Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

5/5 - (Ocen: 3)

Wybierasz się na wakacje lub w odwiedziny do przyjaciela, który mieszka w innym kraju? Warto, byś był ubezpieczony na wypadek stłuczki za granicą lub innej szkody. Sprawdź, co musisz zrobić w przypadku wypadku za granicą z Twojej winy, ale także z winy zagranicznego kierowcy. Zobacz, jakie dokumenty powinieneś przy sobie mieć oraz jak zachować się wobec współuczestnika wypadku.

O czym należy pamiętać, wyjeżdżając za granicę?

Jeżeli wybierasz się za granicę na wakacje, chcesz odwiedzić rodzinę lub podjąć pracę wymagającą wyjeżdżania poza teren Polski, zadbaj zarówno o ubezpieczenie obowiązkowe: OC, jak i o dodatkowe: AC. Pamiętaj, że polisa OC jest honorowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także tych, które podpisały Porozumienie Wielostronne. Jeżeli jednak wyjeżdżasz do Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Czarnogóry, Tunezji, Turcji bądź Ukrainy, niezbędna Ci będzie Zielona Karta zastępująca OC. Zapomnienie o wykupieniu jej zobliguje Cię do nabycia często droższego ubezpieczenia granicznego tuż przed wjechaniem do obcego kraju.

Sprawdź ceny OC i AC

WSKAZÓWKA

Zielona Karta oraz ubezpieczenie graniczne to dokumenty potwierdzające, że samochód został objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej w kraju, który planujesz odwiedzić. Są ważne przez określony czas, np. 15 dni. Zakres obejmuje wszystkie szkody związane z samochodem, w tym także stłuczkę za granicą.

Zależy Ci na ochronie pojazdu również w przypadku wypadku za granicą powstałego z Twojej winy? Zanim opuścisz Polskę, upewnij się, jaki zakres terytorialny został uwzględniony w umowie AC z towarzystwem ubezpieczeniowym. Może się zdarzyć, że ochrona w państwie, do którego się wybierasz, będzie wymagała dopłaty.

Po kolizji za granicą spisz oświadczenie w języku polskim i angielskim

W podróż koniecznie zabierz druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej!

 

Jak się zachować podczas wypadku za granicą?

Jeśli przydarzy Ci się wypadek samochodowy za granicą, nie panikuj. Postępuj dokładnie tak, jak zachowałbyś się w analogicznej sytuacji w Polsce. Zabezpiecz miejsce zdarzenia, włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy – jest to obowiązkowe wyposażenie auta, jednak przed wyjazdem sprawdź, czy na pewno znajduje się w bagażniku. Dla własnego bezpieczeństwa załóż kamizelkę odblaskową. Udziel pierwszej pomocy osobom, które tego potrzebują. Zadzwoń na europejski numer 112, by uzyskać pomoc.

Porównaj ceny ubezpieczeń

O ile stłuczka za granicą nie jest poważna i pozwala na dalsze przemieszczanie się autami, usuń je z drogi, aby była przejezdna dla osób, które nie brały udziału w zdarzeniu. Zrób zdjęcia lub nagrania szkód dla ubezpieczyciela. Spisz też zeznania świadków, jeżeli tacy są.

Szkoda z OC sprawcy zagranicznego – jak postępować?

W przypadku szkody za granicą z winy drugiego kierowcy masz prawo do odszkodowania z jego polisy OC. Jeśli zaplanowałeś długi wyjazd, a zależy Ci na szybkim rozpatrzeniu sprawy, zgłoś zdarzenie bezpośrednio do zagranicznego ubezpieczyciela.

Jeżeli jednak wolisz poczekać, wrócić do Polski i zrobić to na spokojnie, także masz do tego prawo. Po powrocie skontaktuj się z polskim reprezentantem ds. roszczeń zagranicznego towarzystwa, w którym jest ubezpieczony sprawca. Wszystkie europejskie towarzystwa mają takiego reprezentanta w innych krajach. Proces uzyskania odszkodowania jest analogiczny do tego, w którym sprawcą była osoba mieszkająca w Polsce.

Jeśli do stłuczki za granicą doszło z Twojej winy, skontaktuj się z ubezpieczycielem

Nie zapomnij, by po wypadku za granicą od razu spisać wspólne oświadczenie o kolizji ze sprawcą! Niezbędne Ci będą także: jego dane osobowe, numer rejestracyjny, numer polisy OC i dane towarzystwa ubezpieczeniowego.

Porównaj oferty

Wypadek samochodowy za granicą a AC – co robić?

W przypadku, jeśli szkoda za granicą nastąpiła z Twojej winy, natychmiast skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym i opisz sytuację. Do auta znajdującego się w złym stanie ubezpieczyciel, u którego wykupiłeś polisę AC, może wysłać holownik.

Z kolei z drobną stłuczką za granicą uporasz się samodzielnie, dokonując naprawy we wskazanym warsztacie. Zachowaj wszystkie rachunki związane z likwidacją szkody – będą Ci potrzebne przy zwrocie środków od ubezpieczyciela.

UWAGA

Nie podpisuj dokumentów w języku, którego nie znasz. Możesz nieświadomie zrzec się praw do odszkodowania lub potwierdzić niekorzystną dla Ciebie i nieprawdziwą wersję wydarzeń. Sprawdź, czy Twoja polisa AC obejmuje usługi tłumacza lub czy jest możliwość skorzystania z takiego dodatku w przypadku kolizji za granicą.

Poszkodowanemu w kolizji za granicą podaj swoje dane osobowe, numer rejestracyjny i informacje o pojeździe. Do uzyskania odszkodowania z Twojego OC niezbędne mu będą zarówno dane Twojego ubezpieczyciela, jak i numer polisy OC, Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. Spiszcie wspólne oświadczenie w wersji polsko-angielskiej.

Bądź przygotowany na każdą wyprawę, a tym bardziej tę zagraniczną. Nie możesz przewidzieć, czy i kiedy spotka Cię stłuczka za granicą lub inna szkoda – z Twojej winy bądź nie. Wylicz w naszym kalkulatorze OC swoją składkę i korzystaj z ochrony w najatrakcyjniejszej cenie.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

    slawek
    - -

    dobry wieczór dokładnie miesiąc temu mialem stłuczkę auta za granica, i do dnia dzisiejszego nie mam żadnej odpowiedzi z ubezpieczenia sprawcy przyznano mi opiekuna i oględziny auta i wycena szkody juz sie odbyła w Polsce .czy mogę sam interweniować w tej sprawie i w jaki sposób ?pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz.

      Mikołaj Dedrys
      - -

      W tej sytuacji najlepiej skontaktować się ponownie z przydzielonym Opiekunem lub Towarzystwem Ubezpieczeniowym, które rozpatruje Pana zgłoszenie. Ostatecznie, w przypadku braku możliwości porozumienia się z Ubezpieczycielem, można zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego oraz złożyć zawiadomienie do Komisji Nadzoru Finansowego.

Więcej artykułów i porad
Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

Chociaż zapięcie pasów jest absolutnie podstawową zasadą bezpieczeństwa podczas jazdy, wiele osób i tak ją ignoruje. Pośpiech, zapominalstwo czy pobłażliwość mogą doprowadzić do tragedii. Z tego względu tak skrajna nieodpowiedzialność jest surowo karana. Wyjaśniamy, z jakimi konsekwencjami wiąże […]

więcej
Znaczenie kontrolek w samochodzie – czy Twoje auto jest sprawne?

Znaczenie kontrolek w samochodzie – czy Twoje auto jest sprawne?

Znaczenie kontrolek w samochodzie nie jest jednakowe. Nie każdy symbol, które ukaże Ci się na panelu, oznacza, że dzieje się coś złego i powinieneś jak najszybciej przerwać jazdę. Kontrolki w samochodzie są jednak bardzo ważne i zanim wsiądzie […]

więcej
Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?

Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?

Wysokość wypłaconego odszkodowania z OC lub AC w dużej mierze zależy od tego, czy szkoda została zakwalifikowana jako częściowa czy całkowita. To właśnie druga z tych możliwości budzi sporo wątpliwości, gdyż może kosztować ubezpieczyciela znacznie mniej. Zobacz, co […]

więcej
Autem do Włoch – jedź bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Autem do Włoch – jedź bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Podróżowanie samochodem po Włoszech to świetny sposób na poznanie najpiękniejszych zakątków tego kraju – jest on bogaty zarówno w zabytki, jak i niezwykłą przyrodę, a wszystkie miejsca warte zobaczenia rozsiane są po całym państwie. Jak więc najlepiej przygotować […]

więcej