OC spedytora – co to jest, czy jest obowiązkowe, ile kosztuje?

OC spedytora – co to jest, czy jest obowiązkowe, ile kosztuje?

2/5 - (Ocen: 3)

Transport i logistyka to kluczowe gałęzie każdej gospodarki. Przedsiębiorcy, którzy mają z tymi branżami trochę wspólnego wiedzą jednak, że podobne działalności wiążą się ze sporym ryzykiem. Mniejsze lub większe wypadki zdarzają się podczas transportu bardzo często, a to zazwyczaj wiąże się z uszkodzeniem transportowanego mienia. Dlatego też produkty, takie jak OC spedytora są bardzo popularne. Warto je wykupić będąc przedsiębiorcą w branży transportowej, gdyż ważna polisa OC to coś, na co wielu klientów zwraca uwagę w pierwszej kolejności.

Ubezpieczenie spedytora powinno być traktowane tak samo, jak na przykład ubezpieczenia OC lekarzy lub ubezpieczenie OC pracodawcy. Wśród firm poważnie dbających o swoją renomę są one standardem. Na Kioskpolis.pl można znaleźć tego rodzaju ubezpieczenia, a także wiele innych ubezpieczeń, w tym ubezpieczeń OC aut. Porównywarka ubezpieczeń pozwoli błyskawicznie wyszukać optymalne ubezpieczenia obejmujące konkretny zakres odpowiedzialności przy zachowaniu satysfakcjonującej ceny. Dzięki temu, że porównuje ona oferty bardzo wielu towarzystw ubezpieczeniowych, jest w stanie wybrać najlepsze opcje dla danego klienta w konkretnej sytuacji.

Co to jest OC spedytora?

Ubezpieczenia transportowe mogą być kwestią budzącą sporo kontrowersji. By zrozumieć, jak to działa, trzeba podzielić ubezpieczenia na dwa rodzaje. Najważniejszym z nich jest ubezpieczenie OC zawodowe spedytora drogowego. Jest to ubezpieczenie, które przewoźnik musi obligatoryjnie wykupić, chcąc ubiegać się o licencję spedytora zawodowego według właściwej ustawy. W zakres ochrony tego ubezpieczenia wchodzą wszystkie szkody wynikające z tak zwanego zdarzenia ubezpieczeniowego. Szczegółowy zakres takich szkód zawsze musi być ujęty w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które towarzystwo ubezpieczeniowe musi przedstawić klientowi. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, więc ubezpieczyciel musi dostosować jego warunki do aktualnie panujących przepisów prawa, a wszelka dowolność jest tu mocno ograniczona.

OC spedytora drogowego nie jest powiązane z ubezpieczeniem samochodu, który swoją drogą powinien posiadać aktualne obowiązkowe ubezpieczenie OC. Takie ubezpieczenie obejmuje szkody do wysokości 9 000 Euro.

Czy OC spedytora jest obowiązkowe?

O ile powyższe ubezpieczenie jest obowiązkowe, to na rynku jest również dostępne wiele produktów ubezpieczeniowych, które nie są obowiązkowe. Nieobowiązkowe ubezpieczenie OC spedytora może mieć bardzo zróżnicowany zakres odpowiedzialności. Są to produkty, które towarzystwa ubezpieczeniowe mogą indywidualnie dopasować, więc każda z ofert może się nieco od siebie różnić. Wiele z nich można znaleźć na Kioskpolis.pl, gdzie można również przeszukiwać polisy na podstawie maksymalnej wysokości ubezpieczenia, luk zakresu odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Tego typu produkty należy indywidualnie dopasowywać do swoich potrzeb, gdyż każda firma transportowa świadczy nieco inny rodzaj usług, chociażby ze względu na niszę, w której się specjalizuje.

Jeśli OC spedytora nie jest wiarygodne, lub klient nie ma zaufania do spedytora, może też ubezpieczyć transport we własnym zakresie. Takie ubezpieczenia określane są, jako ubezpieczenia CARGO, z których często korzystają duże firmy regularnie zlecające transport firmom zewnętrznym. Tego rodzaju polisy nigdy nie są obowiązkowe, więc ich zakup leży w gestii klienta spedytora. Chronią one między innymi od utraty towaru, a także jego zniszczenia. Utrata może nastąpić na skutek kradzieży lub innych okoliczności, o ile przewidują je ogólne warunki ubezpieczenia.

Kiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie transportowe?

Jeśli posiada się ubezpieczenie OC spedytora drogowego, można liczyć na to, że pokryje koszty powstałych szkód. Trzeba jednak pamiętać, że tak samo, jak w przypadku innych polis ubezpieczeniowych, przewoźnik musi spełnić pewne wymagania. Przede wszystkim, gdy dojdzie do szkody, ubezpieczyciel sprawdzi, czy towar był należycie zabezpieczony. Należy do tego użyć metod powszechnie stosowanych w transporcie i dopasować je adekwatnie do przewożonego towaru. Jeśli przewoźnik znajdzie uchybienia w tym zakresie, takie jak na przykład złe przymocowanie towaru do auta, może odmówić wypłaty odszkodowania.

Gdy zaś dochodzi do kradzieży, przewoźnik musi mieć dowody na to, że auto było prawidłowo zabezpieczone, tzn. drzwi były zamknięte, a zamki sprawne. W takich kwestiach przedstawiciel ubezpieczyciela nie będzie miał litości, jeśli dopatrzy się rażących uchybień. Ciekawostką jest to, że niektórzy ubezpieczyciele oferują jednak ubezpieczenia, które swoją ochroną obejmują również sytuacje, gdy utrata towaru lub jego uszkodzenie następuje wskutek celowego działania. Takie ubezpieczenia mogą mieć zastosowanie na przykład w dużych firmach transportowych, gdy właściciel chce zabezpieczyć się przed nieuczciwymi pracownikami.

Ile kosztuje OC spedytora?

Częstym pytaniem jest, ile kosztuje ubezpieczenie OC spedytora. Podstawowe, obowiązkowe ubezpieczenie to koszt zaczynający się już od kilkuset złotych, choć jest to zależne od towarzystwa ubezpieczeniowego. Na Kioskpolis.pl, można łatwo znaleźć najbardziej korzystne oferty. Koszt ubezpieczeń nieobowiązkowych i cargo jest zaś trudny do określenia, gdyż kluczową rolę na wysokość składki ma to, na jak wysoką kwotę ubezpiecza się transport.

Oferty znalezione na Kioskpolis.pl mogą różnić się cenami w zależności od zakresu usług, więc warto tam sprawdzić oferty różnych towarzystw, a także inne ubezpieczenia, takie jak Assistance lub ubezpieczenie AC samochodu. Samo wyszukiwanie ich i ewentualny proces zakupu może potrwać nie dłużej, niż kilka minut, co jest bardzo wygodne. Można tam znaleźć też informacje dotyczące korzystania z ubezpieczeń, a w tym jak pozbyć się samochodu bez oc, jaki jest czas na zgłoszenie szkody oc , czy na przykład, czy ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak określa się wartość samochodu? – Porady dla kierowców

Jak określa się wartość samochodu? – Porady dla kierowców

Czy wiesz, jaka jest wartość rynkowa Twojego auta? Uważaj – lepiej ją znać, by nie dać się oszukać ubezpieczycielowi. Zobacz, jak wyliczyć wartość samochodu w zależności od tego, czy jest nowy czy też używany. Podpowiadamy też, z czym […]

więcej
Co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

Co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

W ramach koleżeńskiej czy rodzinnej przysługi często pożycza się auto. Taka sytuacja wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Osobą prawnie odpowiedzialną za pojazd jest przecież jego właściciel, a nie kierowca. Wyjaśniamy, co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego […]

więcej
Rekalkulacja stawki OC – 3 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć!

Rekalkulacja stawki OC – 3 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć!

Po zakupie używanego samochodu nie zapłaci się za niego takiej samej składki za ubezpieczenie jak poprzedni właściciel. Musi wtedy nastąpić tzw. rekalkulacja stawki OC. Wyjaśniamy trzy kwestie związane z tym procesem! W określonych przypadkach ubezpieczalnia ponowne przelicza wysokość […]

więcej
Ubezpieczenie na narty Czechy

Ubezpieczenie na narty Czechy

Wybierasz się do Czech na narty? Ponieważ ów kraj sąsiaduje z Polską, może Ci się wydawać, że w razie rozstroju zdrowia będziesz mógł szybko wrócić i zająć się leczeniem u siebie. To błędne myślenie. Ubezpieczenie narciarskie chroni Cię […]

więcej