Ubezpieczenie od gradu lub skutków burzy? Dowiedz się, kiedy Twój samochód będzie w pełni bezpieczny!

Ubezpieczenie od gradu lub skutków burzy? Dowiedz się, kiedy Twój samochód będzie w pełni bezpieczny!

5/5 - (Ocen: 2)

Kup OC

Dużo mówi się dzisiaj o bardzo niekorzystnych zmianach klimatycznych, które dotykają nas wszystkich. Jeszcze do niedawna w Polsce nie myśleliśmy o skutkach gwałtownych huraganów, gradobicia, czy ciężkiej ulewy, a dzisiaj musimy być przygotowani na to, że takie zjawiska mogą zdarzyć się o każdej porze roku. Kilka minut gwałtownego gradu może doszczętnie zniszczyć samochód. Ubezpieczenie samochodu od warunków atmosferycznych powinno zainteresować każdego świadomego posiadacza samochodu, tymczasem wiele osób kupując polisę skupia się jedynie na zdarzeniach drogowych oraz parkingowych. Ubezpieczenie AC, nawet w wersji mini dotyczy również niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, o czym warto wiedzieć. Jak wybrać odpowiednią polisę, która ochroni samochód przed takimi zdarzeniami?

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie samochodu od gradu i innych niekorzystnych zjawisk?

Niezależnie od tego, jakim samochodem się poruszamy, z pewnością zależy nam na tym, aby był w pełni sprawny. Pojazd może zostać uszkodzony nie tylko na skutek zdarzenia drogowego lub stłuczki na parkingu. Wystarczy kilka minut gwałtownego gradu, aby uszkodzić karoserię lub szyby auta. Kiedy dochodzi do burzy czy wichury, przewracające się drzewa, znaki drogowe i fruwające przedmioty mogą w znaczącym stopniu uszkodzić cały pojazd, powodując bardzo kosztowne straty. Nawet, jeśli samochód jest garażowany, warto pomyśleć o takim ubezpieczeniu, ponieważ poruszamy się i często pozostawiamy na parkingach publicznych, czy pod sklepem lub miejscem pracy. Samo ubezpieczenie szyb może okazać się niewystarczające, dlatego dobrym krokiem jest dokładne zapoznania się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które przedstawi nam ubezpieczyciel.

Czy ubezpieczenie samochodu od gradu lub skutków burzy wchodzi w zakres autocasco?

Czy autocasco obejmuje ubezpieczenie auta od gradu i innych zjawisk atmosferycznych?

AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, w które zdecydowanie warto zainwestować, ponieważ chroni właściciela pojazdu przed skutkami stłuczki z jego winy, uszkodzenia samochodu na parkingu, jak również niekorzystnych zjawisk pogodowych. Bardzo często zjawiska te wymienione są w ogólnych warunkach umowy, ale mogą zostać określonego ogólnie jako “zjawiska pogodowe”. AC to również sposób na ubezpieczenie samochodu od kradzieży, o czym powinien pamiętać każdy kierowca. 

Ubezpieczenie od gradu samochodu w ramach autocasco to zdecydowanie podstawa w dzisiejszych czasach. Właściciel zyskuje kompleksową ochronę i nie musi się obawiać, że pojazd zostanie uszkodzony w sposób całkowicie niezależny od niego. Co ważne, ubezpieczyciele nie mają za bardzo pola do manewru i są po prostu zmuszeni do wypłacenia odszkodowania, jeśli dojdzie do powodzi, ulewy czy huraganu.

Ubezpieczenie samochodu od warunków atmosferycznych – jak wybrać najkorzystniejsze?

Ważne, żeby wybrać dobrą polisę, zapewniającą kompleksową ochronę. Ubezpieczenie od gradu auta jest elementem polisy AC, którą zdecydowanie warto jest kupować w pakiecie – razem z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. W ten sposób można bowiem liczyć na korzystniejszą ofertę cenową od ubezpieczyciela i szereg zniżek. Porównywarka OC AC pozwala szybko i sprawnie porównać różne oferty ubezpieczeń, które dostępne są na rynku. Nie trzeba angażować czasu ani energii, ponieważ w jednym miejscu zaprezentowane zostaną różne opcje od różnych ubezpieczycieli i klient ma możliwość dokonania wyboru tej najkorzystniejszej. Często opłaca się również dokupić w tej samej firmie ubezpieczenie NNW samochodu aby uzyskać najkorzystniejszą ofertę. Wybierając dodatkowe opcje, właściciel pojazdu zyskuje naprawdę solidną ochronę i nie musi się obawiać przyszłości. Niestety nie jest możliwe ubezpieczenie OC od gradu, ponieważ taka usługa nie wchodzi w zakres podstawowego pakietu, który uregulowany jest prawem.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie od zjawisk pogodowych?

Czy można wykupić ubezpieczenie autocasco dla starego samochodu?

Jeszcze do niedawna ubezpieczyciele niechętnie podchodzili do kwestii polisy AC dla pojazdów starszych, których wiek wynosił kilkanaście lat. Na szczęście, ich podejście znacznie się zmieniło i właściciele takich wiekowych pojazdów nie muszą się już obawiać, że nie będą w stanie wykupić korzystnej polisy. Ubezpieczenie samochodu od warunków atmosferycznych możliwe jest w każdej sytuacji. Ubezpieczający musi jednak pamiętać o tym, że wysokość jego składki ustalana jest w sposób indywidualny. Wpływ na nią mogą mieć czynniki takie, jak:

  • wiek pojazdu,
  • jego stan,
  • marka i model samochodu,
  • wiek kierowcy,
  • długość posiadania prawa jazdy,
  • historia samochodu.

Jeśli kierowca często zgłasza szkody na pojeździe, musi się liczyć z tym, że jego polisa będzie droższa. W ten sposób traci również zgromadzone przez siebie przez lata zniżki. Również samochody powypadkowe traktowane są w taki sposób. Bardzo istotną kwestią jest, aby poświęcić nieco czasu na poszukiwanie odpowiedniej polisy AC dla swojego samochodu. Może się bowiem okazać, że oferty różnych ubezpieczycieli będą się od siebie znacznie różnić. Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest zakup AC mini, które również zapewnia ubezpieczenie od gradu auta

Każdy, kto korzysta z oferty ubezpieczenia samochodu musi pamiętać o regularnym opłacaniu składek na czasu. Jeśli zdarzy się nam, że kupimy OC po terminie, może nas czekać mandat. Jeśli nie opłacimy składki, trzeba się również liczyć z tym, że ubezpieczyciel wypowie umowę i w razie zdarzenia drogowego, środki nie zostaną wypłacone. Nieważna polisa to spory problem, ponieważ nie obowiązuje żadna ochrona ubezpieczeniowa. Warto pamiętać o najważniejszych terminach i zaznaczać je sobie w kalendarzu, aby nigdy nie dopuścić do tego typu sytuacji.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

Choć standardowe ubezpieczenia komunikacyjne obowiązują przez 12 miesięcy, można też spotkać się z ich krótszą wersją. Kiedy możesz wykupić ubezpieczenie auta na miesiąc i na co uważać w takiej sytuacji? Podpowiadamy! To, czy można wykupić OC na miesiąc […]

więcej
Sprawca wypadku jest nieubezpieczony – co zrobić?

Sprawca wypadku jest nieubezpieczony – co zrobić?

Stało się. Doszło do kolizji bez OC sprawcy. Czy to oznacza, że nie otrzymasz odszkodowania i za leczenie urazów oraz naprawę auta będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni? Na szczęście nie. Przekonaj się, jak postąpić, gdy sprawca ma […]

więcej
Okradziono Twój samochód? Sprawdź, kiedy przysługuje Ci ubezpieczenie na rzeczy osobiste!

Okradziono Twój samochód? Sprawdź, kiedy przysługuje Ci ubezpieczenie na rzeczy osobiste!

Laptop, telefon, urządzenia elektroniczne oraz inne cenne przedmioty zostawione w aucie mogą niestety łatwo stać się łupem złodziei. Czy podstawowe ubezpieczenie samochodu chroni Cię w przypadku takich sytuacji? Wyjaśniamy, kiedy kierowcy przysługuje ubezpieczenie na rzeczy osobiste! W aucie […]

więcej