Co zrobić gdy sprawca ucieknie z miejsca kolizji

Co zrobić gdy sprawca ucieknie z miejsca kolizji

To może być zwykła stłuczka na parkingu, jednak nie każdy kierowca, zwłaszcza sprawca, zostanie na miejscu zdarzenia i nie ulegnie strachowi przed możliwymi konsekwencjami. Zdarza się, że będziesz miał do czynienia z ucieczką z miejsca kolizji. Jak wtedy dochodzić swoich praw i otrzymać zadośćuczynienie? Dowiesz się tutaj.

Przede wszystkim – nie panikuj

Kiedy już dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, a sprawca ucieknie z miejsca kolizji, ważne jest to, aby zachować zimną krew w pierwszych chwilach. Jest to istotne o tyle, że jeśli nie spisałeś w porę lub nie zapamiętałeś numerów tablicy rejestracyjnej zbiegłego z miejsca zdarzenia kierowcy, będziesz potrzebował wszelkich dowodów na to, że sprawcą nie jesteś Ty.

Zabezpieczanie dowodów

Nie rób tego sam! Nawet jeśli nie doznałeś uszczerbku na zdrowiu (tylko w takich sytuacjach masz obowiązek zgłaszać zdarzenie policji), wezwij odpowiednie służby, które zajmą się tym profesjonalnie.

Miejsce zdarzenia powinno pozostać w maksymalnie niezmienionym stanie aż do przyjazdu policji, zatem zabezpiecz je tak, na ile to tylko możliwe. Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim oraz innych użytkowników drogi. Nie zapomnij o trójkącie, kamizelce odblaskowej czy sygnalizacji świetlnej, jeśli warunki pogodowe są złe lub jest po zmierzchu. Odpowiednio zabezpieczając miejsce zdarzenia zwiększasz szanse na uzyskanie odpowiednich dowodów na winę drugiego kierowcy, co z kolei może pomóc policji go odnaleźć. Jednak są one ważne również w sytuacji, gdy się tak nie stanie i ubezpieczyciel OC sprawcy nie pokryje kosztów szkody. Na podstawie bowiem tych dowodów odszkodowanie może wypłacić Ci UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Sprawdź ceny OC i AC

UWAGA!

Zrób wszystko by policja, jak najszybciej znalazła się na miejscu wypadku, chronisz się wówczas przed przeniesieniem winy na Ciebie. To szczególnie ważne, jeśli w wypadku ucierpiały jeszcze inne osoby niż Ty, a w dodatku nie ma żadnych świadków zdarzenia.

Co dalej? Zgłoś szkodę!

W przypadku nieznanego sprawcy i jego ucieczki z miejsca kolizji nie możesz oczywiście liczyć na to, że jego ubezpieczyciel OC zapłaci za Twoje szkody. Nie musisz jednak czekać na efekty pracy policji i być zdany jedynie na znalezienie osoby odpowiedzialnej za stłuczkę czy wypadek. Możesz od razu zgłosić się do swojego ubezpieczyciela OC. Zajmie się on likwidacją szkody, a akta prześle do UFG, aby ten z kolei pokrył jej koszty.

zgłaszanie ucieczki z miejsca kolizji

Niezwykle ważne jest zatem, abyś posiadał aktualne ubezpieczenie OC, ponieważ to właśnie ono chroni Cię nawet w razie ucieczki sprawcy z miejsca kolizji. Jak wiadomo, jest ono obowiązkowe, jednak może zdarzyć się, że spóźnisz się z jego wznowieniem czy wykupieniem – jesteś wtedy narażony na brak jakiejkolwiek rekompensaty za szkody powstałe nawet podczas zwykłej stłuczki na parkingu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny a AC – co lepsze?

Musisz pamiętać, że w sytuacji, gdy ma miejsce ucieczka z miejsca kolizji i sprawca jest nieznany, UFG pomoże Ci w pokryciu kosztów wyrządzonych szkód jedynie w dwóch przypadkach:

  • jeśli zostały wyrządzone na osobie i wtedy możesz liczyć jedynie na zadośćuczynienie związane z utratą zdrowia,
  • jeśli rekonwalescencja osoby poszkodowanej trwa przynajmniej 14 dni zostają pokryte również koszty materialne, czyli związane ze zniszczeniem pojazdu czy inną szkodą przedmiotową.

Autocasco w sytuacji zwykłej stłuczki na parkingu i ucieczki z miejsca kolizji przez sprawcę będzie chronić Cię najlepiej. Jeśli w czasie niewielkiego incydentu nie ucierpiałeś na zdrowiu na tyle, aby musieć przechodzić 14-dniową udokumentowaną rekonwalescencję, nie dostaniesz żadnego zwrotu kosztów naprawy od UFG. Inaczej będzie, jeśli policja zdoła odnaleźć sprawcę. Wtedy odszkodowanie wypłaci Ci jego ubezpieczyciel OC. Nie masz jednak żadnej pewności, że odzyskasz swoje pieniądze. Wybierając zatem pakiet swoich ubezpieczeń samochodowych, warto rozważyć maksymalną asekurację w razie nieprzewidzianych sytuacji i skorzystać również z AC. Szczególnie, jeśli poruszasz się samochodem dość często.

Ubezpieczenie samochodu, które działa w razie ucieczki sprawcy z miejsca kolizji

Reasumując – przede wszystkim zadbaj o aktywne OC, bez którego nie jesteś chroniony w żaden sposób. Jeśli w czasie stłuczki czy wypadku doznałeś fizycznego urazu koniecznie zgłoś się do lekarza i przedstaw dokumentację leczenia, rehabilitacji i wszelkich innych dowodów na to, że w zdarzeniu ucierpiała osoba, a nie tylko mienie. Dopiero wtedy będzie Ci przysługiwać jakiekolwiek odszkodowanie ze strony UFG współpracującego z Twoim ubezpieczycielem OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po otrzymaniu całej niezbędnej dokumentacji od Twojego towarzystwa ubezpieczeń, powinien wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni.

Porównaj oferty

Jeśli natomiast masz w pakiecie AC, musisz to zadeklarować, zgłaszając się do UFG. Oznacza to, że Fundusz nie będzie rekompensował Ci żadnych kosztów związanych z wypadkiem, jednak może zapobiec utracie zniżek, które będziesz opłacał w kolejnych latach. Dzięki temu, otrzymujesz komplementarną pomoc w przypadku czyjejś ucieczki z miejsca kolizji i nieodszukanego przez policję sprawcy.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Nawet tak pozornie niewielka kolizja, jak stłuczka na parkingu może skutkować kosztowną szkodą. Szczególną ochronę powinieneś sobie zapewnić, gdy auto jest nowe i kosztowne. Największą asekuracją będzie wybór najbardziej dopasowanego pakietu ubezpieczeń, które będą Cię chronić nawet w najbardziej nieprzewidzianych sytuacjach. A tych nie da się całkiem uniknąć. W pakiecie z przydatnymi Assistance i AC, obowiązkowe OC będzie znacznie tańsze, sprawdź więc wszystkie opcje, nie tylko pod względem ceny za ubezpieczenie podstawowe, ale także tak, aby było maksymalnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Dokumentacja w razie czyjejś ucieczki z miejsca kolizji

Pamiętaj, aby w momencie, gdy masz wypadek i sprawca ucieka z miejsca kolizji, zachować spokój i zebrać maksymalny materiał dowodowy, dotyczący zaistniałego zdarzenia. Najważniejsze, co możesz zrobić, to:

  • robić zdjęcia – telefon w zupełności wystarczy;
  • zebrać zeznania świadków – możesz zrobić zwykłe notatki na własną rękę, spisując jednak dane kontaktowe osób. Nie muszą oni w takiej sytuacji czekać na to, aż przyjedzie policja;
  • jak najszybciej zgłosić zdarzenie policji i udać się do lekarza lub szpitala – nie mając ubezpieczenia AC jesteś zdany jedynie na pomoc służb, która poświadczy, że należy Ci się odszkodowanie od UFG;
  • nie czekać na działanie policji i odnalezienie sprawcy, tylko jak najszybciej zgłosić zdarzenie swojemu ubezpieczycielowi OC;
  • zwrócić się do UFG nawet, jeśli posiadasz AC – dzięki czemu zapobiegniesz utracie zniżek składkowych po wypadku.

Zobacz, jak dopełnić wszelkich formalności, gdy miałeś stłuczkę.

Więcej artykułów i porad

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Wybierasz się na wakacje lub w odwiedziny do przyjaciela, który mieszka w innym kraju? Warto, byś był ubezpieczony na wypadek stłuczki za granicą lub innej szkody. Sprawdź, co musisz zrobić w przypadku wypadku za granicą z Twojej winy, […]

więcej
Assistance na Europę, czyli podróż bez obaw za granicą!

Assistance na Europę, czyli podróż bez obaw za granicą!

Wybierasz się samochodem na wakacje do europejskich krajów, a może często podróżujesz służbowo poza granice Polski? W takim razie powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort w czasie pobytu poza domem. Dowiedz się, czym jest ubezpieczenie assistance w […]

więcej
Czym jest franszyza redukcyjna i kiedy najlepiej ją stosować?

Czym jest franszyza redukcyjna i kiedy najlepiej ją stosować?

Franszyza? Ubezpieczenia, w których spotkasz ten termin, przerzucają na Ciebie część poniesionej szkody. Jak działa to w praktyce? Kiedy warto zastosować taki typ udziału własnego? Dlaczego podział odpowiedzialności może czasem okazać się bardzo korzystny? Przeczytaj nasz poradnik i […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Ubezpieczenia komunikacyjne to rodzaj polis związanych z posiadaniem i użytkowaniem pojazdów. Ubezpieczenia obowiązkowe chronią Cię od odpowiedzialności cywilnej za spowodowane szkody. Dobrowolne – pomagają lepiej zabezpieczać Twój samochód np. od zdarzeń losowych czy następstw nieszczęśliwych wypadków.

więcej