? Znalazłem sprzeczne informacje.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Przez wiele lat Państwo pobierało tzw. opłatę recyklingową od każdego sprowadzonego samochodu. Było to znaczące obciążenie, które podnosiło cenę zakupionego auta. Tyczyło się to tylko samochodów sprowadzonych z zagranicy. Obecnie – od ponad roku opłata ta już nie funkcjonuje i kierowcy nie mają już tego problemu.

   • Dante
    - -

    Czyli, że jeśli kupie auto sprowadzone to jedyne co przy rejestracji jeszcze zapłacę to akcyzę a tej opłaty ekologicznej czy recyklingowej nie poniosę tak?

    • Iwona Sowuska
     - -

     Tak, oczywiście!

 • Piotr
  - -

  Czy akcyza dla aut HYBRYDOWYCH z silnikiem powyżej 2,0l również wynosi 18% czy jet niższa?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Do Sejmu trafił projekt ustawy, który zmniejszy akcyzę na klasyczne hybrydy o połowę. Obecnie stawki są takie same jak w przypadku tradycyjnych aut spalinowych – 3,1 proc. jeśli silnik ma mniej niż 2 litry pojemności, 18,6 proc. gdy jest większy. Obniżeniem akcyzy nie zostaną objęte auta z jednostkami większymi niż 3,5 litra.

  • Dosia
   - -

   Chcem kupić auto z Niemiec ale nie ma tabilc rejestracyjnych. Czy są z tego tytułu większe koszty?

   • Iwona Sowuska
    - -

    W Polsce nie można poruszać się do drodze bez tablic rejestracyjnych, więc głównym kosztem będzie transport samochodu na lawecie. W celu uniknięcia tych opłat warto wyrobić tzw. tablice wyjazdowe.

 • Marcin
  - -

  Ja mam inny problem. Przywiozłem auto z zagranicy i już jest po wszystkich opłatach prócz rejestracji. Problem polega na tym,że jedna z tablic gdzieś mi odpadła i mam tylko jedną. Co w takiej sytuacji?
  Czy przewidziane są z tego tytułu kary? Dziękuje i Pozdrawiam.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W opisanym przypadku będzie konieczność udania się na policję w celu zgłoszenia zagubienia jednej z tablic. Po otrzymaniu dokumentu z policji, będzie mógł Pan zarejestrować auto bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

 • janusz
  - -

  Witam ile kosztuje auto disel 2004 rok o pojemności 2,2 jako osoba prywtna

  • Iwona Sowuska
   - -

   Bez względu na to, czy rejestruje Pan pojazd nowy, czy używany, w większości przypadków trzeba liczyć się z kosztem 180,50zł. Na całkowity koszt rejestracji składają się opłaty za wydane druki (np. dowód rejestracyjny, nalepki kontrolne, tablice rejestracyjne oraz opłaty ewidencyjne)

 • Agnieszka
  - -

  Czy muszek jeszcze fakt zakupu zgłaszać do urzędu skarbowego jak już została opłacona akcyza? Auto jest sprowadzone i zwolnione z opłaty skarbowej ale czy sam fakt trzeba zgłosić

  • Iwona Sowuska
   - -

   Tak, konieczne jest złożenie Deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego

   • MaciekS
    - -

    Pytanko: jestem w Niemczech I planuje kupić auto I wrócić nim do Polski na kołach. Musze szukać auta z Tüw I tablicami rejestracyjnym tak?

    • Iwona Sowuska
     - -

     Zgadza się

 • Fretka
  - -

  Witam, chce kupić auto z niemiec od Brata, miał je od nowości z salonu. Teraz auto ma 4 lata 1.6 benzyna. Jak najlepiej przerejestrować auto, jakie dokumenty i opłaty???

  • Dominik Baczewski
   - -

   Koszty rejestracji samochodu z Niemiec nie przekracza 256 zł.
   Poza wyżej wymienionymi opłatami:
   badanie techniczne: ok. 100 zł,
   akcyza: 3,1%,
   tłumaczenie dokumentów do urzędu rejestracji przez tłumacza przysięgłego: ok. 100 zł.

 • Daniel
  - -

  Witam czy jak przerejstrowuje auto z Niemiec do Polski auto na mnie zarejstrowane w Niemczech i później w Polsce tez poprostu przeprowadzam sie do Polski to jakie oplaty mnie czekaja?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W przeciągu 30 dni należy odprowadzić podatek akcyzowy oraz złożyć deklarację w urzędzie.

 • aspi
  - -

  Czy podatek akcyzowy zapłacę w wydziale komunikacji czy muszę przed rejestracją auta sprowadzonego z Niemiec udać się do urzędu celnego? Pozdrawiam.

  • Dominik Baczewski
   - -

   Opłaty akcyzowe można opłacać już w urzędzie skarbowym lub bezpośrednio przez internet przy użyciu Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, wystarczy wejść na stronę: http://www.puesc.gov.pl.

   • aspi
    - -

    Dziękuję za odpowiedź.

 • Auto z niemiec przerejstrowanie
  - -

  Witam kupilem honde 2007 rok 2,2 dizel jakie mnie wyniosa koszta przemeldowania na pl chodzi mi ogolnie o calos

  • Dominik Baczewski
   - -

   Dzień dobry, jednoznacznie nie odpowiemy na to pytanie bo nie mamy wszystkich informacji ale:
   – koszt rejestracji pojazdu to minimum 256 zł
   – badanie techniczne to 99 zł
   – jeżeli nie została opłacona akcyza to dochodzi koszt 18,6% ceny samochodu
   – jeżeli nie jest to zakup na nabywcę indywidualnego to dochodzi koszt 500 zł za stałą opłatę ekologiczną
   – mogą dojść dodatkowe koszty tłumaczenia dokumentów na język polski, około 100 zł
   więc minimalny koszt to 355 zł, a maksymalny nawet kilka tysięcy złotych.

 • Auto z niemiec przerejstrowanie
  - -

  Witam kupilem honde 2007 rok 2,2 dizel jakie mnie wyniosa koszta przemeldowania na pl chodzi mi ogolnie o calos dowod rejstracyjny,clo,tablice,podatek ile mnie to wyniesie

  • Dominik Baczewski
   - -

   Dzień dobry, koszty rejestracji pojazdu wynoszą 256 zł, jeśli wybierze się tradycyjne tablice lub 1176 zł w przypadku tablic indywidualnych. Akcyza w Pana przypadku to 18,6% ceny samochodu. Jeżeli zakup nie jest na nabywcę indywidualnego to dochodzi koszt stałej opłaty ekologicznej w wysokości 500 zł. Dodatkowo należy doliczyć koszty badania technicznego w wysokości 99 zł. W tym przypadku całkowity koszt rejestracji pojazdu w Polsce jest zależny od tego kto sprowadza pojazd do kraju (osoba prywatna czy firma).

Więcej artykułów i porad

Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

Czy wiesz, że dopisanie współwłaściciela pojazdu to jeden ze znanych i skutecznych sposobów na obniżenie składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak przeprowadzić dopisanie współwłaściciela samochodu szybko i skutecznie. Sprawdź, jak napisać wniosek, […]

więcej
Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Wielu Polaków decyduje się na zakup używanych aut za granicą, ponieważ taka transakcja często okazuje się bardziej opłacalna. Z których krajów warto przywieźć pojazd z rynku wtórnego? Wyjaśniamy, czy warto ściągać auta ze Szwajcarii i z jakimi opłatami […]

więcej
Rejestracja samochodu online – poradnik krok po kroku

Rejestracja samochodu online – poradnik krok po kroku

Niezależnie od tego, czy auto zostało od kogoś odkupione, czy właśnie wyjechało z salonu – musisz je zarejestrować. Na szczęście w ostatnich latach można załatwiać przez Internet coraz więcej urzędowych formalności, w tym też tych związanych ze sprawami […]

więcej
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu czy pierwsza rejestracja w […]

więcej