Czy trzeba mieć przy sobie ubezpieczenie auta?

Czy trzeba mieć przy sobie ubezpieczenie auta?

5/5 - (Ocen: 1)

Jako kierowca jesteś zobowiązany do przestrzegania prawa. Bardzo możliwe, że właśnie się zastanawiasz, jakie dokumenty musisz mieć przy sobie podczas prowadzenia samochodu – przepisy pod tym względem się zmieniają, dlatego zawsze powinieneś trzymać rękę na pulsie. W dzisiejszym artykule omówimy temat tego, czy trzeba mieć przy sobie polisę OC samochodu – sprawdź! 

Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca podczas kontroli drogowej? 

Zanim odpowiemy na pytanie, czy trzeba mieć przy sobie polisę OC, kilka słów tytułem wstępu. Kontrola drogowa może być stresującym doświadczeniem, zwłaszcza jeżeli nie wiesz, jakie są Twoje prawa i obowiązki. Jeszcze do niedawna lista dokumentów, które musiał mieć przy sobie każdy kierowca była całkiem długa, ale wraz z pojawieniem się nowoczesnych rozwiązań, digitalizujących dane, takich jak CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) sytuacja uległa zmianie na lepsze. Jakie dokumenty musisz zabierać ze sobą jako kierowca samochodu osobowego?

  • Obecnie, jeżeli zostaniesz zatrzymany do kontroli drogowej, jesteś zobowiązany do okazania dowodu osobistego lub innego dokumentu, np. paszportu, który będzie w stanie potwierdzić Twoją tożsamość
  • Od 5 grudnia 2020 roku nie musisz już mieć przy sobie prawa jazdy, pod warunkiem, że jesteś posiadaczem dokumentu wydanego w Polsce i poruszasz się po terenie naszego kraju. Policja oraz inne służby, które mogą przeprowadzić kontrolę drogową, posiadają elektroniczny dostęp do tego rodzaju dokumentacji. Oczywiście nadal wymagane jest posiadanie uprawnień do kierowania pojazdem – brak konieczności okazania fizycznego prawa jazdy nie oznacza, że możesz prowadzić auto, jeżeli nie masz właściwych uprawnień. 
  • Podczas kontroli drogowej nie masz obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego (ale dokument musi być odebrany). Ta zasada nie dotyczy jednak pojazdów, które są zarejestrowane poza Polską. Dowód rejestracyjny będzie Ci natomiast potrzebny, jeżeli wyjeżdżasz za granicę. Musisz go zabrać również na badanie techniczne pojazdu. 

Dla Ciebie wprowadzone zmiany oznaczają dużą wygodę – każdorazowo, przed jazdą samochodem, nie musisz już sprawdzać, czy masz przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty. Jeszcze do niedawna ich brak wiązał się z ryzykiem otrzymania uderzającego po kieszeni mandatu, więc nowe przepisy były z ulgą witane przez wielu polskich kierowców. 

Czy trzeba mieć przy sobie polisę OC podczas kontroli drogowej?

Wiesz już, jak wygląda kwestia posiadania przy sobie fizycznych dokumentów – prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego samochodu, a co w takim razie z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej? Czy trzeba wozić ze sobą ubezpieczenie OC? W tym przypadku obowiązuje podobna zasada, jak w odniesieniu do dowodu rejestracyjnego – musisz posiadać ważną polisę OC, co oznacza konieczność zawarcia umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, ale nie ma obowiązku posiadania przy sobie papierowej wersji dokumentu. Ta zasada nie dotyczy jednak osób, które poruszają się poza granicami Polski oraz samochodów nie zarejestrowanych w naszym kraju. W czasie kontroli drogowej ważność polisy OC jest weryfikowana w CEPiK.

Wyjaśniliśmy Ci, czy ubezpieczenie OC trzeba mieć przy sobie, ale chcemy jeszcze przypomnieć, że brak ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może mieć dla Ciebie bardzo poważne konsekwencje! Mowa tutaj nie tylko o karze z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, która może być naprawdę bardzo wysoka, ale również o konieczności pokrycia z własnej kieszeni strat, które odniosą osoby trzecie w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, którego jesteś sprawcą. 

Czy polisę OC trzeba mieć przy sobie w razie stłuczki?

Wiesz już, czy kierowca musi mieć przy sobie polisę OC – z reguły nie ma takiej konieczności, poza wyjątkami, o których napisaliśmy wyżej. Nie oznacza to jednak, że posiadanie papierowej wersji prawa jazdy oraz ubezpieczenia OC jest pozbawione sensu. Wręcz przeciwnie, oba dokumenty mogą Ci się przydać, jeżeli na drodze dojdzie do stłuczki. 

Załóżmy, że spowodowałeś niegroźną w skutkach kolizję drogową, która jednak doprowadziła do uszkodzenia samochodu innego uczestnika ruchu. Jeżeli poszkodowana osoba nie będzie w stanie sprawdzić, czy auto, które prowadziłeś posiada ważną polisę OC, prawdopodobnie zdecyduje się na wezwanie policji, co może sprawić, że dojście do porozumienia zajmie zdecydowanie więcej czasu. 

W związku z tym mimo wszystko warto wozić ze sobą ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lub przynajmniej zadbać o to, żeby ten dokument był dostępny do wglądu w aplikacji na telefon udostępnianej przez Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe. 

Opcjonalnie możesz skorzystać również z możliwości, które daje Ci aplikacja mObywatel – logujesz się do niej przez swój profil zaufany. Jedną z usług aplikacji mObywatel jest mPojazd, która udostępnia dane z dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Plusem jej używania jest fakt, że dzisiaj zdecydowana większość osób nie rusza się z domu bez smartfona. Co więcej, mPojazd przypomni Ci również o tym, że kończy się ważność Twojego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Biorąc pod uwagę, że za przerwę w ciągłości ubezpieczeniowej grożą Ci surowe konsekwencje, taka funkcja jest bardzo pomocna. 

Potrzebne Ci ubezpieczenie OC? Dzięki naszemu kalkulatorowi szybko porównasz oferty różnych ubezpieczycieli i wybierzesz tę, która najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom. Dzięki Kioskowi Polis możesz sprawdzić również ubezpieczenia AC, NNW i ubezpieczenie Assistance

Podsumowanie: co grozi za brak OC przy sobie? Obecnie nie musisz wozić ze sobą papierowej wersji polisy ubezpieczeniowej (oczywiście, to nie wyklucza konieczności posiadania ważnego ubezpieczenia). To udogodnienie nie obowiązuje jednak w przypadku samochodów, które nie są zarejestrowane na terenie Polski. Odpowiednie dokumenty musisz mieć w wersji fizycznej również, jeżeli podróżujesz poza granice naszego kraju. Mimo wszystko, z uwagi na ryzyko stłuczki, zawsze warto zadbać o bezproblemowy dostęp do polisy ubezpieczeniowej, np. za pośrednictwem aplikacji ubezpieczyciela. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Co obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Co obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Wybierasz się na zorganizowaną wycieczkę turystyczną? Przed wyjazdem koniecznie wykup ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży, by w razie nieprzewidzianych problemów, ochronić środki finansowe przeznaczone na zaplanowanie wyjazdu. Zobacz, dlaczego jest to tak ważne i w jakich sytuacjach […]

więcej
Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Zgodnie z polskim prawem, każdy kierowca musi posiadać ważne OC. Polisa jest przypisana nie tylko do osoby, ale też do pojazdu. Co dzieje się z nią w chwili, gdy samochód zostaje przekazany komuś innemu? Wyjaśniamy, jak przepisać OC […]

więcej
Sporty zimowe, czyli aktywny sposób na spędzenie czasu zimą

Sporty zimowe, czyli aktywny sposób na spędzenie czasu zimą

Choć niskie temperatury i zdecydowanie mniej słońca w ciągu dnia nie zachęcają do wychodzenia z domu to i zimą warto zadbać o swoją kondycję fizyczną. Możliwości dla uprawiania sportów zimowych jest sporo, a zatem szkoda byłoby rezygnować z […]

więcej
Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach turystycznych

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach turystycznych

Wyjeżdżając na urlop, z pewnością masz w planach picie alkoholu – szczególnie, jeśli wybrałeś opcję all inclusive i jest on wliczony w cenę. Czy wiesz jednak, że bycie pod wpływem może pozbawić Cię odszkodowania z ubezpieczenia podróżnego, o […]

więcej