Co obejmuje OC rolnika?

Co obejmuje OC rolnika?

5/5 - (Ocen: 1)

Prowadzenie gospodarstwa rolnego polega na wykonywaniu różnego rodzaju prac, często przy użyciu ciężkiego sprzętu. Tego typu prace mogą narazić na szkodę nie tylko samego właściciela gospodarstwa rolnego i zatrudnionych u niego pracowników, ale także osoby trzecie. Dlatego każdy rolnik zobowiązany jest przepisami prawa, aby wykupić obowiązkowe ubezpieczenie rolne od odpowiedzialności cywilnej. Przepisy te precyzują, kto, w jakiej sytuacji i w jakim terminie powinien podpisać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Warto więc wiedzieć, jakie obowiązki spoczywają na osobach prowadzących gospodarstwo i co gwarantuje im posiadane OC rolnika, w razie jakichkolwiek nieszczęśliwych zdarzeń, związanych z prowadzoną działalnością.

Ubezpieczenie dla rolników – co to jest OC rolnika?

Praca w gospodarstwie rolnym zawsze związana jest z różnego rodzaju zagrożeniami. W przypadku wystąpienia szkód, które zostaną wyrządzone w wyniku prowadzenia gospodarstwa, rolnik może ponieść bardzo wysokie koszty. Dlatego każdy rolnik musi wykupić obowiązkowe oc rolnika, jak również powinien ubezpieczyć swoje budynki. Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia prowadzonych upraw w danym sezonie od negatywnych skutków ewentualnych klęsk żywiołowych, takich jak susza, przymrozki, czy huragany.

Podobnie jak ubezpieczenia OC lekarzy, te dla rolników zapewniają bezpieczeństwo i stabilizację finansową, w razie jakichkolwiek nieszczęśliwych zdarzeń.

OC rolników – co obejmuje?

Ubezpieczenie OC rolników umożliwia uzyskanie odszkodowania, jeżeli do szkody przyczynił się rolnik, jego domownik lub pracownik zatrudniony w gospodarstwie. Każda umowa z ubezpieczycielem może być nieco inaczej skonstruowana, jednak jej zakres nie powinien się różnić. Co obejmuje OC rolnika?

Pokrywa ono koszty, których następstwem może być:

  • śmierć,
  • uszkodzenie ciała,
  • utrata lub rozstrój zdrowia,
  • uszkodzenie lub zniszczenie czyjegoś mienia.

W zależności od tego, czy szkody są na mieniu, czy na osobie oraz od wysokości opłacanej składki ubezpieczenia, sumy gwarancyjne do wypłaty mogą się od siebie różnić.

Czego nie obejmuje OC rolników?

Warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, ponieważ niektóre zdarzenia nie podlegają odszkodowaniu. Lista wykluczeni znajduje się w ustawie, a ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał na przykład za szkody:

  • wyrządzone w mieniu rolnikowi przez osoby pracujące w jego gospodarstwie,
  • spowodowane przez choroby zakaźne niepochodzące od zwierząt,
  • polegające na zanieczyszczenia środowiska.

Wiedząc, ubezpieczenie OC rolników co obejmuje i jakie są jego warunki, każdy rolnik może świadomie prowadzić swoje gospodarstwo.

Od czego chroni OC rolnika?

Podobnie jak OC dla pielęgniarek i innych grup zawodowych, obowiązkowe OC rolników chroni od skutków wynikających z prowadzonej działalności i wykonywanych prac. Dzięki zawartej umowie, rolnik nie ponosi kosztów związanych z wyrządzoną szkodą na zdrowiu, życiu lub mieniu, jeśli wynika ona z prac prowadzonych w gospodarstwie rolnym przez niego, jego rodzinę lub pracowników. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy OC rolnika jest obowiązkowe, chcąc uniknąć dodatkowych kosztów. Z pewnością nie warto jednak podejmować takiego ryzyka, ponieważ można skazać się na znacznie wyższe obciążenia finansowe i kary.

Czy OC rolników jest obowiązkowe?

Rozpoczynając działalność rolniczą, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC dla rolników. Taka konieczność wynika z zapisów ustawy. Podobnie, jak ubezpieczenie OC pracodawcy, taką ofertę prezentują wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Każdy rolnik powinien wybrać ofertę odpowiednią dla siebie, niezależnie od rozmiaru gospodarstwa i rodzaju prowadzonej produkcji rolniczej.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie od gradu lub skutków burzy? Dowiedz się, kiedy Twój samochód będzie w pełni bezpieczny!

Ubezpieczenie od gradu lub skutków burzy? Dowiedz się, kiedy Twój samochód będzie w pełni bezpieczny!

Dużo mówi się dzisiaj o bardzo niekorzystnych zmianach klimatycznych, które dotykają nas wszystkich. Jeszcze do niedawna w Polsce nie myśleliśmy o skutkach gwałtownych huraganów, gradobicia, czy ciężkiej ulewy, a dzisiaj musimy być przygotowani na to, że takie zjawiska […]

więcej
Wskazówki dotyczące podróżowania samemu jako kobieta

Wskazówki dotyczące podróżowania samemu jako kobieta

Podróżowanie to najlepszy sposób poznawania świata. Od pewnego czasu można zauważyć, że przybywa osób, które wyjeżdżają solo. Wśród samotnych podróżnych są nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. Podróżujące bez towarzystwa panie zwiedzając świat samotnie mogą zrealizować swoje marzenia. […]

więcej
Co wpływa na cenę polisy AC w 2024 roku?

Co wpływa na cenę polisy AC w 2024 roku?

Składki za ubezpieczenia komunikacyjne są inne dla każdego kierowcy i pojazdu. Towarzystwa obliczają ich wysokość na podstawie wielu kryteriów. Często stosują też własne przeliczniki, więc pomiędzy ofertami poszczególnych firm można zauważyć spore różnice. Od czego jednak zależy to, […]

więcej
Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Sprzedałeś lub wyrejestrowałeś swój samochód? Być może należy Ci się zwrot składki OC za niewykorzystane ubezpieczenie. Zobacz, w jakich sytuacjach możesz złożyć wniosek o zwrot składki!

więcej