Kiedy wygasa OC pojazdu?

Kiedy wygasa OC pojazdu?

5/5 - (Ocen: 1)

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego w Polsce zmuszony jest prawem do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Umowa OC pojazdu zawierana jest z zakładem ubezpieczeń na rok i jest automatycznie przedłużana, jeżeli ubezpieczony sam jej nie wypowie przed tym terminem. To oznacza, że nie ma większego znaczenia, kiedy wygasa OC pojazdu, gdyż ubezpieczenie i tak będzie obowiązywać, nawet jeśli składka nie zostanie opłacona. Ubezpieczyciel jednak prędzej, czy później zgłosi się po należne pieniądze. Jeżeli kierowca wcześnie wypowie polisę, wówczas umowa OC wygasa w sposób automatyczny. Istnieją jednak sytuacje, kiedy umowa OC rozwiązuje się, a kierowca automatycznie traci swoją ochronę. Warto o nich wiedzieć, ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe i jego brak grozi bardzo poważnymi konsekwencjami.

Czy polisa OC wygasa?

Polskie prawo bardzo dokładnie reguluje wszystkie kwestie związane z obowiązkowymi ubezpieczeniami, a w tym, to kiedy wygasa OC pojazdu i czy wygasa w konkretnej sytuacji. Cała interpretacja prawa w tym zakresie wynika wprost z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która jest aktem prawnym, na podstawie którego konstruowane i zawierane są umowy polis OC. Mając jakiekolwiek wątpliwości, można zajrzeć do tego dokumentu. Większość informacji jest jednak zawarta w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdej polisy.

Czy OC wygasa automatycznie?

Jak wskazaliśmy wcześniej, istnieją sytuację, kiedy polisa OC się nie przedłuży lub po prostu wygaśnie. W sytuacji jej wypowiedzenia, zgodnie z terminem, zawartym w samej umowie, OC wygaśnie z momentem zakończenia okresu ochrony w sposób automatyczny. Warto wiedzieć również o tym, że w momencie, kiedy wyrejestrujemy samochód lub udowodnimy zakładowi ubezpieczeń jego utratę, na przykład na skutek kradzieży, czy kasacji, wówczas umowa OC wygasa, na naszą prośbę. Może się także zdarzyć, że sprzedamy samochód, a jego nowy właściciel zdecyduje się na wypowiedzenie umowy od odpowiedzialności cywilnej. Wtedy również umowa wygaśnie. Zdarza się, że kierowcy mogą się pochwalić bezwypadkową historią i dobrymi zniżkami. Warto wiedzieć więc, ile traci się zniżki za kolizję. Bezpieczni kierowcy cieszą się dużym zaufaniem ubezpieczycieli, którzy chętnie oferują im korzystne oferty cenowe ubezpieczenia OC.

Chcąc znaleźć najtańszą ofertę, porównywarka OC AC Kioskpolis.pl będzie pomocna. Dzięki współpracy z kilkudziesięcioma towarzystwami ubezpieczeniowymi algorytm porównywarki jest w stanie znaleźć najlepsze oferty w danej sytuacji nie tylko z zakresu obowiązkowego OC, ale także opcjonalnych polis ubezpieczeniowych, takich jak Auto Casco, czy Assistance. Wiedząc, kiedy wygasa OC pojazdu, warto zawczasu poszukać nowego ubezpieczenia, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić sporą kwotę sięgającą nawet kilkudziesięciu procent ceny u aktualnego ubezpieczyciela.

Kiedy jeszcze wygasa OC pojazdu?

Każdy ubezpieczony powinien mieć świadomość, kiedy wygasa ubezpieczenie OC, aby zawsze być objęty ochroną. Odpowiedzialność zawsze spoczywa na właścicielu pojazdu, który bez polisy OC skazuje się nie tylko na wysokie odszkodowania, ale także na wysokie kary finansowe. Policja zawsze weryfikuje, czy pojazd objęty kontrolą drogową posiada ważne OC. W sytuacji nawet niewielkiej stłuczki, koszty odszkodowania do poniesienia będą na pewno większe, niż roczna składka OC. Trzeba pamiętać, że czas na zgłoszenie szkody OC wynosi trzy lata, a w skrajnych sytuacjach może być przedłużony nawet do lat dwudziestu. Osoba poszkodowana może więc wystąpić o odszkodowanie od sprawcy zdarzenia dość długo.

Sytuacją, kiedy umowa OC wygasa, jest na przykład wymówienie umowy przez ubezpieczającego. Jeśli poweźmie on wiedzę, że pojazd nie jest zarejestrowany, wówczas może wypowiedzieć OC. Samochody niezarejestrowane nie mogą poruszać się po Polskich drogach, o czym wie każdy kierowca.

Czy OC wygasa po śmierci?

Jedną z problematycznych sytuacji jest śmierć właściciela pojazdu. Gdy do tego dojdzie, pojawia się pytanie, czy OC wygasa po śmierci właściciela. W przypadku obowiązkowych ubezpieczeń OC, polisa nie wygasa w dniu śmierci. Jest ona ważna w terminie określonym umową, czyli to, kiedy wygasa OC komunikacyjne, w takiej sytuacji pokrywa się z normalnym okresem ważności wykupionej polisy. Odziedziczony w ten sposób samochód trzeba jednak ubezpieczyć od pierwszego dnia, w którym polisa przestanie być ważna, gdyż nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu. Nowy właściciel, który odziedziczył pojazd, musi o to zadbać wcześniej, gdyż nawet jeden dzień braku ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia może wiązać się z karą w wysokości nawet kilkuset złotych. Jeśli auto nie będzie ubezpieczone ponad 14 dni, kara wyniesie ponad 6000 zł, a UFG okazuje się bardzo skuteczne w znajdowaniu takich uchybień i z pewnością upomni się o należną grzywnę.

Taka sytuacja nie dotyczy jednak samochodów zabytkowych, lub na przykład pojazdów rolniczych, czy pojazdów wolnobieżnych. Wynika to z faktu, że w myśl Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych nie muszą one mieć ciągłości ubezpieczenia. Wygaśnięte OC nie stanowi więc problemu, jednak nowy właściciel musi pamiętać, że bez ważnego OC krótkoterminowego, nawet takie pojazdy nie mogą poruszać się po drogach publicznych.

Warto więc już wcześniej sprawdzić ranking ubezpieczeń samochodowych i nabyć polisę nowego auta.

Brak opłacenia raty składki – czy OC wygaśnie?

Ubezpieczający się musi również pamiętać o regularnych płatnościach za polisę OC, zgodnie z harmonogramem, stanowiącym załącznik do umowy. Jeśli zapomnimy o składce, wówczas umowa OC wygasa i nie jesteśmy chronieni przez kolejny okres. Jeśli chodzi o pojazd historyczny OC to korzystne rozwiązanie, ponieważ właściciele takich samochodów najczęściej kupują OC na krótki czas. Jeżeli nie poruszają się nimi po drogach publicznych, wówczas nie mają takiego obowiązku. Ubezpieczyciele umożliwiają wykupienie OC krótkoterminowego pojazdów historycznych i zabytkowych. Jeżdżąc tradycyjnym pojazdem, nie możemy sobie pozwolić na taki komfort. Trzeba bezwzględnie pamiętać o mijającym okresie ubezpieczenia i opłacać składki – najlepiej z góry. Wówczas ochrona będzie trwała stale i nie będzie żadnego ryzyka.

Co w sytuacji, gdy OC wydłuży się automatycznie, a kierowca wykupi inną polisę?

Zdarza się, że właściciele pojazdów nie wiedzą, kiedy umowa OC wygasa, a kiedy może zostać automatycznie wydłużona. Osoba niezadowolona z wysokości składek lub innych elementów umowy ma prawo do zawarcia kolejnej z inną firmą, kiedy skończy się okres ubezpieczeniowy. Ważne jest, aby wypowiedzieć tę starą w terminie, ponieważ ubezpieczyciel może ją wydłużyć w sposób automatyczny. Na szczęście, osoba ubezpieczająca samochód może zgłosić zakupienie nowej polisy i wówczas ta stara umowa wygaśnie. Być może, konieczne będzie opłacenie składek za krótki czas, ale uzależnione jest to od indywidualnych ustaleń z firmą ubezpieczeniową.

Dzisiaj wiele firm proponuje możliwość zawarcia umowy przez Internet. Można to zrobić szybko i bez zbędnych formalności. Kierowcy cieszący się bezwypadkową historią, mogą także skorzystać z dogodnych zniżek. Warto zastanowić się nad możliwością rozszerzenia obowiązkowego OC o dodatkowe elementy, aby uzyskać rozszerzoną ochronę. Coraz częściej kierowcy wykupują również ubezpieczenie AC, aby nie martwić się żadnymi kosztami napraw, wynikającymi również z ich winy.

Czy OC wygasa po szkodzie całkowitej?

Często pojawia się pytanie, czy OC wygasa po szkodzie całkowitej. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. OC wygasa bowiem nie bezpośrednio po wypadku, a dopiero wtedy, gdy auto zostanie zezłomowane. Wtedy można zgłosić się do ubezpieczyciela i przestać płacić za ubezpieczenie. Z tego wynika również okres, z który będzie należał się zwrot za nadpłaconą składkę (za okres, w którym nie korzystało się z polisy ubezpieczeniowej).

Nabywając nowe auto po wypadku, warto od razu sprawdzić ranking ubezpieczycieli, by znaleźć najlepsze możliwe OC i AC dla nowego pojazdu.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Sporty zimowe, czyli aktywny sposób na spędzenie czasu zimą

Sporty zimowe, czyli aktywny sposób na spędzenie czasu zimą

Choć niskie temperatury i zdecydowanie mniej słońca w ciągu dnia nie zachęcają do wychodzenia z domu to i zimą warto zadbać o swoją kondycję fizyczną. Możliwości dla uprawiania sportów zimowych jest sporo, a zatem szkoda byłoby rezygnować z […]

więcej
Jak wybrać ubezpieczenie nieruchomości?

Jak wybrać ubezpieczenie nieruchomości?

Planując zabezpieczenie nieruchomości przed różnymi rodzajami ryzyka, warto sprawdzić jak działa ubezpieczenie mieszkania. Zakup dopasowanej polisy pozwala zabezpieczyć się przed zdarzeniami, których wystąpienie może powodować duże starty finansowe. Natomiast w celu wybrania spełniającego oczekiwania produktu, trzeba ustalić indywidualne […]

więcej
Ubezpieczenie OC dla osoby niepełnosprawnej

Ubezpieczenie OC dla osoby niepełnosprawnej

Samochody dla osób niepełnosprawnych wymagają wyjątkowych nakładów zarówno na etapie zakupu jak i późniejszego utrzymania, ponieważ wyposażone są niejednokrotnie np. w platformy hydrauliczne, które są przeglądane raz do roku przez Urząd Dozoru Technicznego. Ubezpieczenie samochodu do przewozu specjalnego, […]

więcej
Złamana noga na wakacjach – sprawdź koszty leczenia

Złamana noga na wakacjach – sprawdź koszty leczenia

Niestety, podczas wakacyjnych wyjazdów także przydarzają się wypadki. Nierówna nawierzchnia, śliskie schody, uprawianie sportów – wszystko to sprzyja nabawieniu się kontuzji. Możesz boleśnie skręcić, zwichnąć albo złamać nogę. Czy wiesz, że bez odpowiedniego ubezpieczenia wakacyjnego nie dostaniesz odszkodowania, […]

więcej