Czym jest tzw. karta wypadku i co warto o niej wiedzieć?

Czym jest tzw. karta wypadku i co warto o niej wiedzieć?

Kup OC
Nawet najbardziej ostrożne osoby mogą ulec wypadkowi. Nigdy nie wiadomo, kiedy przytrafi nam się coś niedobrego, szczególnie podczas korzystania z samochodu. Z tego względu warto zawczasu mieć świadomość, jak postępować w takich sytuacjach. Wyjaśniamy, czym jest karta wypadku i co warto o niej wiedzieć!

W przypadku wielu zawodów przemieszczenie się autem jest konieczne nawet na co dzień. Pomimo doświadczenia, umiejętności oraz przestrzegania wszystkich zasad bezpiecznej jazdy nadal można stać się ofiarą kolizji drogowej. W tych oraz kilku innych sytuacjach powinna powstać karta wypadku. Dowiedz się, czym jest, co musi zawierać i dlaczego trzeba ją sporządzać!

Co to jest karta wypadku?

Jeśli w czasie pracy doszło do wypadku, należy go zgłosić w ciągu 14 dni. Ubezpieczyciel musi ustalić przyczyny i okoliczności zdarzenia, dlatego sporządza się wtedy tzw. kartę wypadku. Jest to dokument obowiązujący od 2012 roku. Tworzy się go w trzech egzemplarzach: dla poszkodowanego, ubezpieczyciela oraz ZUS-u. Musi zostać wypełniony w przypadku osób zatrudnionych na umowie innej niż umowa o pracę, uczących się dzieci, jak również osób na wyjazdach.

Karta wypadku zawiera:

  1. dane płatnika (NIP, REGON, PESEL),
  2. dane poszkodowanego (wraz z nr PESEL, tytułem ubezpieczenia wypadkowego oraz numerem pozycji z pełnym tytułem ubezpieczenia społecznego),
  3. dokładny opis wypadku – jego okoliczności, przebiegu, przyczyn, czasu, miejsca i skutków.

Co to jest karta wypadku?

 

Całość jest zwieńczona dodatkowymi informacjami (określenie osoby zgłaszającej), datą i podpisami. Poszkodowany (lub bliska mu osoba) ma prawo zgłosić uwagi do ustaleń zawartych w karcie wypadku. Podmiot sporządzający ten dokument jest zobowiązany do poinformowania pracownika o tej możliwości. W załącznikach można uwzględnić dowody, np. w postaci zdjęć miejsca wypadku, powstałych urazów i uszkodzeń itp.

Skąd wziąć kartę wypadku?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych udostępnia na swoich stronach internetowych gotowy wzór karty wypadku do wypełnienia.  Jeśli nie możemy jej tam znaleźć, wystarczy pobrać ją ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. W Internecie bez problemu odszuka się wiele gotowych wzorów do druku.

Po co wypełnia się kartę wypadku?

Karta wypadku stanowi dokument, na podstawie którego ustala się okoliczności zajścia zdarzenia oraz określa się zasadność co do wypłacenia należnego odszkodowania. Ubezpieczalnie chcą zawsze wyłączyć ewentualność zaistnienia działań, które wykluczają możliwość wręczenia świadczeń, takie jak np. działanie na własną niekorzyść, jazda pod wpływem środków odurzających czy ryzykowne zachowania.

Po co wypełnia się kartę wypadku?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ale by mieć pewność, że w razie nieprzewidzianych sytuacji zawsze możesz liczyć na pomoc i odszkodowanie, koniecznie powinieneś wykupić inne korzystne polisy samochodowe. W znalezieniu najlepszych ofert pomocna będzie nasza porównywarka ubezpieczeń. Wystarczy poświęcić kilka minut na wypełnienie prostego formularza online (danymi kierowcy i pojazdu), by znaleźć najtańsze OC, AC czy assistance. Kalkulator OC oblicza spersonalizowaną wysokość składek, więc od razu można wybrać i zakupić najlepszy pakiet od renomowanego ubezpieczyciela.

W razie wypadku warto być gotowym na zmierzenie się z wszystkimi formalnościami. Zawczasu najlepiej więc nie tylko zapoznać się z tym, czym jest karta wypadku, ale także zapewnić sobie odpowiednie ubezpieczenie samochodu. Tym bardziej, że można je kupić bez wychodzenia z domu!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w Polsce może być około 80-90 tys. nieubezpieczonych pojazdów – (źródło: http://biznes.onet.pl). Brak OC wynika zazwyczaj z nieznajomości przepisów i błędnego postępowania nowego właściciela przy zakupie auta. Sprawdźmy zatem, z jakimi konsekwencjami się to […]

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
Czym jest franszyza redukcyjna i kiedy najlepiej ją stosować?

Czym jest franszyza redukcyjna i kiedy najlepiej ją stosować?

Franszyza? Ubezpieczenia, w których spotkasz ten termin, przerzucają na Ciebie część poniesionej szkody. Jak działa to w praktyce? Kiedy warto zastosować taki typ udziału własnego? Dlaczego podział odpowiedzialności może czasem okazać się bardzo korzystny? Przeczytaj nasz poradnik i […]

więcej
Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję

Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję

Karencja to czas, bezpośrednio po zawarciu umowy, w którym ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody określone w umowie. Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję w umowach i dlaczego warto o niej pamiętać? Przeczytaj w artykule.

więcej