OC przewoźnika – co to jest, czy jest obowiązkowe, ile kosztuje?

OC przewoźnika – co to jest, czy jest obowiązkowe, ile kosztuje?

Oceń ten wpis

Firmy oferujące usługi z zakresu transportu zobowiązane są do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, podobnie jak każdy właściciel pojazdu. Poza obowiązkowym ubezpieczeniem, każda taka firma może wykupić również ubezpieczenie OC przewoźnika, które jest całkowicie dobrowolne, podobnie jak ubezpieczenie OC pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że przewoźnik ponosi odpowiedzialność za transportowany ładunek, więc ubezpieczenie się może mu przynieść jedynie korzyści.

Co to jest OC przewoźnika i na czym polega?

Należy zwrócić uwagę na to, że każdy przedsiębiorca oferujący usługi przewozowe pełni bardzo istotną rolę w łańcuchu dostaw towarów. Przewoźnik ponosi pełną odpowiedzialność za ładunek, który znajduje się po jego opieką. Zdarza się, że przedmioty są uszkadzane lub tracone po drodze w wyniku różnych niespodziewanych zdarzeń. Nawet różne warunki atmosferyczne na trasie mogą skutkować szkodami. Podobnie jak OC spedytora, ubezpieczenie dla przewoźnika jest rzeczą niezbędną, dla zabezpieczenia interesów firmy. Polisa OC przewoźnika powinna być ważna przez cały rok.

Wykupione ubezpieczenie chroni przedsiębiorcę przed odpowiedzialnością finansową, którą musiałby ponosić w związku z zawartą umową przewozową. Jeśli z różnych przyczyn transportowany ładunek ulegnie uszkodzeniu lub zostanie stracony, wówczas to ubezpieczenie przewoźnika pokryje wszelkie koszty i zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie. Decydując się na opłacanie składki ubezpieczeniowej, każdy przewoźnik zabezpiecza swój biznes i swoje własne interesy. Warto podkreślić, że w przypadku większych firm, można liczyć na nieco korzystniejsze warunki i zniżki. Najlepszą opcją jest skorzystanie z usług jednej firmy ubezpieczeniowej, w ramach różnych opcji ubezpieczeń.

Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego

Ustawa prawo przewozowe oraz konwencja CMR określają odpowiedzialność przewoźnika w różnych sytuacjach. Jeśli ten nie wykupi dodatkowego ubezpieczenia przewoźnika, wówczas powinien pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach:

  • odpowiednim zabezpieczeniu ładunku na czas transportu, na przykład zapewnienia właściwej temperatury, czy zastosowania pasów bezpieczeństwa,
  • Dołożeniu wszelkiej staranności przy poszukiwaniu miejsca postojowego – powinno być oświetlone i nie znajdować się na uboczu,
  • przygotowaniu towarów do ich bezpiecznego rozładunku,
  • Wydawania przewożonego ładunku tylko osobom upoważnionym do ich odbioru,
  • przestrzeganiu czasu pracy kierowcy.

Wiele wypadków zdarza się z powodu przepracowania i przemęczenia kierowców. Z tego powodu ubezpieczają się również inne grupy zawodowe. Na przykład OC lekarzy to coraz częściej wybierana opcja przez osoby pracujące w szpitalach na wielu zmianach. W przypadku popełnienia błędu, taka osoba może liczyć na to, że ubezpieczyciel pokryje wszelkie szkody.

Na co zwrócić uwagę wybierając OC przewoźnika drogowego?

Decydując się na podpisanie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, warto zwrócić uwagę na zaproponowane ogólne warunki umowy danej firmy. Które elementy umowy są najbardziej istotne?

  • górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli suma gwarancyjna ubezpieczenia – najlepiej, jeśli obowiązuje dla jednego zdarzenia i nie jest pomniejszana w przypadku zgłoszenia szkody,
  • zasady dotyczące parkowania pojazdu,
  • zasięg terytorialny, na jakim obowiązuje OC przewoźnika,
  • możliwość rozszerzenia ubezpieczenia na podwykonawców, z którymi zawierane są niekiedy umowy
  • czas na zgłoszenie szkody OC.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest także wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ten zwykle zastrzega sobie, że nie wypłaci odszkodowania, jeśli do szkody doszło w wyniku działania tak zwanej siły wyższej, na przykład kataklizmu. Może także nie chcieć pokryć kosztów szkody związanej z przewożeniem dużych wartości pieniężnych, czy dzieł sztuki, jak również powstałe na skutek rozboju. Niektóre firmy umożliwiają rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej, wymaga to jedynie podwyższenia opłacanej składki. Warto też sprawdzić jak pozbyć się samochodu bez OC.

Czy OC przewoźnika jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie przewoźnika to opcja dobrowolna, z której można, ale nie trzeba korzystać. Przewoźnik musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, z uwagi na fakt posiadania pojazdu. Zaleca się jednak, aby wykupić OC przewoźnika, dla spokoju i stabilizacji finansowej firmy. Przewożąc różnego rodzaju ładunki, przedsiębiorca bierze na siebie dużą odpowiedzialność i ponosi wszystkie koszty związane z ewentualnymi szkodami. Stanąć na nogi, w przypadku konieczności ponoszenia kosztów jest tak trudno, jak pozbyć się samochodu bez OC. Lepiej nie ponosić takiego ryzyka i opłacić niewielką składkę ubezpieczeniową co miesiąc.

 

Ile kosztuje OC przewoźnika?

Każdy zakład ubezpieczeń przedstawia nieco inną ofertę, uzależnioną od różnych czynników. OC przewoźnika ile kosztuje, najczęściej wynika z sumy gwarantowanej ubezpieczenia, a także historii umowy. W zależności od liczby zgłaszanych szkód, zakład może składkę obniżyć lub podwyższyć. Trzeba się liczyć z tym, że każde wypłacone odszkodowanie będzie negatywnie wpływało na wysokość ustalonej składki OC. Ubezpieczenie przewoźnika drogowego zawsze wyceniane jest w indywidualny sposób, dlatego warto zwrócić się do kilku firm o przedstawienie takiej oferty. Bywa, że wysokość proponowanej klientowi składki znacznie się od siebie różni. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym na większe koszty, związane z ubezpieczeniem trzeba się szykować. Najczęściej koszt ubezpieczenia wynosi od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych rocznie. Warto jednak ponieść takie koszty, aby zabezpieczyć interesy finansowe swojego przedsiębiorstwa i nie musieć się martwić koniecznością wypłaty rekompensaty za uszkodzony podczas transportu ładunek.

Korzystając przez dłuższy czasu z oferty jednego zakładu ubezpieczeń, można liczyć na bardzo korzystne zniżki. Podobnie jak ubezpieczenia OC innych zawodów, oferty dla przewoźników są korzystne, jeśli dodatkowo przedsiębiorca wykupi także zwykłe OC lub inny rodzaj ubezpieczenia.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie do Turcji?

Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie do Turcji?

4.3/5 – (Ocen: 15) Czy wiedziałeś, że ubezpieczenie turystyczne oferowane przez biuro podróży, w którym wykupujesz wycieczkę do Turcji, nie zapewni Ci wystarczającej ochrony? Zazwyczaj to oferta o niskiej sumie ubezpieczenia i niewielu składnikach. Przeczytaj poradnik, by wybrać […]

więcej
AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

5/5 – (Ocen: 2) Jak wynika z danych ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów), średni wiek pojazdów poruszających się po polskich drogach w 2018 roku wynosił 14 lat. Czy warto wykupić ubezpieczenie AC dla takiego auta? Na co zwrócić […]

więcej
5 sytuacji, w których warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości

5 sytuacji, w których warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości

5/5 – (Ocen: 1) Dom czy mieszkanie zwykle stanowią główną część majątku przeciętnego Polaka. Jego zniszczenie, zdewastowanie czy ograbienie może spowodować ogromne problemy oraz straty finansowe. Na wypadek takich okoliczności można się jednak odpowiednio zabezpieczyć, inwestując w stosowną […]

więcej
W co należy wyposażyć auto, wybierając się do różnych krajów?

W co należy wyposażyć auto, wybierając się do różnych krajów?

5/5 – (Ocen: 2) Wybierasz się samochodem za granicę na ferie, wakacje, a może jedziesz w podróż służbową? Przekonaj się, czy musisz przestrzegać obowiązkowego wyposażenia samochodu w Niemczech, na Słowacji i innych krajach, przez które będziesz przejeżdżać. Poznaj […]

więcej