Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

5/5 - (Ocen: 4)

Co zrobić z OC samochodu po zakupie? Czy warto je zachować? A może jednak zrezygnować i wykupić w innym towarzystwie? Dowiedz się, co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu i podejmij najlepszą dla Ciebie decyzję. Sprawdź, jaki jest termin wypowiedzenia umowy OC oraz w jaki sposób możesz tego dokonać. Pamiętaj, by zachować ciągłość polisy OC! Pamiętaj również, że wypowiedzenie OC nowego nabywcy podlega pod szczegółowe przepisy regulowane polskim prawem i właściwą Ustawą.

Czy warto wypowiedzieć OC samochodu po zakupie?

Jeśli kupujesz używane auto, prawdopodobnie zostało ono ubezpieczone przez poprzedniego właściciela. Wówczas nabywasz pojazd wraz z polisą, co oznacza, że do końca okresu rozliczeniowego jest objęty ochroną.

Wiele osób decyduje się na zachowanie OC po kupnie samochodu. To rozwiązanie korzystne finansowo, ponieważ pozwala Ci późnej wykupić kolejne ubezpieczenie – uwaga, ubezpieczenia samochodu po kupnie nie przedłużą się automatycznie! Do końca okresu rozliczeniowego musisz samodzielnie wybrać i zakupić nowe. Jest to jeden z najczęstszych powodów, przez które kierowca traci ciągłość ważności polisy ubezpieczeniowej. Wiąże się to z ryzykiem dostania bardzo wysokich kar finansowych nakładanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Maksymalna wysokość kary może wynieść nawet ponad 5000 zł, więc warto zadbać o ważność polisy. Wypowiedzenie OC przez nowego nabywcę powinno więc nastąpić tylko wtedy, gdy ma się już kupioną nową polisę. Można wykonać wypowiedzenie OC online, tak samo jak nabyć nowe ubezpieczenie OC. Dzięki porównywarce Kioskpolis.pl można błyskawicznie znaleźć najlepsze ubezpieczenie na rynku w danej sytuacji, gdyż algorytm bierze pod uwagę oferty kilkudziesięciu najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych na rynku. Dodatkowo uwzględnia wszystkie parametry, takie jak wiek kierowcy, posiadane auto, czy też wypracowane zniżki.

Po zakupie nowego auta zawsze warto sprawdzić wszystkie dostępne oferty na rynku, gdyż zazwyczaj dotychczasowa cena polisy będzie się różnić od ceny ubezpieczenia za nowe auto. Każdy z ubezpieczycieli ma nieco inną strategię pozyskiwania klientów, więc pozostając przy dotychczasowej firmie, można sporo stracić.

co zrobić z oc samochodu po zakupie

W pewnych sytuacjach może jednak dojść do rekalkulacji składki OC. Jeśli poprzedni właściciel był starszym i doświadczonym kierowcą z długą bezszkodową historią jazdy, Ty zaś dopiero otrzymałeś prawo jazdy bądź jesteś młody, nie przysługują Wam te same ulgi. Towarzystwo ubezpieczeniowe, poinformowane przez poprzedniego właściciela o sprzedaży auta, może obliczyć cenę OC od nowa.

WSKAZÓWKA

Jeśli w Twoim przypadku zachowanie ubezpieczenia samochodu po kupnie wiąże się z rekalkulacją i dopłatą, upewnij się, czy zmiana ubezpieczyciela to rozwiązanie korzystniejsze finansowo. Może się okazać, że mimo wszystko dopłata w tym towarzystwie ubezpieczeniowym wyniesie Cię mniej niż zakup OC w nowym.

Wypowiedzenie OC nowego nabywcy – jak to zrobić?

Często pojawia się pytanie, czy można wypowiedzieć OC po sprzedaży auta, jednak już wiemy, że może to zrobić jedynie nowy nabywca samochodu i wynika to bezpośrednio z przepisów zawartych w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. Można jednak wykonać wypowiedzenie umowy OC przez nowego właściciela pojazdu, który znalazł lepszą ofertę. Cała procedura nie jest skomplikowana.

Procedura i termin wypowiedzenia umowy OC po zakupie auta

Standardowego wypowiedzenia OC należy dokonać najpóźniej w przedostatnim dniu okresu rozliczeniowego. Podobne wytyczne nie obowiązują po zakupie auta. Jeśli kupiłeś samochód i chcesz zmienić polisę OC, termin wypowiedzenia umowy OC nie ma znaczenia – możesz to zrobić wtedy, kiedy Ci wygodnie. Nie wiążą się z tym również żadne opłaty.

Wejdź na stronę towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym poprzedni właściciel wykupił polisę OC. Ściągnij stamtąd formularz wypowiedzenia lub skorzystaj tego z przygotowanego przez nas. Przygotuj następujące dane:

  • osobiste właścicieli auta – Twoje oraz współwłaścicieli,
  • dotyczące pojazdu – wypisz markę, model, podaj numer rejestracyjny,
  • towarzystwa ubezpieczeniowego – nazwę i adres,
  • dotyczące polisy – jej numer,
  • podstawę prawną – obowiązuje Cię art. 31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 2013 roku, który dotyczy rezygnacji z OC samochodu po zakupie.

Formularz dostarcz do towarzystwa ubezpieczeniowego – osobiście, kurierem lub pocztą. Pamiętaj, że w przypadku osobistej wizyty ma znaczenie data doręczenia, w przypadku poczty data nadania. Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają na dopełnienie formalności online – zapytaj o to. Wówczas wystarczy, że wyślesz mail ze zeskanowanym formularzem.

co z ubezpieczeniem samochodu po kupnie?

Kupno auta a ubezpieczenie podwójne

A co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu, jeśli zapomniałeś wypowiedzieć stare, a już opłaciłeś nowe? Dochodzi wówczas do tak zwanej sytuacji podwójnego ubezpieczenia. Jedno z nich możesz wypowiedzieć, ale tylko poprzednie – nigdy nowe.

Sprawdź ceny OC i AC

Procedura wypowiedzenia jest podobna do powyższej, a termin wypowiedzenia umowy OC dowolny. Pamiętaj jednak, że jeśli poprzednie towarzystwo poprosiło Cię o dopłatę w wyniku rekalkulacji, każdy dzień zwłoki sprawia, że zapłacisz więcej – po wypowiedzeniu polisy w poprzednim towarzystwie będziesz zobowiązany do uiszczenia opłaty pokrywającej okres ochrony od kupna auta z OC do doręczenia formularza wypowiedzenia.

Wypełniając formularz, skorzystaj z innej podstawy prawnej – art. 28 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 2013 roku, który dotyczy podwójnego ubezpieczenia OC.

Wypowiadając ubezpieczenie lub zmieniając towarzystwo ubezpieczeniowe, zawsze pamiętaj o zachowaniu ciągłości polisy. Za brak OC grożą wysokie kary.  Wiedząc, czy OC przechodzi na nowego właściciela, pamiętaj też, że inne polisy ubezpieczeniowe, takie jak Assistance, Auto Casco, czy ubezpieczenie NNW podlegają pod zupełnie inne zasady. Nie są to ubezpieczenia obowiązkowe, więc ubezpieczyciele stosują zupełnie inne zapisy w umowach. Mając jakiekolwiek wątpliwości, zawsze sprawdzaj umowę, a dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia lub upewnij się co do wątpliwych kwestii na infolinii danego ubezpieczyciela. Zawsze lepiej rozwiać wątpliwości zawczasu niż szukać informacji, gdy już dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego.

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

    wojtek
    - -

    witam
    kupiłem pojazd mechaniczny i chce wypowiedzieć polisę która jest dla mnie nie korzystna, nie wiem tylko z jakim dniem powinienem wykupić nowa polise u innego ubezpieczyciela
    pozdrawiam
    Wojtek

      Iwona Sowuska
      - -

      Powinna być zachowana ciągłość w ochronie, dlatego nowe ubezpieczenie nalezy wykupić od razu po wypowiedzeniu poprzedniego z datą startu na dzień w którym poprzednie zostało wypowiedziane.

    Robert
    - -

    Przerejestrowalismy auto na nas i skladke oc a dostalismy do zaplaty zpoprzedniej ubezpieczalni

      Przemysław Tryfon
      - -

      Zbywca oraz nabywca pojazdu są zobowiązani do poinformowania Towarzystwa o fakcie kupna-sprzedaży pojazdu. W celu wyjaśnienia płatności za polisę należy kontaktować się bezpośrednio z Towarzystwem w którym było ubezpieczony pojazd.

    Edyta
    - -

    Zakupiłam używane auto, wcześniejszy właściciel wypowiedział polisę a mimo to, towarzystwo ubezpieczeniowe twierdzi, ze muszę ja opłacić. Czy jest to zgodne z prawem?

      Katarzyna Dabrowska
      - -

      Zgodnie z prawem ubezpieczenie OC przechodzi na nowego Nabywce. Jeśli nowy Nabywca nie chce kontynuować polisy poprzedniego właściciela może ją wypowiedzieć. W takiej sytuacji tylko Pani mogła wypowiedzieć tą polisę.

Więcej artykułów i porad
Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Polscy kierowcy są prawnie zobowiązani do ubezpieczenia posiadanych pojazdów. Nie mogą sobie pozwolić nawet na jeden dzień zwłoki, dlatego powinni pomyśleć o zakupie potrzebnej polisy z odpowiednim wyprzedzeniem. Podpowiadamy, kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC! Kupiłeś właśnie samochód? […]

więcej
Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Istnieją sytuacje, w których zakup pełnej polisy OC po prostu się nie opłaca. Świetnym wyjściem w takim wypadku jest wybór OC krótkoterminowego, które obejmuje pojazd ochroną przez 30 dni. Zobacz, co warto o tym wiedzieć!

więcej
Ubezpieczenie OC na raty – wszystko, co warto wiedzieć

Ubezpieczenie OC na raty – wszystko, co warto wiedzieć

Zakup ubezpieczenia OC to w wielu przypadkach obowiązek wynikający z przepisów prawa. Jednak nawet jeżeli posiadanie polisy OC ma charakter dobrowolny, w trosce o własne bezpieczeństwo finansowe zdecydowanie warto przemyśleć to rozwiązanie. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tematem […]

więcej
OC krótkoterminowe: Opcje i korzyści ubezpieczenia na krótki okres

OC krótkoterminowe: Opcje i korzyści ubezpieczenia na krótki okres

Ubezpieczenie OC samochodu obowiązuje na ogół przez okres 12 miesięcy. Istnieją jednak wyjątki, umożliwiające wykupienie takiej polisy na krótszy okres, np. na 30 dni. Z takiej wersji OC mogą skorzystać właściciele samochodów historycznych lub pojazdów zarejestrowanych czasowo. Sprawdźmy, […]

więcej