Zakup ubezpieczenia OC AC w 2021 – co musisz wiedzieć?

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2021 – co musisz wiedzieć?

Po upływie 12 miesięcy kierowcy muszą przedłużyć swoje umowy na ubezpieczenia komunikacyjne. Wiele osób ma noworoczne postanowienie, by zmienić firmę lub kupić nowy samochód. Niezależnie od tego, co ma się w planach, trzeba właściwie zadbać o wszystkie formalności. Wyjaśniamy, jak wygląda zakup ubezpieczenia OC AC w 2021!

Wiele zmian czy nowych przepisów jest wprowadzanych właśnie z początkiem roku. Rozsądni kierowcy powinni być z nimi na bieżąco. Zastanawiasz się, czy pojawiły się właśnie jakieś nowinki w temacie polis komunikacyjnych? Poznaj wszystkie najważniejsze informacje związane z tym, jak ma przebiegać zakup ubezpieczenia OC AC w 2021!

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2021 – czy coś się zmieniło?

Na ten rok zaplanowano kilka ważnych zmian dla kierowców. Wśród nich można wymienić m.in. niższą akcyzę na samochody, nowe normy emisji spalin czy bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych na przejściach. Wprowadzone ma być też zwolnienie z obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych tuż po zakupie pojazdu. Będzie można zachować dotychczasowe, jeśli będą w dobrej kondycji, a także zgodne z obowiązującym wzorem.

Czy jednak zmieni się coś, jeśli chodzi o zakup ubezpieczenia OC AC w 2021 roku? Wszystko wskazuje na to, że przepisy w tym względzie pozostają takie same. Chociaż nadal zmagamy się z pandemią, polisy komunikacyjne są obowiązkowe. Zwłaszcza, że można je kupić zdalnie, a od lat umowy stałych klientów automatycznie się przedłużają. Nie ma więc powodów do tego, by wprowadzać jakieś nowelizacje.

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2021 – czy coś się zmieniło?

Pocieszeniem dla osób w najtrudniejszej sytuacji może jednak być to, że planuje się możliwość łatwiejszego czasowego wycofania z ruchu pojazdów. Na razie szczegóły czy data wprowadzenia tego udogodnienia są nieznane. Jeśli zmiana ta wejdzie w życie, wybranym kierowcom będzie nieco łatwiej zaoszczędzić na ubezpieczeniach – nadal będą musieli mieć ważne OC, ale np. mają szansę zrezygnować z AC.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC AC w 2021?

Wielu kierowców zastanawia się jednak, ile kosztuje ubezpieczenie OC AC w 2021 roku. W ostatnich latach można było zaobserwować stały wzrost średnich składek za polisy komunikacyjne, dlatego obawy o podwyżki nie wzięły się znikąd. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła światową gospodarkę, a także wpędziła sporą część społeczeństwa w problemy finansowe. Wydatki na samochód dość znacznie obciążają domowy budżet, dlatego trudno się o to nie martwić.

Co ciekawe, rok 2020 był jednak pod tym względem dość stabilny i póki co wszystko wskazuje na to, że tendencja ta będzie się utrzymywać. Ubezpieczyciele dobrze zdają sobie sprawę z tego, jak trudne są obecne warunki. Inflacja oraz powszechne kłopoty zawodowe klientów skłaniają ich do szukania oszczędności. Wiele osób decyduje się zmienić posiadaną polisę na tańszą. Z tego względu, towarzystwa starają się zachęcić kierowców stosunkowo niewysokimi stawkami. Nie oznacza to jednak, że opłaty te są niskie. Ubezpieczenie OC w dużych miastach kosztuje średnio ok. 600 zł. Pakiety zawierające dodatkowo AC mają składki droższe nawet o kilkaset złotych.

Co ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC AC w 2021 roku?

Wysokość składki ubezpieczenia OC AC w 2021 roku jest zależna od tych samych czynników, co w poprzednich latach. Towarzystwa zwracają uwagę nie tylko na sam pojazd, ale też przeszłość kierowcy. Do kryteriów mających największy wpływ na cenę polisy OC można zaliczyć m.in. wiek, doświadczenie oraz przeszłość kierowcy, model, stan i wartość samochodu, a także miejsce zamieszkania. W przypadku ubezpieczenia AC znaczenie mają również przyzwyczajenia kierowcy, sposób użytkowania pojazdu, miejsce parkowania itp.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, dlatego jej warunki są uregulowane prawnie. Nie oznacza to jednak, że wszędzie kosztuje tyle samo. Każda firma ma prawo zaproponować własną stawkę, tym bardziej w pakiecie z AC, którego zakres może być naprawdę różny. Z tego względu, przed zakupem powinno się koniecznie porównać przynajmniej kilka dostępnych opcji.

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2021 roku

O ile ceny polis raczej nie mają drastycznie wzrosnąć, o tyle doszło do podwyżek kary za brak ubezpieczenia OC w 2021 roku. Jest to podyktowane tym, że minimalne wynagrodzenie zostało podniesione z 2600 do 2800 złotych brutto. Ma to znaczenie, ponieważ kwota ta stanowi punkt odniesienia podczas obliczania wysokości karnych opłat nakładanych na kierowców.

Wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych są zobowiązani do wykupienia OC. Jeśli tego nie zrobią, mogą narazić się na duże wydatki. Kary są w tym roku wyższe o 8% w stosunku do poprzedniego. Właściciele pojazdów osobowych za 1-3- dniową lukę w świadczeniach zapłacą 1120 zł. Gdy zwłoka będzie trwać od 4 do 14 dni, kwota ta wyniesie 2800 zł (najniższa krajowa). Kierowcy nieposiadający ważnego ubezpieczenia dłużej niż 14 dni muszą z kolei wyłożyć 5600 zł (dwukrotność najniższej pensji). Jest to aż 400 zł więcej niż w 2020 roku.

Większe kary są nakładane na właścicieli pojazdów ciężarowych. Ci muszą w najgorszym przypadku zapłacić 8400 zł, czyli trzykrotność minimalnej pensji. Osoby posiadające inne pojazdy, takie jak np. motocykle, zostaną ukarani w takiej sytuacji odpowiednio karą w wysokości 190, 470 i 930 zł.

Wielu kierowców ze względu na problemy finansowe zastanawia się nad tym, czy nie zrezygnować z OC. Jest to jednak bardzo nierozsądne podejście. W razie wypadku czy kontroli przez funkcjonariusza policji można narazić się na o wiele większe wydatki. Co więcej, nieużywanie samochodu wcale nie pomaga. Większość przypadków niepłacenia polisy jest obecnie wykrywana przez specjalne oprogramowanie skanujące bazy danych UFG. Schowanie auta w garażu nic więc nie da. Jeśli obecna polisa jest zbyt droga, wystarczy znaleźć tańszą lub w ostateczności sprzedać pojazd.

Jak najbezpieczniej kupić ubezpieczenie OC AC w 2021 roku?

Wiele osób, szczególnie ze starszych pokoleń, nadal nie jest przekonanych do nowoczesnych metod kupowania polis komunikacyjnych. Nie ufają załatwianiu formalności przez Internet i wolą podpisywać wszystkie dokumenty osobiście. Niestety, w dobie pandemii mogą mieć z tym kłopot. Większość towarzystw oferuje rozmaite metody zdalnego obsługiwania klientów, do których szczególnie zachęcają.

Nie ulega wątpliwości, że najbezpieczniej kupić ubezpieczenie OC AC w 2021 roku przez Internet lub telefon. Obie formy są jak najbardziej pewne i sprawdzone.

Jak najbezpieczniej kupić ubezpieczenie OC AC w 2021 roku?

Towarzystwa ubezpieczeniowe dokładają wszelkich starań, by ryzyko wycieku danych, oszustw czy innych zagrożeń było możliwie najniższe. Nie ma się czego obawiać – w zaciszu własnego domu da się szybko, wygodnie, a do tego absolutnie bezpiecznie kupić niezbędną polisę.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC AC w 2021 roku?

Zastanawiasz się, jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC AC w 2021 roku? Świetnie się składa, że trafiłeś właśnie na KioksPolis.pl! Z naszą pomocą możesz w najszybszy, najwygodniejszy i najbardziej profesjonalny sposób porównać dostępne oferty od najlepszych ubezpieczycieli.

Na naszej stronie znajdziesz prosty formularz, którzy pozwoli Ci zrobić dokładny research. Po wpisaniu podstawowych danych kierowcy i samochodu (oraz zaznaczeniu odpowiednich kryteriów) algorytm przeszuka dostępne warianty, a następnie uszereguje je od najtańszego, do najdroższego. Nasz kalkulator OC AC jest bowiem w stanie obliczyć ceny składek, dokładnie w taki sam sposób, jak robią to pracownicy towarzystw ubezpieczeniowych. W mniej niż 2 minuty uzyskasz dostęp do interaktywnej listy korzystnych polis. W ten sposób możesz swobodnie porównywać ze sobą różne opcje, aż wybierzesz najbardziej opłacalny wariant. Jeśli zdecydujesz się już na któryś z nich, wystarczy kilka kliknięć, by przejść do zakupu.

Ubiegły rok był dla Ciebie trudny, dlatego zależy Ci na jak najtańszym ubezpieczeniu OC AC w 2021? Skorzystaj z naszej porównywarki, a błyskawicznie znajdziesz najlepszą polisę. Przekonaj się, jak łatwo możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku?

Co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku?

Składki za ubezpieczenia komunikacyjne są inne dla każdego kierowcy i pojazdu. Towarzystwa obliczają ich wysokość na podstawie wielu kryteriów. Często stosują też własne przeliczniki, więc pomiędzy ofertami poszczególnych firm można zauważyć spore różnice. Od czego jednak zależy to, […]

więcej
Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

Chcesz wykupić AC na stary samochód, ponieważ jesteś do niego przywiązany emocjonalnie i wolisz zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia części lub kradzieży? Sprawdź, dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko oferują autocasco powyżej 10 lat pojazdu oraz poznaj sposoby na uzyskanie […]

więcej
OC droższe od samochodu? To się zdarza!

OC droższe od samochodu? To się zdarza!

Z roku na rok można zauważyć podwyżki składek za ubezpieczenia komunikacyjne. Niektórzy kierowcy muszą też płacić znacznie więcej za takie usługi od innych. Co sprawia, że koszty mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania? Wyjaśniamy, kiedy możliwe jest OC droższe […]

więcej
Samochód zastępczy z OC sprawcy – komu i jak długo przysługuje?

Samochód zastępczy z OC sprawcy – komu i jak długo przysługuje?

Brałeś udział w kolizji lub wypadku samochodowym i Twoje auto zostało uszkodzone? Jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną, masz prawo do otrzymania samochodu zastępczego z OC sprawcy! Sprawdź, w jakich sytuacjach Ci przysługuje, a kiedy jednak go nie dostaniesz. Przekonaj […]

więcej