Kupiłeś auto i szukasz najtańszego OC? Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do wykupienia polisy – przeczytaj poniższy artykuł. Pokazujemy, dlaczego dla ubezpieczyciela ważny jest m.in. dowód rejestracyjny, numer VIN Twojego pojazdu oraz dane współwłaściciela pojazdu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wybrać najtańsze OC?
Kupno samochodu to nie tylko wyszukanie odpowiedniego modelu, załatwienie formalności z właścicielem czy przerejestrowanie auta na siebie. To także wybór OC, czyli polisy najważniejszej, bo obowiązkowej dla właściciela pojazdu. Pisaliśmy o tym szerzej w artykule Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne. Aby nie zginąć w gąszczu ofert i znaleźć przy tym najtańsze OC warto skorzystać z naszej porównywarki. Wystarczy wpisać tylko kilka najważniejszych informacji, takich jak:
- wybór pakietu – polisa obejmująca jedynie OC lub rozszerzona o nieobowiązkowe AC, NNW lub Assistance,
- dane pojazdu – m.in. numer rejestracyjny, marka, rok produkcji, model, rodzaj paliwa (benzyna, diesel), a także data pierwszej rejestracji, liczba miejsc czy inne podstawowe dane pojazdu,
- dane właściciela – m.in. imię, nazwisko, PESEL, kod pocztowy, zawód czy rok wydania prawa jazdy.
Uzupełniając powyższe dane uzyskamy dostęp do szerokiej, a co najważniejsze aktualnej bazy tanich OC. Możemy porównać ofertę kilku towarzystw ubezpieczeniowych, sprawdzić, co konkretnie zawiera nasz pakiet (w przypadku OC mogą to być rozszerzenia, takie jak Zielona Karta, auto zastępcze po wypadku, BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkód), a nawet dowiedzieć się, jaka jest szacowana wycena naszego samochodu. Co najważniejsze – porównywarka od razu poda nam cenę oraz ewentualną liczbę rat naszego przyszłego najtańszego ubezpieczenia OC.
Tanie OC – potrzebne dokumenty
Porównałeś wszystkie dostępne oferty i zdecydowałeś, z którym towarzystwem ubezpieczeniowym podpiszesz umowę? Świetnie! Czas na skompletowanie potrzebnych dokumentów. Co ciekawe, jeśli w poprzednim kroku korzystałeś z porównywarki KioskPolis.pl, większość danych będziesz miał już uzupełnionych. Niemniej, do zawarcia umowy ubezpieczenia OC przygotuj:
- dowód osobisty – uzupełnisz z niego dane właściciela pojazdu (m.in. ważny będzie tu PESEL),
- prawo jazdy – znajdziesz tam informacje, takie jak chociażby rok wydania dokumentu, który musisz podać kupując nowe OC,
- dane współwłaściciela – jeśli Twoje auto jest współwłasnością do zakupu polisy przygotuj też dane drugiego właściciela (m.in. imię, nazwisko, PESEL, kod pocztowy zamieszkania, miejscowość, ulicę i numer domu lub mieszkania, a także rok uzyskania prawa jazdy),
- dowód rejestracyjny – baza wiedzy o ubezpieczanym aucie (m.in. numer VIN, numer tablic rejestracyjnych, data pierwszej rejestracji),
- obecną polisę – jeśli posiadasz historię ubezpieczenia i podpisywałeś już wcześniej polisę z ubezpieczycielem, to znajdziesz w niej informacje o dotychczasowym OC Twojego auta (koszt polisy, przyznane zniżki).
NAJTAŃSZE OC – PO CO NUMER VIN?
Oprócz danych, które wpisywałeś do wyszukania ofert najtańszych OC (informacje o pojeździe i kierowcy) w kolejnym kroku musisz podać numer VIN auta, który znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Jakich informacji dostarczasz w ten sposób ubezpieczycielowi? Przede wszystkim tych, odnośnie historii auta, jego przebiegu, a nawet tego, czy nie jest kradzione.
Najtańsze ubezpieczenie OC? Umowa kupna samochodu – współwłaściciel!
Sposobów na najtańsze OC jest kilka. Dobre porównanie (koszty podobnych polis potrafią się różnić nawet o kilkaset złotych!), wybór auta o mniejszej pojemności silnika, rezygnacja z płatności za ubezpieczenie w ratach, garażowanie auta, a nawet, jeśli to możliwe, podanie w dokumentach mniejszego miejsca zamieszkania, czyli tego skąd pochodzisz, a nie dużego miasta, gdzie żyjesz i pracujesz – to tylko kilka z nich. Jednym z najprostszych i najczęściej stosowanych sposobów jest jednak ustanowienie współwłasności z doświadczonym kierowcą. Jak się do tego przygotować? Już przy umowie kupna samochodu – współwłaściciel będzie tu kluczowym elementem. Ustanawiając współwłasność doświadczony kierowca (rodzic, dziadek) może zapewnić zniżki temu, który ich jeszcze nie posiada.
Jeśli szukasz jeszcze innych sposobów na najtańsze ubezpieczenie OC – przeczytasz o nich więcej w artykule Tanie OC/AC – nasze sprytne sposoby.
Sprawdź również: