Jak sprawdzić ważność polisy OC? Wyjaśniamy!

Jak sprawdzić ważność polisy OC? Wyjaśniamy!

Kalkulator OC
Planujesz zakup używanego auta, ale nie wiesz, czy jego właściciel jest z Tobą szczery? A może właśnie miałeś stłuczkę i chcesz mieć pewność, że sprawca jest ubezpieczony? Nawet jeśli dana osoba nie chce podać Ci tych danych, możesz samodzielnie zbadać tę sprawę. Wyjaśniamy, jak sprawdzić ważność polisy OC!

Zgodnie z prawem, każdy polski kierowca musi wykupić polisę komunikacyjną. Pomimo tego, że jedynie ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, niektórzy go nie posiadają lub zapominają o jego prolongacie. Brak tej polisy skutkuje poważnymi konsekwencjami. Chcesz sprawdzić innego kierowcę lub sam nie pamiętasz, kiedy kończy się Twoja umowa? Dowiedz się, jak sprawdzić czy auto ma OC!

Ubezpieczenie OC – do kiedy ważne?

Kiedy warto sprawdzić ważność polisy OC?

W kilku sytuacjach może Ci się przydać wiedza o tym, czy dana polisa OC jest jeszcze ważna. Zdecydowanie najczęściej robi się to w momencie, gdy właśnie miało się wypadek lub kolizję drogową. Jeśli sprawca nie ma ubezpieczenia, wtedy należy zgłosić się do dowolnego towarzystwa w celu likwidacji szkody. Zostanie ona uregulowana z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a sprawca zostanie obciążony długiem oraz karą za brak OC. Jeśli jednak posiada się ubezpieczenie AC, a winny nie jest ubezpieczony lub jest nieznany, koszty naprawy zostają pobrane właśnie z tej polisy.

Wielu kierowców chce sprawdzić ważność polisy OC w chwili zakupu używanego samochodu. Sprzedawcy nie zawsze są uczciwi i mogą zatajać pewne informacje dotyczące pojazdu. Ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela. Rozsądnie jest więc wiedzieć, czy jest ważne. W przeciwnym razie można narazić się na kłopoty – karą za brak OC obciążeni zostaną zarówno poprzedni właściciel, jak i nabywca! Większość kierowców chce też kupić pojazd na umowie dobiegającej końca. Po zmianie właściciela cena składki zostaje przeliczona i często okazuje się być niekorzystna. Zamiast zrywać umowę lepiej jest zaczekać do jej końca, po czym od razu znaleźć nowe, najtańsze OC.

Niektórzy chcą też szybko sprawdzić, kiedy kończy się ich umowa, ale nie mogą przypomnieć sobie, gdzie zostawili dokumenty. Nie trzeba w tej sprawie dzwonić do ubezpieczalni. Istnieją prostsze, wygodniejsze sposoby!

Jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC?

Jak sprawdzić, do kiedy jest ważne ubezpieczenie OC? Najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie ze strony UFG. Można na niej znaleźć zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu”. W wyznaczonym miejscu trzeba wpisać numer rejestracyjny lub VIN danego pojazdu, po czym kliknąć przycisk „sprawdź”. W kolejnym kroku trzeba podać datę zdarzenia oraz jego miejsce (kraj). Na koniec wystarczy przepisać kod weryfikacyjny. W odpowiedzi uzyska się takie dane, jak: marka i model pojazdu, nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego oraz numer aktualnej polisy. Można także korzystać z oficjalnych aplikacji UFG na smartfony – Na Wypadek i Kup Auto.

Osoby kupujące używany samochód koniecznie powinny też sprawdzić nie tylko ważność ubezpieczenia, ale całą przeszłość danego auta. Można to zrobić na serwisie Historia Pojazdu, udostępniającym dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Do tego potrzeba już nieco więcej informacji, ponieważ trzeba podać numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji. W ten sposób można jednak uzyskać wszystkie najważniejsze dane. W ten sposób można zweryfikować, czy sprzedawca jest prawdomówny. Zatajanie wypadków i uszkodzeń jest nagminne. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ takie pojazdy są o wiele bardziej narażone na awarie. Kupując pojazd, który miał już za sobą poważne naprawy, trzeba zadbać o dodatkowe zabezpieczenie, np. w ramach ubezpieczenia Assistance.

Dlaczego warto sprawdzać ważność polisy OC?

Dlaczego warto sprawdzać ważność polisy OC?

Brak ważnej polisy OC jest karany wysokimi grzywnami. W 2020 roku trzydniowa zwłoka może kosztować opieszałego kierowcę 1040 zł! Jeśli nie wykupił polisy przez dłuższy czas (od 4 do 14 dni) zapłaci 2600 zł. Po upływie dwóch tygodni trzeba liczyć się z karą w wysokości aż 5200 zł! Wiele osób z oszczędności nie wykupuje tej polisy, ponieważ wykrycie tego faktu nie wydaje się aż tak łatwe. Zwykle można zostać „złapanym” podczas kontroli policji, przez okresowe inspekcje systemu UFG lub właśnie w chwili wypadku czy próby sprzedaży. Jak widać, kary są bardzo wysokie, dlatego koniecznie trzeba tego dopilnować. Pieniądze te warto przeznaczyć na coś innego, np. na rozszerzenie ubezpieczenia NNW.

Jak znaleźć korzystną polisę OC?

Twoja polisa niedługo się kończy i chcesz znaleźć lepszą ofertę? A może właśnie kupiłeś używany samochód? Wybór idealnego ubezpieczenia może zająć sporo czasu – na rynku jest dostępnych wiele różnych opcji. Na szczęście istnieje wygodny sposób na ich szybkie porównanie. Dzięki naszej porównywarce nawet w kilka minut da się odszukać najkorzystniejszą ofertę! Po wypełnieniu krótkiego formularza on-line uzyskuje się gotowe zestawienie najtańszych propozycji od znanych ubezpieczalni. Na podstawie wpisanych danych, nasz kalkulator OC AC od razu oblicza ceny ich składek. Po wybraniu najciekawszych wariantów można ze spokojem je porównać i wybrać najlepszą z ofert!

Ważność polisy OC można sprawdzić w kilka minut, dlatego w chwili potrzeby warto szybko skontrolować tę kwestię. Brak ubezpieczenia jest bardzo kłopotliwy i wiąże się z wysokimi karami. Zawsze pamiętaj o tym, by mieć ważną polisę komunikacyjna!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

OC, AC, NNW, assistance – czy na pewno wiesz, co kryje się pod nazwami, które przedstawiają towarzystwa ubezpieczeniowe, sprzedając Ci ubezpieczenie samochodu? Zobacz, co warto o nich wiedzieć i jak wybrać ich zakres, by jak najbardziej skorzystać w […]

więcej
Zrzeczenie się ubezpieczenia – na czym polega?

Zrzeczenie się ubezpieczenia – na czym polega?

Jeśli zainteresowała Cię kwestia zrzeczenia ubezpieczenia OC, oznacza to, że albo masz w planach zakup, albo sprzedaż pojazdu mechanicznego. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad przydatnych w obu wymienionych przypadkach. Sprawdź, jak wygląda zrzeczenie się ubezpieczenia OC samochodu, który […]

więcej
Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Stan licznika jest jedną z informacji, jakie trzeba podać podczas obliczania wysokości składek polis komunikacyjnych. Wiele osób zastanawia się, czy kwestia ta ma duże znaczenie dla ubezpieczyciela. Wartość ta sporo mówi o pojeździe, a także o kierowcy. Czy […]

więcej
„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

Kilka dni temu kupiłeś polisę ubezpieczeniową i zorientowałeś się, że mogłeś wybrać bardziej przystępną ofertę? A może okazało się, że jednak nie będzie Ci potrzebna? Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji można w jakiś sposób odstąpić […]

więcej