Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

4.7/5 - (Ocen: 6)

Kup OC

Samochody hybrydowe są reklamowane jako oszczędne, ekologiczne i nowoczesne. Chociaż z roku na rok wzrasta ich sprzedaż, nadal pojawiają się opinie, według których takie pojazdy są bardzo drogie w utrzymaniu oraz nieopłacalne. Jak jednak ma się to do rzeczywistości? Obalamy mity i wyjaśniamy, czy warto kupić samochód hybrydowy!

Niskie zużycie paliwa zachęca wielu kierowców, szczególnie ze względu na stale rosnące ceny. Czy faktycznie jednak pojazdy z napędem hybrydowym są tak oszczędne, jak zapewniają ich producenci? W jakim stopniu rekompensują wysoką cenę samego pojazdu? Sprawdziliśmy, czy tzw. hybrydy są kosztowne w utrzymaniu!

Ile samochód hybrydowy pozwala zaoszczędzić na paliwie?

Samochód hybrydowy

Wiele osób podchodzi do samochodów hybrydowych z rezerwą, ponieważ same w sobie są droższe od diesli czy zwykłych aut na benzynę. Często pokutuje jeszcze przekonanie, że wcale nie są tak oszczędne, jak zapewniają producenci. Na przestrzeni 20 lat technologia takich pojazdów jednak bez wątpienia dynamicznie się rozwinęła. Hybrydy palą mniej nie tylko w mieście, ale także na dłuższych trasach. Do tego ich silniki pracują ciszej, baterie nie są montowane w bagażnikach tylko w podłodze itp.

Zdaniem wielu osób oszczędność na paliwie w przypadku hybryd jest porównywalna z wybranymi modelami diesla. Wszystko zależy jednak od tak wielu czynników, że subiektywne opinie czy testy w hermetycznych warunkach nie są zbyt miarodajne. Pewne jest jednak to, że producenci dokładają starań, by kolejne modele aut hybrydowych zużywały coraz mniej paliwa. Przy oszczędnej jeździe w dłuższej perspektywie faktycznie można zaoszczędzić. By jednak zwróciła się nam wyższa cena samego pojazdu, należy poczekać przynajmniej kilka lat.

Czy serwisowanie samochodu hybrydowego jest kosztowne?

Ponieważ auta hybrydowe różnią się budową od pojazdów o klasycznym napędzie, wielu osobom wydaje się, że mogą być bardziej awaryjne i drogie w naprawie. Tym czasem jest wręcz przeciwnie – właściciele takich samochodów potwierdzają, że są one bezproblemowe i tanie w eksploatacji. Wynika to m.in. z ich prostej budowy. Nie posiadają kilku części, np. rozrusznika, alternatora, turbosprężki itp. Dzięki temu są wbrew pozorom znacznie łatwiejsze w naprawie.

Silnik elektryczny nie wymaga także żadnego serwisowania. Najdroższymi częściami są więc akumulator i bateria. Te jednak są bardzo odporne, nieawaryjne, a do tego tak montowane przez producentów, że są mało narażone na uszkodzenia podczas wypadku. Co więcej, układ elektryczny nie wymaga specjalnych zabiegów, wymiany części itp.

Na serwisowaniu auta hybrydowego można więc sporo zaoszczędzić – zdecydowanie rzadziej sprawia jakiekolwiek kłopoty i wymaga mniej zachodu niż samochód o klasycznym napędzie. Z pewnością jest to zaleta dla osób, które na co dzień dużo jeżdżą bądź często są w trasie ze względów prywatnych lub zawodowych.

Czy ubezpieczenie samochodu z napędem hybrydowym jest drogie?

Samochód hybrydowy

Wysokość składki na ubezpieczenie OC jest zależne od wielu czynników. Na jego cenę ma wpływ profil kierowcy, ale także parametry samochodu. W krajach zachodnich przewiduje się zniżki dla właścicieli aut hybrydowych, ale w Polsce nadal niestety nie ma takich przywilejów.

Hybrydowy rodzaj napędu nie ma w praktyce większego wpływu na cenę składki. Wszystko zależy jednak od wybranej firmy, ponieważ ubezpieczalnie mogą się różnić podejściem do tego typu pojazdów. Przed zakupem polisy najrozsądniej jest przeanalizować możliwie jak najwięcej dostępnych ofert.

Mało kto ma jednak czas na to, by dokładnie analizować dziesiątki możliwości. Nasza porównywarka ubezpieczeń jest świetnym uproszczeniem dla całego procesu. Po wypełnieniu formularza on-line uzyskuje się gotowe zestawienie najlepszych ofert znanych ubezpieczalni. Kalkulator OC oblicza ostateczne ceny składek, uwzględniając wszystkie zniżki, promocje itp. Dzięki temu już w kilka chwil można znaleźć najtańsze OC oraz inne polisy!

Samochody hybrydowe są drogie, ale pozwalają na oszczędność na paliwie i serwisowaniu. By ich użytkowanie mogło być jeszcze bardziej korzystne, warto znaleźć OC w dobrej cenie. Wystarczy kilka chwil, by bez wysiłku porównać oferty najlepszych ubezpieczycieli!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupno samochodu to emocjonujący moment. Najpierw ustalasz budżet, wybierasz model, porównujesz i przeglądasz dostępne oferty, żeby w końcu podjąć najlepszą decyzję. Gdy znajdziesz już odpowiedni samochód, nie zapomnij o formalnościach. Sprawdź, z jakimi obowiązkami wiąże się kupno samochodu.

więcej
Samochodem na majówkę, o czym pamiętać?

Samochodem na majówkę, o czym pamiętać?

Jedziesz na weekend majowy własnym samochodem? Sprawdzamy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w kraju i za granicą. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać wybierając się w podróż. Zielona Karta, dodatkowe AC, Assistance, a może NNW? Zobacz, porównaj i wybierz pakiet […]

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu za granicą

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu za granicą

Planujesz wyjazd służbowy za granicę? A może wybierasz się na wakacje do obcego kraju? Poznaj najważniejsze informacje o ubezpieczeniu samochodu na wyjazd za granicę, by wiedzieć, w jakich sytuacjach jesteś chroniony oraz jakich formalności musisz dopełnić przed wyjazdem. […]

więcej