Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

5/5 - (Ocen: 3)

Wybierasz się na wakacje lub w odwiedziny do przyjaciela, który mieszka w innym kraju? Warto, byś był ubezpieczony na wypadek stłuczki za granicą lub innej szkody. Sprawdź, co musisz zrobić w przypadku wypadku za granicą z Twojej winy, ale także z winy zagranicznego kierowcy. Zobacz, jakie dokumenty powinieneś przy sobie mieć oraz jak zachować się wobec współuczestnika wypadku.

O czym należy pamiętać, wyjeżdżając za granicę?

Jeżeli wybierasz się za granicę na wakacje, chcesz odwiedzić rodzinę lub podjąć pracę wymagającą wyjeżdżania poza teren Polski, zadbaj zarówno o ubezpieczenie obowiązkowe: OC, jak i o dodatkowe: AC. Pamiętaj, że polisa OC jest honorowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także tych, które podpisały Porozumienie Wielostronne. Jeżeli jednak wyjeżdżasz do Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Czarnogóry, Tunezji, Turcji bądź Ukrainy, niezbędna Ci będzie Zielona Karta zastępująca OC. Zapomnienie o wykupieniu jej zobliguje Cię do nabycia często droższego ubezpieczenia granicznego tuż przed wjechaniem do obcego kraju.

Sprawdź ceny OC i AC

WSKAZÓWKA

Zielona Karta oraz ubezpieczenie graniczne to dokumenty potwierdzające, że samochód został objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej w kraju, który planujesz odwiedzić. Są ważne przez określony czas, np. 15 dni. Zakres obejmuje wszystkie szkody związane z samochodem, w tym także stłuczkę za granicą.

Zależy Ci na ochronie pojazdu również w przypadku wypadku za granicą powstałego z Twojej winy? Zanim opuścisz Polskę, upewnij się, jaki zakres terytorialny został uwzględniony w umowie AC z towarzystwem ubezpieczeniowym. Może się zdarzyć, że ochrona w państwie, do którego się wybierasz, będzie wymagała dopłaty.

Po kolizji za granicą spisz oświadczenie w języku polskim i angielskim

W podróż koniecznie zabierz druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej!

 

Jak się zachować podczas wypadku za granicą?

Jeśli przydarzy Ci się wypadek samochodowy za granicą, nie panikuj. Postępuj dokładnie tak, jak zachowałbyś się w analogicznej sytuacji w Polsce. Zabezpiecz miejsce zdarzenia, włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy – jest to obowiązkowe wyposażenie auta, jednak przed wyjazdem sprawdź, czy na pewno znajduje się w bagażniku. Dla własnego bezpieczeństwa załóż kamizelkę odblaskową. Udziel pierwszej pomocy osobom, które tego potrzebują. Zadzwoń na europejski numer 112, by uzyskać pomoc.

Porównaj ceny ubezpieczeń

O ile stłuczka za granicą nie jest poważna i pozwala na dalsze przemieszczanie się autami, usuń je z drogi, aby była przejezdna dla osób, które nie brały udziału w zdarzeniu. Zrób zdjęcia lub nagrania szkód dla ubezpieczyciela. Spisz też zeznania świadków, jeżeli tacy są.

Szkoda z OC sprawcy zagranicznego – jak postępować?

W przypadku szkody za granicą z winy drugiego kierowcy masz prawo do odszkodowania z jego polisy OC. Jeśli zaplanowałeś długi wyjazd, a zależy Ci na szybkim rozpatrzeniu sprawy, zgłoś zdarzenie bezpośrednio do zagranicznego ubezpieczyciela.

Jeżeli jednak wolisz poczekać, wrócić do Polski i zrobić to na spokojnie, także masz do tego prawo. Po powrocie skontaktuj się z polskim reprezentantem ds. roszczeń zagranicznego towarzystwa, w którym jest ubezpieczony sprawca. Wszystkie europejskie towarzystwa mają takiego reprezentanta w innych krajach. Proces uzyskania odszkodowania jest analogiczny do tego, w którym sprawcą była osoba mieszkająca w Polsce.

Jeśli do stłuczki za granicą doszło z Twojej winy, skontaktuj się z ubezpieczycielem

Nie zapomnij, by po wypadku za granicą od razu spisać wspólne oświadczenie o kolizji ze sprawcą! Niezbędne Ci będą także: jego dane osobowe, numer rejestracyjny, numer polisy OC i dane towarzystwa ubezpieczeniowego.

Porównaj oferty

Wypadek samochodowy za granicą a AC – co robić?

W przypadku, jeśli szkoda za granicą nastąpiła z Twojej winy, natychmiast skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym i opisz sytuację. Do auta znajdującego się w złym stanie ubezpieczyciel, u którego wykupiłeś polisę AC, może wysłać holownik.

Z kolei z drobną stłuczką za granicą uporasz się samodzielnie, dokonując naprawy we wskazanym warsztacie. Zachowaj wszystkie rachunki związane z likwidacją szkody – będą Ci potrzebne przy zwrocie środków od ubezpieczyciela.

UWAGA

Nie podpisuj dokumentów w języku, którego nie znasz. Możesz nieświadomie zrzec się praw do odszkodowania lub potwierdzić niekorzystną dla Ciebie i nieprawdziwą wersję wydarzeń. Sprawdź, czy Twoja polisa AC obejmuje usługi tłumacza lub czy jest możliwość skorzystania z takiego dodatku w przypadku kolizji za granicą.

Poszkodowanemu w kolizji za granicą podaj swoje dane osobowe, numer rejestracyjny i informacje o pojeździe. Do uzyskania odszkodowania z Twojego OC niezbędne mu będą zarówno dane Twojego ubezpieczyciela, jak i numer polisy OC, Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. Spiszcie wspólne oświadczenie w wersji polsko-angielskiej.

Bądź przygotowany na każdą wyprawę, a tym bardziej tę zagraniczną. Nie możesz przewidzieć, czy i kiedy spotka Cię stłuczka za granicą lub inna szkoda – z Twojej winy bądź nie. Wylicz w naszym kalkulatorze OC swoją składkę i korzystaj z ochrony w najatrakcyjniejszej cenie.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • slawek
    - -

    dobry wieczór dokładnie miesiąc temu mialem stłuczkę auta za granica, i do dnia dzisiejszego nie mam żadnej odpowiedzi z ubezpieczenia sprawcy przyznano mi opiekuna i oględziny auta i wycena szkody juz sie odbyła w Polsce .czy mogę sam interweniować w tej sprawie i w jaki sposób ?pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz.

    • Mikołaj Dedrys
      - -

      W tej sytuacji najlepiej skontaktować się ponownie z przydzielonym Opiekunem lub Towarzystwem Ubezpieczeniowym, które rozpatruje Pana zgłoszenie. Ostatecznie, w przypadku braku możliwości porozumienia się z Ubezpieczycielem, można zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego oraz złożyć zawiadomienie do Komisji Nadzoru Finansowego.

Więcej artykułów i porad

Przyciemnianie szyb – cena, dopuszczalny procent przyciemnienia, zalety

Ciemniejsze szyby w aucie świetnie się prezentują. Są legalne, o ile spełniają określone wymogi. Prawo wyraźnie określa, w jakim stopniu powinny być transparentne. Dowiedz się, jak mocno możesz przyciemnić szyby i czy warto to zrobić!

więcej
Najbardziej ekonomiczne auta – przegląd modeli do 20 tys. złotych

Najbardziej ekonomiczne auta – przegląd modeli do 20 tys. złotych

Koszty utrzymania samochodu potrafią przytłoczyć. Ceny paliwa, przeglądów, napraw, a także składek za ubezpieczenie są dość wysokie. Z powodzeniem da się jednak kupić niedrogi pojazd, który w dodatku nie generuje zbyt dużych wydatków. Przedstawiamy najbardziej ekonomiczne auta do […]

więcej
Autem do Czech, Niemiec lub Hiszpanii – o czym powinieneś wiedzieć?

Autem do Czech, Niemiec lub Hiszpanii – o czym powinieneś wiedzieć?

Wybierasz się na samochodową podróż po Europie? Uważaj – w niektórych krajach obowiązują nieco inne przepisy niż w Polsce – stąd też nietrudno o mandat. Możesz tego jednak uniknąć, przygotowując się odpowiednio do podróży. Zobacz, co powinieneś sprawdzić […]

więcej
Co zyskujesz, korzystając z kalkulatorów ubezpieczeń?

Co zyskujesz, korzystając z kalkulatorów ubezpieczeń?

Szukasz taniego i atrakcyjnego pod względem dodatków ubezpieczenia OC? Przekonaj się, dlaczego kalkulator OC bez podawania danych nie mógłby zadziałać tak dobrze, jak odpowiednik, gdzie dane się podaje. Poznaj największe zalety porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych na przykładzie KioskuPolis.pl. Wybierz […]

więcej