OC przewoźnika – co to jest, czy jest obowiązkowe, ile kosztuje?

OC przewoźnika – co to jest, czy jest obowiązkowe, ile kosztuje?

5/5 - (Ocen: 1)

Firmy oferujące usługi z zakresu transportu zobowiązane są do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, podobnie jak każdy właściciel pojazdu. Poza obowiązkowym ubezpieczeniem, każda taka firma może wykupić również ubezpieczenie OC przewoźnika, które jest całkowicie dobrowolne, podobnie jak ubezpieczenie OC pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że przewoźnik ponosi odpowiedzialność za transportowany ładunek, więc ubezpieczenie się może mu przynieść jedynie korzyści.

Co to jest OC przewoźnika i na czym polega?

Należy zwrócić uwagę na to, że każdy przedsiębiorca oferujący usługi przewozowe pełni bardzo istotną rolę w łańcuchu dostaw towarów. Przewoźnik ponosi pełną odpowiedzialność za ładunek, który znajduje się po jego opieką. Zdarza się, że przedmioty są uszkadzane lub tracone po drodze w wyniku różnych niespodziewanych zdarzeń. Nawet różne warunki atmosferyczne na trasie mogą skutkować szkodami. Podobnie jak OC spedytora, ubezpieczenie dla przewoźnika jest rzeczą niezbędną, dla zabezpieczenia interesów firmy. Polisa OC przewoźnika powinna być ważna przez cały rok.

Wykupione ubezpieczenie chroni przedsiębiorcę przed odpowiedzialnością finansową, którą musiałby ponosić w związku z zawartą umową przewozową. Jeśli z różnych przyczyn transportowany ładunek ulegnie uszkodzeniu lub zostanie stracony, wówczas to ubezpieczenie przewoźnika pokryje wszelkie koszty i zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie. Decydując się na opłacanie składki ubezpieczeniowej, każdy przewoźnik zabezpiecza swój biznes i swoje własne interesy. Warto podkreślić, że w przypadku większych firm, można liczyć na nieco korzystniejsze warunki i zniżki. Najlepszą opcją jest skorzystanie z usług jednej firmy ubezpieczeniowej, w ramach różnych opcji ubezpieczeń.

Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego

Ustawa prawo przewozowe oraz konwencja CMR określają odpowiedzialność przewoźnika w różnych sytuacjach. Jeśli ten nie wykupi dodatkowego ubezpieczenia przewoźnika, wówczas powinien pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach:

  • odpowiednim zabezpieczeniu ładunku na czas transportu, na przykład zapewnienia właściwej temperatury, czy zastosowania pasów bezpieczeństwa,
  • Dołożeniu wszelkiej staranności przy poszukiwaniu miejsca postojowego – powinno być oświetlone i nie znajdować się na uboczu,
  • przygotowaniu towarów do ich bezpiecznego rozładunku,
  • Wydawania przewożonego ładunku tylko osobom upoważnionym do ich odbioru,
  • przestrzeganiu czasu pracy kierowcy.

Wiele wypadków zdarza się z powodu przepracowania i przemęczenia kierowców. Z tego powodu ubezpieczają się również inne grupy zawodowe. Na przykład OC lekarzy to coraz częściej wybierana opcja przez osoby pracujące w szpitalach na wielu zmianach. W przypadku popełnienia błędu, taka osoba może liczyć na to, że ubezpieczyciel pokryje wszelkie szkody.

Na co zwrócić uwagę wybierając OC przewoźnika drogowego?

Decydując się na podpisanie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, warto zwrócić uwagę na zaproponowane ogólne warunki umowy danej firmy. Które elementy umowy są najbardziej istotne?

  • górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli suma gwarancyjna ubezpieczenia – najlepiej, jeśli obowiązuje dla jednego zdarzenia i nie jest pomniejszana w przypadku zgłoszenia szkody,
  • zasady dotyczące parkowania pojazdu,
  • zasięg terytorialny, na jakim obowiązuje OC przewoźnika,
  • możliwość rozszerzenia ubezpieczenia na podwykonawców, z którymi zawierane są niekiedy umowy
  • czas na zgłoszenie szkody OC.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest także wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ten zwykle zastrzega sobie, że nie wypłaci odszkodowania, jeśli do szkody doszło w wyniku działania tak zwanej siły wyższej, na przykład kataklizmu. Może także nie chcieć pokryć kosztów szkody związanej z przewożeniem dużych wartości pieniężnych, czy dzieł sztuki, jak również powstałe na skutek rozboju. Niektóre firmy umożliwiają rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej, wymaga to jedynie podwyższenia opłacanej składki. Warto też sprawdzić jak pozbyć się samochodu bez OC.

Czy OC przewoźnika jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie przewoźnika to opcja dobrowolna, z której można, ale nie trzeba korzystać. Przewoźnik musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, z uwagi na fakt posiadania pojazdu. Zaleca się jednak, aby wykupić OC przewoźnika, dla spokoju i stabilizacji finansowej firmy. Przewożąc różnego rodzaju ładunki, przedsiębiorca bierze na siebie dużą odpowiedzialność i ponosi wszystkie koszty związane z ewentualnymi szkodami. Stanąć na nogi, w przypadku konieczności ponoszenia kosztów jest tak trudno, jak pozbyć się samochodu bez OC. Lepiej nie ponosić takiego ryzyka i opłacić niewielką składkę ubezpieczeniową co miesiąc.

 

Ile kosztuje OC przewoźnika?

Każdy zakład ubezpieczeń przedstawia nieco inną ofertę, uzależnioną od różnych czynników. OC przewoźnika ile kosztuje, najczęściej wynika z sumy gwarantowanej ubezpieczenia, a także historii umowy. W zależności od liczby zgłaszanych szkód, zakład może składkę obniżyć lub podwyższyć. Trzeba się liczyć z tym, że każde wypłacone odszkodowanie będzie negatywnie wpływało na wysokość ustalonej składki OC. Ubezpieczenie przewoźnika drogowego zawsze wyceniane jest w indywidualny sposób, dlatego warto zwrócić się do kilku firm o przedstawienie takiej oferty. Bywa, że wysokość proponowanej klientowi składki znacznie się od siebie różni. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym na większe koszty, związane z ubezpieczeniem trzeba się szykować. Najczęściej koszt ubezpieczenia wynosi od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych rocznie. Warto jednak ponieść takie koszty, aby zabezpieczyć interesy finansowe swojego przedsiębiorstwa i nie musieć się martwić koniecznością wypłaty rekompensaty za uszkodzony podczas transportu ładunek.

Korzystając przez dłuższy czasu z oferty jednego zakładu ubezpieczeń, można liczyć na bardzo korzystne zniżki. Podobnie jak ubezpieczenia OC innych zawodów, oferty dla przewoźników są korzystne, jeśli dodatkowo przedsiębiorca wykupi także zwykłe OC lub inny rodzaj ubezpieczenia.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
3 nieobowiązkowe polisy, których zakup warto rozważyć

3 nieobowiązkowe polisy, których zakup warto rozważyć

Ubezpieczenia komunikacyjne mogą być dość drogie, dlatego wielu kierowców ogranicza się do zakupu obowiązkowego OC. Takie podejście nie zawsze jest jednak rozsądne. W razie poważnego wypadku czy innych kłopotów na drodze często przydają się także dodatkowe świadczenia. Przedstawiamy […]

więcej
Opel

Opel

Koszty użytkowania samochodu są brane pod uwagę przez kierowców już na etapie dokonywania zakupu. Wydatki, które trzeba regularnie ponosić, decydują o opłacalności kupna wybranego modelu pojazdu. Do stałych kosztów zaliczają się niewątpliwie ubezpieczenia motoryzacyjne. Takie polisy jak OC […]

więcej
Opłaty celno skarbowe za samochód 2024 – ile zapłacisz za sprowadzone auto?

Opłaty celno skarbowe za samochód 2024 – ile zapłacisz za sprowadzone auto?

Planujesz zakup auta? Czeka Cię wiele formalności, a także wydatków. Do kosztów rejestracji i składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC, musisz doliczyć także podatek. Wyjaśniamy, ile wynoszą opłaty skarbowe za kupno samochodu! Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?  Dodatkowa […]

więcej
Masz nowy samochód? Wykup polisy OC i AC – bez wychodzenia z domu!

Masz nowy samochód? Wykup polisy OC i AC – bez wychodzenia z domu!

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd włączony do ruchu, musi być ubezpieczony. Jeśli właśnie kupiłeś nowe auto, powinieneś niezwłocznie zadbać o odpowiednią ochronę. Nie masz czasu wybrać się do oddziału towarzystwa? Wykup polisy OC i AC bez wychodzenia […]

więcej