Jak sprawdzić ważność polisy OC? Wyjaśniamy!

Jak sprawdzić ważność polisy OC? Wyjaśniamy!

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Planujesz zakup używanego auta, ale nie wiesz, czy jego właściciel jest z Tobą szczery? A może właśnie miałeś stłuczkę i chcesz mieć pewność, że sprawca jest ubezpieczony? Nawet jeśli dana osoba nie chce podać Ci tych danych, możesz samodzielnie zbadać tę sprawę. Wyjaśniamy, jak sprawdzić ważność polisy OC! To, jak sprawdzić, czy OC jest ważne, jest bardzo proste i trwa jedynie chwilę. Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak to zrobić w razie sytuacji awaryjnej na drodze, gdy dojdzie do kolizji!

Zgodnie z prawem, każdy polski kierowca musi wykupić polisę komunikacyjną. Pomimo tego, że jedynie ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, niektórzy go nie posiadają lub zapominają o jego prolongacie. Brak tej polisy skutkuje poważnymi konsekwencjami. Chcesz sprawdzić innego kierowcę lub sam nie pamiętasz, kiedy kończy się Twoja umowa? Dowiedz się, jak sprawdzić czy auto ma OC!

Ubezpieczenie OC – do kiedy ważne?

Kiedy warto sprawdzić ważność polisy OC?

W kilku sytuacjach może Ci się przydać wiedza o tym, czy dana polisa OC jest jeszcze ważna. Zdecydowanie najczęściej robi się to w momencie, gdy właśnie miało się wypadek lub kolizję drogową. Jeśli sprawca nie ma ubezpieczenia, wtedy należy zgłosić się do dowolnego towarzystwa w celu likwidacji szkody. Zostanie ona uregulowana z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a sprawca zostanie obciążony długiem oraz karą za brak OC. Jeśli jednak posiada się ubezpieczenie AC, a winny nie jest ubezpieczony lub jest nieznany, koszty naprawy zostają pobrane właśnie z tej polisy.

To, jak sprawdzić, czy OC jest ważne jest bardzo proste. Jeśli już się tego dowiesz i okaże się, że Twoje OC wygasło, musisz jak najszybciej wykupić nową polisę. W świetle polskiego prawa każdy pojazd musi mieć obowiązkową polisę OC, nawet jeśli nie porusza się po drogach, więc właściciel pojazdu naraża się na wysokie kary nie tylko wtedy, gdy jeździ autem bez OC, ale także, gdy po prostu dopuści do sytuacji, gdy dojdzie do braku ciągłości w ubezpieczeniu. Już jeden dzień bez polisy oznacza kary od UFG. Jeśli ten okres się wydłuży, kara może wzrosnąć nawet do 6000 zł, więc lepiej do tego nie dopuszczać i dowiedzieć się, jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC.

W Kioskpolis.pl można z łatwością znaleźć tanie polisy obowiązkowego OC, więc każdy tu znajdzie optymalny produkt dla jego pojazdu. Porównywarka uwzględnia wszystkie parametry i wybiera najlepsze oferty na rynku w danej sytuacji, dzięki czemu można bardzo dużo oszczędzić. Jeśli już posiada się auto, któremu OC wygasło, ważne by przerwa w ubezpieczeniu była jak najkrótsza, gdyż wtedy nieunikniona kara od UFG będzie niższa. Korzystając z porównywarki, można kupić polisę OC online bez fizycznego chodzenia do biura ubezpieczyciela, więc nie warto tracić czasu!

Wielu kierowców chce sprawdzić ważność polisy OC w chwili zakupu używanego samochodu. Sprzedawcy nie zawsze są uczciwi i mogą zatajać pewne informacje dotyczące pojazdu. Ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela. Rozsądnie jest więc wiedzieć, czy jest ważne. W przeciwnym razie można narazić się na kłopoty – karą za brak OC obciążeni zostaną zarówno poprzedni właściciel, jak i nabywca! Większość kierowców chce też kupić pojazd na umowie dobiegającej końca. Po zmianie właściciela cena składki zostaje przeliczona i często okazuje się być niekorzystna. Zamiast zrywać umowę lepiej jest zaczekać do jej końca, po czym od razu znaleźć nowe, najtańsze OC.

Niektórzy chcą też szybko sprawdzić, kiedy kończy się ich umowa, ale nie mogą przypomnieć sobie, gdzie zostawili dokumenty. Nie trzeba w tej sprawie dzwonić do ubezpieczalni. Istnieją prostsze, wygodniejsze sposoby!

Jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC – ile jest ważne oc po kupnie samochodu?

Jak sprawdzić, do kiedy jest ważne ubezpieczenie OC? Najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie ze strony UFG. Można na niej znaleźć zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu”. W wyznaczonym miejscu trzeba wpisać numer rejestracyjny lub VIN danego pojazdu, po czym kliknąć przycisk „sprawdź”. W kolejnym kroku trzeba podać datę zdarzenia oraz jego miejsce (kraj). Na koniec wystarczy przepisać kod weryfikacyjny. W odpowiedzi uzyska się takie dane, jak: marka i model pojazdu, nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego oraz numer aktualnej polisy. Można także korzystać z oficjalnych aplikacji UFG na smartfony – Na Wypadek i Kup Auto.

Osoby kupujące używany samochód koniecznie powinny też sprawdzić nie tylko ważność ubezpieczenia, ale całą przeszłość danego auta. Można to zrobić na serwisie Historia Pojazdu, udostępniającym dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Do tego potrzeba już nieco więcej informacji, ponieważ trzeba podać numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji. W ten sposób można jednak uzyskać wszystkie najważniejsze dane. W ten sposób można zweryfikować, czy sprzedawca jest prawdomówny. Zatajanie wypadków i uszkodzeń jest nagminne. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ takie pojazdy są o wiele bardziej narażone na awarie. Kupując pojazd, który miał już za sobą poważne naprawy, trzeba zadbać o dodatkowe zabezpieczenie, np. w ramach ubezpieczenia Assistance.

Wiedząc, jak sprawdzić ważność OC samochodu i gdzie to zweryfikować, warto o to zadbać już na etapie kupowania auta. Dzięki temu można szybko odrzucić pojazdy, którymi nie warto się interesować, a także sprzedawców, którzy okazują się nierzetelni. Często pojawia się też pytanie, ile ważne jest OC po zakupie auta, co jest bardzo istotne. W takiej sytuacji zawsze trzeba to sprawdzić osobiście, a nie ufać osobie sprzedającej samochód. Nawet jeśli będzie ona miała dobre intencje, może pomylić daty, a będzie to dla nowego nabywcy bardzo kłopotliwe, gdyż taka polisa ubezpieczeniowa po zmianie właściciela nie ulega automatycznemu przedłużeniu. W praktyce oznacza to, że jeśli nie kupi się nowego ubezpieczenia OC na czas, traci się ciągłość polisy, a to z kolei oznacza wysokie kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Wiedząc, jak i gdzie sprawdzić ważność OC pojazdu można od razu to zrobić i kupić nową polisę online. W Kioskpolis.pl znajdują się porównania kilkudziesięciu najlepszych ubezpieczycieli, którzy zapewniają polisy OC w atrakcyjnych cenach.

Dlaczego warto sprawdzać ważność polisy OC?

Dlaczego warto sprawdzać ważność polisy OC?

Brak ważnej polisy OC jest karany wysokimi grzywnami. W 2020 roku trzydniowa zwłoka może kosztować opieszałego kierowcę 1040 zł! Jeśli nie wykupił polisy przez dłuższy czas (od 4 do 14 dni) zapłaci 2600 zł. Po upływie dwóch tygodni trzeba liczyć się z karą w wysokości aż 5200 zł! Wiele osób z oszczędności nie wykupuje tej polisy, ponieważ wykrycie tego faktu nie wydaje się aż tak łatwe. Zwykle można zostać „złapanym” podczas kontroli policji, przez okresowe inspekcje systemu UFG lub właśnie w chwili wypadku czy próby sprzedaży. Jak widać, kary są bardzo wysokie, dlatego koniecznie trzeba tego dopilnować. Pieniądze te warto przeznaczyć na coś innego, np. na rozszerzenie ubezpieczenia NNW.

Jak znaleźć korzystną polisę OC?

Twoja polisa niedługo się kończy i chcesz znaleźć lepszą ofertę? A może właśnie kupiłeś używany samochód? Wybór idealnego ubezpieczenia może zająć sporo czasu – na rynku jest dostępnych wiele różnych opcji. Na szczęście istnieje wygodny sposób na ich szybkie porównanie. Dzięki naszej porównywarce nawet w kilka minut da się odszukać najkorzystniejszą ofertę! Po wypełnieniu krótkiego formularza on-line uzyskuje się gotowe zestawienie najtańszych propozycji od znanych ubezpieczalni. Na podstawie wpisanych danych, nasz kalkulator OC AC od razu oblicza ceny ich składek. Po wybraniu najciekawszych wariantów można ze spokojem je porównać i wybrać najlepszą z ofert!

Ważność polisy OC można sprawdzić w kilka minut, dlatego w chwili potrzeby warto szybko skontrolować tę kwestię. Brak ubezpieczenia jest bardzo kłopotliwy i wiąże się z wysokimi karami. Zawsze pamiętaj o tym, by mieć ważną polisę komunikacyjna!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Sprawdzenie OC pojazdu – jak sprawdzić polisę po numerze rejestracji?

Sprawdzenie OC pojazdu – jak sprawdzić polisę po numerze rejestracji?

Chociaż zgodnie z prawem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjną polisą komunikacyjną, nie wszyscy kierowcy dopełniają obowiązku jego zakupu. Z tego powodu ryzykowne stają się normalne sytuacje, np. gdy przy drobnej stłuczce uczestnicy decydują się porozumieć bez udziału policji. […]

więcej
Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Dobra polisa komunikacyjna może zagwarantować wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, trudno więc sprawnie ocenić, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy pakiet OC/AC!

więcej
Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

Kupiłeś auto i szukasz najtańszego OC? Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do wykupienia polisy – przeczytaj poniższy artykuł. Pokazujemy, dlaczego dla ubezpieczyciela ważny jest m.in. dowód rejestracyjny, numer VIN Twojego pojazdu oraz dane współwłaściciela pojazdu.

więcej
OC krótkoterminowe na miesiąc – jak je wykupić (i czy w ogóle warto)?

OC krótkoterminowe na miesiąc – jak je wykupić (i czy w ogóle warto)?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną, którą musi posiadać każdy kierowca. Zdarzają się jednak sytuacje, w których właściciel pojazdu nie ma potrzeby wykupować polisy na cały rok. Wtedy najlepszym wyjściem są opcje krótkoterminowe. Wyjaśniamy, jak działa OC […]

więcej