OC przewoźnika – co to jest, czy jest obowiązkowe, ile kosztuje?

OC przewoźnika – co to jest, czy jest obowiązkowe, ile kosztuje?

Rate this post
Firmy oferujące usługi z zakresu transportu zobowiązane są do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, podobnie jak każdy właściciel pojazdu. Poza obowiązkowym ubezpieczeniem, każda taka firma może wykupić również ubezpieczenie OC przewoźnika, które jest całkowicie dobrowolne, podobnie jak ubezpieczenie OC pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że przewoźnik ponosi odpowiedzialność za transportowany ładunek, więc ubezpieczenie się może mu przynieść jedynie korzyści.

Co to jest OC przewoźnika i na czym polega?

Należy zwrócić uwagę na to, że każdy przedsiębiorca oferujący usługi przewozowe pełni bardzo istotną rolę w łańcuchu dostaw towarów. Przewoźnik ponosi pełną odpowiedzialność za ładunek, który znajduje się po jego opieką. Zdarza się, że przedmioty są uszkadzane lub tracone po drodze w wyniku różnych niespodziewanych zdarzeń. Nawet różne warunki atmosferyczne na trasie mogą skutkować szkodami. Podobnie jak OC spedytora, ubezpieczenie dla przewoźnika jest rzeczą niezbędną, dla zabezpieczenia interesów firmy. Polisa OC przewoźnika powinna być ważna przez cały rok.

Wykupione ubezpieczenie chroni przedsiębiorcę przed odpowiedzialnością finansową, którą musiałby ponosić w związku z zawartą umową przewozową. Jeśli z różnych przyczyn transportowany ładunek ulegnie uszkodzeniu lub zostanie stracony, wówczas to ubezpieczenie przewoźnika pokryje wszelkie koszty i zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie. Decydując się na opłacanie składki ubezpieczeniowej, każdy przewoźnik zabezpiecza swój biznes i swoje własne interesy. Warto podkreślić, że w przypadku większych firm, można liczyć na nieco korzystniejsze warunki i zniżki. Najlepszą opcją jest skorzystanie z usług jednej firmy ubezpieczeniowej, w ramach różnych opcji ubezpieczeń.

Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego

Ustawa prawo przewozowe oraz konwencja CMR określają odpowiedzialność przewoźnika w różnych sytuacjach. Jeśli ten nie wykupi dodatkowego ubezpieczenia przewoźnika, wówczas powinien pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach:

  • odpowiednim zabezpieczeniu ładunku na czas transportu, na przykład zapewnienia właściwej temperatury, czy zastosowania pasów bezpieczeństwa,
  • Dołożeniu wszelkiej staranności przy poszukiwaniu miejsca postojowego – powinno być oświetlone i nie znajdować się na uboczu,
  • przygotowaniu towarów do ich bezpiecznego rozładunku,
  • Wydawania przewożonego ładunku tylko osobom upoważnionym do ich odbioru,
  • przestrzeganiu czasu pracy kierowcy.

Wiele wypadków zdarza się z powodu przepracowania i przemęczenia kierowców. Z tego powodu ubezpieczają się również inne grupy zawodowe. Na przykład OC lekarzy to coraz częściej wybierana opcja przez osoby pracujące w szpitalach na wielu zmianach. W przypadku popełnienia błędu, taka osoba może liczyć na to, że ubezpieczyciel pokryje wszelkie szkody.

Na co zwrócić uwagę wybierając OC przewoźnika drogowego?

Decydując się na podpisanie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, warto zwrócić uwagę na zaproponowane ogólne warunki umowy danej firmy. Które elementy umowy są najbardziej istotne?

  • górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli suma gwarancyjna ubezpieczenia – najlepiej, jeśli obowiązuje dla jednego zdarzenia i nie jest pomniejszana w przypadku zgłoszenia szkody,
  • zasady dotyczące parkowania pojazdu,
  • zasięg terytorialny, na jakim obowiązuje OC przewoźnika,
  • możliwość rozszerzenia ubezpieczenia na podwykonawców, z którymi zawierane są niekiedy umowy
  • czas na zgłoszenie szkody OC.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest także wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ten zwykle zastrzega sobie, że nie wypłaci odszkodowania, jeśli do szkody doszło w wyniku działania tak zwanej siły wyższej, na przykład kataklizmu. Może także nie chcieć pokryć kosztów szkody związanej z przewożeniem dużych wartości pieniężnych, czy dzieł sztuki, jak również powstałe na skutek rozboju. Niektóre firmy umożliwiają rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej, wymaga to jedynie podwyższenia opłacanej składki. Warto też sprawdzić jak pozbyć się samochodu bez OC.

Czy OC przewoźnika jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie przewoźnika to opcja dobrowolna, z której można, ale nie trzeba korzystać. Przewoźnik musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, z uwagi na fakt posiadania pojazdu. Zaleca się jednak, aby wykupić OC przewoźnika, dla spokoju i stabilizacji finansowej firmy. Przewożąc różnego rodzaju ładunki, przedsiębiorca bierze na siebie dużą odpowiedzialność i ponosi wszystkie koszty związane z ewentualnymi szkodami. Stanąć na nogi, w przypadku konieczności ponoszenia kosztów jest tak trudno, jak pozbyć się samochodu bez OC. Lepiej nie ponosić takiego ryzyka i opłacić niewielką składkę ubezpieczeniową co miesiąc.

 

Ile kosztuje OC przewoźnika?

Każdy zakład ubezpieczeń przedstawia nieco inną ofertę, uzależnioną od różnych czynników. OC przewoźnika ile kosztuje, najczęściej wynika z sumy gwarantowanej ubezpieczenia, a także historii umowy. W zależności od liczby zgłaszanych szkód, zakład może składkę obniżyć lub podwyższyć. Trzeba się liczyć z tym, że każde wypłacone odszkodowanie będzie negatywnie wpływało na wysokość ustalonej składki OC. Ubezpieczenie przewoźnika drogowego zawsze wyceniane jest w indywidualny sposób, dlatego warto zwrócić się do kilku firm o przedstawienie takiej oferty. Bywa, że wysokość proponowanej klientowi składki znacznie się od siebie różni. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym na większe koszty, związane z ubezpieczeniem trzeba się szykować. Najczęściej koszt ubezpieczenia wynosi od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych rocznie. Warto jednak ponieść takie koszty, aby zabezpieczyć interesy finansowe swojego przedsiębiorstwa i nie musieć się martwić koniecznością wypłaty rekompensaty za uszkodzony podczas transportu ładunek.

Korzystając przez dłuższy czasu z oferty jednego zakładu ubezpieczeń, można liczyć na bardzo korzystne zniżki. Podobnie jak ubezpieczenia OC innych zawodów, oferty dla przewoźników są korzystne, jeśli dodatkowo przedsiębiorca wykupi także zwykłe OC lub inny rodzaj ubezpieczenia.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

5/5 – (2 votes) Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC może dla części kierowców stanowić niebagatelny wydatek. Przykład stanowią właściciele samochodów o najniższych zarobkach, emeryci, renciści oraz studenci. Właśnie dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle udostępniają opcję ratalnej płatności za polisę OC. […]

więcej
5 sytuacji losowych, w których warto zgłosić szkodę z AC

5 sytuacji losowych, w których warto zgłosić szkodę z AC

5/5 – (1 vote) Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną, ale wielu kierowców chętnie dokupuje do niej dodatkowe AutoCasco. Dzięki niemu można liczyć na wsparcie finansowe, gdy posiadany pojazd zostanie uszkodzony, zniszczony lub skradziony. W jakich okolicznościach […]

więcej
Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

5/5 – (4 votes) Co zrobić z OC samochodu po zakupie? Czy warto je zachować? A może jednak zrezygnować i wykupić w innym towarzystwie? Dowiedz się, co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu i podejmij najlepszą dla Ciebie decyzję. […]

więcej
Ubezpieczenie szyb – kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

Ubezpieczenie szyb – kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

4.9/5 – (18 votes) Jeszcze kilka lat temu zupełnie nieznane, dziś zdobywa coraz większe uznanie kierowców. Mowa tu o ubezpieczeniu szyb samochodowych, które możesz dokupić do standardowej polisy komunikacyjnej lub nawet otrzymać w gratisie do kupionego OC. Zobacz, […]

więcej