Polskie prawo jest niezwykle restrykcyjne, jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne. Obowiązek posiadania OC dotyczy wszystkich samochodów, a także pojazdów wolnobieżnych poruszających się po drogach publicznych. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu dotyczy jednak tylko ubezpieczenia OC, podczas gdy ubezpieczenie AC jest dobrowolne. Ma to spore znaczenie w kontekście tego, jak kształtuje się rynek polis ubezpieczeniowych. Jako że ustawodawca narzuca na kierowców obowiązek posiadania OC, narzuca też na towarzystwa ubezpieczeniowe pewne obowiązki związane z tym, w jaki sposób konstruowane są ogólne warunki ubezpieczenia. Ubezpieczyciel nie ma więc wolnej ręki jeśli chodzi o to, jaki jest dokładnie zakres odpowiedzialności, gdyż to narzuca na nieco właściwa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Kupując obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, nie trzeba więc się martwić o to, że jakiś zakres ochrony nie będzie taki, jak przewidywany. Wszelkie zapisy w umowach określane potocznie „drobnym druczkiem” nie mają miejsca w przypadku ubezpieczeń obowiązkowych. Jeśli chodzi o AC, jest zupełnie inaczej, gdyż zakres ochrony nie jest już określony Ustawą.
Zupełnie odmienna jest sytuacja, jeśli chodzi o pokrewne produkty towarzystw ubezpieczeniowych, takie jak NWW, ubezpieczenie AC, czy Assistance. W tym zakresie towarzystwa ubezpieczeniowe mają dowolność, jaki zakres usług oferują. Ponadto przy ubezpieczeniach OC nie mogą odmówić ubezpieczenia auta na przykład ze względu na słaby stan techniczny lub zbyt duży wiek, o ile auto posiada aktualny przegląd techniczny. W przypadku AC jak najbardziej można spotkać się z taką odmową. Pozostaje pytanie, gdzie ubezpieczyć samochód.
Jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenia auta najkorzystniejsze dla kierowców jest skorzystanie z porównywarki online Kioskpolis.pl, która pozwoli szybko porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent ceny polisy, gdyż takie są różnice pomiędzy różnymi ofertami dla kierowcy i auta o konkretnych parametrach. Wiąże się to z faktem, że o ile zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela jest określony Ustawą, to towarzystwa ubezpieczeniowe nadal mają wolną rękę w kształtowaniu polityki cenowej. Często zdarza się więc, że niektórzy kierowcy celowo są zniechęcani do skorzystania z oferty danego towarzystwa przez stosowanie cen zaporowych, podczas gdy taki sam kierowca może liczyć na korzystną ofertę u innego ubezpieczyciela. Największym błędem podczas zakupu polisy OC jest więc nieporównywanie cen różnych towarzystw. Zaletą zakupu polisy OC online jest również to, że dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu można wysłać przez Internet, co skraca cały proces zakupu.
Porównyawrka OC AC Kioskpolis.pl została tak zaprojektowana, by kierowca mógł od razu odrzucić oferty niegodne uwagi. Dzięki temu można tu znaleźć OC i AC tańsze nawet o kilkadziesiąt procent, w stosunku do przypadkowych ofert. Warto pomyśleć nie tylko nad obowiązkowym ubezpieczeniem OC samochodu według Ustawy, ale także o dodatkowych polisach, gdyż kupują je razem, można je nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach będących zaledwie ułamkiem bazowej ceny.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy ubezpieczenie auta jest obowiązkowe?
Najważniejsze dla kierowcy jest odpowiedzenie na pytanie, jakie jest obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. W Polsce jest to jedynie OC, podczas gdy AC jest opcjonalne. Są jednak pewne wyjątki. Właściciele pojazdów historycznych lub zabytkowych zarejestrowanych na żółte tablice nie muszą posiadać ważnego ubezpieczenia. Mogą je kupować na okres na przykład 30 dni i nie przedłużać go. Muszą oni jednak pamiętać, że poruszać po drogach publicznych mogą się tylko w okresie, gdy auto ma ważne OC. Taka zasada dotyczy też posiadaczy pojazdów wolnobieżnych, takich jak sprzęt budowlany, rolniczy, czy leśny. W przypadku aut osobowych posiadanie OC jest obowiązkowe przez cały okres, gdy samochód jest zarejestrowany. Brak OC może nastąpić dopiero wtedy, gdy auto zostaje przeznaczone do złomowania, na co trzeba mieć stosowne potwierdzenie.
Złomując stare auto i kupując nowe, warto sprawdzić ranking ubezpieczeń samochodowych, by pomyśleć nad polisą do nowego auta. Na Kiokspolis.pl można znaleźć obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, a kalkulacja nastąpi na skutek uwzględnienia wszystkich parametrów, a w tym marki auta, pojemności silnika, a także danych kierowcy, które uwzględniają także wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę.
Co obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC?
Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC obejmuje wszystkie szkody spowodowane przez kierowcę danego auta. Dotyczy to szkód powstałych na innych pojazdach, mieniu, a także na osobach uczestniczących w kolizji. Szczegółowo maksymalną kwotę ubezpieczenia określa właściwa Ustawa, jednak jest ono na tyle wysokie, że w praktyce pokrywa wszystkie szkody powstałe w wyniku kolizji. Cały zakres jest opisany w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, jednak trzeba pamiętać, że to nie dotyczy dodatkowych polis komunikacyjnych. W tych ostatnich zakres ochrony jest zdefiniowany przez umowę z ubezpieczycielem, a szczegóły są zawarte w Ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Jakie ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, podczas kontroli?
Pozostaje jeszcze pytanie, czy trzeba wozić OC ze sobą. Pomimo że samo posiadanie ważnej polisy jest obowiązkowe, od 2018 roku nie trzeba wozić ze sobą potwierdzenia w formie papierowego kwitka. Funkcjonariusze przy ewentualnej kontroli drogowej mogą to sprawdzić w bazie CEPiK. Trzeba jednak pamiętać, że samo posiadanie ubezpieczenia jest konieczne i nie może być nawet jednego dnia przerwy w ciągłości ubezpieczenia. W większości sytuacji taka przerwa nie jest nawet możliwa, jednak uważać na to muszą osoby, które kupują nowe auta, gdyż stare polisy po poprzednim właścicielu nie ulegają automatycznemu przedłużeniu. Obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu trzeba wtedy kupić samodzielnie. Najlepiej dobrze poszukać, zanim się kupi polisę, gdyż warto uwzględnić wiele ofert i wybrać tę, która będzie najtańsza.
Ubezpieczenie obowiązkowe samochodu – ustawa
Na wszystkie pytania dotyczące tego, czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, odpowiada Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu GGwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Akt prawny ma 90 stron i określa zasady zawierania i wykorzystywania umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli pojazdów mechanicznych.
Obowiązkowe ubezpieczenie auta wjeżdżającego za granicę
Standardowe OC samochodu obejmuje także obowiązkowe ubezpieczenia auta wyjeżdżającego za granicę. Dotyczy to krajów Unii Europejskiej oraz państw, które podpisały porozumienie międzynarodowe. Niektóre z krajów (głównie niebędące w UE) wymagają więc wykupienia OC okresowego, na czas przebywania auta na terenie danego kraju. Takie ubezpieczenia można kupić między innymi przy granicy. Informacje na temat tego, czy w danym kraju potrzebna jest dodatkowa polisa OC, można znaleźć na stronach internetowych z informacjami dla turystów.