Czas na zgłoszenie szkody OC

Czas na zgłoszenie szkody OC

5/5 - (Ocen: 1)

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest zobligowany w Polsce do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu, nie trzeba obawiać się finansowych konsekwencji, w związku z uszkodzeniem czyjegoś pojazdu, czy nawet ciała. Nawet drobna stłuczka to zawsze spore nerwy, stres, a niekiedy nawet uszczerbek na zdrowiu. Osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym ma prawo uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy. Dlatego warto wiedzieć, w jakim czasie zgłosić szkodę OC firmie ubezpieczeniowej, aby nie doszło do przedawnienia. Czas na zgłoszenie szkody OC jest ściśle określony w przepisach prawa i po jego przekroczeniu można nie uzyskać odszkodowania. Zachęcamy do zapoznania się z naszym opracowaniem.

Czas na zgłoszenie szkody OC – regulacje prawne

Dzisiaj firmy ubezpieczeniowe bardzo sprawnie przyjmują zgłoszenia o powstałych szkodach. Osoba poszkodowana może nawet dokonać zgłoszenia swojemu ubezpieczycielowi, a ten sam nawiąże kontakt z firmą ubezpieczającą pojazd sprawcy. Wiedząc, jak dokonać zgłoszenie, warto również dowiedzieć się jaki jest termin zgłoszenia szkody OC.

Nie ma konkretnego przepisu prawa, który określałby ostateczny termin na zgłoszenie powstałej szkody. W związku z powyższym, termin ten jest taki sam, jak termin przedawnienia roszczeń i w większości przypadków będzie wynosił 3 lata.

W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że to nie oznacza, że kierowca może czekać aż tak długo. Czas na zgłoszenie szkody OC według prawa jest dość długi, jednak w praktyce należy to zrobić natychmiast po zaistniałym zdarzeniu, tak szybko, jak to możliwe. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może mieć pewne wątpliwości co do zdarzenia, a to z kolei będzie wiązało się z przeciągającą się procedurą. Towarzystwo ubezpieczeniowe zawsze może zakwestionować zasadność wypłacenia odszkodowania, na przykład poprzez zakwestionowanie samego zdarzenia. Jeśli jednak poszkodowany nie będzie zbędnie zwlekał ze zgłoszeniem szkody, nie da ubezpieczycielowi pretekstu do tworzenia problemów.

Jednocześnie należy pamiętać, że ubezpieczyciel może sam narzucić pewne procedury związane ze zgłaszaniem szkody, do których klient musi się dostosować. W przypadku sytuacji spornych, zawsze można odwoływać się do przepisów prawa lub nawet iść do sądu, jednak zazwyczaj jest to kompletnie nieopłacalne, więc lepiej znać umowę z ubezpieczycielem.

To, jaki czas na zgłoszenie szkody z OC daje ubezpieczyciel, zawsze jest określone w umowie. Dotyczy to także innych polis ubezpieczeniowych, takich jak AC. Mając zastrzeżenia do ubezpieczyciela, warto sprawdzić inne oferty. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt solidnych i rzetelnych towarzystw ubezpieczeniowych, więc przed podpisaniem nowej umowy, lub przedłużeniem poprzedniej, warto rozważyć wybranie bardziej korzystnej oferty. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na błyskawiczne wyselekcjonowanie najlepszych ofert w sytuacji danego kierowcy, a także znalezienie wielu ciekawych polis dodatkowych, takich, jak Assistance, czy NNW.

Czas na zgłoszenie szkody z OC – wyjątki

Zastanawiając się nad obowiązującymi terminami, warto zapoznać się z przepisami Kodeksu cywilnego. Ten rozróżnia bowiem roszczenia wynikające z czynów niedozwolonych oraz zbrodni i występków. W przypadku czynów niedozwolonych, czyli wypadków nieumyślnych i nieskutkujących poważnymi obrażeniami, czas zgłoszenia szkody z OC wynosił będzie trzy lata od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o jej wystąpieniu. Podobnie będzie wyglądała sytuacja w przypadku OC rolnika, z którego osoba poszkodowana chce uzyskać odszkodowanie.

Jeśli jednak do wypadku dojdzie z uwagi na świadome łamanie przepisów prawa, na przykład jazdę pod wpływem substancji odurzających, wówczas mamy do czynienia ze zbrodnią lub występkiem. Wówczas termin ten wynosi do dwudziestu lat od momentu popełnienia przestępstwa, niezależnie od tego, kiedy poszkodowany dowiedział się o nim. Czas zgłoszenia szkody OC jest więc znacznie dłuższy.

Jaki jest czas na zgłoszenie szkody OC?

Odpowiadając na powyższe pytanie, nie można więc z góry założyć, że termin na zgłoszenie szkody z OC upływa po trzech latach. W wyjątkowych sytuacjach, może zostać wydłużony do lat 10 lub nawet 20, jeśli szkoda wynikała z popełnionego przestępstwa. Powinny pamiętać o tym również osoby wykupujące OC przewoźnika, zajmujące się przewozem i transportem. Warto również zapytać swój zakład ubezpieczeniowy, ile dni na zgłoszenie szkody z OC ma osoba, która chce otrzymać odszkodowanie. Każda firma działa na podstawie tych samych przepisów prawa, a więc odpowiedzi nie powinny się od siebie różnić.

Zgłoszenie powstałej szkody z OC sprawcy

Niezależnie od funkcjonujących terminów, nie warto zastanawiać się nad tym, ile dni na zgłoszenie szkody OC ma osoba poszkodowana. Rozsądnym rozwiązaniem jest jak najszybsze zgłoszenie się do firmy ubezpieczeniowej. Powstała szkoda może mieć przecież realny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu i funkcjonowanie pojazdu i przyczynić się do kolejnej kolizji, czy wypadku. Warto pamiętać również o tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe również obowiązują terminy na wypłatę świadczenia.

Zgłoszenie szkody z OC – termin wypłaty świadczenia przez ubezpieczyciela

Termin likwidacji szkody w przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego OC określony jest w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, termin na wypłatę odszkodowania wynosi 30 dni od momentu zgłoszenia szkody. Jeśli wiesz już, ile jest dni na zgłoszenie szkody OC, najlepiej jest uczynić to jak najszybciej. Każdy ubezpieczyciel potrzebuje bowiem czasu, aby ocenić szkodę i jej rozmiar, a następnie przyznać odszkodowanie i je wypłacić. Im szybciej dokonasz takiego zgłoszenia, tym szybciej możesz spodziewać się środków na swoim rachunku bankowym.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z OC spedytora czy tradycyjnego OC dla właściciela pojazdu, najprawdopodobniej firma ubezpieczeniowa zaoferuje Ci dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to wycena przez likwidatora rozmiaru szkody i wypłata pieniędzy na konto. Druga polega na tym, że zakład ubezpieczeń płaci fakturę wystawioną przez mechanika lub salon lakierniczo-blacharski. Warto dobrze rozważyć, która opcja będzie bardziej opłacalna, w jakim przypadku. Niektórzy decydują się na pierwszą z nich, a następnie nie dokonują wszystkich napraw, za które zapłacił ubezpieczyciel. W takiej sytuacji trzeba się jednak liczyć z tym, że auto straci swoją sprawność, a z pewnością straci również na swojej wartości.

Często podróżując, warto jednak dysponować dodatkowymi polisami ubezpieczeniowymi. Ranking ubezpieczeń samochodowych pozwoli na szybkie odnalezienie ciekawych ofert, które pozwolą kupić pełne pakiety ubezpieczeń zawierających także Assistance, które zapewni pomoc w każdej sytuacji, niezależnie od tego, kto był sprawcą wypadku.

Termin na zgłoszenie szkody OC na skutek przestępstwa

Niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, zawsze warto zgłaszać roszczenia do zakładu ubezpieczeń jak najszybciej. Żadna firma nie chce wypłacać odszkodowań po latach i z pewnością każda będzie starała się kwestionować konieczność ponoszenia kosztów. Jedyną sytuacją, w której firma ubezpieczeniowa ponosi odpowiedzialność nawet przez kolejne 20 lat jest wypadek, który miał miejsce na skutek przestępstwa. Dzisiaj ubezpieczyciele oferują bardzo korzystne warunki, dzięki którym można liczyć również na inne udogodnienia. Wielu kierowców decyduje się na dodatkowe wykupienie ubezpieczenia AC. Popularne jest również ubezpieczenie OC drony, dzięki któremu nie trzeba obawiać się szkód wyrządzonych podczas korzystania z tych bezzałogowych statków powietrznych.

Ranking ubezpieczycieli pozwoli znaleźć marki, które są godne zaufania, niezależnie od tego, o jaki rodzaj polisy ubezpieczeniowej chodzi.

Jak skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy?

Poza pytaniem, ile jest czasu na zgłoszenie szkody z OC, często pojawia się pytanie, jak skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy. Tutaj sprawa jest bardzo prosta, gdyż można bardzo łatwo znaleźć dokładne namiary na polisę ubezpieczeniową przypisaną do danego pojazdu. Wystarczy znać numer VIN lub numery rejestracyjne. To te dane należy zadbać w momencie powstania szkody. Gdy dojdzie do jakiegokolwiek zdarzenia, które niesie za sobą konieczność zgłoszenia szkody z OC sprawcy, zawsze należy poprosić sprawcę o wylegitymowanie się i okazanie dokumentu tożsamości, a także dowodu rejestracyjnego, a następnie spisać wszystkie dane. Praktycznym rozwiązaniem jest zrobienia zdjęć dokumentów, a przy okazji zdjęć uwieczniających całe zdarzenie, które mogą posłużyć, jako dowód w sprawie.

Oczywiście sprawca może odmówić pokazania dokumentów, ale wtedy lepiej od razu wezwać na miejsce policję, gdyż tylko to będzie gwarantem dopełnienia wszystkich procedur związanych z uzyskaniem odszkodowania. Jeśli się to zaniedba, sprawa może się dość długo przeciągnąć, czego można łatwo uniknąć.

Mając numer rejestracyjny pojazdu, wystarczy wejść na stronę UFG lub inną darmową i ogólnodostępną bazę danych, a tam wpisać dane pojazdu biorącego udział w zdarzeniu. Powinno dostać numer konkretnej polisy wydanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Dane kontaktowe towarzystw są zaś łatwe do znalezienia w internecie.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
OC dla księgowego

OC dla księgowego

Księgowi świadczą usługi, które wymagają rzetelności, dokładności i szerokiej wiedzy. Nawet najlepszy księgowy może jednak popełnić błąd, który wiąże się z poważnymi konsekwencjami, przede wszystkim finansowymi. Dlatego bardzo korzystnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie księgowego od odpowiedzialności cywilnej, które można […]

więcej
Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na niego liczyć?

Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na niego liczyć?

Chcesz otrzymać zwrot ubezpieczenia samochodu? Sprawdź, w jakich sytuacjach Ci przysługuje. Co musisz zrobić, by otrzymać zwrot ubezpieczenia przy sprzedaży samochodu i jakie kroki podjąć, gdy pojazd zostanie Ci skradziony lub ulegnie zniszczeniu w wypadku. Zobacz nasze porady […]

więcej
Kupno samochodu z Anglii a ubezpieczenie OC

Kupno samochodu z Anglii a ubezpieczenie OC

Kupiłeś samochód z Anglii? Pamiętaj o tym, że musisz go nieco zmodyfikować, by móc go zarejestrować i ubezpieczyć w Polsce. Na co zwrócić uwagę? Zobacz, ile może Cię kosztować przystosowanie „anglika” do ruchu lewostronnego i ile zapłacisz za […]

więcej
Utrata prawa jazdy w 2024 roku – komu oraz za co grozi?

Utrata prawa jazdy w 2024 roku – komu oraz za co grozi?

W wyniku pewnych wykroczeń, kierowca może tymczasowo utracić uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. W jakich sytuacjach istnieje ryzyko takiej kary? Niedawno przepisy zostały zaostrzone. Wyjaśniamy, kiedy możliwa jest utrata prawa jazdy w 2024 roku. W ostatnich miesiącach wprowadzono […]

więcej