Czy trzeba mieć OC przy sobie?

Czy trzeba mieć OC przy sobie?

5/5 - (Ocen: 1)

Wszyscy kierowcy w Polsce dobrze zdają sobie sprawę z tego, że ciąży na nich obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC. To, czy trzeba mieć przy sobie OC, nadal jednak budzi wiele kontrowersji. Jest to zrozumiałe, gdyż przepisy w tym zakresie zmieniały się kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Jest to zapisane we właściwej Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Od tej zasady właściwie nie ma wyjątków, poza nielicznymi, gdy na przykład auto jest zarejestrowane, jako zabytkowe. O wiele więcej kontrowersji budzi jednak pytanie, czy trzeba wozić OC ze sobą, w formie fizycznego dokumentu potwierdzającego jego posiadanie. Wiele mitów związanych z tym zagadnieniem jest związana z tym, że faktycznie taki obowiązek miał miejsce w przeszłości. Dotyczyło to okresu sprzed 1 października 2018 roku, kiedy to przepisy nieco się zmieniły na korzyść kierowców.

Aktualnym dokumentem, który definiuje wszystkie obowiązki posiadaczy aut, jest Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych i w razie wątpliwości, czy trzeba mieć OC przy sobie, należy zwrócić się tego aktu prawnego. Interpretacja prawa w tym zakresie na szczęście jest dość prosta i jednoznaczna, oraz nie budzi żadnych kontrowersji.

Oczywiście nadal obowiązkiem jest posiadanie aktualnej polisy OC, jednak nie trzeba już wozić ze sobą dokumentu, który to potwierdza, tak samo, jak nie trzeba mieć ze sobą dowodu rejestracyjnego. Nabywając polisę ubezpieczeniową, nie trzeba więc martwić się o papierowe kwitki, a wystarczy zadbać o to, by ubezpieczyć się w dobrej cenie i na dobrych warunkach. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu można nabyć za pomocą porównywarki Kioskpolis.pl, która dzięki starannie zaprojektowanemu procesowi sprzedaży pozwala na błyskawiczne nabycie polisy ubezpieczeniowej, która od razu będzie ważna. Wszystkie dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu można wysłać online, co zdecydowanie przyspiesza cały proces zakupu polisy.

Nabycie ubezpieczenia w ten sposób jest również odpowiedzią na pytanie gdzie ubezpieczyć auto, by zapłacić możliwie najniższą składkę. Jako że porównywarka bierze pod uwagę oferty wielu towarzystw, jest w stanie znaleźć ofertę na tyle korzystną, że będzie ona nawet o kilkadziesiąt procent tańsza, niż w przypadku przypadkowo znalezionej oferty innego ubezpieczyciela.

O ile każdy wie, że obowiązkową polisę OC każdy musi posiadać, nie każdy wie, jak kupić ją tanio. Porównywarka OC AC Kiokspolis.pl pozwoli na szybkie porównanie wszystkich ciekawych ofert dostępnych na rynku i znalezienie najtańszych w danej sytuacji. Można w ten sposób znaleźć nie tylko obowiązkowe polisy OC, ale także AC, Assistance, czy NNW.

Czy trzeba mieć przy sobie OC?

To, czy polisę OC trzeba mieć przy sobie, jest sprawą jednoznaczną – nie trzeba. Istnieje jednak kilka wyjątków od zasady, więc warto sobie zdawać sobie z nich sprawę, by nie narażać się na wysokie mandaty. Przede wszystkim nadal niezbędne jest wożenie ze sobą wszystkich dokumentów jeśli posiada się pojazd zarejestrowany za granicą. Taki samochód będzie niemożliwy do zweryfikowania dla funkcjonariuszy, więc jedynym rozwiązaniem jest okazanie potwierdzenia posiadanego ubezpieczenia.

Wątpliwości w tej kwestii mogą skutkować koniecznością odholowania samochodu na parking policyjny, więc nie warto ryzykować i zadbać o posiadanie wszystkich niezbędnych dokumentów przy sobie. Gdy już dojdzie do sytuacji, że auto będzie trzeba holować i przetrzymywać na parkingu policyjnym, niestety będzie to zrobione na koszt właściciela auta

Czy trzeba wozić ze sobą polisę OC?

Od 2018 roku kwestia tego, czy ubezpieczenie samochodu trzeba mieć przy sobie, została rozwiązana poprzez powszechny dostęp do bazy CEPiK. Od tamtego czasu funkcjonariusze policji, straży miejskiej, a także inspekcji ruchu drogowego mają możliwość sprawdzenia dokładnych danych na temat polisy, a także dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Mogą to zrobić na przykład podczas rutynowej kontroli na drodze, a także podczas wystąpienia kolizji.

Aktualnie już rzadko dochodzi do sytuacji, gdy pojawia się wątpliwość, czy trzeba mieć przy sobie OC, gdyż funkcjonariusze od razu sprawdzają takie informacje w bazie danych. Jeśli zaś dojdzie do kolizji lub nawet drobnej stłuczki, nic w tej kwestii się nie zmienia, gdyż fizyczne potwierdzenie ważnego OC nie jest potrzebne. Jeśli ktoś chce sprawdzić, czy dany pojazd posiada aktualne ubezpieczenie, może to zweryfikować na odpowiedniej stronie UFG. Wystarczy posiadać numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN. Po wpisaniu takich danych pojawi się numer polisy ubezpieczeniowej pojazdu, a także wszystkie niezbędne dane.

Sprawdzając ranking ubezpieczeń samochodowych, można znaleźć firmy, które pozwalają nawet na zgłoszenie szkody z OC sprawcy u siebie. To oznacza, że osoba poszkodowana wcale nie musi martwić się o OC sprawcy, lub jakiekolwiek dokumenty, a wystarczy, że zgłosi się do swojego ubezpieczyciela, a ten załatwi resztę kwestii związanych z odszkodowaniem.

Obowiązek OC przy sobie

Często pojawia się pytanie, czy kierowca musi mieć przy sobie OC, gdy dojdzie do kolizji. Taka sytuacja również została rozwiązana systemowo przez bazy danych CEPiK oraz UFG. Wszystkie dane, które są potrzebne do napisania oświadczenia na potrzeby wypłaty odszkodowania to nazwa i dane towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca kolizji jest ubezpieczony, a także numer polisy. Te dane są jednak ogólnodostępne, a żeby mieć do nich dostęp wystarczy znać numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN. Następnie te informacje trzeba wpisać na stronie UFG, na której istnieje specjalna zakładka do sprawdzania danych o numerze polisy. Z tej metody mogą korzystać zarówno funkcjonariusze policji, jak również kierowcy.

Nie należy jednak zapominać, że policjant w razie kontroli będzie w stanie błyskawicznie zweryfikować, czy kierowca faktycznie posiada aktualną polisę ubezpieczeniową, czy nie. Jeśli będzie ona nie ważna, nie pomoże wytłumaczenie, że zapomniało się dokumentu potwierdzającego ważność. Dlatego też nie należy zapominać o obowiązku posiadania ważnego ubezpieczenia, a chcąc znaleźć OC w optymalnej cenie, wystarczy sprawdzić dostępne oferty na Kioskpolis.pl, gdzie można je nabyć wraz z AC i Assistance.

Jeśli nie ma się jeszcze kupionego obowiązkowego OC, warto przeanalizować ranking ubezpieczycieli. Pozwoli on na szybkie zweryfikowanie, które z towarzystw ubezpieczeniowych są godne uwagi, by kupić u nich polisę. Trzeba pamiętać, że sytuacja na tym rynku jest bardzo płynna, więc najbardziej opłacalne jest sprawdzanie tego co roku. Pomimo że odpowiedź na pytanie, czy trzeba mieć przy sobie OC jest przecząca, z obowiązku posiadania opłaconej polisy, nikt właściciela pojazdu nie zwolni. Brak ważnego OC wiąże się zaś z karą mogącą sięgnąć od 500 do 6000 zł, więc nie warto ryzykować.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Stan licznika jest jedną z informacji, jakie trzeba podać podczas obliczania wysokości składek polis komunikacyjnych. Wiele osób zastanawia się, czy kwestia ta ma duże znaczenie dla ubezpieczyciela. Wartość ta sporo mówi o pojeździe, a także o kierowcy. Czy […]

więcej
Ubezpieczenie turystyczne, NFZ, prywatne ubezpieczenia medyczne – co wchodzi w ich zakres?

Ubezpieczenie turystyczne, NFZ, prywatne ubezpieczenia medyczne – co wchodzi w ich zakres?

Każdy wyjazd na wakacje czy w celach zawodowych wiąże się z ryzykiem nieprzewidzianych problemów. Z tego względu najrozsądniej jest się zawczasu zabezpieczyć. Dowiedz się, czym różnią się od siebie ubezpieczenie turystyczne NFZ, prywatne polisy medyczne i ubezpieczenia na […]

więcej
Ranking prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Ranking prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Korzystanie z Państwowej opieki zdrowotnej to dla wielu Polaków tylko dodatek do usług medyczny, na których bazują. Coraz popularniejsze stają się prywatne firmy świadczące usługi medyczne, które są w stanie zaoferować bardzo wysoki poziom usług przy zachowaniu bardzo […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

Kolizja drogowa może skutecznie zepsuć nawet najprzyjemniejszy wyjazd. Holowanie samochodu za granicą wiąże się z dużym wydatkiem, jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy. Warto więc wykupić odpowiednią polisę, w ramach której holowanie za granicą nie będzie żadnym kłopotem. […]

więcej