Co ile płaci się OC?

Co ile płaci się OC?

5/5 - (Ocen: 1)

Obowiązkowość posiadania ubezpieczenia OC dla pojazdu mechanicznego jest w Polsce regulowana ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Co do zasady, dla praktycznie każdego klienta ubezpieczyciel oferuje podstawowe 12-miesięczne ubezpieczenie OC, które dodatkowo ulega automatycznemu przedłużeniu po upływie 365 dniowego okresu ochrony ubezpieczeniowej (o ile pojazd w międzyczasie nie zmieni właściciela). Jest to dla samego ubezpieczonego wygodne i praktyczne, ponieważ nie musi obawiać się nagłej utraty polisy ubezpieczeniowej z powodu niedopełnienia formalności, a raz ustalona składka na cały rok także nie ulega w tym czasie zmianie, bez względu na szkody w tym okresie. To, co ile płaci się OC, jest jednak zależne od innych czynników i wcale nie musi to być okres roczny. Wielu klientów płaci w kilku ratach – na przykład co pół roku. Sprawdź, jak to działa.

Co ile płaci się OC? Okres ten wcale nie musi być równoznaczny z okresem ochrony ubezpieczeniowej i podczas podpisywania umowy z firmą ubezpieczeniową można negocjować np. opłacanie składki w transzach kwartalnych, półrocznych – a czasami nawet miesięcznych. Jest to na pewno wygodne rozwiązanie dla młodych kierowców z niedużymi dochodami, stojącymi przed koniecznością wysokiego ubezpieczenia kosztownego samochodu, którzy nie mogą pozwolić sobie na wpłacenie całej rocznej składki z góry. 

Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu?

O tym co ile się płaci OC u danego ubezpieczyciela decyduje oczywiście nie tylko indywidualna analiza ryzyka – jaka ma miejsce przy każdym wniosku klienta o polisę OC – ale również polityka handlowa i wewnętrzne procedury kredytowe ubezpieczyciela. Jedno jest pewne, aby móc liczyć na rozłożenie płatności za ubezpieczenie OC na dwanaście równych lat, klient musi spełniać takie same kryteria jak przy każdym innym zobowiązaniu ratalnym. Przy opłaceniu z góry półrocznej składki za ubezpieczenie OC, ubezpieczyciel z całą pewnością nie będzie przeprowadzał analizy zdolności kredytowej klienta. Jeżeli więc ktoś posiada bardzo niekorzystną sytuację zawodową, nie może wykazać się stałym źródłem dochodu albo posiada bardzo negatywną historię kredytową, wtedy jego wniosek o rozłożenie płatności za OC na 12 miesięcznych rat – może zostać odrzucony. Warto również mieć świadomość, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące taką rozłożoną płatność – przeważnie dość znacznie oprocentowują każdą kolejną ratę, więc przy ich większej liczbie ostateczny koszt całego ubezpieczenia jest znacznie wyższy. 

To, co ile się płaci OC, u każdego ubezpieczyciela wygląda nieco inaczej. Mimo wszystko decydując się na próbę rozłożenia składki OC na raty, wiele osób przejdzie weryfikację pozytywnie, gdyż nie wymaga to dużej zdolności kredytowej. Biorąc pod uwagę, ze nawet roczna składka nie jest bardzo wysoką kwotą w kontekście innych zobowiązań kredytowych, większości osób się uda, o ile mają pozytywną historię kredytową. Jeśli jest negatywna, nadal jest na to duża szansa. W najgorszej sytuacji będą osoby po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, gdyż do nich ubezpieczyciel podejdzie bardzo nieufnie.

Chcąc zaoszczędzić, warto więc znaleźć tak tanie ubezpieczenie, jak to tylko możliwe. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na błyskawiczne porównanie wszystkich najlepszych ofert na rynku. Dobrą wiadomością dla osób, dla których przede wszystkim liczy się cena jest to, że polski rynek ubezpieczeń jest niezwykle konkurencyjny, więc wiele firm zmuszonych jest oferować relatywnie niskie ceny. Porównywarka w kilka minut znajdzie tanie OC, a także dodatkowe ubezpieczenia, takie jak Assistance, czy Auto Casco, które w wielu sytuacjach są bardzo opłacalne.

Warto negocjować z ubezpieczycielem najwygodniejszą dla nas formę opłacania składki ubezpieczeniowej – zwłaszcza jeśli z uwagi na wartość samochodu czy wcześniejsze szkody, albo brak zniżek dla młodych kierowców, wysokość tego ubezpieczenia jest zbyt wysoka. Jest to także korzystne, ponieważ nawet w przypadku kilkudniowego opóźnienia w opłaceniu raty do firmy ubezpieczeniowej – polisa pozostaje aktywna, a także ulega automatycznemu przedłużeniu. Co do zasady, ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych przewiduje ubezpieczenie pojazdów mechanicznych na 12 miesięcy, ale w określonych przypadkach dopuszcza również ubezpieczenia krótkoterminowe OC.

Z takich niestandardowych umów, które opłacane są najczęściej z góry w momencie zawierania porozumienia, skorzystać mogą obecnie:

  • osoby zajmujące się zawodowo pośrednictwem w obrocie pojazdami – np. dealerzy samochodowi czy właściciele komisów samochodowych, którzy mogą krótkoterminowo ubezpieczyć samochód w swojej działalności w cenie około 70 zł;
  • importujący auta – po sprowadzeniu do kraju auta spoza granicy możliwe jest zawarcie najpierw ubezpieczenia tymczasowego na okres 30 dni;
  • właściciele pojazdów historycznych lub kolekcjonerskich;
  • właściciele pojazdów wolnobieżnych (np. maszyny rolnicze, leśne, specjalistyczne – budowlane itp.);
  • posiadacze samochodów zarejestrowanych tymczasowo – np. na czas dojazdu do stacji kontroli pojazdów na okresowe badanie techniczne samochodu;

Powyższe sytuacje nie dotyczą jednak przeciętnych kierowców, którzy nie mogą liczyć na możliwość kupienia krótkoterminowego OC. To, co ile płaci się ubezpieczenie OC dla aut pozostających w ciągłej eksploatacji, zawsze jest okresem umożliwiającym zachowanie ciągłości ubezpieczenia przez cały rok.

Można jednak zaoszczędzić, przeglądając przed zakupem polisy ranking ubezpieczeń samochodowych. Rozpiętość cen w obowiązkowych ubezpieczeniach OC dla konkretnego kierowcy może wynieść nawet kilkadziesiąt procent, więc nigdy nie warto kupować pierwszej polisy, która się trafi. Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie zweryfikowanie najlepszych ofert na rynku i wybranie tej, która będzie najkorzystniejsza cenowo.

Co warto wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu OC

Niewątpliwie warto wiedzieć zawsze jakie przysługują prawa i jakie obowiązki ciążą na nas jako kierujących pojazdem i na nas jako właścicieli pojazdu. Wiedza o tym czy trzeba wozić OC jest w ostatnim czasie upowszechniana chociażby przez środki masowego przekazu, które realizują zadania kampanii informacyjnej i uświadamiają o zmianie przepisów. Informatyzacja baz danych i udostępnienie m.in. patrolom policji nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych sprawiło, że dzisiaj kierowca nie musi wozić przy sobie dokumentów potwierdzających uprawnienia do prowadzenia, tak samo jak nie trzeba wozić dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie pojazdu. Wszystkie te dane policjanci i inne uprawnione służby mogą uzyskać zdalnie z bazy danych po wprowadzeniu nazwiska czy numeru PESEL sprawdzanego kierowcy. 

Warto również wiedzieć nie tylko co ile płaci się OC, ale również – jaki jest termin zakończenia naszej ochrony. Oczywiście osoba posiadająca swoje aktywne ubezpieczenie OC i nie zmieniające w danym okresie ubezpieczeniowym trwającym 12 miesięcy pojazdu – nie musi martwić się o brak przedłużenia tej ochrony. Jednak po upływie 12 miesięcy to obecny ubezpieczyciel, zgodnie z zapisami obowiązującej ustawy, przedłuży umowę o kolejne 12 miesięcy, co naturalnie dla samego właściciela pojazdu jest wygodne, ale często odbiera mu okazję do poszukiwania innej oferty ubezpieczeniowej. 

Dlatego przed upływem 12 miesięcy obecnego ubezpieczenia OC, warto zawsze skorzystać z pomocy zaufanego doradcy ubezpieczeniowego lub nawet internetowej porównywarki ofert, aby sprawdzić – czy na pewno w tej chwili nie możemy uzyskać korzystniejszych warunków cenowych, niż te gwarantowane u dotychczasowego ubezpieczyciela. Często jest tak, że młody kierowca u jednego ubezpieczyciela nie może jeszcze liczyć na żadne zniżki, ale u innego konkurencyjnego oferenta na rynku już takie dodatkowe zniżki by obowiązywały. Chociaż podstawowe obowiązkowe ubezpieczenie samochodu u każdego ubezpieczyciela opiewa na podobne kwoty i przysługuje przy podobnych stawkach, to jednak umiejętność negocjowania warunków umowy i przenoszenie swojej polisy OC do innego towarzystwa – jest bardzo przydatna i pomaga zaoszczędzić wiele przy zachowaniu tych samych przywilejów. 

Mimo wszystko jest to przepis działający na korzyść właścicieli aut, gdyż nie wiedząc, co ile płaci się składki OC lub zapominając o kolejnej racie, można uniknąć kary. Jako że umowa z ubezpieczycielem nie jest wygaszana po minięciu jej okresu, a przedłużana, nie ma możliwości, by doszło do przerwania ciągłości ubezpieczenia, co może skutkować karą od 500 do nawet 6000 zł. Mimo wszystko jeśli zapomniało się zapłacić za kolejną ratę, lub za kolejną automatycznie przedłużoną umowę, należy zrobić to czym prędzej, gdyż towarzystwo ubezpieczeniowe niewątpliwie zgłosi się po swoją należność i może nawet doliczyć dodatkowe koszty windykacji, choć to skrajny przypadek. Mając jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie, najlepiej zadzwonić na infolinie swojego ubezpieczyciela lub skontaktować się telefonicznie.

Lepiej jednak sprawdzić ranking ubezpieczycieli jeszcze przed wygaśnięciem umowy i poszukać nowego, najbardziej korzystnego ubezpieczenia

OC – co ile się płaci i inne istotne warunki ubezpieczenia

Oczywiście firma ubezpieczeniowa stara się zadbać o swój interes, dlatego nie tylko kierowcom niosącym wyższe ryzyko stłuczki i wypadki podnosi się stawki składek ubezpieczeniowych. Także osoby, które miewają luki w okresie ubezpieczeniowym swojego pojazdu mogą liczyć na pewne straty z tego tytułu. Opracowywane są także przepisy nowelizacji prawnej, która umożliwiłaby towarzystwom ubezpieczeniowym podwyższanie składek kierowcom jeżdżącym niebezpieczne – otrzymującym np. punkty karne. O wszystkich niuansach ochrony ubezpieczeniowej dla kierowcy pojazdu oraz dla samego samochodu, decydują precyzyjne zapisy umowy i warunki ubezpieczenia. 

To właśnie ogólne i szczegółowe warunki umowy OC wskazują na takie istotne szczegóły jak czas na zgłoszenie szkody OC. Okres ten bywa niekiedy wyjątkowo krótki, więc jeśli szkoda nie została wychwycona natychmiast – może być problem z dochodzeniem roszczenia finansowego u swojej firmy. To tylko potwierdza, że w najlepszym interesie samego ubezpieczonego jest nie tylko wiedzieć co ile się płaci OC i jaka jest wysokość najbliższej składki. Może się okazać, że ochrona ubezpieczeniowa jest np. pomniejszona w przypadku jeśli pojazdem kierowała osoba inna niż wskazana przez ubezpieczającego. Jeśli chcemy mieć pewność, że w każdej sytuacji posiadana przez nas polisa OC będzie chroniła zarówno pojazd jak i znajdujących się w nim pasażerów – trzeba te wszystkie szczegóły umowy ubezpieczeniowej poznać dogłębnie.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Parkowanie pojazdu a cena OC

Parkowanie pojazdu a cena OC

Zaskoczyła Cię wysoka cena OC/AC proponowanego przez ubezpieczyciela po przeprowadzce w inne miejsce? Może to być związane z tym, że zamieniłeś garaż na parkowanie na ulicy. Sprawdź, w jaki sposób miejsce przechowywania samochodu w nocy wpływa na wysokość […]

więcej
7 zalet wykupienia polisy turystycznej

7 zalet wykupienia polisy turystycznej

Planujesz wyjazd i zastanawiasz się, czy na pewno będzie Ci potrzebne dodatkowe ubezpieczenie? Wiele osób rezygnuje z tego świadczenia, ale nie jest to rozsądne podejście. Przedstawiamy 7 zalet wykupienia polisy turystycznej! Urlop czy wyjazd służbowy może zostać zakłócony […]

więcej
Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Rozważasz zezłomowanie samochodu? Okazuje się, że rozwiązanie to może się czasem okazać naprawdę opłacalne. Zobacz, kiedy warto się na to zdecydować i jak prawidłowo dopełnić wszystkich formalności, które są wymagane przy złomowaniu! Warto wiedzieć, ile za złomowanie auta można […]

więcej
Ateny – dojazd z lotniska do miasta

Ateny – dojazd z lotniska do miasta

Planujesz zwiedzić piękną, ciepłą Grecję? Przed wyjazdem warto zdobyć jak najwięcej informacji, które po przyjeździe mogą okazać się przydatne. Wyjaśniamy, jak dojechać z lotniska w Atenach do centrum, oraz jak się przygotować na taki urlop! Wyjazd za granicę […]

więcej