Obowiązkowe ubezpieczenia samochodowe

Obowiązkowe ubezpieczenia samochodowe

Polskie prawo jest niezwykle restrykcyjne, jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne. Obowiązek posiadania OC dotyczy wszystkich samochodów, a także pojazdów wolnobieżnych poruszających się po drogach publicznych. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu dotyczy jednak tylko ubezpieczenia OC, podczas gdy ubezpieczenie AC jest dobrowolne. Ma to spore znaczenie w kontekście tego, jak kształtuje się rynek polis ubezpieczeniowych. Jako że ustawodawca narzuca na kierowców obowiązek posiadania OC, narzuca też na towarzystwa ubezpieczeniowe pewne obowiązki związane z tym, w jaki sposób konstruowane są ogólne warunki ubezpieczenia. Ubezpieczyciel nie ma więc wolnej ręki jeśli chodzi o to, jaki jest dokładnie zakres odpowiedzialności, gdyż to narzuca na nieco właściwa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zupełnie odmienna jest sytuacja, jeśli chodzi o pokrewne produkty towarzystw ubezpieczeniowych, takie jak NWW, ubezpieczenie AC, czy Assistance. W tym zakresie towarzystwa ubezpieczeniowe mają dowolność, jaki zakres usług oferują. Ponadto przy ubezpieczeniach OC nie mogą odmówić ubezpieczenia auta na przykład ze względu na słaby stan techniczny lub zbyt duży wiek, o ile auto posiada aktualny przegląd techniczny. W przypadku AC jak najbardziej można spotkać się z taką odmową. Pozostaje pytanie, gdzie ubezpieczyć samochód.

Jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenia auta najkorzystniejsze dla kierowców jest skorzystanie z porównywarki online Kioskpolis.pl, która pozwoli szybko porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent ceny polisy, gdyż takie są różnice pomiędzy różnymi ofertami dla kierowcy i auta o konkretnych parametrach. Wiąże się to z faktem, że o ile zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela jest określony Ustawą, to towarzystwa ubezpieczeniowe nadal mają wolną rękę w kształtowaniu polityki cenowej. Często zdarza się więc, że niektórzy kierowcy celowo są zniechęcani do skorzystania z oferty danego towarzystwa przez stosowanie cen zaporowych, podczas gdy taki sam kierowca może liczyć na korzystną ofertę u innego ubezpieczyciela. Największym błędem podczas zakupu polisy OC jest więc nieporównywanie cen różnych towarzystw. Zaletą zakupu polisy OC online jest również to, że dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu można wysłać przez Internet, co skraca cały proces zakupu.

Czy ubezpieczenie auta jest obowiązkowe?

Najważniejsze dla kierowcy jest odpowiedzenie na pytanie, jakie jest obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. W Polsce jest to jedynie OC, podczas gdy AC jest opcjonalne. Są jednak pewne wyjątki. Właściciele pojazdów historycznych lub zabytkowych zarejestrowanych na żółte tablice nie muszą posiadać ważnego ubezpieczenia. Mogą je kupować na okres na przykład 30 dni i nie przedłużać go. Muszą oni jednak pamiętać, że poruszać po drogach publicznych mogą się tylko w okresie, gdy auto ma ważne OC. Taka zasada dotyczy też posiadaczy pojazdów wolnobieżnych, takich jak sprzęt budowlany, rolniczy, czy leśny. W przypadku aut osobowych posiadanie OC jest obowiązkowe przez cały okres, gdy samochód jest zarejestrowany. Brak OC może nastąpić dopiero wtedy, gdy auto zostaje przeznaczone do złomowania, na co trzeba mieć stosowne potwierdzenie.

Jakie ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, podczas kontroli?

Pozostaje jeszcze pytanie, czy trzeba wozić oc ze sobą. Pomimo że samo posiadanie ważnej polisy jest obowiązkowe, od 2018 roku nie trzeba wozić ze sobą potwierdzenia w formie papierowego kwitka. Funkcjonariusze przy ewentualnej kontroli drogowej mogą to sprawdzić w bazie CEPiK.

Ubezpieczenie obowiązkowe samochodu – ustawa

Na wszystkie pytania dotyczące tego, czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, odpowiada Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu GGwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Akt prawny ma 90 stron i określa zasady zawierania i wykorzystywania umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli pojazdów mechanicznych. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Przeniesienie ubezpieczenia OC na nowego właściciela

Przeniesienie ubezpieczenia OC na nowego właściciela

Zakup nowego lub używanego auta bywa bardzo ważną decyzją – zwłaszcza dla młodych i początkujących kierowców. Doświadczeni użytkownicy aut, którzy w swojej karierze zmienili już wiele modeli pojazdów doskonale wiedzą, że oprócz samego kosztu nabycia pojazdu, właściciel musi […]

więcej
Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Wielu Polaków decyduje się na zakup używanych aut za granicą, ponieważ taka transakcja często okazuje się bardziej opłacalna. Z których krajów warto przywieźć pojazd z rynku wtórnego? Wyjaśniamy, czy warto ściągać auta ze Szwajcarii i z jakimi opłatami […]

więcej
Ubezpieczenie na narty Włochy

Ubezpieczenie na narty Włochy

Jedziesz na narty do Włoch? Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym. Alpejskie stoki są piękne i długie, a jazda po nich może być naprawdę ekscytująca. Łatwo się jednak zapomnieć, przeszarżować i doznać urazu bądź kontuzji. Zabezpiecz się, by […]

więcej
OC członków zarządu

OC członków zarządu

Zarządzanie spółką to spora odpowiedzialność. Nawet osoba doświadczona, posiadająca niezbędną wiedzę, jest w stanie podjąć decyzję, która okaże się niekorzystna finansowo dla firmy. Dlatego spółki bardzo chętnie kupują ubezpieczenie OC członków zarządu. Taka polisa, podobnie, jak na przykład […]

więcej