Sprzedaż auta a współwłaściciel

Sprzedaż auta a współwłaściciel

4.8/5 - (Ocen: 17)

Kupiłeś samochód wraz z drugą osobą, ale przez ostatnie lata nieco się poróżniliście lub straciliście kontakt. Martwisz się teraz, czy współwłaściciel może sprzedać samochód sam, bez Twojej wiedzy i za plecami? A może to Tobie zależy na sprzedaży, ale nie chcesz odnawiać kontaktu z osobą, która wciąż widnieje w papierach? Przekonaj się, do czego jesteś zobowiązany.

Czy współwłaściciel może sprzedać samochód we własnym zakresie?

Do zarejestrowania auta na 2 osoby często decydują się młodzi kierowcy, którym zależy na obniżaniu składki ubezpieczenia OC. Dzięki temu rozwiązaniu dzielą zniżki z bardziej doświadczonym kierowcą, np. rodzicem. Z upływem lat mogą jednak nie utrzymywać kontaktów z rodziną z różnych powodów. Czy współwłaściciel może sprzedać samochód w takiej sytuacji, bez wiedzy drugiej osoby?

czy współwłaściciel może sprzedać samochód

Odpowiedź brzmi: nie, współwłaściciel nie może sprzedać samochodu samodzielnie. By dokonać transakcji, potrzebuje nie tylko wiedzy, ale i pisemnej zgody pozostałych współwłaścicieli. Nie oznacza to oczywiście, że nieuczciwy współwłaściciel nie może spróbować. W świetle prawa jednak taka transakcja będzie nielegalna.

UWAGA!

Współwłaściciel nie ma prawa do sprzedania samochodu, ma za to możliwość odsprzedania swojej części udziału we współwłasności. Jak wynika z art. 198 Kodeksu Cywilnego: każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Czy możesz sprzedać auto, które ma współwłaściciela?

Prawo działa w dwie strony. Jeśli to Ty padłeś ofiarą niekorzystnego układu współwłasności i tracisz zniżki oraz środki finansowe przez nieostrożnego współwłaściciela, niestety nie będziesz mógł sprzedać samochodu bez jego zgody. Możesz dokonać zrzeczenia się współwłasności, lecz wówczas – jeśli płaciłeś za kupno auta – stracisz szansę na odzyskanie pieniędzy.

Sprawdź ceny OC i AC

Inne rozwiązanie to odsprzedaż swojej części udziałów w samochodzie osobie trzeciej. Do tego też nie potrzebujesz wiedzy ani zgody obecnego współwłaściciela.

O TYM PAMIĘTAJ!

Jeśli chcesz odsprzedać swoje udziały tylko dlatego, że jesteś w trudnej sytuacji finansowej, zwróć się najpierw do współwłaściciela, zwłaszcza jeśli to członek Twojej rodziny. Nowa, obca osoba korzystająca z tego samego pojazdu może przysporzyć Twojemu bliskiemu sporo kłopotów. Prawo nie określa, który współwłaściciel i jak często ma prawo używać samochodu.

Jak wygląda wzór umowy sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem?

Jeśli jesteś jeszcze przed faktem przerejestrowania samochodu, przeczytaj poświęcony temu zagadnieniu poradnik. Jeżeli jednak to już za Tobą i teraz chcecie wraz ze współwłaścicielem sprzedać pojazd, poniżej znajdziesz niezbędne informacje, jak tego dokonać.

umowa sprzedaży samochodu współwłaściciel

Umowa sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem jest podobna do tradycyjnej umowy sprzedaży, gdy właściciel jest tylko jeden. Jej wzór znajdziesz np. w internecie. Różnica polega na rozszerzeniu pól poświęconych sprzedającym. Na dokumencie muszą pojawić się dane wszystkich osób, które posiadają zbywany pojazd. Ponadto umowa musi zostać podpisana przez każdego z nich.

Zobacz też: Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2021

W umowie sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem muszą pojawić się imiona, nazwiska oraz numery PESEL sprzedających. O ile przy rejestracji oraz wyrejestrowaniu pojazdu wystarczy, że jeden współwłaściciel będzie miał pisemne pełnomocnictwo pozostałych, w przypadku sprzedaży nie istnieje taka możliwość.

Porównaj ceny ubezpieczeń

A jak wygląda kwestia OC przy współwłasności? Opłacanie składek jest obowiązkiem przypisanym wszystkim właścicielom w równym stopniu. Wyboru i zakupu polisy OC może jednak dokonać tylko jeden. Jeśli chcesz się tym zająć, skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń i wybierz ofertę, dzięki której zaoszczędzicie.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (87)

  • Paweł
    - -

    Witam!
    Ja z kolei mam pytanie dotyczące sprzedaży auta, gdy jeden z współwłaścicieli zmarł. Moja dziwewczyna jest współwłaścicielem samochodu z jej zmarłym tatą. Co ma zrobić w takiej sytuacji?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Niestety w momencie śmierci jednego z współwłaścicieli auta jego prawa i obowiązki przeszły na jego spadkobierców, w tym także współwłasność samochodu. Aby dokonać obecnie wszelkich czynności zgodnie z prawem, należałoby przeprowadzić sprawę spadkową, bowiem obecnie rozporządzenie mieniem w postaci samochodu wymaga zgody współwłaścicieli, a więc spadkobierców.

    • ..
      - -

      Witam, mam pytanie co jeśli jestem współwłaścicielem auta z moim tatą, który obecnie przebywa za granicą a chce sprzedać samochód?

      • Iwona Sowuska
        - -

        Umowa o sprzedaży pojazdu podpisana jedynie przez jednego z współwłaścicieli w światle prawa oznacza sprzedaż udziału we współwłasności, a nie całego auta. Nie można więc sprzedać udziałów drugiego właściciela bez jego wiedzy i odpowiedniego pełnomocnictwa.

        • Dawid
          - -

          Mam pytanie gdyż jestem współwłaścicielem auta posiadam je od grudnia 2020 i sprzedałem je w kwietniu 2021 wraz z podpisem właściciela
          Jak wyglada zapłata podatku po sprzedaży auta ?

          • Iwona Sowuska
            - -

            Jeśli sprzedał Pan auto w przeciągu pół roku należy opłacić podatek

    • Ilona
      - -

      Jak wygląda rozliczenie się z fiskusem w przypadku sprzedaży przez osobę fizyczną samochodu przed upływem 6 miesięcy? Jeżeli samochód był współwłasnością dziecka i rodzica to każde z nich wykazuje to na PIT-36 czy jedynie zeznanie składa właściciel i z tego tytułu płaci podatek od dochodu?

      • Iwona Sowuska
        - -

        W opisanej sytuacji najlepiej wyjaśnić sprawę z urzędem skarbowym.

  • Michał M
    - -

    Bardzo proszę o odpowiedz. Auto zostało sprzedane , a na umówię widniał tylko właściciel nie wpisano współwłaściciela. Czy do wyrejestrowania pojazdu wystarczy upoważnienie współwłaściciela. Umowa sprzedaży była kilka miesięcy wstecz.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Na dokumencie sprzedaży muszą pojawić się dane wszystkich osób, które posiadają zbywany pojazd. Ponadto umowa musi zostać podpisana przez każdego z nich. Natomiast przy rejestracji oraz wyrejestrowaniu pojazdu wystarczy, że jeden współwłaściciel będzie miał pisemne pełnomocnictwo pozostałych.

      • Krzysztof
        - -

        Czy mogę kupić auto jeśli współwłaściciel podpisał umowę wcześniej a obecnie jest fizycznie nieobecny pobyt za granicę

        • Iwona Sowuska
          - -

          Jeżeli współwłaściciel nie może być obecny podczas zakupu to należy sporządzić odpowiednie pełnomocnictwo.

  • stefan
    - -

    a co w przypadku, kiedy jedna osoba z współwłaścicieli zmieniła nazwisko. to czy trzeba podać takie jakie jest w dowodzie rejestracyjnym dniu rejestracji czy nowe pod czas sprzedaży. np:
    w dowodzie jest: Joanna Kowalska gdańsk , a w tej chwili jest Joanna Maćkowska Warszawa

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji osoba, której dane uległy zmianie powinna wypisać oświadczenie o zamążpójściu i zmianie nazwiska. W umowie sprzedaży dodatkowo dopisujemy, że znajduje się stosowny załącznik.

  • Gosia
    - -

    Jestem z mężem po rozwodzie były mąż jest wspowlascicielem mojego auta podpisał umowę sprzedaży ale nie chce się zrzec współwłasności czy jeżeli sprzedam auto on będzie miał prawo się domagać części że sprzedaży?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Na dokumencie sprzedaży muszą pojawić się dane wszystkich osób, które posiadają zbywany pojazd. Ponadto umowa musi zostać podpisana przez każdego z nich. W takiej sytuacji były mąż ma prawo domagać się części pieniędzy ze sprzedaży samochodu.

  • Grzegorz
    - -

    córka z byłym mężem/po rozwodzie/ są współwłaścicielami samochodu. Córka nie jest w stanie utrzymać samochód który obecnie jest niesprawny. Zwracała się wielokrotnie /pisemnie, telefonicznie/ do byłego męża współwłaściciela o zgodę na wyzłomowanie pojazdu, jak również chciała mu nieodpłatnie przekazać swoją część pojazdu będącego ich współwłasnością /zrzec się współudziału/. Były małżonek nie zgodził się na żadną z propozycji / co zmusi córkę do wykupienia nowej polisy OC bo obecna się kończy. 1/ Jak wyjść z tej patowej sytuacji aby zrzec się dobrowolnie przez nią jej tej współwłasności , ewentualnie, 2/czy może córka wypowiedzieć kończącą się polisę OC i zawrzeć sama nową polisę OC ale na byłego męża -współwłaściciela pojazdu ?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Niestety bez zgody współwłaściciela nie ma możliwości zezłomowania pojazdu. W tej sytuacji zalecamy skontaktowanie się z prawnikiem.

  • Marcin
    - -

    Witam. Czy współwłaściciel pojazdu może zgłosić jego zbycie w wydziale komunikacji? Na umowie Kupna – sprzedaży jest podpis właściciela i współwłaściciela

    • Iwona Sowuska
      - -

      Tak, natomiast będzie wymagane odpowiednie pełnomocnictwo od właściciela pojazdu.

  • Marek
    - -

    Witam,
    Mam pytanie, kupiliśmy z żoną samochód. Na fakturze, dowodzie rejestracyjnym, ubezpieczeniu widnieją oba nasze nazwiska. Czy współmałżonek może sprzedać samochód bez podpisu drugiego współmałżonka. Jak ma wyglądać taka umowa aby akceptował ją wydział komunikacji. Czy muszą być wpisane nasze dwa nazwiska A podpis tylko jednej osoby.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Pojazd nie może zostać sprzedany bez zgody drugiego współmałżonka, który jest wpisany w dokumentach. W takiej sytuacji na umowie muszą znajdować się podpisy wszystkich właścicieli pojazdu.

  • Piotrek
    - -

    Witam, czy główny właściciel może sprzedać udziały w aucie wspolwlascicielowi?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Odpowiadając na Pana pytanie, w każdej chwili właściciel samochodu może sprzedać swoją część udziału w prawie do samochodu współwłaścicielowi.
      Takie rozwiązanie może oczywiście skutkować np. utratą zniżek (jeśli osoba, która nabyła udział, nie ma dobrej historii ubezpieczeniowej).

    • Iwona Sowuska
      - -

      Tak, jest to możliwe.

  • Paulina
    - -

    Witam jakie dokumenty i formalności trzeba wypełnić sprzedając auto jako współwlasciciel drugiemu wspolwlascicielowi? Wystarczy zwykla umowa i wyrejestrowanie w urzędzie?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Tak, wystarczy podpisać umowę kupna-sprzedaży pojazdu lub przekazania go w darowiźnie. Następnie z podpisaną umową należy udać się do Wydziału Komunikacji w Urzędzie i wyrejestrować poprzedniego współwłaściciela.

  • H
    - -

    Witam,
    posiadam współwłasność samochodu z byłym mężem. Czy mogę w akcie darowizny przekazać swój udział dla syna? I jak to zrobić?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Oczywiście może Pani przekazać swoje udziały na syna, w takiej sytuacji należy sporządzić akt darowizny, udać się do najbliższego wydziału komunikacji, a następnie zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

  • Maria
    - -

    Mam takie pytanie.Jestem włascicielka samochodu mąz współwłaścicielem.Samochod chcemy sprzedać córce,z pewnych wzgledów nie możemy sporządzić darowizny.Czy mogę być na umowie sprzedaży także osobą kupującą ale współwłaścicielką

    • Iwona Sowuska
      - -

      Tak, w tej sytacji musi być Pani wspiana jako osoba sprzedająca i kupująca.

  • Marlen
    - -

    Witam . Sprzedalam auto,ale na umowie kupna sprzedarzy nie wpisałam danych wpolwlasciciela pojazdu ani sie nie podpisal. Myslelismy ze dane wlasciciela tylko starcza. Jak mam teraz wyrejestrować auto ,kupujący nie chce sporządzić nowej umowy.

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji należy skontaktować się z najbliższym wydziałem komunikacji.

      • Margo
        - -

        I co mi to da? Dokładnie tak samo zrobiliśmy z mężem. Nie pomyśleliśmy, aby mnie wpisać. Tak wyszło… I co teraz? Jak mam wyrejestrować auto jeśli brakuje mnie na umowie, ale ja również chciałam sprzedać i chce wyrejestrować???????????

        • Iwona Sowuska
          - -

          Na umowie kupna sprzedaży muszą znajdować się dane wszystkich współwłaścicieli. W celu wyjaśniania tej sprawy będą Państwo musieli skontaktować się z wydziałem komunikacji.

  • Liubomyra
    - -

    Witam. Jeżeli właściciel auta zmarł, to współwłaściciel może go sprzedać?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji musi odbyć się sprawa spadkowa, najlepiej będzie skorzystać z pomocy prawnej.

  • Kasia
    - -

    Czy właściciel samochodu może sprzedać go później współwłaścicielowi?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Właściciel może odsprzedać współwłaścicielowi swoje udziały w wysokości zazwyczaj 50%

  • wiktoria
    - -

    Witam. Mam pytanie . Rok temu kupiłam auto . Moj wtedy obecny narzeczony był właścicielem ja współwłaścicielem. Teraz chcę przerejestrować auto i być jako jedyna właścicielem. Czy on jako właściciel auta może odsprzedać mi swoją część (umowa sprzedaży) czy umowa darowizny. Chodzi oto żeby zaplaćic jak najmniejszy podatek .

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji musi to być umowa darowizny i niestety w takiej sytuacji będą Państwo musieli ponieść koszty podatku.

  • Modrzej
    - -

    Witam kupiłem samochód chciałem go przerejestrowac na siebie.Problem w tym że auto miało właściciela i współwłaściciela.Zgloszenie o zbyciu do starostwa podał tylko właściciel i wk odmówiło mi przerejestrowania samochodu że względu na brak zbycia przez współwłaściciela.Czy zbycie auta musza zrobić właściciel i współwłaściciel czy może tylko właściciel.Proszę o pomoc.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Takie zbycie pojazdu musi zostać dokonane przez obie strony.

  • Anna
    - -

    Witam, mam taki problem, jestem współwłaścicielem samochodu osobowego, drugi współwłaściciel nie żyje, a spadkobiercy odrzucili spadek, czy w tej sytuacji muszę się skontaktować z urzędem gminy, na terenie której zmarły mieszkał, czy mogę zezłomować pojazd? Proszę o pomoc w tej sprawie.

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy prawnej.

  • Vlad
    - -

    Dzień dobry! Jestem współwłaścicielem samochodu, nie mam kontaktu z innym współwłaścicielem, ale mam podpisany przez niego akt sprzedaży. Czy mogę sprzedać samochód od niego i siebie do siebe?
    Dziękuję 🙂

    • Iwona Sowuska
      - -

      W celu sprzedaży pojazdu będą potrzebne podpisy obu współwłaścicieli na umowie kupna-sprzedaży, ewentualnie jeden ze współwłaścicieli może zrzec się swoich udziałów na rzecz drugiego właściciela.

  • Bropan
    - -

    Jestem współwłaścicielką samochodu z moim tatą,ze względu na wiek tata już nie prowadzi samochodu,jak teraz zrobić,żebym tylko teraz ja byłam właścicielem tego pojazdu.Czy w ogóle istnieje taka możliwość ?.
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Polubownym i zarazem najprostszym sposobem zmiany relacji właścicielskiej pojazdu jest dobrowolne zrzeczenie się udziałów w przedmiocie objętym współwłasnością przez jedną ze stron. Gdy uprawniony zgodzi się na wykreślenie jego danych z dowodu rejestracyjnego, pozostanie jedynie dopełnienie związanych z tym faktem formalności.

      Co ważne, czynność powinna zostać potwierdzona pisemną umową zrzeczenia się współwłasności, uwzględniająca dane stron, wielkość udziałów oraz ich wartość. Następnie, w terminie 30 dni od chwili podpisania umowy należy udać się z nią i wnioskiem o wykreślenie współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego do właściwego miejscowo urzędu komunikacji. Podczas wizyty trzeba mieć przy sobie: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz aktualną polisę OC.

  • Ja
    - -

    Były partner za granicą sprzedał auto którego byłam wspolwlascicielem. Na umowie sprzedaży niebdostalam uwzględniona. Po fakcie dostałam informacje z wydziału komunikacji iż auto zostalo wyrejestrowane w Pl ponieważ dostali oni informacje iż z auto ma nowego właściciela na terenie Szwecji…. Kierowniczka wydzialu komunikacji wzruszyła tylko rękami jak powiedziałam że niecwyrazilam zgody na sprzedaż…

    • Dominik Baczewski
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy prawnej

  • Ewa
    - -

    Dzień dobry,
    a jak wygląda sytuacja, kiedy po notarialnym podziale majątku jestem jedyną właścicielką samochodu , ale nie zmieniłam dokumentów w wydziale spraw komunikacyjnych? Czy na umowie sprzedaży wystarczy mój podpis?

    Z góry dziękuję
    Ewa

    • Iwona Sowuska
      - -

      W celu sprzedaży pojazdu, należy udać się do wydziału komunikacji w celu naniesienia zmian na dokumentach.

  • Dori
    - -

    Jestem właścicielem auta ale też jest współwłaściciel moj ex ,który nie chcę podpisać oświadczenia na złomowanie lub sprzedaż auta .Auto oddał w fatalnym stanie palą się wszystkie kontrolki ,on nie chcę tego auta ,ale też nie chcę się go zrzec ,ja natomiast muszę płacić Oc .
    Co mogę w tej sytuacji zrobić?
    Mam związane ręce a on mnie szantażuje !

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy prawnej.

  • alek
    - -

    witam ja mam następujący problem .auto było kupione i zarejestrowane na dwie osoby ,jestem po rozwodzie auto utrzymuje ja od samego początku .chciałbym teraz go sprzedać i wycofać z o.c bo jest zepsute .jak mam to dokonać .
    dodam tylko że jestem po rozdzielności majątkowej na której cytuje
    upoważniam do korzystania z auta byłego męża bo ja nie mam prawa jazdy. proszę o pomoc

    • Dominik Baczewski
      - -

      Dzień dobry, w takiej sytuacji w przypadku sprzedaży samochodu współwłaściciel pojazdu musi również podpisać umowę sprzedaży. Drugim rozwiązaniem jest przed sprzedażą samochodu wyrejestrowanie drugiego współwłaściciela pojazdu.

      • alek
        - -

        zasięgając u prawnika porady powiedział mi że auto jest moje bo na rozdzielności upoważniła mnie do korzystania z auta ,bo nie mam prawo jazdy ,

        • Dominik Baczewski
          - -

          Zgodnie z naszym stanem wiedzy jeżeli w dowodzie rejestracyjnym jest wpisanych kilku właścicieli pojazdu to przy sprzedaży samochodu będą potrzebne podpisy każdego z nich. Zgodnie z prawem sprzedaż samochodu musi obyć się za wiedzą i pisemną zgodą wszystkich właścicieli pojazdu.
          Dla bezpieczeństwa rekomenduje zasięgnąć porady prawnej jeszcze z innego źródła.

  • Daniel Z.
    - -

    Szanowni Państwo, chciałbym dopisać się do dowodu rejestracyjnego jako trzecia osoba(drugi współwłaściciel). Obecnie auto należy do mojego taty, a mama jest współwłaścicielem. Sprawę chcę załatwić sam, więc muszę złożyć 3 dokumenty: umowa darowizny, wniosek o dopisanie współwłaściciela, pełnomocnictwo od właściciela. Głęboko zastanawiam się jak to zrobić z sensem. Czy na każdym z tych dokumentów wystarczy, że będą podpisy mojego taty jako “głównego” właściciela? Mama teoretycznie ma 50% udziałów jako współwłaściciel. No i czy na przykład wpisanie w darowiźnie dla mnie 1/3 udziałów, tak po prostu, będzie miało sens? Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takim przypadku należy wpisać 1/3 darowizny dla Pana.

  • Łukasz
    - -

    Dzień dobry,

    Jestem współwłaścicielem 1/4 udziałów w samochodzie mojego ojca. Ojciec chce sprzedać samochód (stary, ponad 20-letni grat, wart max 500 zł, chodzi o to by się go pozbyć – ojciec już nie zamierza prowadzić auta). Czy mogę udzielić ojcu pełnomocnictwa, i jak w takim przypadku powinno ono wyglądać? To, co znajduję w internecie, brzmi jakby było się właścicielem całości i upoważniało inną osobę do sprzedaży w naszym imieniu. Ewentualnie, jak wygląda kwestia darowizny na ojca mojej części udziałów? Chodzi o drogę, wymagającą jak najmniej formalności.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Darowizna odbywa się zazwyczaj w obrębie rodziny, co powoduje, że nie ponosimy kosztów związanych z podatkiem. Wystarczy sporządzić umowę, która musi zawierać dane darczyńcy, dane os. obdarowej, wartość samochodu, Opis- Numer VIN, model, typ samochodu, nr rejestracyjny, datę pierwszej rejestracji, rok produkcji pojazdu, datę, miejscowość i podpisy obu stron. Z gotową umową w okresie 30 dni należy zgłosić się do wydziału komunikacji.

      • Mateusz
        - -

        Rozumiem, że mogę sprzedać samochód jako współwłaściciel z odpowiednim pełnomocnictwem drugiego współwłaściciela. Czy pełnomocnictwo może być zeskanowane, czy tylko oryginał dokumentu? Czy w umowie kupna/sprzedaży trzeba gdzieś zaznaczyć fakt pełnomocnictwa?
        Z góry dziękuję.

        • Iwona Sowuska
          - -

          Tylko oryginał dokumentu.

  • Natalia
    - -

    Dzień dobry,
    jestem współwłaścicielką pojazdu i jego użytkownikiem. Chciałabym sprzedać samochów, czy do sprzedaży wystarczy pisemne upoważnienie pierwszego właściciela pojazdu do jego sprzedaży?

    • Dominik Baczewski
      - -

      Tak, można sprzedać samochód gdy posiada się pełnomocnictwo od pozostałych współwłaścicieli pojazdu.

  • Patrycja
    - -

    Witam. Mam pytanie co w sytuacji gdy samochód odziedziczyłam wspólnie z niepełnoletnimi dziećmi po zmarłym mężu? Czy mam prawo go sprzedać? W akcie dziedziczenia widnieje zapis że jestem osobą decyzyjna odnośnie spadku małoletnich dzieci

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy prawnej.

  • Darek
    - -

    Kupiłem auto 15.9.21 auto było w kredycie dostałem pismo ręcznie napisane że w ciągu 14dni dostanę odpis z banku auto zostało sprzedane bez wiedzy właściciela się okazało i mają między sobą problem a ja jestem w tym wszystkim wmieszany czekam półtora miesiąca za tym pismem i nic. Czy taka umowa jest nieważna? I czy właściciel może wziąść auto? Nie mam pojęcia co zrobić radca prawny też nie wie
    Dziękuję

    • Iwona Sowuska
      - -

      Niestety na ten moment możemy tylko zaproponować kontakt z Bankiem i skontaktowanie się z prawnikiem.

  • Agata
    - -

    Witam,
    Chcę zmienić współwłaściciela mojego auta. Wiem, że w tej sytuacji musi być zawarta umowa kupna sprzedaży między aktualnym współwłaścicielem a następnym, aby w urzędzie dokonali wykreślenia i wpisania nowego współwłaściciela. Nie wiem natomiast jak ma wyglądać ta umowa. Proszę o podpowiedź. Ja mam też być zawarta w tej umowie?

  • Ewa
    - -

    Witam, mam pytanie. Jestem właścicielem pojazdu natomiast mój tata jest współwłaścicielem, dzieki temu mam tańsze OC. Chce sprzedać auto. Wystarcza jego dane i podpis? Czy trzeba dokonać dodatkowych formalności. W dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu wpisany jest tylko właściciel.

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Na umowie kupna-sprzedaży powinny znaleźć się dane oraz podpisy wszystkich współwłaścicieli auta. Po sprzedaży pojazdu należy o tym fakcie poinformować Wydział Komunikacji oraz Towarzystwo Ubezpieczeniowe w którym była zawarta polisa OC.

  • Ewela
    - -

    Witam. Proszę o radę. Chcę zakupić auto, które po śmierci właściciela stało się na mocy aktu notarialnego współwłasnością jego czterech braci. W rozmowie z jednym z nich w umowie sprzedaży miałyby widnieć nazwiska wszystkich braci. Kiedy zapytałam, czy nie jest konieczne przerejestrowanie auta na jednego z nich i wówczas sprzedaż, Pan odpowiedziała, że jeśli dokonają sprzedaży przed upływem 30 dni to nie jest to konieczne??? Czy jest to sytuacja zgodna z prawem?

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry,
      W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady prawnej.

  • Magdalena
    - -

    Witam, mam pytanie jeżeli odsprzedam mój udział w motocyklu (jestem współwłaścicielem 1/2) drugiemu współwłaścicielowi (który ma współwłasność 1/2) to ile zapłacę podatku?

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry, W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z Urzędem Skarbowym.

  • Aleksander Gawrysiak
    - -

    Witam. Jestem wlascicielem auta Zona jest wspolwlascicilem , rozwodzimy sie i zona zabrala blachy od auta zglosila to do wydzialu komunikacji nie chca wydac wtornika . Jakis pomysl co zrobic autem zostaje wylacznie skladac sprawe o podzial czy sprzedaz udzialow ale kto wtedy placi ubezpieczenie auta ?

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry,
      Jeśli sprzeda Pan swoją część własności auta żonie i tym samym zostanie Pan wykreślony dowodu rejestracyjnego oraz zostanie to zgłoszone do Towarzystwa Ubezpieczeniowego wtedy za ubezpieczenie pojazdu płaci tylko właściciel pojazdu. Może Pan również zasięgnąć porady prawnej w takiej sytuacji.

  • Wioletta
    - -

    Witam!
    Jestem jedną z trójki spadkobierców, która odziedziczyła udział w samochodzie w wysokości 1/2. Śmierć właściciela samochodu (mojego taty) nastąpiła 07-02-2023, postępowanie spadkowe odbyło się 14-02-2023. Do dnia dzisiejszego 13-09-2023 samochód nie był używany i nic nigdzie nie było zgłaszane. Teraz ja swój udział w samochodzie darowałam mojemu wujkowi – bratu mojego zmarłego taty. Pozostali spadkobiercy chcą swój udział dla niego sprzedać. Czy każdy z nich może sporządzić oddzielną umowę sprzedaży swojego udziału w samochodzie? Czy mój wujek mając trzy dokumenty (2 umowy sprzedaży udziałów i jedną umowę darowizny udziału), które dają mu 100% udziału w samochodzie i potwierdzają, że jest właścicielem może zarejestrować ten samochód na siebie?

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Dzień dobry, jak najbardziej w celu sprzedania oraz darowania udziałów w pojeździe, każdy z Spadkobierców powinien sporządzić odpowiednią umowę z Nabywcą pojazdu (w tym przypadku Pani Wujkiem). W momencie uzyskania przez Pani wujka 100% udziału, należy zgłosić się do Wydziału Komunikacji w celu dopełnienia formalności związanych z zarejestrowaniem pojazdu.

  • Łukasz
    - -

    witam
    Jestem z żoną po rozwodzie a teraz toczy się sprawa podziału majątku .Wszystko zostało podzielone tylko został do podziału dom. W tej chwili chciałbym sprzedać auto gdzie współwłaścicielem jest była żona i prosiłem aby podpisała mi umowę sprzedaży auta lecz powiedziała że nie i domaga się polowy pieniędzy, a w sądzie wraz ze swoim adwokatem zgodzili się że auto zostaje dla mnie?? Co robić

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry,
      Do sprzedaży pojazdu podczas sporządzania umowy kupna sprzedaży wymagane jest wpisanie danych oraz podpisanie umowy zarówno przez właściciela jak i współwłaściciela pojazdu. Jeśli ma Pan sądowe postanowienie, które mówi o tym, że staje się Pan jedynym właścicielem pojazdu to proszę udać się do Wydziału Komunikacji w celu przerejestrowania pojazdu tylko na Pana jako właściciela, dzięki czemu wszystkie decyzje odnośnie auta w tym sprzedaż będzie Pan mógł podejmować samodzielnie. Jeśli nie ma Pan takiego postanowienia do sprzedaży pojazdu niezbędny będzie podpis Pana byłej żony.

  • marta
    - -

    Samochód firmowy będący współwłasnością małżonków – co w momencie sprzedazy? Wystawiamy fv sprzedazy z firmy na 50% wartości a druga połowa to umowa kupna sprzedaży z drugim małżonkiem (współwłaściciel w dowodzie rej)??

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      W przypadku, gdy Małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej, a pojazd został wniesiony do majątku firmowego należy wystawić fakturę sprzedaży na kwotę odzwierciedlającą udział we własności pojazdu. Należy również sporządzić pisemną umowę kupna-sprzedaży pomiędzy współwłaścicielami a Nabywcą.

Więcej artykułów i porad
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Własny pojazd to duże ułatwienie, ale też ogromna odpowiedzialność i spore wydatki. Zauważyłeś, że Twoje auto zbyt dużo Cię kosztuje? Istnieje kilka sprawdzonych metod na to, by stało się tańsze w eksploatacji. Przedstawiamy skuteczne porady, jak obniżyć koszty […]

więcej
Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Zobacz przygotowane przez nas propozycje idealnych pierwszych samochodów dla młodych kierowców, by wybrać właściwy model i zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC. Poznaj również czynniki, które sprawiają, że są to dobre auta dla młodego kierowcy. Zdobądź wiedzę dotyczącą aspektów, […]

więcej
Ubezpieczenie szyb – dlaczego jest ważne?

Ubezpieczenie szyb – dlaczego jest ważne?

Czy wiesz, że jedną z częstszych szkód występujących w samochodach jest zbita szyba? Jej ponowne wstawienie może słono kosztować, a niewiele osób zdaje sobie sprawę, że można wykupić ubezpieczenie do szyb jako dodatek do OC. Ubezpieczenie do szyb […]

więcej