Jak wypowiedzieć umowę OC przez internet?

Jak wypowiedzieć umowę OC przez internet?

5/5 - (Ocen: 1)

Nieznajomość prawa szkodzi i ta stara jak świat sentencja powinna przyświecać absolutnie każdemu. Szczególnie ważne jest to zagadnienie w przypadku stosunku umownego, a więc jakiegoś spisanego kontraktu regulującego relacje pomiędzy stronami – a do takich zaliczyć trzeba chociażby ubezpieczenia i polisy OC, AC itp. Mając aktywną polisę ubezpieczeniową na auto czy mieszkanie, trzeba znać nie tylko ogólne, ale również szczegółowe warunki umowy, a także zasady np. wypowiada czy przedłużania umowy. Przepisy mówią również jednoznacznie, czy trzeba wozić OC ze sobą? Warto wiedzieć dokładnie, jak przebiega wypowiedzenie OC online, a także kiedy to jest możliwe, a kiedy nie ma takiej możliwości.

W przypadku umowy na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC, metody jej wypowiedzenia są dokładnie opisane w ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach. Decydując się na wypowiedzenie umowy OC przez Internet lub w zwykłej papierowej formie korespondencyjnej, pamiętać trzeba o spełnieniu wszystkich wymogów formalnych takiego wniosku, a także o powołaniu się na konkretną podstawę prawną wypowiedzenia. Mając jakiekolwiek wątpliwości, to właśnie powyższa Ustawa jest dokumentem źródłowym, w którym trzeba szukać odpowiedzi na wszelkie pytania. Oczywiście należy wziąć pod uwagę także wszystkie dodatkowe rozporządzenia regulujące ubezpieczenia obowiązkowe. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, to dokument rygorystycznie definiujący obowiązki właścicieli pojazdów, ale trzeba pamiętać, że to miecz obusieczny – kierowcy mają więc wiele praw, które wynikają z aktu prawnego i do którego towarzystwa ubezpieczeniowe muszą się dostosować, jednocześnie nie posiadając pola manewru do interpretacji przepisów na swoją korzyść.

Czy można wypowiedzieć umowę OC przez internet?

Bez względu na to, czy umowa została zawarta w siedzibie ubezpieczyciela czy też na odległość, klientowi przysługuje prawo do jego wypowiedzenia zarówno na papierze, w biurze pośrednika ubezpieczeniowego jak i online – za pośrednictwem adresu e-mail bądź strefy klienta udostępnionej przez ubezpieczyciela w Internecie. Wypowiedzenie OC online jest oczywiście bardzo proste i równie skuteczne, co nadanie listu Pocztą Polską, a każdy ubezpieczyciel udostępnia specjalną skrzynkę e-mail na cele kontaktowe ze swoimi klientami. Wypowiedzenie umowy OC przez internet będzie najsprawniejsze, gdy znajdzie się dokładne informacje na ten temat w odpowiedniej zakładce na stronie internetowej ubezpieczyciela. Zazwyczaj można to zrobić w kilka chwil.

Jeśli szuka się nowego ubezpieczenia, przydatna będzie porównywarka OC AC Kioskpolis.pl. Można tu znaleźć wiele ofert z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych, a w tym obowiązkowe OC i opcjonalne AC, czy Assistace. Wszyscy właściciele pojazdów muszą pamiętać, że wypowiadając umowę ubezpieczenia z poprzednim towarzystwem, muszą zrobić to w taki sposób, by zachować ciągłość ubezpieczenia. Jeśli z jakiegoś powodu dojdzie do przerwania ciągłości, kierowca naraża się na bardzo wysokie grzywny, które mogą przekraczać 6000 zł, jeśli polisa na dany pojazd nie będzie ważna przez ponad 2 tygodnie.

Wypowiedzenie umowy OC zawartej przez internet

Bez względu na to, czy klient posiadający aktywne ubezpieczenie OC adwokata konkretnej firmie zdecyduje się na poinformowanie jej o wypowiedzeniu aktualnej polisy za pośrednictwem wiadomości e-mail, czy też za pośrednictwem wniosku pisemnego nadanego na adres korespondencyjny, zawsze powinien zawierać te same podstawowe informacje:

  • numer i serię polisy ubezpieczeniowej;
  • nazwę firmy ubezpieczeniowej;
  • datę i miejsce sporządzenia wniosku;
  • dane teleadresowe i osobowe klienta składającego wniosek;
  • numer rejestracyjny oraz markę pojazdu, którego dotyczy ubezpieczenie podlegające wypowiedzeniu;
  • podstawę prawną;
  • własnoręczny podpis.

Ostatni punkt oznacza, że mail wysłany do ubezpieczalni powinien być opatrzony albo bezpiecznym podpisem elektronicznym albo też powinien zawierać skan lub zdjęcie własnoręcznie wypisanego wniosku. Decydując się na wypowiedzenie OC przez Internet warto więc podpisać dokument osobiście, a następnie sfotografować go telefonem lub zeskanować i wysłać jako załącznik np. w formacie pdf. Kolejna przydatna informacja ułatwiająca wypowiedzenie OC online to liczne generatory dokumentów oraz strefy klienta online dostępne na stronach www ubezpieczycieli. Pobrany ze strony firmowej dokument lub formularz elektroniczny przeważnie pozwala w formie checkboxów zaznaczać prawidłowe warianty i bezbłędnie złożyć wniosek u firmy. 

To, czy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC przez internet sprawnie i bez przeciągania tego, jest zależne od spełnienia wszystkich wymagań formalnych. Jeśli nie chce się tracić czasu, należy więc się do tego rzetelnie przyłożyć.

Jeszcze przed skutecznym wypowiedzeniem umowy, warto sprawdzić ranking ubezpieczeń samochodowych, by móc znaleźć atrakcyjne cenowo, nowe ubezpieczenie pojazdu. Najsprawniej będzie jednak skorzystać z Kioskpolis.pl gdyż w ten sposób można w kilka minut sprawdzić najlepsze oferty kilkudziesięciu wiodących towarzystw ubezpieczeniowych z polskiego rynku, a jednocześnie od razu odrzucić te, które będą nieopłacalne.

Jak wypowiedzieć umowę OC przez internet?

Gdy umowa OC wygasa, wtedy sytuacja z wypowiedzeniem umowy jest bardzo prosta i klarowna – przynajmniej jeśli chodzi o wskazanie podstawy prawnej, które to jest niezbędnym elementem takiego wniosku. W przypadku kiedy posiadamy ubezpieczenie w tej samej firmie ubezpieczeniowej więcej niż rok, możemy liczyć na automatyczne przedłużenie obowiązującej polisy. Zawsze jednak w trakcie obowiązywania obecnego ubezpieczenia i maksymalnie na dzień przed automatycznym jego przedłużeniem – można je wypowiedzieć, powołując się w podstawie prawnej na art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. 

Jeśli nie dokona się wypowiedzenia w oparciu o tę podstawę na dzień przed upływem okresu ubezpieczeniowego – wtedy dojdzie do automatycznego przedłużenia polisy na kolejny okres. Wypowiedzenie umowy OC online w ostatnim dniu jej obowiązywania jest oczywiście dużo skuteczniejsze – możemy bowiem założyć, że mail z wypowiedzeniem wysłany na adres ubezpieczalni, dotrze do niej w tej samej chwili, więc formalnie zostanie przyjęty tego samego dnia, nawet jeśli to będzie niedziela. Jeśli jednak zdecydujemy się na wysłanie wypowiedzenia klasyczną metodą, a więc papierowym listem, a ostatni dzień okresu ubezpieczeniowego wypada w niedzielę, wtedy wniosek należy wysłać pierwszego dnia roboczego wypadającego po dniu świątecznym. 

Jeśli dojdzie do wypowiedzenia umowy OC zawartej przez internet z innych powodów, niż kończąca się polisa, można też ubiegać się o zwrot za ubezpieczenie OC wynikające z tego, że polisa była opłacona z góry w całości, a pełny okres określony umowa nie został wykorzystany. Są to jednak specyficzne sytuacje pojawiające się na przykład przy sprzedaży samochodu, lub gdy auto jest przeznaczone do kasacji.

Jeśli jednak po prostu chce się zmienić właściciela, zawsze warto przeanalizować aktualny ranking ubezpieczycieli, gdyż sytuacja na tym rynku jest bardzo dynamiczna. Wiele towarzystw aktywnie walczy o klientów, oferując coraz lepsze warunki ubezpieczenia i ceny, więc bieżące oferty opłaca się analizować co roku przed podpisaniem kolejnej umowy.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Casco

Casco

Casco jest grupą ubezpieczeń dla wszelkich pojazdów mechanicznych i innych środków transportu. Zakres ubezpieczenia może obejmować także ich wyposażenie, osób, które się nim przemieszczają, a także ładunek, który przewozi ciężarówka. Zakres casco może być bardzo szeroki i jest […]

więcej
Instrukcja ubezpieczenia pojazdu historycznego: poradnik dla właściciela

Instrukcja ubezpieczenia pojazdu historycznego: poradnik dla właściciela

Pojazdy historyczne i zabytkowe bardzo rzadko można spotkać na naszych drogach. Zwykle widoczne są na różnego rodzaju eventach i wystawach tego typu samochodów. Czy posiadając pojazd historyczny OC trzeba wykupić na cały rok? Jakie są obowiązki właściciela starego, […]

więcej
Ubezpieczenie na życie – co to jest, co obejmuje, ile kosztuje i jakie wybrać?

Ubezpieczenie na życie – co to jest, co obejmuje, ile kosztuje i jakie wybrać?

Teoretycznie polisy na życie posiada około połowa Polaków. Jeśli chodzi o wartość składki przypisanej pozostajemy jednak w tyle za krajami o podobnym potencjale. Wielu korzysta bowiem z produktów zapewniających iluzoryczną ochronę. Pełnowartościowe indywidualne ubezpieczenie na życie, stanowiące w […]

więcej
Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – przegląd ofert

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – przegląd ofert

Jeśli nie chcesz, by nieprzewidziane sytuacje nie tylko przeszkodziły Ci w wycieczce, ale także pozbawiły dodatkowych środków finansowych, koniecznie poszerz swoją polisę podróżną o ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Przeczytaj, czym ono jest i poznaj 7 świetnych […]

więcej