Wypowiedzenie umowy AC

Wypowiedzenie umowy AC

4.9/5 - (Ocen: 13)

Polisa AC w odróżnieniu od OC nie jest obowiązkowa, a wypowiedzenie AC jest opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zatem istotne jest, aby dokładnie zapoznać się z takimi informacjami już na etapie wyboru konkretnego produktu. Warunki ubezpieczenia, które zapisane są w umowie, bezpośrednio wpływają na zakres odpowiedzialności towarzystwa, a także na obowiązki ubezpieczonego.

Rozszerzenie ochrony o ubezpieczenie AC jest popularnym rozwiązaniem wśród kierowców. Gdy regularnie korzysta się z samochodu, a także podróżuje na dłuższych trasach, wówczas możliwość skorzystania z szerszego zakresu ochrony ma spore znaczenie. Pozwala to znacznie zwiększyć bezpieczeństwo finansowe, a także komfort podróżowania. Jednak decydując się na taką polisę, warto wiedzieć między innymi, czy można wypowiedzieć AC w trakcie trwania. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której będzie się opłacało składkę za produkt, który nie jest już potrzebny. Należy brać pod uwagę, że AC nie przedłuża się automatycznie jak ubezpieczenie OC. Zatem gdy termin zapisany w umowie upłynie, wówczas polisa nie zostanie odnowiona przez towarzystwo. Ma to również znaczenie w sytuacji, gdy planuje się dalej korzystać z AC na konkretnych warunkach w wybranym towarzystwie. Wówczas przed zakończeniem terminu umowy, trzeba zdecydować się na przedłużenie polisy.

W jakich sytuacjach może wygasnąć umowa AC?

Nie zawsze trzeba się przejmować tym, czy trzeba złożyć wypowiedzenie umowy AC. Jej wygaśnięcie sprawi, że ubezpieczenie przestaje działać.

Do samoistnego zakończenia umowy AC może dojść w sytuacji, gdy:

  • wypłacono odszkodowanie w związku z orzeczeniem szkody,
  • samochód został wyrejestrowany,
  • doszło do wyczerpania się sumy ubezpieczenia,
  • po upływie wyznaczonego czasu po wezwaniu do zapłaty,
  • po sprzedaży pojazdu,
  • po trzech miesiącach od ogłoszenia upadłości przez firmę ubezpieczeniową.

W takich sytuacjach nie trzeba zastanawiać się, czy AC trzeba wypowiedzieć. Zdarzyć się może, także że towarzystwo wypowiada umowę ze skutkiem natychmiastowym. Dodatkowo przy sprzedaży pojazdu należy pamiętać, że przy sprzedaży pojazdu, gdy doprowadziło to do przedwczesnego zakończenia umowy, wówczas kierowca ma prawo uzyskać zwrot części składki za niewykorzystany okres ochrony.

wypowiedzenie umowy ac

Czy można wypowiedzieć AC w trakcie trwania umowy?

Jeśli planuje się wypowiedzenie polisy AC, wówczas trzeba brać pod uwagę, że można to zrobić tylko w określonych sytuacjach. Umowa może być rozwiązana, gdy została zawarta na okres, który nie przekracza 6 miesięcy. Równocześnie trzeba spełnić warunek, że od złożenia podpisu nie minęło 30 dni. Natomiast w przypadku przedsiębiorców ten okres jest krótszy i wynosi 7 dni. Nie można zapominać, że odstąpienie od umowy wymaga opłacenia części składki za okres, w którym pojazd podlegał ochronie. Chcąc skorzystać z opcji wypowiedzenia umowy, trzeba przygotować wniosek. Wykorzystać można wzór na wypowiedzenie AC. Większość towarzystw udostępnia odpowiednie formularze na swoich stronach internetowych. Warto brać pod uwagę, że gdy minie okres 30 dni na odstąpienie od umowy, wówczas nie będzie można jej rozwiązać przez okres 12 miesięcy. Zatem to czy ubezpieczenie AC trzeba wypowiedzieć, zależy od tego, jaka jest sytuacja konkretnego kierowcy. Natomiast, nawet gdy polisa obowiązywać będzie przez rok, to nie przedłuży się automatycznie. Podobnie jak ubezpieczenie NNW samochodu, tak samo AC nie jest obowiązkowe. Zatem nie przedłuży się automatycznie.  

wypowiedzenie umowy ac

Jakie mogą być warunki wypowiedzenia umowy AC?

O ile to, kiedy można wypowiedzieć ubezpieczenie AC, nie różni się w różnych towarzystwach reasekuracji, o tyle na to, jak można to zrealizować, wpływają warunki ogólne ubezpieczenia. Zatem występować będą różnice pomiędzy poszczególnymi firmami. Dobrym rozwiązaniem jest z tego powodu już na etapie zawierania umowy zapoznać się szczegółowo z zapisami OWU. Nawet gdy porównywarka OC AC wskazuje, że oferta danej firmy jest korzystna, to ważne jest sprawdzenie przed podpisaniem umowy przynajmniej kluczowych zapisów w umowie. Dotyczy to między innymi tego, jak można rozwiązać umowę. W większości firm ubezpieczeniowych skorzystać można w tym celu z infolinii, czy internetowego konta klienta.

Jak ubiegać się o zwrot składki AC?

Szczególnie przy sprzedaży samochodu, co rozwiązuje umowę AC, można starać się o zwrot składki po wypowiedzeniu AC. Będzie to zwrot częściowy. Gdy chce się uzyskać środki finansowe, wówczas niezbędne jest dostarczenie do firmy ubezpieczeniowej umowy kupna-sprzedaży, a także informacji o numerze rachunku, na który będą mogły być wpłacone pieniądze. Częściowy zwrot można uzyskać, także przy innych sytuacjach, które doprowadziły do rozwiązania umowy.  

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku?

Co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku?

Składki za ubezpieczenia komunikacyjne są inne dla każdego kierowcy i pojazdu. Towarzystwa obliczają ich wysokość na podstawie wielu kryteriów. Często stosują też własne przeliczniki, więc pomiędzy ofertami poszczególnych firm można zauważyć spore różnice. Od czego jednak zależy to, […]

więcej
AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AutoCasco jest jedną z najpopularniejszych dodatkowych polis komunikacyjnych. Wysokość jej składki bywa wysoka, zwłaszcza w przypadku pojazdów z rynku wtórnego, więc wielu kierowców zastanawia się, czy na pewno opłaca się ją kupować. Podpowiadamy, dlaczego mimo wszystko warto się […]

więcej
Czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz?

Czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz?

Wielu kierowców podejmuje decyzję o założeniu instalacji LPG w swoim aucie, ponieważ chce zaoszczędzić na jego eksploatacji. Wszelkie modyfikacje pojazdu nie są jednak zbyt przychylnie traktowane przez ubezpieczycieli. Wyjaśniamy, czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz! […]

więcej
Uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni – czy przysługuje Ci wypłata ubezpieczenia?

Uszkodzenie pojazdu przez zły stan nawierzchni – czy przysługuje Ci wypłata ubezpieczenia?

Kierowcy od lat narzekają na zły stan polskich dróg. Takie warunki są nie tylko irytujące, ale też potencjalnie niebezpiecznie. Wyrwa w jezdni może również doprowadzić do poważnych szkód w samochodzie. Czy w takiej sytuacji da się uzyskać jakieś […]

więcej