Kolizje samochodowe zdarzają się na polskich drogach każdego dnia i warto mieć świadomość tego, że mogą przytrafić się i Tobie. Czy będziesz wiedział, jak odpowiednio zareagować w takiej sytuacji? Czy konieczne jest wezwanie policji? Wielu kierowców pod wpływem silnych emocji i stresu nie wie, jak się zachować po stłuczce, dlatego też warto przyswoić kilka ważnych informacji.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:
Kolizja czy wypadek – jaka jest różnica?
Zaraz po stłuczce musisz upewnić się, że masz do czynienia z kolizją. Wypadek ma miejsce wtedy, gdy w wydarzeniu ucierpieli ludzie. Wówczas konieczne jest wezwanie odpowiednich służb – nie tylko pogotowia, ale i policji. To właśnie one zajmą się resztą formalności. Jeśli jednak nikt nie został ranny, a wszystkie szkody są jedynie materialne, wówczas zdarzenie można nazwać kolizją i nie będzie ona wymagała wezwania policji.
Mimo to często warto to zrobić, szczególnie jeśli druga strona ma inną wizję dot. sprawcy kolizji. Ponadto wiele towarzystw ubezpieczeniowych wręcz wymaga obecności służb przy kolizjach – w innym przypadku mogą pojawić się problemy z wypłatą odszkodowań.
Jak zachować się po kolizji?
Jeśli szkody są czysto materialne, należy jak najszybciej usunąć uszkodzone pojazdy z jezdni, o ile istnieje taka możliwość. Jeśli samochody są unieruchomione, wówczas posłuż się trójkątami ostrzegawczymi, zabezpieczając miejsce zdarzenia zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Następnym krokiem będzie ustalenie sprawcy kolizji. Gdy obie strony zgadzają się w tej kwestii, można przystąpić do spisania oświadczenia o kolizji drogowej. Jeśli jednak nie możecie dojść do porozumienia i jednoznacznie wskazać winowajcy, wówczas potrzebna będzie pomoc policji.
UWAGA!
Warto posiadać w samochodzie wydrukowany wzór oświadczenia kolizji drogowej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że na dokumencie znajdują się wszystkie niezbędne dane, by dochodzić odszkodowania z OC sprawcy.
Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – jak je napisać?
Wzory opisów kolizji drogowej można pobrać ze strony niemal każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak niewiele osób przygotowuje się na ewentualność uczestniczenia w stłuczce i nie posiada przy sobie kopii przykładu opisu kolizji. Wówczas oświadczenie sprawcy kolizji należy spisać samodzielnie. Warto, aby oświadczenie o kolizji drogowej spisywał sprawca, ponieważ nie będzie mógł się tego dokumentu wyprzeć. Samodzielne sporządzenie takiego dokumentu nie jest skomplikowane – wystarczy pamiętać, aby umieścić w nim następujące informacje:
dane sprawcy i poszkodowanego: imię i nazwisko, adres zameldowania, numery dowodów osobistych obu kierowców,
numery oraz organy wydające prawa jazdy,
numery rejestracyjne pojazdów,
numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego,
oświadczenie sprawcy kolizji,
krótki opis zdarzenia,
podpisy sprawcy i poszkodowanego.
Po spisaniu takiego oświadczenia należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy, np. poprzez infolinię, i przekazać mu informacje na temat zdarzenia. Następnie należy umówić się z rzeczoznawcą, który oceni szkody poniesione przez poszkodowanego. Jeśli masz możliwość, umów taką wizytę w zaprzyjaźnionym warsztacie samochodowym, aby profesjonalista mógł podpowiedzieć, czy wycena została przeprowadzona prawidłowo. Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, na wypłacenie odszkodowania można liczyć nawet kilkanaście dni po oględzinach rzeczoznawcy.
Dowiedz się także, jak kolizje drogowe mogą wpłynąć na cenę ubezpieczenia OC. Przeczytaj nasz artykuł: Zwyżki ubezpieczenia – kiedy można je otrzymać.
Sprawdź również: