Czas na zgłoszenie szkody OC

Czas na zgłoszenie szkody OC

Oceń ten wpis

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest zobligowany w Polsce do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu, nie trzeba obawiać się finansowych konsekwencji, w związku z uszkodzeniem czyjegoś pojazdu, czy nawet ciała. Nawet drobna stłuczka to zawsze spore nerwy, stres, a niekiedy nawet uszczerbek na zdrowiu. Osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym ma prawo uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy. Dlatego warto wiedzieć, w jakim czasie zgłosić szkodę OC firmie ubezpieczeniowej, aby nie doszło do przedawnienia. Czas na zgłoszenie szkody OC jest ściśle określony w przepisach prawa i po jego przekroczeniu można nie uzyskać odszkodowania. Zachęcamy do zapoznania się z naszym opracowaniem.

Czas na zgłoszenie szkody OC – regulacje prawne

Dzisiaj firmy ubezpieczeniowe bardzo sprawnie przyjmują zgłoszenia o powstałych szkodach. Osoba poszkodowana może nawet dokonać zgłoszenia swojemu ubezpieczycielowi, a ten sam nawiąże kontakt z firmą ubezpieczającą pojazd sprawcy. Wiedząc, jak dokonać zgłoszenie, warto również dowiedzieć się jaki jest termin zgłoszenia szkody OC.

Nie ma konkretnego przepisu prawa, który określałby ostateczny termin na zgłoszenie powstałej szkody. W związku z powyższym, termin ten jest taki sam, jak termin przedawnienia roszczeń i w większości przypadków będzie wynosił 3 lata.

Czas na zgłoszenie szkody z OC – wyjątki

Zastanawiając się nad obowiązującymi terminami, warto zapoznać się z przepisami Kodeksu cywilnego. Ten rozróżnia bowiem roszczenia wynikające z czynów niedozwolonych oraz zbrodni i występków. W przypadku czynów niedozwolonych, czyli wypadków nieumyślnych i nieskutkujących poważnymi obrażeniami, czas zgłoszenia szkody z OC wynosił będzie trzy lata od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o jej wystąpieniu. Podobnie będzie wyglądała sytuacja w przypadku OC rolnika, z którego osoba poszkodowana chce uzyskać odszkodowanie.

Jeśli jednak do wypadku dojdzie z uwagi na świadome łamanie przepisów prawa, na przykład jazdę pod wpływem substancji odurzających, wówczas mamy do czynienia ze zbrodnią lub występkiem. Wówczas termin ten wynosi do dwudziestu lat od momentu popełnienia przestępstwa, niezależnie od tego, kiedy poszkodowany dowiedział się o nim. Czas zgłoszenia szkody OC jest więc znacznie dłuższy.

Jaki jest czas na zgłoszenie szkody OC?

Odpowiadając na powyższe pytanie, nie można więc z góry założyć, że termin na zgłoszenie szkody z OC upływa po trzech latach. W wyjątkowych sytuacjach, może zostać wydłużony do lat 10 lub nawet 20, jeśli szkoda wynikała z popełnionego przestępstwa. Powinny pamiętać o tym również osoby wykupujące OC przewoźnika, zajmujące się przewozem i transportem. Warto również zapytać swój zakład ubezpieczeniowy, ile dni na zgłoszenie szkody z OC ma osoba, która chce otrzymać odszkodowanie. Każda firma działa na podstawie tych samych przepisów prawa, a więc odpowiedzi nie powinny się od siebie różnić.

Zgłoszenie powstałej szkody z OC sprawcy

Niezależnie od funkcjonujących terminów, nie warto zastanawiać się nad tym, ile dni na zgłoszenie szkody OC ma osoba poszkodowana. Rozsądnym rozwiązaniem jest jak najszybsze zgłoszenie się do firmy ubezpieczeniowej. Powstała szkoda może mieć przecież realny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu i funkcjonowanie pojazdu i przyczynić się do kolejnej kolizji, czy wypadku. Warto pamiętać również o tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe również obowiązują terminy na wypłatę świadczenia.

Zgłoszenie szkody z OC – termin wypłaty świadczenia przez ubezpieczyciela

Termin likwidacji szkody w przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego OC określony jest w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, termin na wypłatę odszkodowania wynosi 30 dni od momentu zgłoszenia szkody. Jeśli wiesz już, ile jest dni na zgłoszenie szkody OC, najlepiej jest uczynić to jak najszybciej. Każdy ubezpieczyciel potrzebuje bowiem czasu, aby ocenić szkodę i jej rozmiar, a następnie przyznać odszkodowanie i je wypłacić. Im szybciej dokonasz takiego zgłoszenia, tym szybciej możesz spodziewać się środków na swoim rachunku bankowym.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z OC spedytora czy tradycyjnego OC dla właściciela pojazdu, najprawdopodobniej firma ubezpieczeniowa zaoferuje Ci dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to wycena przez likwidatora rozmiaru szkody i wypłata pieniędzy na konto. Druga polega na tym, że zakład ubezpieczeń płaci fakturę wystawioną przez mechanika lub salon lakierniczo-blacharski. Warto dobrze rozważyć, która opcja będzie bardziej opłacalna, w jakim przypadku. Niektórzy decydują się na pierwszą z nich, a następnie nie dokonują wszystkich napraw, za które zapłacił ubezpieczyciel. W takiej sytuacji trzeba się jednak liczyć z tym, że auto straci swoją sprawność, a z pewnością straci również na swojej wartości.

Termin na zgłoszenie szkody OC na skutek przestępstwa

Niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, zawsze warto zgłaszać roszczenia do zakładu ubezpieczeń jak najszybciej. Żadna firma nie chce wypłacać odszkodowań po latach i z pewnością każda będzie starała się kwestionować konieczność ponoszenia kosztów. Jedyną sytuacją, w której firma ubezpieczeniowa ponosi odpowiedzialność nawet przez kolejne 20 lat jest wypadek, który miał miejsce na skutek przestępstwa. Dzisiaj ubezpieczyciele oferują bardzo korzystne warunki, dzięki którym można liczyć również na inne udogodnienia. Wielu kierowców decyduje się na dodatkowe wykupienie ubezpieczenia AC. Popularne jest również ubezpieczenie OC drony, dzięki któremu nie trzeba obawiać się szkód wyrządzonych podczas korzystania z tych bezzałogowych statków powietrznych.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczenie domu w budowie

Oceń ten wpis Gdy podejmuje się decyzję o budowie nieruchomości, wówczas niezbędne jest zapoznanie się między innymi z takimi produktami jak ubezpieczenie domu w budowie. Takie produkty są w stanie chronić wznoszony obiekt. Równocześnie takie polisy są bardzo […]

więcej
Gdzie na narty w czasie pandemii koronawirusa? Analiza topowych kierunków

Gdzie na narty w czasie pandemii koronawirusa? Analiza topowych kierunków

5/5 – (Ocen: 1) Nie chcesz pozwolić na to, by COVID-19 pokrzyżował Ci urlopowe plany? Aktywność na świeżym powietrzu to świetny sposób na bezpieczny wypoczynek i wzmocnienie swojej odporności. Zastanawiasz się, jak wykorzystać ferie? Podpowiadamy, gdzie na narty […]

więcej
Audatex

Audatex

5/5 – (Ocen: 1) Audatex to jeden z serwisów, które pozwalają Towarzystwom Ubezpieczeniowym na dokładną wycenę kosztów naprawy pojazdów mechanicznych objętych polisą. Jest to profesjonalne rozwiązanie, które szybko i z dużą dokładnością ustala finalną kwotę za naprawy serwisowe, […]

więcej
Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

1/5 – (Ocen: 2) Jesteś niezadowolony z tego, jak wygląda ubezpieczenie samochodu w PZU lub kończy Ci się umowa i znalazłeś lepszą ofertę? Nie musisz godzić się na wysokie składki czy mało korzystne usługi! Wyjaśniamy, jak przebiega rezygnacja […]

więcej