Francję – kraj wina, Wieży Eiffla i zakochanych – co roku odwiedzają tłumy turystów, również z Polski. Planujesz odwiedzić ją w tym roku? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i wykup odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Zobacz, jaka polisa sprawdzi się w przypadku wyjazdu do Francji – szczegóły poniżej!
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:
Jak działa francuska służba zdrowia?
Jadąc do Francji warto widzieć, że tamtejsza służba zdrowia funkcjonuje zupełnie inaczej niż system, z którego korzystamy w Polsce. Zasadnicza różnica polega na tym, że we Francji obowiązuje współpłacenie za leczenie. Oznacza to po prostu, że w czasie wizyty u lekarza płacisz z własnej kieszeni, a dopiero później możesz wnioskować o częściowy zwrot poniesionych kosztów w lokalnej kasie chorych – kwota zwrotu najczęściej sięga 70%.
Zwracana jest również część sumy wydanej na zakup leków, choć dokładna kwota zależy tutaj od oznaczenia na jego opakowaniu – wyjaśniamy to w poniższej tabeli.
Oznaczenie na opakowaniu leku | Wysokość zwrotu za jego zakup |
---|---|
Biała etykieta z przekreślonym prostokątem | 100% |
Biała etykieta | 65% |
Niebieska etykieta | 35% |
Pomarańczowa etykieta | 15% |
Etykieta z trójkątem | 0% |
Opieka zdrowotna we Francji – co zapewni Ci EKUZ?
Jadąc do Francji, możesz oczywiście zabrać ze sobą kartę EKUZ, którą otrzymasz za darmo w wojewódzkim oddziale Kasy Chorych za darmo. Dokument ten obowiązuje na terenie Unii Europejskiej i uprawnia Cię do otrzymania pomocy lekarskiej na takich zasadach, jakie obowiązują mieszkańców kraju, w którym się znajdujesz. W przypadku Francji obowiązują Cię zatem wyżej przedstawione reguły – a zatem nie możesz liczyć na całkowity zwrot kosztów leczenia czy hospitalizacji. Posiadając jedynie EKUZ, zapłacisz za:
wizytę u lekarza pierwszego kontaktu – 23 euro,
wizytę u lekarza specjalisty – 25 euro,
hospitalizacja – 18 euro/dzień,
przewóz karetką,
transport medyczny do Polski,
akcję ratowniczą w górach.
JAK OTRZYMAĆ ZWROT Z KASY CHORYCH?
Jeśli chcesz ubiegać się o zwrot kosztów leczenia we Francji, weź od lekarza wypełniony formularz „feuille de soins”. Dokument ten należy złożyć w lokalnym, francuskim oddziale Kasy Chorych lub też w NFZ po powrocie do Polski. Pamiętaj tylko, że w przypadku karty EKUZ otrzymasz zwrot środków tylko wtedy, gdy korzystałeś z pomocy lekarza z podpisaną umową z publiczną służbą zdrowia. Co ważne, zwrot naliczany jest tylko od kwoty podstawowej – jeśli więc lekarz doliczył do niej swoją marżę, nie zostanie ona zwrócona.
Co powinno obejmować ubezpieczenie zdrowotne na wakacje we Francji?
Podczas wczasów we Francji, będziesz potrzebować ubezpieczenia obejmującego:
ubezpieczenie kosztów leczenia – najlepiej na kwotę nie niższą niż 40 000 euro – pamiętaj, że we Francji najpierw płacisz za leczenie, a dopiero później wnioskujesz o zwrot części pieniędzy,
UWAGA!
Aby ubiegać się o zwrot środków wydanych na leki we Francji, będziesz potrzebować dowodu zakupu – koniecznie zachowaj więc rachunek.
OC – przyda się w sytuacji, gdy przez przypadek wyrządzisz krzywdę innej osobie – jej roszczenia zostaną pokryte przez ubezpieczyciela,
assistance – jeśli nie mówisz po francusku, w razie wypadku z pewnością przyda Ci się pomoc tłumacza lub polskojęzycznego prawnika. W ramach pomocy assistance będziesz też mógł najczęściej zorganizować transport medyczny do Polski lub przyjazd bliskiej Ci osoby, by mogła zająć się Tobą w szpitalu,
NNW – zapewni Ci świadczenie pieniężne w sytuacji, gdy na skutek wypadku losowego doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu – np. gdy będziesz potrzebować kosztownej rehabilitacji,
ubezpieczenie bagażu – warto je wykupić szczególnie wtedy, gdy wyjeżdżasz do Francji na narty i zabierasz własny sprzęt. O tym, jakie inne klauzule powinny się pojawić w ubezpieczeniu na taki zimowy, sportowy wyjazd, przeczytasz tutaj.
CZYM JEST KLAUZULA NIEOCZEKIWANEGO AKTU TERRORU?
Wykupując ubezpieczenie na wyjazd do Francji, możesz wybrać tzw. klauzulę nieoczekiwanego aktu terroru. Jej obecność w polisach turystycznych do tego kraju ma związek z atakami terrorystycznymi, które miały miejsce w 2015 roku – i ma na celu zapewnić Ci dodatkową ochronę wtedy, gdy staniesz się ofiarą takiej sytuacji. Tego rodzaju klauzula zazwyczaj podwyższa kwotę ubezpieczenia kosztów leczenia – zarówno w przypadku wizyty lekarskiej, jak i hospitalizacji.
Pamiętaj o tym, że wszystkie powyższe wskazówki obowiązują jedynie wtedy gdy wyjeżdżasz do Francji w celach turystycznych. Co jednak w sytuacji, gdy udajesz się tam do pracy? Koniecznie zajrzyj do tego poradnika: Jakie ubezpieczenie wybrać jadąc do pracy za granicę
Sprawdź również: