Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

5/5 - (Ocen: 4)

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się skontaktować, by uzyskać odszkodowanie.

Jak sporządzić oświadczenie kolizji drogowej?

Jeśli samochody biorące udział w stłuczce mają ważne OC, oświadczenie kolizji drogowej stanowi podstawę do wypłacenia odszkodowania ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego osoby, która zawiniła. Koniecznie zadbaj o to, by zostało ono poprawnie wypełnione!

Do przygotowania takiego oświadczenia Ty i drugi kierowca będziecie musieli przygotować:

  • opis stłuczki samochodowej,
  • opis powstałej w jej wyniku szkody,
  • dane osobowe, w szczególności: imiona i nazwiska, numery PESEL, numery prawa jazdy, adresy zamieszkania,
  • dane pojazdów, w szczególności: numery rejestracyjne, marki samochodów,
  • dane dotyczące ubezpieczenia komunikacyjnego OC, w szczególności: nazwy ubezpieczycieli, numery polis Jeśli jesteś naszym klientem, takie dane sprawdzisz m.in. po zalogowaniu się do panelu użytkownika.

Duża stłuczka samochodowa aut na drodze poza miastem

CZY WIESZ, ŻE..?

Podczas kolizji drogowej nie zawsze musisz wzywać policję. Jeśli w wyniku stłuczki samochodowej nie doszło do poważnych obrażeń, nie ma ofiar śmiertelnych, kierowcy nie są pod wpływem alkoholu, a oba pojazdy mają ważne OC, wystarczy napisanie oświadczenia wypadku. Wezwij jednak policję, jeśli Ty i kierowca drugiego samochodu nie możecie ustalić winnego bądź w stłuczce brał udział rowerzysta.

Oświadczenie o wypadku musi zostać podpisane przez uczestników stłuczki samochodowej oraz świadków, jeśli się tacy znaleźli. Poproś także o dane osobiste uczestników zdarzenia.

Sprawdź ceny OC i AC

Ile czasu na zgłoszenie szkody?

Kolejnym krokiem po sporządzeniu oświadczenia kolizji drogowej jest skontaktowanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy i zgłoszenie szkody. Możesz:

  • udać się do dowolnego oddziału osobiście,
  • zadzwonić,
  • dokonać zgłoszenia przez internet.

Ponieważ nie ma obowiązku zgłaszania szkody w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego, warto wykonać telefon lub wypełnić formularz kontaktowy on-line. To zaoszczędzi Twój czas.

Jeżeli szkoda jest duża, nie zwlekaj z kontaktem. Im szybciej otrzymasz pieniądze, tym szybciej będziesz mógł ją naprawić. W wypadku, gdy uszkodzenia nie są znaczące, nie masz czasu lub właśnie wyjeżdżasz w długą podróż, nie martw się. W art. 819 § 1 kodeksu karnego znajduje się informacja o 3-letnim okresie zgłaszania szkody przez osobę poszkodowaną – okres obowiązuje od dnia kolizji samochodowej i spisania oświadczenia.

Drobna stłuczka samochodowa – zbliżenie na detale

Szkoda komunikacyjna – kontakt z własnym ubezpieczycielem (BLS)

Zgłoszenie szkody komunikacyjnej leży po stronie osoby, która nie zawiniła, i zakłada kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy. Jeśli jednak ma ono w ofercie bezpośrednią likwidację szkód (BLS), z równym powodzeniem możesz zgłosić stłuczkę samochodową swojemu ubezpieczycielowi.

Porównaj ceny ubezpieczeń

W takiej sytuacji wyceną szkody komunikacyjnej zajmuje się rzeczoznawca wyznaczony przez Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe i to on wypłaca Ci odszkodowanie. Możesz je zrealizować gotówkowo lub bezgotówkowo – tak, jak Ci wygodniej. Na tym też kończy się Twoja rola, ponieważ później Twój ubezpieczyciel sam rozlicza się z ubezpieczycielem sprawcy.

BLS obejmuje koszty:

  • holowania – jeśli jest konieczne,
  • pobytu auta na parkingu strzeżonym – jeśli jest konieczny,
  • wynajęcia auta zastępczego – jeśli jest konieczne,
  • wykonania badań technicznych,
  • naprawy pojazdu.

CZY WIESZ, ŻE..?

Jeżeli to Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe ma BLS, a sprawcy nie, wciąż możesz spróbować skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Zdarza się bowiem, że towarzystwa wyciągają rękę do klientów i próbują uzyskać odszkodowanie.

Pamiętaj! Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest korzystne, ponieważ nigdy nie wiesz, co może przytrafić Ci się na drodze. Co jednak ważniejsze, od maja 2003 roku jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Powinieneś zawrzeć je najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu i regularnie odnawiać. Sprawdź, jakie OC komunikacyjne oferujemy – u nas kupisz je szybciej i taniej!

Porównaj oferty

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Wielu Polaków decyduje się na zakup używanych aut za granicą, ponieważ taka transakcja często okazuje się bardziej opłacalna. Z których krajów warto przywieźć pojazd z rynku wtórnego? Wyjaśniamy, czy warto ściągać auta ze Szwajcarii i z jakimi opłatami […]

więcej
Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

Zgubiona karta pojazdu? To nie koniec świata. Choć ten „akt urodzenia” samochodu to dokument niezbędny w sprawach urzędowych, na co dzień jest mało przydatny. Co jednak zrobić, gdy zgubisz kartę pojazdu? Jakie są tego konsekwencje? Przeczytaj nasz poradnik […]

więcej
Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

Zgodnie z prawem, każdy polski kierowca musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Należy je wykupić najszybciej, jak to możliwe, ponieważ za jego brak płaci się wysokie kary. Czy do tego procesu trzeba się jakoś przygotować? Wyjaśniamy, co jest potrzebne […]

więcej
Gdzie warto spędzić ferie?

Gdzie warto spędzić ferie?

Chcesz spędzić ferie zimowe z dziećmi w górach? A może marzą Ci się ferie nad morzem lub w mało popularnym miejscu? To, gdzie na ferie jechać zależy od preferencji, jednak nie warto zamykać się na nieoczywiste propozycje! Poznaj […]

więcej