Sprzedaż auta a współwłaściciel

Sprzedaż auta a współwłaściciel

Kupiłeś samochód wraz z drugą osobą, ale przez ostatnie lata nieco się poróżniliście lub straciliście kontakt. Martwisz się teraz, czy współwłaściciel może sprzedać samochód sam, bez Twojej wiedzy i za plecami? A może to Tobie zależy na sprzedaży, ale nie chcesz odnawiać kontaktu z osobą, która wciąż widnieje w papierach? Przekonaj się, do czego jesteś zobowiązany.

Czy współwłaściciel może sprzedać samochód we własnym zakresie?

Do zarejestrowania auta na 2 osoby często decydują się młodzi kierowcy, którym zależy na obniżaniu składki ubezpieczenia OC. Dzięki temu rozwiązaniu dzielą zniżki z bardziej doświadczonym kierowcą, np. rodzicem. Z upływem lat mogą jednak nie utrzymywać kontaktów z rodziną z różnych powodów. Czy współwłaściciel może sprzedać samochód w takiej sytuacji, bez wiedzy drugiej osoby?

czy współwłaściciel może sprzedać samochód

Odpowiedź brzmi: nie, współwłaściciel nie może sprzedać samochodu samodzielnie. By dokonać transakcji, potrzebuje nie tylko wiedzy, ale i pisemnej zgody pozostałych współwłaścicieli. Nie oznacza to oczywiście, że nieuczciwy współwłaściciel nie może spróbować. W świetle prawa jednak taka transakcja będzie nielegalna.

UWAGA!

Współwłaściciel nie ma prawa do sprzedania samochodu, ma za to możliwość odsprzedania swojej części udziału we współwłasności. Jak wynika z art. 198 Kodeksu Cywilnego: każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Czy możesz sprzedać auto, które ma współwłaściciela?

Prawo działa w dwie strony. Jeśli to Ty padłeś ofiarą niekorzystnego układu współwłasności i tracisz zniżki oraz środki finansowe przez nieostrożnego współwłaściciela, niestety nie będziesz mógł sprzedać samochodu bez jego zgody. Możesz dokonać zrzeczenia się współwłasności, lecz wówczas – jeśli płaciłeś za kupno auta – stracisz szansę na odzyskanie pieniędzy.

Sprawdź ceny OC i AC

Inne rozwiązanie to odsprzedaż swojej części udziałów w samochodzie osobie trzeciej. Do tego też nie potrzebujesz wiedzy ani zgody obecnego współwłaściciela.

O TYM PAMIĘTAJ!

Jeśli chcesz odsprzedać swoje udziały tylko dlatego, że jesteś w trudnej sytuacji finansowej, zwróć się najpierw do współwłaściciela, zwłaszcza jeśli to członek Twojej rodziny. Nowa, obca osoba korzystająca z tego samego pojazdu może przysporzyć Twojemu bliskiemu sporo kłopotów. Prawo nie określa, który współwłaściciel i jak często ma prawo używać samochodu.

Jak wygląda wzór umowy sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem?

Jeśli jesteś jeszcze przed faktem przerejestrowania samochodu, przeczytaj poświęcony temu zagadnieniu poradnik. Jeżeli jednak to już za Tobą i teraz chcecie wraz ze współwłaścicielem sprzedać pojazd, poniżej znajdziesz niezbędne informacje, jak tego dokonać.

umowa sprzedaży samochodu współwłaściciel

Umowa sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem jest podobna do tradycyjnej umowy sprzedaży, gdy właściciel jest tylko jeden. Jej wzór znajdziesz np. w internecie. Różnica polega na rozszerzeniu pól poświęconych sprzedającym. Na dokumencie muszą pojawić się dane wszystkich osób, które posiadają zbywany pojazd. Ponadto umowa musi zostać podpisana przez każdego z nich.

W umowie sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem muszą pojawić się imiona, nazwiska oraz numery PESEL sprzedających. O ile przy rejestracji oraz wyrejestrowaniu pojazdu wystarczy, że jeden współwłaściciel będzie miał pisemne pełnomocnictwo pozostałych, w przypadku sprzedaży nie istnieje taka możliwość.

Porównaj ceny ubezpieczeń

A jak wygląda kwestia OC przy współwłasności? Opłacanie składek jest obowiązkiem przypisanym wszystkim właścicielom w równym stopniu. Wyboru i zakupu polisy OC może jednak dokonać tylko jeden. Jeśli chcesz się tym zająć, skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń i wybierz ofertę, dzięki której zaoszczędzicie.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

 • Paweł
  - -

  Witam!
  Ja z kolei mam pytanie dotyczące sprzedaży auta, gdy jeden z współwłaścicieli zmarł. Moja dziwewczyna jest współwłaścicielem samochodu z jej zmarłym tatą. Co ma zrobić w takiej sytuacji?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Niestety w momencie śmierci jednego z współwłaścicieli auta jego prawa i obowiązki przeszły na jego spadkobierców, w tym także współwłasność samochodu. Aby dokonać obecnie wszelkich czynności zgodnie z prawem, należałoby przeprowadzić sprawę spadkową, bowiem obecnie rozporządzenie mieniem w postaci samochodu wymaga zgody współwłaścicieli, a więc spadkobierców.

 • Michał M
  - -

  Bardzo proszę o odpowiedz. Auto zostało sprzedane , a na umówię widniał tylko właściciel nie wpisano współwłaściciela. Czy do wyrejestrowania pojazdu wystarczy upoważnienie współwłaściciela. Umowa sprzedaży była kilka miesięcy wstecz.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Na dokumencie sprzedaży muszą pojawić się dane wszystkich osób, które posiadają zbywany pojazd. Ponadto umowa musi zostać podpisana przez każdego z nich. Natomiast przy rejestracji oraz wyrejestrowaniu pojazdu wystarczy, że jeden współwłaściciel będzie miał pisemne pełnomocnictwo pozostałych.

 • stefan
  - -

  a co w przypadku, kiedy jedna osoba z współwłaścicieli zmieniła nazwisko. to czy trzeba podać takie jakie jest w dowodzie rejestracyjnym dniu rejestracji czy nowe pod czas sprzedaży. np:
  w dowodzie jest: Joanna Kowalska gdańsk , a w tej chwili jest Joanna Maćkowska Warszawa

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji osoba, której dane uległy zmianie powinna wypisać oświadczenie o zamążpójściu i zmianie nazwiska. W umowie sprzedaży dodatkowo dopisujemy, że znajduje się stosowny załącznik.

 • Gosia
  - -

  Jestem z mężem po rozwodzie były mąż jest wspowlascicielem mojego auta podpisał umowę sprzedaży ale nie chce się zrzec współwłasności czy jeżeli sprzedam auto on będzie miał prawo się domagać części że sprzedaży?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Na dokumencie sprzedaży muszą pojawić się dane wszystkich osób, które posiadają zbywany pojazd. Ponadto umowa musi zostać podpisana przez każdego z nich. W takiej sytuacji były mąż ma prawo domagać się części pieniędzy ze sprzedaży samochodu.

Więcej artykułów i porad

Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Rozważasz zezłomowanie samochodu? Okazuje się, że rozwiązanie to może się czasem okazać naprawdę opłacalne. Zobacz, kiedy warto się na to zdecydować i jak prawidłowo dopełnić wszystkich formalności, które są wymagane przy złomowaniu!

więcej
Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Słowacja to kraj warty odwiedzenia – szczególnie zimą i przez zapalonych narciarzy. Planujesz podróż samochodem do tego kraju? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, jadąc autem na Słowację, aby uniknąć kłopotów podczas kontroli drogowej!

więcej
Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Wypadek czy awaria pojazdu w obcym kraju to ogromny stres i duże kłopoty. Jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy, można narazić się na bardzo duże wydatki. Wyjaśniamy, jak wygląda holowanie samochodu za granicą oraz radzimy, jak najlepiej zabezpieczyć […]

więcej
Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Zobacz przygotowane przez nas propozycje idealnych pierwszych samochodów dla młodych kierowców, by wybrać właściwy model i zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC. Poznaj również czynniki, które sprawiają, że są to dobre auta dla młodego kierowcy. Zdobądź wiedzę dotyczącą aspektów, […]

więcej