Kto płaci za lawetę po wypadku i ile to kosztuje?

Kto płaci za lawetę po wypadku i ile to kosztuje?

4/5 - (Ocen: 1)

Właściciele aut poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych bardzo często obawiają się korzystania z usług pomocy drogowej, takich jak holowanie, z obawy przed kosztami. Warto pamiętać jednak o tym, że pojazd musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe, co oznacza, że możliwe jest holowanie z OC sprawcy. Osoba poszkodowana nie ponosi kosztów odholowania jej pojazdu, jeżeli został na tyle uszkodzony, że nie powinna się nim poruszać po drogach. Zwykle wygląda to w ten sposób, że poszkodowany opłaca fakturę, a następnie przedstawia ją ubezpieczycielowi. Niekiedy firmy zajmujące się usługami holowniczymi same zwracają się do firmy ubezpieczeniowej z takim roszczeniem. Jest to bardzo powszechne w większych miastach, że laweta z OC sprawcy jest od razu finansowana przez ubezpieczyciela, a osoba poszkodowana nie musi się już o nic martwić. Warto jednak wiedzieć, na jakich dokładnie zasadach to działa.

Kto płaci za lawetę po wypadku?

Kodeks postępowania cywilnego jasno precyzuje kto płaci za holowanie po wypadku i zawsze jest to osoba odpowiedzialna za kolizję, czyli jej sprawca. Koszt odholowania pojazdu poszkodowanego, pokrywa obowiązkowa polisa OC. Kodeks cywilny wskazuje również czas na zgłoszenie szkody z OC, który wynosi zwykle trzy lata. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy szkoda na pojeździe jest bardzo duża i koszt holowania samochodu przewyższa w sumie środki gwarantowane przez ubezpieczyciela. Jeśli jednak poszkodowany udokumentuje poniesione koszty, związane z holowaniem, zwykle firma ubezpieczeniowa przychyla się do jego roszczeń. Laweta na koszt sprawcy nie powinna być jednak nieracjonalnie droga. Każdy ubezpieczyciel porównuje bowiem ceny rynkowe, aby określić możliwą do zrefundowania stawkę. Jeśli osoba poszkodowana zażąda zbyt wysokiego odszkodowania, musi się liczyć z tym, że koszty będą sprawdzane pod względem ich racjonalności. Ubezpieczyciel może również odmówić zwrotu kosztów holowania, jeżeli auto nie zostało poważnie uszkodzone, a jedynie zarysowane.

Jest to standardowa praktyka uniemożliwiająca wyłudzanie odszkodowań. Uczciwe osoby nie muszą się jednak o nic martwić, gdyż laweta z OC sprawcy należy się w każdej sytuacji, jeśli jest to zasadne. Nie należy więc się niczego obawiać, gdyż ustawodawca bardzo precyzyjnie przewiduje zakres ochrony wynikający z obowiązkowego OC, przez co nie ma możliwości, by konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło refinansowania takiej usługi. Byłoby to niezgodne z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, a firmy chcące działać na polskim rynku, muszą się do niej stosować.

Gdy dojdzie do stłuczki lub poważniejszego wypadku w innych okolicznościach, warto mieć jednak Assistance. Dotyczy to sytuacji, w których nie da się ściągnąć OC sprawcy, gdyż to kierowca jest winny, lub do zdarzenia doszło bez niczyjej winy, gdyż zawiódł pojazd. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na znalezienie najciekawszych ofert nie tylko z zakresu obowiązkowego OC i opcjonalnego AC, ale także z zakresu dodatkowych ubezpieczeń pozwalających na wezwanie lawety w sytuacji awaryjnej, a nawet holowanie za granicą.

Co pokrywa OC sprawcy?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oznacza przeniesienie odpowiedzialności finansowej za wyrządzone przez kierowcę i jego pojazd szkody, na firmę ubezpieczeniową. Osoba poszkodowana może więc liczyć, że OC pokryje koszty naprawy samochodu, jak również ewentualnego leczenia i rehabilitacji osoby poszkodowanej. Jeśli złożony zostanie wniosek o zwrot kosztów lawety, wówczas ubezpieczyciel zapłaci również za odholowanie pojazdu, który nie mógł w bezpieczny sposób poruszać się po drogach. Dotyczy to zarówno kosztów załadunku pojazdu, jak również samego przewiezienia go do serwisu mechanicznego. Sam sprawca, jeżeli nie posiada ubezpieczenia Autocasco, naprawia własny pojazd na swój koszt i dotyczy to również lawety. Wielu kierowców kupuje jednak pakiet assistance, dzięki któremu nie musi się martwić kwestią lawety. OC sprawcy pokryje również koszt auta zastępczego, które otrzyma poszkodowany, na czas naprawy jego samochodu. Każdy kierowca powinien pamiętać, kiedy jego umowa OC wygasa, aby mieć pewność stałej ochrony. Jeśli polisa wygaśnie i nie zostanie odnowiona, sprawca wypadku sam ponosi wszystkie koszty związane z odszkodowaniem za kolizję. W praktyce może okazać się, że koszty te będą bardzo wysokie.

Ile kosztuje laweta po wypadku?

Koszty lawety po wypadku zależą od kilku kwestii. Przede wszystkim, znaczenie ma miasto, ponieważ cenniki holowania w różnych miastach Polski bywają różne. Jeśli wypadek miał miejsce z dala od miasta i zabudowań, niekiedy dolicza się również koszt dojazdu do osoby poszkodowanej. Kolejną kwestią jest to, czy konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu, w celu umieszczenia pojazdu na lawecie. Wówczas cena usługi na pewno wzrośnie. Zwykle samo umieszczenie samochodu kosztuje od kilkudziesięciu do dwustu złotych. W zależności od tego, gdzie auto będzie przewożone, naliczone zostaną również odpowiednie opłaty. Stawki holowania z OC sprawcy nie są wyższe, niż normalnego holowania. Niestety, często osoba poszkodowana musi najpierw zapłacić za holowanie, aby móc ubiegać się o zwrot kosztów od zakładu ubezpieczeń. Kierowcy czasami zastanawiają się, czy trzeba wozić OC, aby móc skorzystać z odszkodowania. Nie ma dziś takiej konieczności. Z uwagi na zmianę przepisów, żaden kierowca nie musi wozić przy sobie potwierdzenia zawarcia polisy OC. Warto jednak rozważyć możliwość posiadania przy sobie przynajmniej podstawowych danych, aby móc skorzystać na przykład z auta zastępczego i jak najszybciej zgłosić powstałą szkodę. Zwrot kosztów za holowanie pojazdu nie jest jednak uzależniony od kwestii posiadania przy sobie dokumentów.

Holowanie z OC sprawcy – ile kilometrów w ramach ubezpieczenia?

Często pojawia się pytanie o maksymalny zwrot kosztów podczas holowania z OC sprawcy i ile kilometrów może wynieść. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak jednoznaczna, gdyż jest to zależne od ubezpieczyciela oraz konkretnej polisy. W ramach obowiązkowego OC maksymalny zasięg może wynieść nie mniej niż około 50 kilometrów. W praktyce oznacza to, że jeśli dojdzie do wypadku w bezpośredniej okolicy domu, lub warsztatu, gdzie auto trafi do naprawy, nie ma takiej możliwości, by ubezpieczyciel mógł zakwestionować dystans transportu. Wiele firm umożliwia wykupienie rozszerzonych polis ubezpieczeniowych, a dzięki nim można samemu sfinansować holowanie nawet do 1200-1500 km i to po całej Europie. Takie polisy nie dotyczą jednak lawety na koszt sprawcy. Mimo wszystko to, co pokrywa OC sprawcy, to dystans, który pozwala na odholowanie auta do pobliskiego warsztatu.

Trzeba jednak pamiętać, że towarzystwo ubezpieczeniowe może zweryfikować nie tylko dystans, ale także naliczony koszt transportu. Zwrot kosztów holowania z OC jest bowiem zależny od wystawionej za nie faktury, a nie samego dystansu. Jednocześnie wiele firm świadczących takie usługi ma cenniki nie do końca skorelowane z dystansem. Cena może być w dużej mierze podyktowana czasem spędzonym na realizowaniu usługi, porą dnia, czy też innymi aspektami konkretnej sytuacji. Dlatego też samemu wybierając firmę, warto zadbać o to, by koszty były realistyczne i nie budziły żadnych wątpliwości ubezpieczyciela. Wtedy na pewno nie będzie żadnych kłopotów z odzyskaniem należnego świadczenia. Tym, o czym często się zapomina podczas stresującej sytuacji, jest to, by upewnić się, że wybrana firma wystawi odpowiednią fakturę, gdyż tylko to jest podstawą do odzyskania pieniędzy.

Kupując nowe OC, lub przedłużając stare, warto sprawdzić ranking ubezpieczycieli pod kątem dodatkowych polis, które oferują. Na polskim bardzo konkurencyjnym rynku wiele firm stara się przyciągnąć klientów, dając bardzo atrakcyjne zniżki na dodatkowe polisy. Tym sposobem kupując obowiązkowe OC, można dodatkowo nabyć pełny pakiet zawierający Assistance za relatywnie niewielką stawkę.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę OC?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego, który jest dopuszczony do ruchu, musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Taka polisa chroni przed odpowiedzialnością finansową za wyrządzone szkody na mieniu lub zdrowiu. Nawet najlepszym kierowcom zdarzają się chwile nieuwagi, które mogą skutkować stłuczką lub poważniejszą kolizją. OC to najlepsza forma zabezpieczenia swoich interesów. Poszkodowany może uzyskać zwrot kosztów holowania z OC, ubezpieczyciel zapłaci też za naprawę samochodu, czy auto zastępcze. Jeśli zajdzie taka konieczność, pokryje również koszty leczenia.

Wybierając ubezpieczenie, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość sumy gwarantowanej, którą firma wypłaci w sytuacji powstania szkody. Im wyższa suma, tym wyższa będzie również sama składka OC. Istotną kwestią jest również to, OC co ile się płaci – raz do roku, czy w miesięcznych lub innych ratach. Im więcej rat, tym wyższa jest łączna suma do zapłaty w danym roku.

Aby uzyskać najniższą cenę za OC, warto porównać oferty, które są dostępne na rynku. Można to zrobić przy pomocy kalkulatora OC, który po podaniu kilku najważniejszych parametrów pozwala bardzo szybko wyliczyć, jaki będzie koszt polisy. Każdy kierowca może liczyć na zniżki w polisie za bezszkodową jazdę w ostatnich latach. Zwrot kosztów holowania z OC oraz wypłaty odszkodowania mogą niestety wpłynąć negatywnie na koszty ubezpieczenia w kolejnych latach i skutkować utratą zdobytych już zniżek.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Paula
    - -

    Jeśli jestem poszkodowana w wypadku i chcę wezwać lawetę to dzwonie do swojego ubezpieczyciela gdzie mam wykupione OC+ Assistance czy do ubezpieczyciela sprawcy?

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Według prawa jeżeli jest Pani poszkodowaną to z OC sprawy przysługuje Pani holowanie pojazdu.
      Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z innych usług w ramach ubezpieczenia Assistance w takim przypadku należy kontaktować się ze swoim Ubezpieczycielem.

Więcej artykułów i porad
Seat

Seat

Zgodnie z przepisami prawa każdy samochód w Polsce musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. To polisa, która chroni innych kierowców przed skutkami spowodowanych wypadków przez właściciela konkretnego pojazdu. Konieczność posiadania OC Seata Ibiza przekłada się na to, że […]

więcej
Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

Kupiłeś auto i szukasz najtańszego OC? Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do wykupienia polisy – przeczytaj poniższy artykuł. Pokazujemy, dlaczego dla ubezpieczyciela ważny jest m.in. dowód rejestracyjny, numer VIN Twojego pojazdu oraz dane współwłaściciela pojazdu.

więcej
Konsumpcja Sumy Ubezpieczenia

Konsumpcja Sumy Ubezpieczenia

Pojęcie funkcjonuje również pod nazwą redukcji sumy ubezpieczenia. Jest to zjawisko, które wykorzystują Towarzystwa Ubezpieczeniowe w momencie, w którym wypłacają odszkodowanie klientom. Zaraz po przelaniu pieniędzy na rachunek bankowy lub bezgotówkową naprawę uszkodzeń, suma ubezpieczenia maleje o kwotę, […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek w OC?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek w OC?

Każdy kierowca musi wykupić obowiązkową polisę OC, więc warto sprawdzić również, ile kosztuje ubezpieczenie bez zniżek. Ma to duże znaczenie w kontekście zdecydowania się na takie produkty, które pomimo braku możliwości skorzystania ze specjalnych cen, będą w stanie […]

więcej