Kiedy wygasa OC pojazdu?

Kiedy wygasa OC pojazdu?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego w Polsce zmuszony jest prawem do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Umowa OC pojazdu zawierana jest z zakładem ubezpieczeń na rok i jest automatycznie przedłużana, jeżeli ubezpieczony sam jej nie wypowie przed tym terminem. Jeżeli kierowca wcześnie wypowie polisę, wówczas umowa OC wygasa w sposób automatyczny. Istnieją jednak sytuacje, kiedy umowa OC rozwiązuje się, a kierowca automatycznie traci swoją ochronę. Warto o nich wiedzieć, ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe i jego brak grozi bardzo poważnymi konsekwencjami.

Czy polisa OC wygasa?

Jak wskazaliśmy wcześniej, istnieją sytuację, kiedy polisa OC się nie przedłuży lub po prostu wygaśnie. W sytuacji jej wypowiedzenia, zgodnie z terminem, zawartym w samej umowie, OC wygaśnie z momentem zakończenia okresu ochrony w sposób automatyczny. Warto wiedzieć również o tym, że w momencie, kiedy wyrejestrujemy samochód lub udowodnimy zakładowi ubezpieczeń jego utratę, na przykład na skutek kradzieży, czy kasacji, wówczas umowa OC wygasa, na naszą prośbę. Może się także zdarzyć, że sprzedamy samochód, a jego nowy właściciel zdecyduje się na wypowiedzenie umowy od odpowiedzialności cywilnej. Wtedy również umowa wygaśnie. Zdarza się, że kierowcy mogą się pochwalić bezwypadkową historią i dobrymi zniżkami. Warto wiedzieć więc, ile traci się zniżki za kolizję. Bezpieczni kierowcy cieszą się dużym zaufaniem ubezpieczycieli, którzy chętnie oferują im korzystne oferty cenowe ubezpieczenia OC.

Kiedy jeszcze wygasa OC pojazdu?

Każdy ubezpieczony powinien mieć świadomość, kiedy wygasa ubezpieczenie OC, aby zawsze być objęty ochroną. Odpowiedzialność zawsze spoczywa na właścicielu pojazdu, który bez polisy OC skazuje się nie tylko na wysokie odszkodowania, ale także na wysokie kary finansowe. Policja zawsze weryfikuje, czy pojazd objęty kontrolą drogową posiada ważne OC. W sytuacji nawet niewielkiej stłuczki, koszty odszkodowania do poniesienia będą na pewno większe, niż roczna składka OC. Trzeba pamiętać, że czas na zgłoszenie szkody OC wynosi trzy lata, a w skrajnych sytuacjach może być przedłużony nawet do lat dwudziestu. Osoba poszkodowana może więc wystąpić o odszkodowanie od sprawcy zdarzenia dość długo.

Sytuacją, kiedy umowa OC wygasa, jest na przykład wymówienie umowy przez ubezpieczającego. Jeśli poweźmie on wiedzę, że pojazd nie jest zarejestrowany, wówczas może wypowiedzieć OC. Samochody niezarejestrowane nie mogą poruszać się po Polskich drogach, o czym wie każdy kierowca.

Brak opłacenia raty składki – czy OC wygaśnie?

Ubezpieczający się musi również pamiętać o regularnych płatnościach za polisę OC, zgodnie z harmonogramem, stanowiącym załącznik do umowy. Jeśli zapomnimy o składce, wówczas umowa OC wygasa i nie jesteśmy chronieni przez kolejny okres. Jeśli chodzi o pojazd historyczny OC to korzystne rozwiązanie, ponieważ właściciele takich samochodów najczęściej kupują OC na krótki czas. Jeżeli nie poruszają się nimi po drogach publicznych, wówczas nie mają takiego obowiązku. Ubezpieczyciele umożliwiają wykupienie OC krótkoterminowego pojazdów historycznych i zabytkowych. Jeżdżąc tradycyjnym pojazdem, nie możemy sobie pozwolić na taki komfort. Trzeba bezwzględnie pamiętać o mijającym okresie ubezpieczenia i opłacać składki – najlepiej z góry. Wówczas ochrona będzie trwała stale i nie będzie żadnego ryzyka.

Co w sytuacji, gdy OC wydłuży się automatycznie, a kierowca wykupi inną polisę?

Zdarza się, że właściciele pojazdów nie wiedzą, kiedy umowa OC wygasa, a kiedy może zostać automatycznie wydłużona. Osoba niezadowolona z wysokości składek lub innych elementów umowy ma prawo do zawarcia kolejnej z inną firmą, kiedy skończy się okres ubezpieczeniowy. Ważne jest, aby wypowiedzieć tę starą w terminie, ponieważ ubezpieczyciel może ją wydłużyć w sposób automatyczny. Na szczęście, osoba ubezpieczająca samochód może zgłosić zakupienie nowej polisy i wówczas ta stara umowa wygaśnie. Być może, konieczne będzie opłacenie składek za krótki czas, ale uzależnione jest to od indywidualnych ustaleń z firmą ubezpieczeniową.

Dzisiaj wiele firm proponuje możliwość zawarcia umowy przez Internet. Można to zrobić szybko i bez zbędnych formalności. Kierowcy cieszący się bezwypadkową historią, mogą także skorzystać z dogodnych zniżek. Warto zastanowić się nad możliwością rozszerzenia obowiązkowego OC o dodatkowe elementy, aby uzyskać rozszerzoną ochronę. Coraz częściej kierowcy wykupują również ubezpieczenie AC, aby nie martwić się żadnymi kosztami napraw, wynikającymi również z ich winy.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Tanie samochody z salonu – jak znaleźć idealny model dla siebie?

Tanie samochody z salonu – jak znaleźć idealny model dla siebie?

Zamiast kupować używany samochód, wolisz dopłacić i kupić nowy, prosto z salonu? A może taka decyzja okaże się oszczędnością w dłuższej perspektywie czasu? Jeżeli poważnie myślisz o “świeżym” samochodzie, dowiedz się w jaki sposób znaleźć korzystną ofertę. Przeanalizuj […]

więcej
Zakup samochodu na firmę krok po kroku – leasing i kupno za gotówkę

Zakup samochodu na firmę krok po kroku – leasing i kupno za gotówkę

Planujesz kupno pojazdu służbowego, który będzie wykorzystywany do celów związanych z Twoim przedsiębiorstwem? A może chcesz po prostu zmienić auto i wziąć fakturę na swoją działalność? Wyjaśniamy, jak przebiega zakup samochodu na firmę! Opisujemy dwa najpopularniejsze sposoby – […]

więcej
Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy nie możesz tego zrobić?

Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy nie możesz tego zrobić?

Nie jesteś zadowolony z posiadanej polisy? Najrozsądniej będzie rozwiązać posiadaną umowę. Nie da się jednak zrobić tego „od tak”. Prawo dokładnie opisuje okoliczności, w których można przeprowadzić taką procedurę. Wyjaśniamy, w jakich przypadkach możliwa jest zmiana ubezpieczyciela OC, […]

więcej
Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

OC, AC, NNW, assistance – czy na pewno wiesz, co kryje się pod nazwami, które przedstawiają towarzystwa ubezpieczeniowe, sprzedając Ci ubezpieczenie samochodu? Zobacz, co warto o nich wiedzieć i jak wybrać ich zakres, by jak najbardziej skorzystać w […]

więcej