Wypowiedzenie umowy AC

Wypowiedzenie umowy AC

Wypowiedzenie umowy OC i AC przebiega na innych warunkach i należy przeprowadzić je osobno. W niniejszym artykule pochyliliśmy się wyłącznie nad kwestią wypowiedzenia umowy AC. Przekonaj się, kiedy możesz to zrobić i w jaki sposób. Zastanawiasz się, czy w przypadku przerwania ochrony otrzymasz zwrot pieniędzy? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi.

Kiedy wypowiedzenie umowy AC jest możliwe?

Autocasco jest nieobowiązkową polisą komunikacyjną, którą – podobnie jak OC – wykupuje się najczęściej na pełny rok. Różnica między nimi jest taka, że po tym czasie OC automatycznie się przedłuża, AC nie. Inaczej też przebiega wypowiedzenie umowy OC i AC. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrezygnować z całego pakietu ubezpieczeń, przeczytaj, jak rozwiązać umowę OC.

Sprawdź ceny OC i AC

Wypowiedzenie umowy AC jest możliwe na 30 dni od zawarcia umowy – dla zwykłego kierowcy, oraz na 7 dni od zawarcia umowy – w przypadku przedsiębiorcy. Oznacza to, że kiedy upłynie „okres ochronny”, nie możesz już rozwiązać wykupionej na rok polisy autocasco.

wypowiedzenie umowy ac

Kiedy polisa autocasco wygasa?

Są sytuacje, w których nie musisz przejmować się wypowiedzeniem umowy AC, ponieważ wygasa ona sama. Należą do nich:

  • upłynięcie okresu ochronnego – AC nie przedłuży się automatycznie,
  • utrata auta w wyniku kradzieży, jeżeli otrzymałeś odszkodowanie,
  • szkoda całkowita pojazdu, jeśli zostało Ci wypłacone odszkodowanie z AC,
  • wyrejestrowanie pojazdu – pamiętaj, że musisz dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego dokument poświadczający wyrejestrowanie,
  • wystąpienie kilku szkód drogowych, za które otrzymałeś odszkodowanie, które łącznie wyczerpało sumę ubezpieczenia autocasco,
  • podanie fałszywych danych podczas podpisywania umowy,
  • ogłoszenie upadłości, jeżeli prowadzisz biznes i wykupiłeś polisę dla auta firmowego,
  • nieopłacenie składki w terminie mimo otrzymania przypomnienia.

O TYM PAMIĘTAJ!

Podane wyżej powody zerwania ochrony autocasco nie sprawiają, że nie musisz płacić towarzystwu ubezpieczeniowego pieniędzy. Wciąż jesteś zobowiązany do uiszczenia opłaty za okres, w którym byłeś chroniony przez autocasco, nawet jeśli to był tylko tydzień.

Wypowiedzenie AC a kupno/sprzedaż auta

Kiedy kupujesz auto z ważnymi polisami OC oraz AC, korzystać możesz tylko z tej pierwszej – aż do czasu jej automatycznego wygaśnięcia. Ubezpieczenie autocasco w większości przypadków wygasa wraz ze sprzedażą pojazdu. Jeżeli zależy Ci na przejęciu polisy, Ty i sprzedający musicie złożyć wniosek do towarzystwa ubezpieczeniowego jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji.

Jeżeli to Ty sprzedajesz auto, możesz złożyć natychmiastowe wypowiedzenie AC, załączając dokument poświadczający o zbyciu pojazdu (kopię umowy). Na wskazane konto otrzymasz zwrot pieniędzy za ochronę od dnia sprzedaży samochodu do zakończenia okresu ochronnego. Przekonaj się, jakich innych formalności musisz dopilnować, sprzedając pojazd mechaniczny.

wypowiedzenie umowy ac

Jak dokonać wypowiedzenia umowy AC?

Jeśli dokonujesz wypowiedzenia umowy AC z powodu sprzedaży auta, utraty lub wyrejestrowania, musisz okazać ubezpieczycielowi dokument potwierdzający jedną z tych sytuacji. To wystarczy, by otrzymać pieniądze za niewykorzystany okres.

Pamiętaj, że jeśli chcesz wypowiedzieć umowę AC bez podawania powodu, możesz to zrobić tylko w określonym czasie od podpisania dokumentu – do 7 lub 30 dni. Znalazłeś atrakcyjniejsze cenowo OC lub uznałeś, że jednak nie możesz sobie pozwolić na tak duży wydatek? Nie zwlekaj, skontaktuj się z ubezpieczycielem jak najszybciej!

Porównaj ceny ubezpieczeń

Skorzystaj z naszej porównywarki polis, by znaleźć pakiet OC/AC w najkorzystniejszej cenie i zapewnić sobie pełną ochronę bez przepłacania.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

Niestety, działanie osób trzecich, zwierząt czy sił natury może doprowadzić do uszkodzenia posiadanego samochodu. Takie sytuacje są dość częste, dlatego wiele osób wykupuje pakiety zawierające obowiązkowe ubezpieczenie OC wraz z dodatkowym ubezpieczeniem AutoCasco. Polisa ta gwarantuje pomoc w […]

więcej
5 sytuacji losowych, w których warto zgłosić szkodę z AC

5 sytuacji losowych, w których warto zgłosić szkodę z AC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną, ale wielu kierowców chętnie dokupuje do niej dodatkowe AutoCasco. Dzięki niemu można liczyć na wsparcie finansowe, gdy posiadany pojazd zostanie uszkodzony, zniszczony lub skradziony. W jakich okolicznościach to ubezpieczenie okazuje się […]

więcej
Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco

Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco

AC – ubezpieczenie chroni Twoje auto m.in. w przypadku zalania. Sprawdź, jaki jest najczęstszy zakres takiej polisy. Dowiedz się też, co zrobić, w przypadku zniszczenia auta przez wodę. Przeczytaj dlaczego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem szkody AC i […]

więcej
Co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku?

Co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku?

Składki za ubezpieczenia komunikacyjne są inne dla każdego kierowcy i pojazdu. Towarzystwa obliczają ich wysokość na podstawie wielu kryteriów. Często stosują też własne przeliczniki, więc pomiędzy ofertami poszczególnych firm można zauważyć spore różnice. Od czego jednak zależy to, […]

więcej