Obowiązkowe ubezpieczenia samochodowe

Obowiązkowe ubezpieczenia samochodowe

Oceń ten wpis

Polskie prawo jest niezwykle restrykcyjne, jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne. Obowiązek posiadania OC dotyczy wszystkich samochodów, a także pojazdów wolnobieżnych poruszających się po drogach publicznych. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu dotyczy jednak tylko ubezpieczenia OC, podczas gdy ubezpieczenie AC jest dobrowolne. Ma to spore znaczenie w kontekście tego, jak kształtuje się rynek polis ubezpieczeniowych. Jako że ustawodawca narzuca na kierowców obowiązek posiadania OC, narzuca też na towarzystwa ubezpieczeniowe pewne obowiązki związane z tym, w jaki sposób konstruowane są ogólne warunki ubezpieczenia. Ubezpieczyciel nie ma więc wolnej ręki jeśli chodzi o to, jaki jest dokładnie zakres odpowiedzialności, gdyż to narzuca na nieco właściwa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zupełnie odmienna jest sytuacja, jeśli chodzi o pokrewne produkty towarzystw ubezpieczeniowych, takie jak NWW, ubezpieczenie AC, czy Assistance. W tym zakresie towarzystwa ubezpieczeniowe mają dowolność, jaki zakres usług oferują. Ponadto przy ubezpieczeniach OC nie mogą odmówić ubezpieczenia auta na przykład ze względu na słaby stan techniczny lub zbyt duży wiek, o ile auto posiada aktualny przegląd techniczny. W przypadku AC jak najbardziej można spotkać się z taką odmową. Pozostaje pytanie, gdzie ubezpieczyć samochód.

Jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenia auta najkorzystniejsze dla kierowców jest skorzystanie z porównywarki online Kioskpolis.pl, która pozwoli szybko porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent ceny polisy, gdyż takie są różnice pomiędzy różnymi ofertami dla kierowcy i auta o konkretnych parametrach. Wiąże się to z faktem, że o ile zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela jest określony Ustawą, to towarzystwa ubezpieczeniowe nadal mają wolną rękę w kształtowaniu polityki cenowej. Często zdarza się więc, że niektórzy kierowcy celowo są zniechęcani do skorzystania z oferty danego towarzystwa przez stosowanie cen zaporowych, podczas gdy taki sam kierowca może liczyć na korzystną ofertę u innego ubezpieczyciela. Największym błędem podczas zakupu polisy OC jest więc nieporównywanie cen różnych towarzystw. Zaletą zakupu polisy OC online jest również to, że dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu można wysłać przez Internet, co skraca cały proces zakupu.

Czy ubezpieczenie auta jest obowiązkowe?

Najważniejsze dla kierowcy jest odpowiedzenie na pytanie, jakie jest obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. W Polsce jest to jedynie OC, podczas gdy AC jest opcjonalne. Są jednak pewne wyjątki. Właściciele pojazdów historycznych lub zabytkowych zarejestrowanych na żółte tablice nie muszą posiadać ważnego ubezpieczenia. Mogą je kupować na okres na przykład 30 dni i nie przedłużać go. Muszą oni jednak pamiętać, że poruszać po drogach publicznych mogą się tylko w okresie, gdy auto ma ważne OC. Taka zasada dotyczy też posiadaczy pojazdów wolnobieżnych, takich jak sprzęt budowlany, rolniczy, czy leśny. W przypadku aut osobowych posiadanie OC jest obowiązkowe przez cały okres, gdy samochód jest zarejestrowany. Brak OC może nastąpić dopiero wtedy, gdy auto zostaje przeznaczone do złomowania, na co trzeba mieć stosowne potwierdzenie.

Jakie ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, podczas kontroli?

Pozostaje jeszcze pytanie, czy trzeba wozić oc ze sobą. Pomimo że samo posiadanie ważnej polisy jest obowiązkowe, od 2018 roku nie trzeba wozić ze sobą potwierdzenia w formie papierowego kwitka. Funkcjonariusze przy ewentualnej kontroli drogowej mogą to sprawdzić w bazie CEPiK.

Ubezpieczenie obowiązkowe samochodu – ustawa

Na wszystkie pytania dotyczące tego, czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, odpowiada Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu GGwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Akt prawny ma 90 stron i określa zasady zawierania i wykorzystywania umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli pojazdów mechanicznych. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Pierwszy wyjazd na narty – 5 zasad organizacji

Pierwszy wyjazd na narty – 5 zasad organizacji

5/5 – (Ocen: 1) Jazda na nartach to wspaniały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Jeśli planujesz po raz pierwszy spróbować swoich sił na stoku, musisz odpowiednio przygotować się do takiego urlopu. Radzimy, jak najlepiej zorganizować sobie pierwszy […]

więcej
Gdzie na majówkę w 2019?

Gdzie na majówkę w 2019?

4.9/5 – (Ocen: 18) Celebrowanie długiego, majowego weekendu to już niejako polska tradycja. Co roku zdecydowana większość z nas pakuje walizki i wyjeżdża na zasłużony wypoczynek przy pięknej pogodzie. Zobacz, gdzie pojechać na majówkę – oto nasze propozycje […]

więcej
Kiedy warto kupić ubezpieczenie zdrowotne międzynarodowe długoterminowe?

Kiedy warto kupić ubezpieczenie zdrowotne międzynarodowe długoterminowe?

4.7/5 – (Ocen: 3) Często wyjeżdżasz do innych krajów? A może dopiero planujesz swoją pierwszą długoterminową podróż? Zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne za granicą to sposób na zabezpieczenie się przed wieloma nieszczęściami. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą w […]

więcej
Czy OC przechodzi na nowego właściciela?

Czy OC przechodzi na nowego właściciela?

Oceń ten wpis Kierowcy w Polsce, tak samo jak w innych krajach Unii Europejskiej zobowiązani są do wywiązywania się z szeregu obowiązków związanych z eksploatacją pojazdów. Jednym z nich jest konieczność posiadania ważnego ubezpieczenia OC przez cały okres, […]

więcej