Czy trzeba mieć OC przy sobie?

Czy trzeba mieć OC przy sobie?

Oceń ten wpis

Wszyscy kierowcy w Polsce dobrze zdają sobie sprawę z tego, że ciąży na nich obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Jest to zapisane we właściwej Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Od tej zasady właściwie nie ma wyjątków, poza nielicznymi, gdy na przykład auto jest zarejestrowane, jako zabytkowe. O wiele więcej kontrowersji budzi jednak pytanie, czy trzeba wozić OC ze sobą, w formie fizycznego dokumentu potwierdzającego jego posiadanie. Wiele mitów związanych z tym zagadnieniem jest związana z tym, że faktycznie taki obowiązek miał miejsce w przeszłości. Dotyczyło to okresu sprzed 1 października 2018 roku, kiedy to przepisy nieco się zmieniły na korzyść kierowców.

Oczywiście nadal obowiązkiem jest posiadanie aktualnej polisy OC, jednak nie trzeba już wozić ze sobą dokumentu, który to potwierdza, tak samo, jak nie trzeba mieć ze sobą dowodu rejestracyjnego. Nabywając polisę ubezpieczeniową, nie trzeba więc martwić się o papierowe kwitki, a wystarczy zadbać o to, by ubezpieczyć się w dobrej cenie i na dobrych warunkach. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu można nabyć za pomocą porównywarki Kioskpolis.pl, która dzięki starannie zaprojektowanemu procesowi sprzedaży pozwala na błyskawiczne nabycie polisy ubezpieczeniowej, która od razu będzie ważna. Wszystkie dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu można wysłać online, co zdecydowanie przyspiesza cały proces zakupu polisy.

Nabycie ubezpieczenia w ten sposób jest również odpowiedzią na pytanie gdzie ubezpieczyć auto, by zapłacić możliwie najniższą składkę. Jako że porównywarka bierze pod uwagę oferty wielu towarzystw, jest w stanie znaleźć ofertę na tyle korzystną, że będzie ona nawet o kilkadziesiąt procent tańsza, niż w przypadku przypadkowo znalezionej oferty innego ubezpieczyciela.

Czy trzeba mieć przy sobie OC?

To, czy polisę OC trzeba mieć przy sobie, jest sprawą jednoznaczną – nie trzeba. Istnieje jednak kilka wyjątków od zasady, więc warto sobie zdawać sobie z nich sprawę, by nie narażać się na wysokie mandaty. Przede wszystkim nadal niezbędne jest wożenie ze sobą wszystkich dokumentów jeśli posiada się pojazd zarejestrowany za granicą. Taki samochód będzie niemożliwy do zweryfikowania dla funkcjonariuszy, więc jedynym rozwiązaniem jest okazanie potwierdzenia posiadanego ubezpieczenia.

Czy trzeba wozić ze sobą polisę OC?

Od 2018 roku kwestia tego, czy ubezpieczenie samochodu trzeba mieć przy sobie, została rozwiązana poprzez powszechny dostęp do bazy CEPiK. Od tamtego czasu funkcjonariusze policji, straży miejskiej, a także inspekcji ruchu drogowego mają możliwość sprawdzenia dokładnych danych na temat polisy, a także dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Mogą to zrobić na przykład podczas rutynowej kontroli na drodze, a także podczas wystąpienia kolizji.

Obowiązek OC przy sobie

Często pojawia się pytanie, czy kierowca musi mieć przy sobie OC, gdy dojdzie do kolizji. Taka sytuacja również została rozwiązana systemowo przez bazy danych CEPiK oraz UFG. Wszystkie dane, które są potrzebne do napisania oświadczenia na potrzeby wypłaty odszkodowania to nazwa i dane towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca kolizji jest ubezpieczony, a także numer polisy. Te dane są jednak ogólnodostępne, a żeby mieć do nich dostęp wystarczy znać numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN. Następnie te informacje trzeba wpisać na stronie UFG, na której istnieje specjalna zakładka do sprawdzania danych o numerze polisy. Z tej metody mogą korzystać zarówno funkcjonariusze policji, jak również kierowcy.

Nie należy jednak zapominać, że policjant w razie kontroli będzie w stanie błyskawicznie zweryfikować, czy kierowca faktycznie posiada aktualną polisę ubezpieczeniową, czy nie. Jeśli będzie ona nie ważna, nie pomoże wytłumaczenie, że zapomniało się dokumentu potwierdzającego ważność. Dlatego też nie należy zapominać o obowiązku posiadania ważnego ubezpieczenia, a chcąc znaleźć OC w optymalnej cenie, wystarczy sprawdzić dostępne oferty na Kioskpolis.pl, gdzie można je nabyć wraz z AC i Assistance.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Sprzedaż auta a współwłaściciel

Sprzedaż auta a współwłaściciel

4.8/5 – (Ocen: 14) Kupiłeś samochód wraz z drugą osobą, ale przez ostatnie lata nieco się poróżniliście lub straciliście kontakt. Martwisz się teraz, czy współwłaściciel może sprzedać samochód sam, bez Twojej wiedzy i za plecami? A może to […]

więcej
Sprowadzony samochód – jakie formalności Cię czekają?

Sprowadzony samochód – jakie formalności Cię czekają?

4/5 – (Ocen: 9) Kupiłeś samochód za granicą? Dowiedz się, jakich formalności musisz dopełnić, by móc zarejestrować taki pojazd i legalnie poruszać się nim po polskich drogach. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku i jakie opłaty za […]

więcej
Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

4.5/5 – (Ocen: 17) Choć standardowe ubezpieczenia komunikacyjne obowiązują przez 12 miesięcy, można też spotkać się z ich krótszą wersją. Kiedy możesz wykupić ubezpieczenie auta na miesiąc i na co uważać w takiej sytuacji? Podpowiadamy!

więcej
Ubezpieczenie turystyczne, NFZ, prywatne ubezpieczenia medyczne – co wchodzi w ich zakres?

Ubezpieczenie turystyczne, NFZ, prywatne ubezpieczenia medyczne – co wchodzi w ich zakres?

5/5 – (Ocen: 5) Każdy wyjazd na wakacje czy w celach zawodowych wiąże się z ryzykiem nieprzewidzianych problemów. Z tego względu najrozsądniej jest się zawczasu zabezpieczyć. Dowiedz się, czym różnią się od siebie ubezpieczenie turystyczne NFZ, prywatne polisy […]

więcej