Zadośćuczynienie a odszkodowanie z OC sprawcy – jaka jest różnica

Zadośćuczynienie a odszkodowanie z OC sprawcy – jaka jest różnica

2.9/5 - (Ocen: 8)

Twój samochód został poważnie uszkodzony w wyniku wypadku z winy innego kierowcy? A może doznałeś trwałego uszczerbku na zdrowiu, który całkowicie zmienił Twoją sytuację życiową? Możesz domagać się od sprawcy wypadku odszkodowania i zadośćuczynienia z OC – zobacz, co warto o tym wiedzieć!

Odszkodowanie z OC sprawcy a zadośćuczynienie – różnice

Choć te dwa pojęcia bywają dość często używane jako synonimy, w rzeczywistości są zupełnie różnymi pojęciami prawnymi. Czym się różnią? Ich krótkie porównanie znajdziesz również w poniższej tabeli – sprawdź:

Zadośćuczynienie Odszkodowanie
Rodzaj uszczerbku krzywda szkoda
Charakter uszczerbku kompensata za cierpienia natury psychicznej, np. stres pourazowy rekompensata pieniężna za poniesioną szkodę, np. za zniszczony samochód
Rodzaj strat doświadczonych przez poszkodowanego za straty o charakterze niemajątkowym za straty o charakterze majątkowym

 

Co wpływa na wysokość odszkodowania z OC sprawcy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, odszkodowanie z OC sprawcy ma za zadanie wyrównać szkody materialne, jakich doznałeś w wyniku wypadku – może tu chodzić chociażby o samochód, który został zniszczony podczas kolizji drogowej. Okazuje się jednak, że dochodzenie odszkodowania z OC sprawcy może również dotyczyć innych sytuacji – np. utraty wynagrodzenia na skutek absencji w pracy z powodu wypadku.

Sprawdź ceny OC i AC

Zadośćuczynienie z OC sprawcy

CZY WIESZ, ŻE..?

Co zrobić w sytuacji, gdy sprawca uciekł z miejsca wypadku? Możesz skierować swoje roszczenie o zadośćuczynienie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – a pochodzące z niego pieniądze zrekompensują Twoją stratę.

W jaki sposób starać się o odszkodowanie? Powinieneś znaleźć towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym zostało wykupione OC sprawcy, i złożyć w nim wniosek z konkretnymi roszczeniami. Ważne jest to, żeby dobrze udokumentować swoje racje – odszkodowanie jest w końcu rekompensatą za straty materialne, zatem łatwo określić jego wysokość.

Jak starać się o zadośćuczynienie od sprawcy wypadku?

Starając się o zadośćuczynienie z OC sprawcy, powinieneś zacząć od zgłoszenia szkody osobowej w towarzystwie ubezpieczeniowym. Najlepiej, jeśli zrobisz to w formie pisemnej, podając takie informacje, jak:

  • okoliczności oraz miejsce wypadku,
  • obrażenia, których doznałeś w jego wyniku,
  • urazach czy dolegliwościach, z którymi borykasz się po wypadku.

Nie zapominaj też o tym, że zadośćuczynienie jest świadczeniem wypłacanym jednorazowo. Jego wysokość powinna zatem być adekwatna w stosunku do całości następstw, których doświadczyłeś po wypadku.

Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji

Szkoda osobowa z OC sprawcy – jak ją wycenić?

Odpowiednie wycenienie szkody we wniosku o zadośćuczynienie nie jest proste. Wszystko z powodu tego, że trzeba oszacować wielkość krzywdy niematerialnej – jest to zatem wartość subiektywna i nie sposób porównać jej z czymś istniejącym. Konkretnych wskazówek nie ma nawet w kodeksie cywilnym – znajdziesz tam tylko informację o tym, że kwota zadośćuczynienia powinna być „odpowiednia” do poniesionej krzywdy.

Jak więc wycenić wysokość szkody osobowej podczas dochodzenia zadośćuczynienia z OC sprawcy wypadku? Powinieneś uwzględnić tutaj następujące czynniki:

  • cierpienia fizyczne – długi proces leczenia czy kosztowna rehabilitacja,
  • cierpienia psychiczne – mogą to być chociażby depresja czy poczucie nieprzydatności społecznej,
  • skutki doznanych urazów – np. konieczność zmiany dotychczasowego trybu życia lub brak możliwości podjęcia pracy.

Ile masz czasu na zgłoszenie szkody z OC?

  • 3 lata, licząc od dnia, w którym dowiedziałeś się o szkodzie i o podmiocie zobowiązanym do zlikwidowania szkody – jednak nie później niż 10 lat od dnia wystąpienia zdarzenia,
  • 20 lat, licząc od dnia wystąpienia szkody, jeżeli wynika z popełnienia przestępstwa lub jeśli nie udało się zidentyfikować sprawcy, a istnieją przesłanki wskazujące na możliwość popełnienia przez niego przestępstwa,
  • w przypadku roszczeń małoletnich, 2 lata od uzyskania pełnoletności

Więcej o tym, jak i kiedy zgłosić szkodę z OC znadziesz tutaj.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Rekalkulacja składki OC – czy naprawdę jest się czego bać?

Rekalkulacja składki OC – czy naprawdę jest się czego bać?

Czasami podczas trwania polisy OC towarzystwo ubezpieczeniowe prosi o dopłatę do składki. W niektórych sytuacjach zwraca jej część. Wynika to z rekalkulacji składki, czyli ponownego przeliczenia ceny ubezpieczenia samochodu. To czy będzie korzystna dla właściciela pojazdu, zależy od […]

więcej
Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Co obejmuje OC samochodu? Czy zakres ubezpieczenia OC możesz wybrać sam, by zaoszczędzić? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące obowiązkowej polisy komunikacyjnej i przekonaj się, przed czym Cię chroni. Wylicz w naszym kalkulatorze OC składkę, by móc skorzystać z oferty […]

więcej
Jak zmniejszyć cenę ubezpieczenia samochodu – 10 sposobów na tańsze OC

Jak zmniejszyć cenę ubezpieczenia samochodu – 10 sposobów na tańsze OC

To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu zależy od wielu czynników – nie tylko od ubezpieczalni czy stanu Twojego samochodu, ale także tego, jak jeździsz. Możesz zatem sam zadbać o zniżki OC. Jak? Oto aż 10 sposobów!

więcej
Zadośćuczynienie z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje?

Po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu, poszkodowanym przysługują odpowiednie kompensaty, wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy. W jakich okolicznościach można liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe poza odszkodowaniem? Wyjaśniamy, kiedy otrzymuje się zadośćuczynienie z OC sprawcy! Polscy kierowcy muszą […]

więcej