Kto płaci za lawetę po wypadku i ile to kosztuje?

Kto płaci za lawetę po wypadku i ile to kosztuje?

Rate this post
Właściciele aut poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych bardzo często obawiają się korzystania z usług pomocy drogowej, takich jak holowanie, z obawy przed kosztami. Warto pamiętać jednak o tym, że pojazd musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe, co oznacza, że możliwe jest holowanie z OC sprawcy. Osoba poszkodowana nie ponosi kosztów odholowania jej pojazdu, jeżeli został na tyle uszkodzony, że nie powinna się nim poruszać po drogach. Zwykle wygląda to w ten sposób, że poszkodowany opłaca fakturę, a następnie przedstawia ją ubezpieczycielowi. Niekiedy firmy zajmujące się usługami holowniczymi same zwracają się do firmy ubezpieczeniowej z takim roszczeniem.

Kto płaci za lawetę po wypadku?

Kodeks postępowania cywilnego jasno precyzuje kto płaci za holowanie po wypadku i zawsze jest to osoba odpowiedzialna za kolizję, czyli jej sprawca. Koszt odholowania pojazdu poszkodowanego, pokrywa obowiązkowa polisa OC. Kodeks cywilny wskazuje również czas na zgłoszenie szkody z OC, który wynosi zwykle trzy lata. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy szkoda na pojeździe jest bardzo duża i koszt holowania samochodu przewyższa w sumie środki gwarantowane przez ubezpieczyciela. Jeśli jednak poszkodowany udokumentuje poniesione koszty, związane z holowaniem, zwykle firma ubezpieczeniowa przychyla się do jego roszczeń. Laweta na koszt sprawcy nie powinna być jednak nieracjonalnie droga. Każdy ubezpieczyciel porównuje bowiem ceny rynkowe, aby określić możliwą do zrefundowania stawkę. Jeśli osoba poszkodowana zażąda zbyt wysokiego odszkodowania, musi się liczyć z tym, że koszty będą sprawdzane pod względem ich racjonalności. Ubezpieczyciel może również odmówić zwrotu kosztów holowania, jeżeli auto nie zostało poważnie uszkodzone, a jedynie zarysowane.

Co pokrywa OC sprawcy?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oznacza przeniesienie odpowiedzialności finansowej za wyrządzone przez kierowcę i jego pojazd szkody, na firmę ubezpieczeniową. Osoba poszkodowana może więc liczyć, że OC pokryje koszty naprawy samochodu, jak również ewentualnego leczenia i rehabilitacji osoby poszkodowanej. Jeśli złożony zostanie wniosek o zwrot kosztów lawety, wówczas ubezpieczyciel zapłaci również za odholowanie pojazdu, który nie mógł w bezpieczny sposób poruszać się po drogach. Dotyczy to zarówno kosztów załadunku pojazdu, jak również samego przewiezienia go do serwisu mechanicznego. Sam sprawca, jeżeli nie posiada ubezpieczenia Autocasco, naprawia własny pojazd na swój koszt i dotyczy to również lawety. Wielu kierowców kupuje jednak pakiet assistance, dzięki któremu nie musi się martwić kwestią lawety. OC sprawcy pokryje również koszt auta zastępczego, które otrzyma poszkodowany, na czas naprawy jego samochodu. Każdy kierowca powinien pamiętać, kiedy jego umowa OC wygasa, aby mieć pewność stałej ochrony. Jeśli polisa wygaśnie i nie zostanie odnowiona, sprawca wypadku sam ponosi wszystkie koszty związane z odszkodowaniem za kolizję. W praktyce może okazać się, że koszty te będą bardzo wysokie.

Ile kosztuje laweta po wypadku?

Koszty lawety po wypadku zależą od kilku kwestii. Przede wszystkim, znaczenie ma miasto, ponieważ cenniki holowania w różnych miastach Polski bywają różne. Jeśli wypadek miał miejsce z dala od miasta i zabudowań, niekiedy dolicza się również koszt dojazdu do osoby poszkodowanej. Kolejną kwestią jest to, czy konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu, w celu umieszczenia pojazdu na lawecie. Wówczas cena usługi na pewno wzrośnie. Zwykle samo umieszczenie samochodu kosztuje od kilkudziesięciu do dwustu złotych. W zależności od tego, gdzie auto będzie przewożone, naliczone zostaną również odpowiednie opłaty. Stawki holowania z OC sprawcy nie są wyższe, niż normalnego holowania. Niestety, często osoba poszkodowana musi najpierw zapłacić za holowanie, aby móc ubiegać się o zwrot kosztów od zakładu ubezpieczeń. Kierowcy czasami zastanawiają się, czy trzeba wozić OC, aby móc skorzystać z odszkodowania. Nie ma dziś takiej konieczności. Z uwagi na zmianę przepisów, żaden kierowca nie musi wozić przy sobie potwierdzenia zawarcia polisy OC. Warto jednak rozważyć możliwość posiadania przy sobie przynajmniej podstawowych danych, aby móc skorzystać na przykład z auta zastępczego i jak najszybciej zgłosić powstałą szkodę. Zwrot kosztów za holowanie pojazdu nie jest jednak uzależniony od kwestii posiadania przy sobie dokumentów.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę OC?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego, który jest dopuszczony do ruchu, musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Taka polisa chroni przed odpowiedzialnością finansową za wyrządzone szkody na mieniu lub zdrowiu. Nawet najlepszym kierowcom zdarzają się chwile nieuwagi, które mogą skutkować stłuczką lub poważniejszą kolizją. OC to najlepsza forma zabezpieczenia swoich interesów. Poszkodowany może uzyskać zwrot kosztów holowania z OC, ubezpieczyciel zapłaci też za naprawę samochodu, czy auto zastępcze. Jeśli zajdzie taka konieczność, pokryje również koszty leczenia.

Wybierając ubezpieczenie, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość sumy gwarantowanej, którą firma wypłaci w sytuacji powstania szkody. Im wyższa suma, tym wyższa będzie również sama składka OC. Istotną kwestią jest również to, OC co ile się płaci – raz do roku, czy w miesięcznych lub innych ratach. Im więcej rat, tym wyższa jest łączna suma do zapłaty w danym roku.

Aby uzyskać najniższą cenę za OC, warto porównać oferty, które są dostępne na rynku. Można to zrobić przy pomocy kalkulatora OC, który po podaniu kilku najważniejszych parametrów pozwala bardzo szybko wyliczyć, jaki będzie koszt polisy. Każdy kierowca może liczyć na zniżki w polisie za bezszkodową jazdę w ostatnich latach. Zwrot kosztów holowania z OC oraz wypłaty odszkodowania mogą niestety wpłynąć negatywnie na koszty ubezpieczenia w kolejnych latach i skutkować utratą zdobytych już zniżek.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Generali rozdaje prezenty na 190. urodziny

Generali rozdaje prezenty na 190. urodziny

5/5 – (1 vote) Z okazji 190. urodzin Generali przygotowało dla swoich klientów loterię. Do wygrania jest pięć hybrydowych Fiatów 500 oraz ponad 1800 nagród pieniężnych o wartości 100 zł. Udział w loterii mogą wziąć wszyscy klienci, którzy od 22 […]

więcej
Ubezpieczenie narciarskie

Ubezpieczenie narciarskie

Rate this post Wybierając się na narty, zawsze trzeba kalkulować, że może dojść do jakiegoś wypadku. Jako że zdarzenia losowe na stoku mogą wydarzyć się każdemu, ubezpieczenie narciarskie to coś, co pozwala zachować spokojną głowę podczas urlopu. Tego […]

więcej
Nieświadome kupno kradzionego samochodu – co grozi właścicielowi?

Nieświadome kupno kradzionego samochodu – co grozi właścicielowi?

5/5 – (1 vote) Kupując używane auto można łatwo stać się ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Zwykle zatajają informacje o poważnych uszkodzeniach czy przekręcają liczniki kilometrów. Niestety, można też narazić się na poważne kłopoty, jeśli zostanie się właścicielem nielegalnie pozyskanego […]

więcej
Autocasco

Autocasco

5/5 – (1 vote) Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które jest dedykowane pojazdom mechanicznym. Zakres ochrony zaczyna się tam, gdzie kończy się polisa OC. Z jej pomocą można uzyskać odszkodowanie, gdy jest się bezpośrednim sprawcą wypadku lub kolizji […]

więcej