Oświadczenie o kolizji – czy wiesz, jak postępować w razie stłuczki?

Oświadczenie o kolizji – czy wiesz, jak postępować w razie stłuczki?

4.4/5 - (Ocen: 25)

Kalkulator OC
Kolizje samochodowe zdarzają się na polskich drogach każdego dnia i warto mieć świadomość tego, że mogą przytrafić się i Tobie. Czy będziesz wiedział, jak odpowiednio zareagować w takiej sytuacji? Czy konieczne jest wezwanie policji? Wielu kierowców pod wpływem silnych emocji i stresu nie wie, jak się zachować po stłuczce, dlatego też warto przyswoić kilka ważnych informacji. Oświadczenie wypadku lub innej szkody drogowej to podstawa do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Szkoda parkingowa i brak sprawcy są jednak sytuacjami, które zdarzają się bardzo często. Co jednak zrobić w sytuacji, w której sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i nie zostawił kartki z danymi osobowymi i ubezpieczeniowymi? Czy to znaczy, że nie uzyskasz odszkodowania po wypadku samochodowym lub za szkodę parkingową? Przekonaj się, jak postępować w takiej sytuacji! Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak powinno wyglądać oświadczenie o kolizji.


Kolizja czy wypadek – jaka jest różnica?

Zaraz po stłuczce musisz upewnić się, że masz do czynienia z kolizją. Wypadek ma miejsce wtedy, gdy w wydarzeniu ucierpieli ludzie. Wówczas konieczne jest wezwanie odpowiednich służb – nie tylko pogotowia, ale i policji. To właśnie one zajmą się resztą formalności. Jeśli jednak nikt nie został ranny, a wszystkie szkody są jedynie materialne, wówczas zdarzenie można nazwać kolizją i nie będzie ona wymagała wezwania policji. Te informacje są kluczowe dla każdego kierowcy. To, jak powinno wyglądać oświadczenie o kolizji, nie ma żadnego znaczenia, gdy dojdzie do wypadku. Wtedy bezwzględnie trzeba wezwać odpowiednie służby. Co prawda, każdy uczy się tego na kursie prawa jazdy, jednak kierowcom zdarza się bagatelizować ten obowiązek. Warto jednak pamiętać, że policję trzeba wezwać na miejsce wypadku, gdyż w przeciwnym razie kierowcy narażają się na surowe konsekwencje prawne zaczynające się od wysokiej grzywny, a kończące na karze pozbawienia wolności.

Sprawdź ceny OC i AC

Mimo to często warto to zrobić, szczególnie jeśli druga strona ma inną wizję dot. sprawcy kolizji. Ponadto wiele towarzystw ubezpieczeniowych wręcz wymaga obecności służb przy kolizjach – w innym przypadku mogą pojawić się problemy z wypłatą odszkodowań.

Oświadczenie sprawcy kolizji nie ma więc racji bytu wtedy, gdy dojdzie do wypadku. Kierowcy muszą pamiętać o tym, że to nie od ich decyzji zależy to, czy dane zdarzenie można nazwać wypadkiem, czy kolizją lub potocznie stłuczką. Polskie prawo szczegółowo narzuca na uczestników ruchu drogowego pewne obowiązki, a pojęcie wypadku jest jasno zdefiniowane. Gdy do niego dojdzie, kierowcy mają obowiązek wezwać na miejsce policję. Wtedy całą sprawą zajmują się funkcjonariusze. Gdy już dojdzie do wezwania służb, nie obędzie się też bez mandatu za spowodowanie wypadku. Gdy jest to jedynie kolizja, można tego uniknąć, gdyż sprawa zamyka się pomiędzy dwiema stronami zdarzenia drogowego i towarzystwem ubezpieczeniowym. Protokół wypadku samochodowego spisuje zaś policja.

Niezależnie od tego, czy dochodzi do wypadku, czy kolizji, warto się zabezpieczyć na takie okoliczności. Najlepszą drogą do tego jest posiadanie pełnego pakietu polis ubezpieczeniowych. Poza obowiązkowym OC i opcjonalnym AC warto dysponować też ubezpieczeniem Assistance lub NNW. To pierwsze pozwoli na wezwanie pomocy a w tym auto lawety w każdej sytuacji awaryjnej na drodze. Szukając polis poprzez Kiokspolis.pl można z łatwością znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC na rynku, a kupując je razem w pakiecie z Assistance można osiągnąć bardzo atrakcyjną cenę jednostkową za daną polisę. Niezależnie od posiadanych polis, oświadczenie o stłuczce zawsze powinno być spisane.

Kiedy oświadczenie o kolizji jest nieważne?

Sam fakt, że można podpisać wiążące prawnie oświadczenie o kolizji, jest pewnym skrótem dopuszczonym przez ustawodawcę. Niestety nie zawsze jest to takie proste. Każdy kierowca powinien więc wiedzieć, kiedy oświadczenie o kolizji jest nieważne. Niestety ma to miejsce bardzo często, gdyż podstawą oświadczenia jest to, że jedna ze stron przyznaje się do winy. Jeśli więc obydwie strony nie są w stanie dojść do porozumienia, kto jest winien kolizji, nie będzie można napisać oświadczenia. To, jak się pisze oświadczenie o kolizji, zakłada bowiem osobę winną i poszkodowaną, więc jeśli nie da się tego ustalić, trzeba koniecznie wezwać policję. Jeśli kierowca zauważa, że druga strona próbuje zrzucić winę na niego, a ewidentnie nie jest to zgodne ze stanem faktycznym, lepiej się nie kłócić i wezwać służby. Czasem będzie trzeba poczekać stosunkowo długo, jednak, jeśli policja uzna winę jednej ze stron, ta rzadko będzie mogła uniknąć odpowiedzialności.

Oczywiście jest to możliwe na drodze sądowej, ale osoba poszkodowana będzie mogła już spać spokojnie. Mając oświadczenie o kolizji, trzeba wiedzieć, co dalej robić. Najpierw jednak należy się upewnić, że oświadczenie jest zgodne z procedurami.

Jak powinno wyglądać oświadczenie o kolizji i co powinno zawierać?

To, jak powinno wyglądać oświadczenie o kolizji, nie jest dokładnie określone prawem, jednak są pewne informacje, które zawsze powinny się w nim znajdować. Przede wszystkim należy podać szczegółowo wszystkie okoliczności stłuczki wraz z najdrobniejszymi detalami. Później trzeba opisać uszkodzenia tak dokładnie, jak to możliwe, by rzeczoznawca nie miał później żadnych wątpliwości. Dotyczy to aut osoby poszkodowanej oraz sprawcy kolizji. Opisując uszkodzenia, trzeba też opisać to, co zostało zniszczone we wnętrzu pojazdu. Dotyczy to na przykład bagaży, czy innych przewożonych elementów mienia. Każde oświadczenie musi też zawierać dane i podpisy wszystkich świadków zdarzenia, jeśli tacy są. Ponadto nigdy nie wolno zapomnieć o podpisie sprawy i osoby poszkodowanej, by nikt nie mógł zakwestionować oświadczenia.

Pamiętaj, aby po stłuczce spisać oświadczenie o kolizji drogowej

Co warto wiedzieć o odszkodowaniu po wypadku samochodowym z AC?

Poza OC samochodu warto mieć również dodatkową polisę autocasco. Po pierwsze odszkodowanie po wypadku samochodowym czy nawet drobnej szkodzie parkingowej otrzymasz szybciej i łatwiej (unikniesz wielu formalności). Po drugie – i to jest nawet ważniejsze – jeżeli sprawca zdarzenia drogowego nie zostanie odnaleziony, nie będzie Ci przysługiwało odszkodowanie na naprawę auta z OC. Jak wyjaśniliśmy, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się przede wszystkim zapewnieniem ochrony życia i zdrowia.

 Natychmiastową naprawę szkód mienia umożliwi Ci zatem AC – <poznaj jego pełen zakres. Kiedy będziesz się zbliżał do końca okresu ochronnego standardowej polisy, skorzystaj z kalkulatora OC AC – znajdziesz go np. na KioskPolis.pl – by zapewnić sobie większy zakres ochrony w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak wypadek z winy kierowcy, który postanowi odjechać bez pozostawienia danych.

Jak się zachować i jak wygląda oświadczenie wypadku?

Co prawda <oświadczenie wypadku spisane przez kierowców, którzy w nim uczestniczyli, stanowi podstawę do wypłacenia poszkodowanemu pieniędzy. Są jednak sytuacje, w których będziesz mógł liczyć na pomoc nawet bez takiego oświadczenia. Kolizja i brak sprawcy komplikują jednak nieco sytuację, więc trzeba wiedzieć, jak w takiej sytuacji się zachować. Istotne jest, by zareagować od razu, gdyż wtedy być może uda się skompletować pełny materiał dowodowy, który pozwoli dotrzeć do sprawcy. Nigdy nie wolno panikować i od razu po zorientowaniu się, że doszło do szkody, trzeba poszukać świadków o ile to możliwe.

<Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli też znaleźć porównania wielu ofert ubezpieczeń, które będą pomocne w takiej sytuacji. Są tu nie tylko porównania produktów, takich jak< ubezpieczenie OC i< ubezpieczenie AC, ale także dodatkowe polisy ubezpieczeniowe, a w tym ubezpieczenie NNW samochodu.

Szkoda parkingowa – brak sprawcy

Jeżeli po kolizji lub wypadku sprawca natychmiast odjechał, wróciłeś z zakupów i zobaczyłeś, że masz zniszczony samochód, ale nikt nie zostawił kartki z danymi, bądź też przydarzyła Ci się inna podobna sytuacja, masz szansę na uzyskanie odszkodowania. Po pierwsze zadzwoń na policję. Kiedy funkcjonariusze przyjadą na miejsce, zabezpieczą wszelkie materiały dowodowe. Jeśli do incydentu doszło w mieście lub na parkingu, możliwe jest zdobycie nagrań z pobliskich kamer i odczytanie numeru rejestracyjnego sprawcy. Kolizja i brak OC sprawcy to sytuacje, w których często można właśnie w tak rozwiązać problem. W rejonach miejskich bardzo często podobne sytuacje mają miejsce pod okiem kamery. Osoba, która będzie chciała sama sprawdzić zapis monitoringu, prawdopodobnie nie zostanie do niego dopuszczona, więc zawsze trzeba od razu powiadomić policję i nie ma sensu z tym zwlekać. Jeśli jest brak danych sprawcy kolizji, sprawa jeszcze nie jest przesądzona.

<Sprawdź ceny OC i AC

Po drugie poproś o oświadczenie wypadku świadków. Być może ktoś zapamiętał markę, model lub chociażby kolor samochodu sprawcy. To ułatwi policji pracę.

<Sprawdź, czym różnią się odszkodowanie z OC i zadośćuczynienie.

Jak zachować się po kolizji?

Jeśli szkody są czysto materialne, należy jak najszybciej usunąć uszkodzone pojazdy z jezdni, o ile istnieje taka możliwość. Jeśli samochody są unieruchomione, wówczas posłuż się trójkątami ostrzegawczymi, zabezpieczając miejsce zdarzenia zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Następnym krokiem będzie ustalenie sprawcy kolizji. Gdy obie strony zgadzają się w tej kwestii, można przystąpić do spisania oświadczenia o kolizji drogowej. Jeśli jednak nie możecie dojść do porozumienia i jednoznacznie wskazać winowajcy, wówczas potrzebna będzie pomoc policji.

UWAGA!

Warto posiadać w samochodzie wydrukowany wzór oświadczenia kolizji drogowej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że na dokumencie znajdują się wszystkie niezbędne dane, by dochodzić odszkodowania z OC sprawcy.

W tym miejscu każdy kierowca musi sobie zdawać sprawę, że oświadczenie sprawcy kolizji zawsze musi być następstwem polubownego dogadania się co do tego, kto tym sprawcą jest. Jeśli sprawa nie jest ewidentna, zawsze lepiej wezwać policję. Gdy kierowca jest przekonany o swoich racjach, a druga strona próbuje uniknąć odpowiedzialności za kolizję, nie warto próbować załatwiać tego na własną rękę przy pomocy oświadczenia stłuczki. Najlepsze potwierdzenie okoliczności zdarzenia przez sprawcę to takie, które zostanie zrealizowane przy udziale policji. Wzywając służby, można uniknąć sporo stresu i ewentualnych problemów z uzyskaniem odszkodowania.

Kłopoty z dojściem do tego, kto zawinił, dotyczą szkód powstających na drogach, a także, jeśli chodzi o oświadczenie szkody parkingowej. Niestety w tej drugiej sytuacji zazwyczaj trzeba bardzo długo czekać na policję. Niekiedy jest to nawet kilka godzin, jeśli jednak sprawa się upiera, że nie jest winien, nie ma innego wyboru, jak wezwać odpowiednie służby i cierpliwie czekać. W razie konieczności, gdyby sprawca chciał odjechać, warto od razu spisać numery rejestracyjne pojazdu i poprosić o dane kontaktowe do świadków kolizji.

Jeśli chodzi oświadczenie sprawcy szkody komunikacyjnej na parkingach lub drogach zamkniętych, gdy druga strona nie zatrzyma się po kolizji, lub w ogóle nie zauważy, że doszło do szkody na przykład ze względu na to, że było to lekkie otarcie, trzeba wezwać policję. Odpowiednie służby mogą zabezpieczyć zapisy z monitoringu, o ile taki będzie na obiekcie. Jeśli nie, rozpoczęta zostanie sprawa, w której osoba poszkodowana będzie zeznawać. Kluczem do sukcesu i odzyskania odszkodowania jest przynajmniej posiadanie numerów rejestracyjnych sprawcy, a najlepiej także świadków całego zajścia. Jeśli to się nie uda, odzyskanie ubezpieczenia z policy OC sprawcy będzie niemożliwe i jedyne co pozostaje, to ubezpieczenie AC kierowcy.

Jak powinno wyglądać oświadczenie o kolizji?

Oświadczenie o kolizji, tak samo, jak protokół wypadku samochodowego spisywany przez policję musi mieć zawarte wszystkie niezbędne informacje, by dalsze procedury mogły przebiegać płynnie. Każda kolizja i wypadek to spory stres i trudno zachować spokój, jednak zawsze trzeba zadbać o to, by mieć oświadczenie o kolizji bez policji od sprawcy zdarzenia. Warto wiedzieć też, kiedy oświadczenie o kolizji jest nieważne.  Najlepszym rozwiązaniem jest wydrukowanie sobie egzemplarza takiego oświadczenie i wożenie go w schowku samochodowym. W razie konieczności ma się dokładny wykaz informacji, które trzeba zdobyć od sprawcy.

Jeśli samemu jest się sprawcą i nie ma co do tego wątpliwości, warto wiedzieć, jakie są procedury związane z protokołem kolizji, by sprawnie wywiązać się ze swoich obowiązków. Odszkodowanie zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela, a w interesie sprawcy kolizji jest to, by cała procedura została wykonana sprawnie i się zbędnie nie przeciągała.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – jak je napisać?

Wzory opisów kolizji drogowej można pobrać ze strony niemal każdego <towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak niewiele osób przygotowuje się na ewentualność uczestniczenia w stłuczce i nie posiada przy sobie kopii przykładu opisu kolizji. Wówczas oświadczenie sprawcy kolizji należy spisać samodzielnie. Warto, aby oświadczenie o kolizji drogowej spisywał sprawca, ponieważ nie będzie mógł się tego dokumentu wyprzeć. Samodzielne sporządzenie takiego dokumentu nie jest skomplikowane – wystarczy pamiętać, aby umieścić w nim następujące informacje:

  • dane sprawcy i poszkodowanego: imię i nazwisko, adres zameldowania, numery dowodów osobistych obu kierowców,

  • numery oraz organy wydające prawa jazdy,

  • numery rejestracyjne pojazdów,

  • numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego,

  • oświadczenie sprawcy kolizji,

  • krótki opis zdarzenia,

  • podpisy sprawcy i poszkodowanego.

W przypadku kolizji drogowej można, ale nie trzeba wzywać policji

Taki formularz kolizji nie będzie budził wątpliwości żadnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Powyższe informacje dotyczące tego, co musi być zawarte w oświadczeniu, zawsze powinno się mieć pod ręką w samochodzie, gdyby doszło do zdarzenia drogowego.

Po spisaniu takiego oświadczenia należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy, np. poprzez infolinię, i przekazać mu informacje na temat zdarzenia. Następnie należy umówić się z rzeczoznawcą, który oceni szkody poniesione przez poszkodowanego. Jeśli masz możliwość, umów taką wizytę w zaprzyjaźnionym warsztacie samochodowym, aby profesjonalista mógł podpowiedzieć, czy wycena została przeprowadzona prawidłowo. Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, na wypłacenie odszkodowania można liczyć nawet kilkanaście dni po oględzinach rzeczoznawcy.

Kto i gdzie składa oświadczenie o kolizji?

Po zdarzenie trzeba też pamiętać, kto i gdzie składa oświadczenie o kolizji i co potem. Obowiązek złożenia oświadczenia leży na osobie poszkodowanej, która musi zgłosić się do swojego ubezpieczyciela przy pomocy zawartych w umowie dróg. Można to zrobić poprzez infolinię lub poprzez specjalne serwisy dedykowane do zgłaszania zdarzeń ubezpieczeniowych. Większość towarzystw, których oferty można porównać na Kioskpolis.pl oferują taką wygodną formę zgłaszania szkód. Po zgłoszeniu trzeba już tylko czekać na kontakt ze strony ubezpieczyciela, który przyśle rzeczoznawcę do wyceny szkody.

<Porównaj oferty

Szkoda parkingowa – brak sprawcy

Jeżeli po kolizji lub wypadku sprawca natychmiast odjechał, wróciłeś z zakupów i zobaczyłeś, że masz zniszczony samochód, ale nikt nie zostawił kartki z danymi, bądź też przydarzyła Ci się inna podobna sytuacja, masz szansę na uzyskanie odszkodowania. Po pierwsze zadzwoń na policję. Kiedy funkcjonariusze przyjadą na miejsce, zabezpieczą wszelkie materiały dowodowe. Jeśli do incydentu doszło w mieście lub na parkingu, możliwe jest zdobycie nagrań z pobliskich kamer i odczytanie numeru rejestracyjnego sprawcy. Kolizja i brak OC sprawcy to sytuacje, w których często można właśnie w tak rozwiązać problem. W rejonach miejskich bardzo często podobne sytuacje mają miejsce pod okiem kamery. Osoba, która będzie chciała sama sprawdzić zapis monitoringu, prawdopodobnie nie zostanie do niego dopuszczona, więc zawsze trzeba od razu powiadomić policję i nie ma sensu z tym zwlekać. Jeśli jest brak danych sprawcy kolizji, sprawa jeszcze nie jest przesądzona.

<Sprawdź ceny OC i AC

Po drugie poproś o oświadczenie wypadku świadków. Być może ktoś zapamiętał markę, model lub chociażby kolor samochodu sprawcy. To ułatwi policji pracę.

<Sprawdź, czym różnią się odszkodowanie z OC i zadośćuczynienie.

 

Brak oświadczenia sprawcy kolizji – co robić?

Weźmy taki przykład: zostaliśmy uderzeni na drodze przez sprawce podczas wyjazdu z parkingu (przy cofaniu pojazdu). Oświadczenie nie zostało spisane, ponieważ sprawca w ogóle nie poczuwał się do winy i po krótkiej rozmowie odjechał. My jako poszkodowani zapisaliśmy jego nr rejestracyjny. Co robimy dalej?

  • sprawdzamy numer polisy pojazdu sprawcy w UFG;
  • zgłaszamy zajście na policji i u ubezpieczyciela sprawcy.

Jeśli na miejscu zdarzenia byli świadkowie, to bardzo pomocne w takiej sytuacji będzie spisanie ich zeznań.

Brak oświadczenia sprawcy kolizji w obecności policji – co robić?

Inny przykład: doszło do kolizji (kierowca wymusił pierwszeństwo), ale kierujący pojazdem, który spowodował stłuczkę nie chciał, żeby wzywać policję. Spisaliście oświadczenie, w którym sprawca przyznaje się do spowodowania kolizji. Następnego dnia udajemy się do ubezpieczalni, załatwiamy formalności. Po miesiącu przychodzi pismo o odmowie wypłacenia ubezpieczenia z uzasadnieniem, że sprawca kolizji nie potwierdził oświadczenia. Dlaczego?

<Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej uchylają się od wypłat odszkodowania w oparciu o samo oświadczenie sprawcy, ponieważ takie oświadczenie jest oświadczeniem woli w rozumieniu prawa cywilnego. Oznacza to, że zachowanie w następstwie spisania tego oświadczenia przez jego autora (sprawcę) będzie ocenianie przez pryzmat tzw. wad oświadczeń woli, takich jak brak świadomości lub swobody przy składaniu oświadczenia, złożenie oświadczenia pod wpływem błędu, podstępu lub groźby drugiej strony (w tym wypadku nas czyli osoby poszkodowanej).

Problematyczna w takiej sytuacji jest procedura weryfikacyjna, czyli postępowanie wyjaśniające przeprowadzane przez towarzystwo ubezpieczeniowe, które po przyjęciu zgłoszenia zwraca się do sprawcy szkody, który podpisał oświadczenie z prośbą o potwierdzenie treści w nim zawartych. Wtedy niejednokrotnie zdarza się, że sprawca po rozmowach z rodziną, prawnikami, po ponownej analizie zdarzenia taka osoba decyduje się uchylić od odpowiedzialności, składając ponowne oświadczenie o zgoła odmiennej treści.

Dlatego pierwszym środkiem zapobiegawczym w takiej sytuacji powinno być zawsze sporządzanie notatki z miejsca zdarzenia w obecności policji. Jeśli doszło do kolizji na parkingu lub jest brak sprawcy, lepiej jest wezwać policję. W wielu miastach często będzie trzeba bardzo długo czekać na patrol, który podejmie interwencję przy tak mało istotnym zdarzeniu, jednak biorąc pod uwagę, jak wiele kłopotów może pojawić się w związku z brakiem policyjnej notatki, lepiej trochę poczekać. Ostatecznie to właśnie zgłoszenie sprawy na policję jest najlepszym sposobem na ewentualne wykrycie sprawcy, jeśli jest brak możliwości ustalenia sprawcy wykroczenia, lub na zgromadzenie wiarygodnego materiału dowodowego dla ubezpieczyciela.

Jak uzyskać odszkodowanie przy braku oświadczenia wypadku?

Ponieważ nie będziesz w stanie skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy, udaj się do swojego. Zabierz dokument sporządzony przez policję na miejscu zdarzenia, gdyż w przypadku braku tradycyjnego oświadczenia wypadku to on będzie stanowił podstawę do wypłacenia odszkodowania po wypadku samochodowym, kolizji czy innej szkodzie drogowej.

Brak możliwości ustalenia sprawcy kolizji

W przypadku, gdy sprawca nie zostanie odnaleziony, ubezpieczyciel wypłaci Ci pieniądze niezbędne na pokrycie kosztów leczenia, jednak nie na naprawę samochodu. Następnie rozliczy się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym. Na większe odszkodowanie możesz liczyć tylko wtedy, gdy sprawca zostanie ujęty. Wówczas masz szansę otrzymać środki na pokrycie wszelkich kosztów: i leczenia, i naprawy samochodu, i dodatkowych (np. holowania czy przeglądu technicznego).  Jeśli tak się nie stanie, trudno też liczyć na< samochód zastępczy z OC sprawcy.

O TYM PAMIĘTAJ!

Zanim sprawca zostanie odnaleziony, w ramach działań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możesz liczyć na: 1) pokrycie kosztów leczenia osób poszkodowanych w wypadku, 2) w niektórych sytuacjach pokrycie kosztów naprawy mienia, jeżeli osoby poszkodowane wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni.

 

Dowiedz się także, jak kolizje drogowe mogą wpłynąć na cenę <ubezpieczenia OC. Przeczytaj nasz artykuł: Zwyżki ubezpieczenia – kiedy można je otrzymać.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Najtańsze ubezpieczenie OC Volkswagena Passata – ile może kosztować?

Najtańsze ubezpieczenie OC Volkswagena Passata – ile może kosztować?

Nawet osoby zupełnie niezainteresowane motoryzacją często rozpoznają Volkswagena Passata. Trudno się dziwić, ponieważ jest to auto chętnie sprowadzane z Europy Zachodniej, które stało się także obiektem żartów ze strony internautów. Passat dobrze sprzedaje się również na rynku pierwotnym […]

więcej
Średnie ceny OC w polskich miastach – gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej

Średnie ceny OC w polskich miastach – gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej

Średnie ceny OC/AC w największych polskich miastach różnią się nawet o kilkaset złotych. Wrocław i Warszawa – tu znajdziemy polisy najdroższe. Najtańsze OC i AC jest natomiast w stolicy Małopolski – Krakowie. Sprawdź nasz ranking i dowiedz się, […]

więcej
„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

Kilka dni temu kupiłeś polisę ubezpieczeniową i zorientowałeś się, że mogłeś wybrać bardziej przystępną ofertę? A może okazało się, że jednak nie będzie Ci potrzebna? Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji można w jakiś sposób odstąpić […]

więcej
Zwyżki ubezpieczenia – kiedy można je otrzymać

Zwyżki ubezpieczenia – kiedy można je otrzymać

Składka OC zaproponowana przez ubezpieczyciela wydaje Ci się za wysoka? Być może zastosowano wobec Ciebie zwyżki – stąd tak wyśrubowana kwota. Zobacz, kto jest narażony na zwyżki ubezpieczenia i jak z nimi walczyć! Zwyżka ubezpieczenia za wiek lub […]

więcej