Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

5/5 - (Ocen: 3)

Zastanawiasz się nad wykupieniem autocasco? Koniecznie sprawdź, czy posiadanie tej polisy jest obowiązkiem oraz co wchodzi w jej zakres. Przekonaj się, jakie osoby powinny skorzystać z ubezpieczenia AC dla własnego interesu, a jakie mogą mieć problem z uzyskaniem dobrej oferty. Przeczytaj też o sytuacjach, w których nie otrzymasz odszkodowania, nawet jeśli jesteś posiadaczem ubezpieczenia autocasco.

Czym jest autocasco?

W przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, które wykupić musi każdy właściciel pojazdu mechanicznego (wyjątkiem są np. posiadacze aut zabytkowych, które stoją nieużywane – w tym czasie nie muszą mieć ważnego OC), autocasco to polisa dobrowolna. Jest to taki rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego, który obejmuje ochroną nie tylko pojazd mechaniczny, ale także znajdujące się w nim wyposażenie.

Sprawdź ceny OC i AC

Podczas gdy zakres polisy komunikacyjnej OC określony został w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zakres ubezpieczenia autocasco zależy wyłącznie od warunków, jakie przedstawi Ci dany ubezpieczyciel. Jeśli chcesz poznać i porównać zakresy AC w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych, znajdziesz je w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

 

Kolizja na drodze – kierowcy przyda się ubezpieczenie AC

Kto może wykupić ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, co sprawia, że nie masz obowiązku go wykupić, ale jednocześnie towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma obowiązku Ci go zaoferować. Jeśli jesteś właścicielem samochodu starszego, np. dwudziestoletniego, będzie Ci trudniej znaleźć chętnego ubezpieczyciela, a także możesz dostać gorszą ofertę.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Z ubezpieczenia AC skorzystać powinni przede wszystkim właściciele:

  • nowych pojazdów mechanicznych – prosto z salonu,
  • drogich samochodów,
  • aut należących do popularnych marek,
  • pojazdów, które są często używane, zwłaszcza wykorzystywane do codziennej pracy,
  • samochodów, które parkowane są w miejscach niestrzeżonych i w oddaleniu od domu.

Autocasco – co obejmuje?

Ubezpieczenie autocasco chroni właściciela pojazdu mechanicznego przed kradzieżą, zniszczeniem oraz uszkodzeniem – samochodu oraz wyposażenia. Poprzez uszkodzenie rozumie się zarówno zdarzenie mające miejsce na drodze (kolizja, wypadek) lub podczas postoju (stłuczka, zarysowanie karoserii), jak i padnięcie ofiarą aktu wandalizmu ze strony osób trzecich. Ubezpieczenie AC chroni jednocześnie przed zderzeniem z innym pojazdem oraz człowiekiem, zwierzęciem bądź przedmiotem. Może objąć także zniszczenia w wyniku działania sił przyrody: gradobicia, pożaru, powodzi, wichury.

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, że zakres AC różni się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, a podane wyżej sytuacje są przykładowe – nie ma gwarancji, że znajdziesz je w ofercie ubezpieczyciela, do którego się zwrócisz.

Autocasco może dzielić się na różne warianty i obejmować mniejszy lub większy zakres. Minicasco to polisa gwarantująca odszkodowanie w przypadku najpoważniejszych szkód, z kolei AC All Risk obejmuje wszystkie.

Ubezpieczenie AC pokrywa także akty wandalizmu

Czego nie obejmuje AC i kiedy nie otrzymamy odszkodowania? 

W niektórych sytuacjach, mimo iż wykupiłeś polisę AC, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłacenia Ci odszkodowania za poniesione straty. Należą do nich m.in.:

  • kradzież pojazdu, jeśli zostawiłeś kluczyki w stacyjce,
  • kradzież pojazdu, jeśli masz tylko jeden zestaw kluczyków, bo drugiego nie otrzymałeś od poprzedniego właściciela,
  • szkoda wynikająca z rażącego niedbalstwa,
  • szkoda wynikająca ze spożycia przez Ciebie alkoholu lub bycia pod wpływem środków odurzających,
  • szkoda wynikająca z usterki technicznej, która nie została wykryta, ponieważ ominąłeś obowiązkowy przegląd techniczny.

Kiedy ma się samochód nowy lub wartościowy, niewątpliwie warto wybrać pełne AC. Wiąże się to jednak z wyższym kosztem. Sprytnym sposobem na oszczędzenie pieniędzy jest poczekanie na wykup autocasco do chwili odnawiania obowiązkowego OC. Biorąc te dwie polisy w pakiecie, możesz uzyskać atrakcyjny rabat. Wcześniej jednak warto, byś wyliczył swoją składkę w internecie i zobaczył, które towarzystwo ubezpieczeniowe przygotowało dla Ciebie najlepszą ofertę. Składkę wyliczysz szybko i wygodnie w naszym kalkulatorze OC AC – zachęcamy!

Porównaj oferty

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Po upływie 12 miesięcy kierowcy muszą przedłużyć swoje umowy na ubezpieczenia komunikacyjne. Wiele osób ma noworoczne postanowienie, by zmienić firmę lub kupić nowy samochód. Niezależnie od tego, co ma się w planach, trzeba właściwie zadbać o wszystkie formalności. […]

więcej
Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Dobra polisa komunikacyjna może zagwarantować wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, trudno więc sprawnie ocenić, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy pakiet OC/AC!

więcej
AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

Jak wynika z danych ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów), średni wiek pojazdów poruszających się po polskich drogach w 2018 roku wynosił 14 lat. Czy warto wykupić ubezpieczenie AC dla takiego auta? Na co zwrócić uwagę podczas analizy ofert […]

więcej
Pakiet OC + AC – kiedy warto się na niego zdecydować?

Pakiet OC + AC – kiedy warto się na niego zdecydować?

Polscy kierowcy są prawnie zobowiązani tylko do zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta nie zapewnia jednak wsparcia w razie szkód wywołanych przez zdarzenia losowe. Z tego względu sporo osób decyduje się zainwestować w dodatkowe AutoCasco. Wiele towarzystw posiada […]

więcej