Co zrobić gdy sprawca ucieknie z miejsca kolizji

Co zrobić gdy sprawca ucieknie z miejsca kolizji

To może być zwykła stłuczka na parkingu, jednak nie każdy kierowca, zwłaszcza sprawca, zostanie na miejscu zdarzenia i nie ulegnie strachowi przed możliwymi konsekwencjami. Zdarza się, że będziesz miał do czynienia z ucieczką z miejsca kolizji. Jak wtedy dochodzić swoich praw i otrzymać zadośćuczynienie? Dowiesz się tutaj.

Przede wszystkim – nie panikuj

Kiedy już dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, a sprawca ucieknie z miejsca kolizji, ważne jest to, aby zachować zimną krew w pierwszych chwilach. Jest to istotne o tyle, że jeśli nie spisałeś w porę lub nie zapamiętałeś numerów tablicy rejestracyjnej zbiegłego z miejsca zdarzenia kierowcy, będziesz potrzebował wszelkich dowodów na to, że sprawcą nie jesteś Ty.

Zabezpieczanie dowodów

Nie rób tego sam! Nawet jeśli nie doznałeś uszczerbku na zdrowiu (tylko w takich sytuacjach masz obowiązek zgłaszać zdarzenie policji), wezwij odpowiednie służby, które zajmą się tym profesjonalnie.

Miejsce zdarzenia powinno pozostać w maksymalnie niezmienionym stanie aż do przyjazdu policji, zatem zabezpiecz je tak, na ile to tylko możliwe. Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim oraz innych użytkowników drogi. Nie zapomnij o trójkącie, kamizelce odblaskowej czy sygnalizacji świetlnej, jeśli warunki pogodowe są złe lub jest po zmierzchu. Odpowiednio zabezpieczając miejsce zdarzenia zwiększasz szanse na uzyskanie odpowiednich dowodów na winę drugiego kierowcy, co z kolei może pomóc policji go odnaleźć. Jednak są one ważne również w sytuacji, gdy się tak nie stanie i ubezpieczyciel OC sprawcy nie pokryje kosztów szkody. Na podstawie bowiem tych dowodów odszkodowanie może wypłacić Ci UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Sprawdź ceny OC i AC

UWAGA!

Zrób wszystko by policja, jak najszybciej znalazła się na miejscu wypadku, chronisz się wówczas przed przeniesieniem winy na Ciebie. To szczególnie ważne, jeśli w wypadku ucierpiały jeszcze inne osoby niż Ty, a w dodatku nie ma żadnych świadków zdarzenia.

Co dalej? Zgłoś szkodę!

W przypadku nieznanego sprawcy i jego ucieczki z miejsca kolizji nie możesz oczywiście liczyć na to, że jego ubezpieczyciel OC zapłaci za Twoje szkody. Nie musisz jednak czekać na efekty pracy policji i być zdany jedynie na znalezienie osoby odpowiedzialnej za stłuczkę czy wypadek. Możesz od razu zgłosić się do swojego ubezpieczyciela OC. Zajmie się on likwidacją szkody, a akta prześle do UFG, aby ten z kolei pokrył jej koszty.

zgłaszanie ucieczki z miejsca kolizji

Niezwykle ważne jest zatem, abyś posiadał aktualne ubezpieczenie OC, ponieważ to właśnie ono chroni Cię nawet w razie ucieczki sprawcy z miejsca kolizji. Jak wiadomo, jest ono obowiązkowe, jednak może zdarzyć się, że spóźnisz się z jego wznowieniem czy wykupieniem – jesteś wtedy narażony na brak jakiejkolwiek rekompensaty za szkody powstałe nawet podczas zwykłej stłuczki na parkingu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny a AC – co lepsze?

Musisz pamiętać, że w sytuacji, gdy ma miejsce ucieczka z miejsca kolizji i sprawca jest nieznany, UFG pomoże Ci w pokryciu kosztów wyrządzonych szkód jedynie w dwóch przypadkach:

 • jeśli zostały wyrządzone na osobie i wtedy możesz liczyć jedynie na zadośćuczynienie związane z utratą zdrowia,
 • jeśli rekonwalescencja osoby poszkodowanej trwa przynajmniej 14 dni zostają pokryte również koszty materialne, czyli związane ze zniszczeniem pojazdu czy inną szkodą przedmiotową.

Autocasco w sytuacji zwykłej stłuczki na parkingu i ucieczki z miejsca kolizji przez sprawcę będzie chronić Cię najlepiej. Jeśli w czasie niewielkiego incydentu nie ucierpiałeś na zdrowiu na tyle, aby musieć przechodzić 14-dniową udokumentowaną rekonwalescencję, nie dostaniesz żadnego zwrotu kosztów naprawy od UFG. Inaczej będzie, jeśli policja zdoła odnaleźć sprawcę. Wtedy odszkodowanie wypłaci Ci jego ubezpieczyciel OC. Nie masz jednak żadnej pewności, że odzyskasz swoje pieniądze. Wybierając zatem pakiet swoich ubezpieczeń samochodowych, warto rozważyć maksymalną asekurację w razie nieprzewidzianych sytuacji i skorzystać również z AC. Szczególnie, jeśli poruszasz się samochodem dość często.

Ubezpieczenie samochodu, które działa w razie ucieczki sprawcy z miejsca kolizji

Reasumując – przede wszystkim zadbaj o aktywne OC, bez którego nie jesteś chroniony w żaden sposób. Jeśli w czasie stłuczki czy wypadku doznałeś fizycznego urazu koniecznie zgłoś się do lekarza i przedstaw dokumentację leczenia, rehabilitacji i wszelkich innych dowodów na to, że w zdarzeniu ucierpiała osoba, a nie tylko mienie. Dopiero wtedy będzie Ci przysługiwać jakiekolwiek odszkodowanie ze strony UFG współpracującego z Twoim ubezpieczycielem OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po otrzymaniu całej niezbędnej dokumentacji od Twojego towarzystwa ubezpieczeń, powinien wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni.

Porównaj oferty

Jeśli natomiast masz w pakiecie AC, musisz to zadeklarować, zgłaszając się do UFG. Oznacza to, że Fundusz nie będzie rekompensował Ci żadnych kosztów związanych z wypadkiem, jednak może zapobiec utracie zniżek, które będziesz opłacał w kolejnych latach. Dzięki temu, otrzymujesz komplementarną pomoc w przypadku czyjejś ucieczki z miejsca kolizji i nieodszukanego przez policję sprawcy.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Nawet tak pozornie niewielka kolizja, jak stłuczka na parkingu może skutkować kosztowną szkodą. Szczególną ochronę powinieneś sobie zapewnić, gdy auto jest nowe i kosztowne. Największą asekuracją będzie wybór najbardziej dopasowanego pakietu ubezpieczeń, które będą Cię chronić nawet w najbardziej nieprzewidzianych sytuacjach. A tych nie da się całkiem uniknąć. W pakiecie z przydatnymi Assistance i AC, obowiązkowe OC będzie znacznie tańsze, sprawdź więc wszystkie opcje, nie tylko pod względem ceny za ubezpieczenie podstawowe, ale także tak, aby było maksymalnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Dokumentacja w razie czyjejś ucieczki z miejsca kolizji

Pamiętaj, aby w momencie, gdy masz wypadek i sprawca ucieka z miejsca kolizji, zachować spokój i zebrać maksymalny materiał dowodowy, dotyczący zaistniałego zdarzenia. Najważniejsze, co możesz zrobić, to:

 • robić zdjęcia – telefon w zupełności wystarczy;
 • zebrać zeznania świadków – możesz zrobić zwykłe notatki na własną rękę, spisując jednak dane kontaktowe osób. Nie muszą oni w takiej sytuacji czekać na to, aż przyjedzie policja;
 • jak najszybciej zgłosić zdarzenie policji i udać się do lekarza lub szpitala – nie mając ubezpieczenia AC jesteś zdany jedynie na pomoc służb, która poświadczy, że należy Ci się odszkodowanie od UFG;
 • nie czekać na działanie policji i odnalezienie sprawcy, tylko jak najszybciej zgłosić zdarzenie swojemu ubezpieczycielowi OC;
 • zwrócić się do UFG nawet, jeśli posiadasz AC – dzięki czemu zapobiegniesz utracie zniżek składkowych po wypadku.

Zobacz, jak dopełnić wszelkich formalności, gdy miałeś stłuczkę.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

 • Grubaas z osp
  - -

  Fajny i pomocny artykuł.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie 🙂

 • Michał
  - -

  A co jeśli sprawca zbiegł ale mam zdjęcie jego tablicy rejestracyjnej i np. nie ma on OC? Policja przez telefon kazała mi zrobić zdjęcia i odholować motocykl i w ciągu roku zgłosić się do nich by złożyć zawiadomienie.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W opisanej przez Pana sytuacji warto zweryfikować również czy na miejscu nie było świadków lub monitoringu w celu odszukania sprawcy zdarzenia. W przypadku gdy sprawca nie posiadał OC odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Więcej artykułów i porad

Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

Twoje auto zostało uszkodzone w kolizji lub wypadku samochodowym, skutkiem czego wylądowało w warsztacie? Zostałeś tym samym pozbawiony środku transportu i martwisz się, że będziesz zmuszony dojeżdżać komunikacją miejską lub wydać krocie na taksówki? Sprawdź, czy przysługuje Ci […]

więcej
Czym jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu i kiedy warto z niego skorzystać?

Czym jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu i kiedy warto z niego skorzystać?

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Przepis ten dotyczy nawet samochodów nieużywanych. Sposobem na uniknięcie niepotrzebnych opłat jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Wyjaśniamy, na czym to polega i kto może skorzystać […]

więcej
Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z usługi holowania?

Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z usługi holowania?

Potrzebne Ci natychmiastowe holowanie samochodu? A może zamierzasz skorzystać z tej usługi w najbliższym czasie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, by wybrać najlepsze rozwiązanie. Sprawdź, od czego zależy cennik holowania pojazdu oraz co jest […]

więcej
Ile się czeka na prawo jazdy? Procedury wydania

Ile się czeka na prawo jazdy? Procedury wydania

Zaczynasz swoją przygodę jako kierowca? A może próbujesz zdobyć uprawnienia na pojazd innego typu? Dowiedz się, jak długo może zająć Ci cały proces uzyskiwania prawa jazdy oraz jak przebiegają procedury jego wydania!

więcej