Co obejmuje OC rolnika?

Co obejmuje OC rolnika?

Rate this post
Prowadzenie gospodarstwa rolnego polega na wykonywaniu różnego rodzaju prac, często przy użyciu ciężkiego sprzętu. Tego typu prace mogą narazić na szkodę nie tylko samego właściciela gospodarstwa rolnego i zatrudnionych u niego pracowników, ale także osoby trzecie. Dlatego każdy rolnik zobowiązany jest przepisami prawa, aby wykupić obowiązkowe ubezpieczenie rolne od odpowiedzialności cywilnej. Przepisy te precyzują, kto, w jakiej sytuacji i w jakim terminie powinien podpisać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Warto więc wiedzieć, jakie obowiązki spoczywają na osobach prowadzących gospodarstwo i co gwarantuje im posiadane OC rolnika, w razie jakichkolwiek nieszczęśliwych zdarzeń, związanych z prowadzoną działalnością.

Ubezpieczenie dla rolników – co to jest OC rolnika?

Praca w gospodarstwie rolnym zawsze związana jest z różnego rodzaju zagrożeniami. W przypadku wystąpienia szkód, które zostaną wyrządzone w wyniku prowadzenia gospodarstwa, rolnik może ponieść bardzo wysokie koszty. Dlatego każdy rolnik musi wykupić obowiązkowe oc rolnika, jak również powinien ubezpieczyć swoje budynki. Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia prowadzonych upraw w danym sezonie od negatywnych skutków ewentualnych klęsk żywiołowych, takich jak susza, przymrozki, czy huragany.

Podobnie jak ubezpieczenia OC lekarzy, te dla rolników zapewniają bezpieczeństwo i stabilizację finansową, w razie jakichkolwiek nieszczęśliwych zdarzeń.

OC rolników – co obejmuje?

Ubezpieczenie OC rolników umożliwia uzyskanie odszkodowania, jeżeli do szkody przyczynił się rolnik, jego domownik lub pracownik zatrudniony w gospodarstwie. Każda umowa z ubezpieczycielem może być nieco inaczej skonstruowana, jednak jej zakres nie powinien się różnić. Co obejmuje OC rolnika?

Pokrywa ono koszty, których następstwem może być:

  • śmierć,
  • uszkodzenie ciała,
  • utrata lub rozstrój zdrowia,
  • uszkodzenie lub zniszczenie czyjegoś mienia.

W zależności od tego, czy szkody są na mieniu, czy na osobie oraz od wysokości opłacanej składki ubezpieczenia, sumy gwarancyjne do wypłaty mogą się od siebie różnić.

Czego nie obejmuje OC rolników?

Warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, ponieważ niektóre zdarzenia nie podlegają odszkodowaniu. Lista wykluczeni znajduje się w ustawie, a ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał na przykład za szkody:

  • wyrządzone w mieniu rolnikowi przez osoby pracujące w jego gospodarstwie,
  • spowodowane przez choroby zakaźne niepochodzące od zwierząt,
  • polegające na zanieczyszczenia środowiska.

Wiedząc, ubezpieczenie OC rolników co obejmuje i jakie są jego warunki, każdy rolnik może świadomie prowadzić swoje gospodarstwo.

Od czego chroni OC rolnika?

Podobnie jak OC dla pielęgniarek i innych grup zawodowych, obowiązkowe OC rolników chroni od skutków wynikających z prowadzonej działalności i wykonywanych prac. Dzięki zawartej umowie, rolnik nie ponosi kosztów związanych z wyrządzoną szkodą na zdrowiu, życiu lub mieniu, jeśli wynika ona z prac prowadzonych w gospodarstwie rolnym przez niego, jego rodzinę lub pracowników. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy OC rolnika jest obowiązkowe, chcąc uniknąć dodatkowych kosztów. Z pewnością nie warto jednak podejmować takiego ryzyka, ponieważ można skazać się na znacznie wyższe obciążenia finansowe i kary.

Czy OC rolników jest obowiązkowe?

Rozpoczynając działalność rolniczą, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC dla rolników. Taka konieczność wynika z zapisów ustawy. Podobnie, jak ubezpieczenie OC pracodawcy, taką ofertę prezentują wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Każdy rolnik powinien wybrać ofertę odpowiednią dla siebie, niezależnie od rozmiaru gospodarstwa i rodzaju prowadzonej produkcji rolniczej.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ubezpieczenie na narty Austria

Ubezpieczenie na narty Austria

5/5 – (4 votes) Każdy, kto planuje narty w Austrii, powinien zatroszczyć się o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne o szerokim zakresie. Takie, które zapewnia ochronę zarówno na stoku, jak i poza nim. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, co obejmuje […]

więcej
Przywidz – poznaj świetne miejsce na zimowy wyjazd!

Przywidz – poznaj świetne miejsce na zimowy wyjazd!

5/5 – (1 vote) Miłośnicy sportów zimowych w Polsce zazwyczaj wybierają Tatry, jako kierunek docelowy. Mieszkańcy północnej części kraju mają jednak o wiele bliżej ciekawą alternatywą, jaką są narty w Przywidzu. W tej niewielkiej wsi na Kaszubach mieści […]

więcej
Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec – niezbędne czy niepotrzebne?

Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec – niezbędne czy niepotrzebne?

5/5 – (1 vote) Wyjazd do Niemiec w celach turystycznych cieszy się dużą popularnością. Polacy chętnie decydują się odwiedzenie Berlina, Monachium, Drezna, Hamburga. Odwiedzają także inne zakątki kraju naszych zachodnich sąsiadów. Planując swój wyjazd, nie możesz zapomnieć o […]

więcej
Zakres ubezpieczenia zielona karta (ZK)

Zakres ubezpieczenia zielona karta (ZK)

5/5 – (1 vote) Zielona Karta od wielu lat funkcjonuje w branży ubezpieczeń. Jest to certyfikat działający praktycznie na całym świecie, a w niektórych państwach stał się obowiązkowym dokumentem, gdy wkracza się na jego terytorium swoim samochodem. Zielona […]

więcej