Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu za granicą

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu za granicą

5/5 - (Ocen: 4)

Planujesz wyjazd służbowy za granicę? A może wybierasz się na wakacje do obcego kraju? Poznaj najważniejsze informacje o ubezpieczeniu samochodu na wyjazd za granicę, by wiedzieć, w jakich sytuacjach jesteś chroniony oraz jakich formalności musisz dopełnić przed wyjazdem. Sprawdź jakie dodatkowe ubezpieczenia samochodu mogą Ci się przydać za granicą.

Ubezpieczenie OC za granicą – czy jest ważne?

Wybierasz się w podróż do obcego kraju? Warto, byś sprawdził, czy wykupione przez Ciebie w Polsce OC pokrywa również ubezpieczenie auta za granicą. Jeśli zamierzasz odwiedzić jeden z krajów należących do Unii Europejskiej, nie musisz załatwiać dodatkowych formalności – na terenie Unii Europejskiej oraz w państwach, które podpisały Porozumienie Wielostronne, wykupione w Polsce ubezpieczenie OC jest honorowaneZ tego wynika, że każdy właściciel auta zarejestrowanego w Polsce może kupić ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę także w naszym kraju.

Czy polskie OC jest ważne za granicą?

Szczegółowe informacje na temat tego, jaki jest zakres ochrony obowiązkowego ubezpieczenia OC, regulują właściwe przepisy prawne. Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę nie jest więc konieczne, jednak można wykupić dodatkowe polisy poza standardowym OC.  Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na znalezienie ciekawych ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych nie tylko w zakresie obowiązkowego OC, ale także AC, czy assistance. To ostatnie przyda się, gdy niezbędnie będzie holowanie za granicą, gdy wydarzy się kolizja z obcokrajowcem. To, czy polskie OC działa za granicą, jest bezsporne, jednak trzeba odróżnić inne polisy. Jeśli chodzi o AC, czy polisy, takie jak NNW sprawa może wyglądać różnie w zależności od konkretnej polisy. Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych można znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

A co w przypadku, gdy jedziesz poza Unię Europejską? W tych krajach będziesz potrzebował dodatkowego ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę. Możesz skorzystać np. z Zielonej Karty. To dokument honorowany w Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroku, Mołdawii, Rosji, Czarnogórze, Tunezji, Turcji i Ukrainie. W pozostałych państwach będziesz zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia granicznego, ważnego zazwyczaj przez 15 dni.

WSKAZÓWKA

Zielona Karta oraz ubezpieczenie graniczne mają taki sam zakres, co polisa OC. Chronią Cię od odpowiedzialności cywilnej podczas wyjazdu za granicę.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę: AC

Standardowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – czyli OC, Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne – znajdzie zastosowanie w sytuacji, w której spowodujesz wypadek i poszkodowanemu będzie należało się odszkodowanie za poniesione straty. Możesz jednak chcieć skorzystać także z takiego ubezpieczenia auta na wyjazd za granicę, dzięki któremu Ty również uzyskasz pomoc finansową, gdy auto dozna szkody z Twojej winy.

Najpopularniejsze dodatkowe ubezpieczenie samochodu w podróży zagranicznej to autocasco. Jeśli już je posiadasz, koniecznie sprawdź w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), jaki jest zasięg terytorialny Twojej polisy AC. Może się okazać, że nie obejmuje kraju, do którego się wybierasz. Wówczas będziesz musiał uiścić dodatkową opłatę za rozszerzenie ochrony. Przeczytaj także warunki otrzymania odszkodowania podczas stłuczki za granicą.

Assistance – wartościowe ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę

Na drugim miejscu, zaraz po AC, stoi dodatkowe ubezpieczenie samochodu assistance. Zanim udasz się w zagraniczną podróż, sprawdź również jego zakres terytorialny. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może wyznaczyć inne limity odległości holowania i ustalić odmienne warunki wynajmu auta zastępczego.

Sprawdź ceny OC i AC

Wybierz takie ubezpieczenie samochodu w podróży assistance, które ma szeroki zakres limitu kilometrów oraz bogaty zakres usług. Mogą to być: holowanie, dowóz paliwa, naprawa szkody, wypożyczenie pojazdu zastępczego, zakwaterowanie, miejsce na parkingu strzeżonym itd.

ubezpieczenie samochodu na wyjazd

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd – ile trwa ochrona?

Pamiętaj, że każde ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę ma inny okres ochrony. OC kupujesz na rok, Zieloną Kartę na 15 dni, 30 dni lub kilka miesięcy, ubezpieczenie graniczne zaś najczęściej na najkrótszy okres: 15 dni.

Dodatkowe polisy samochodowe – AC i assistance – zazwyczaj kupuje się podczas przedłużania OC, w związku z czym chronią Cię przez pełny rok. Są jednak towarzystwa, które pozwalają na nabywanie nieobowiązkowej polisy na krócej, np. na 7, 15 bądź 30 dni. To może być dobre rozwiązanie, jeśli szukasz dodatkowego ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę, a po powrocie nie chcesz już z niego korzystać.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę?

Jak już ustaliliśmy, ubezpieczenie samochodu na wakacje za granicą nie jest konieczne. Standardowa ochrona OC będzie także działała poza granicami kraju. Ubezpieczenia OC to jednak nie wszystko. Dodatkowo warto wykupić pakiet Assistance, NNW i ubezpieczenie AC. To pozwoli na zapewnienie sobie całkowitego bezpieczeństwa i zniwelowanie odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku wypadku, bez względu na okoliczności. Dotyczy to zarówno swojego auta, jak i innych pojazdów lub mienia. Ranking ubezpieczeń samochodowych pozwoli na szybkie znalezienie ciekawych ofert zapewniających pełny zakres ochrony, a jednocześnie gwarantujący atrakcyjne ceny. Najtańsze okazują się polisy online, gdyż można szybko porównać wiele ofert. Dzięki porównywarce Kioskpolis.pl można błyskawicznie odnaleźć te oferty, które będą najkorzystniejsze w danej sytuacji.

Kupując cały pakiet ubezpieczeń, można zdecydowanie oszczędzić, a ostateczna cena za jednostkową polisę będzie nawet o kilkadziesiąt procent tańsza. Dodatkowe ubezpieczenie auta za granicą opłaca się zwłaszcza wtedy, gdy wyjeżdża się stosunkowo daleko, lub gdy podróżuje się służbowo przez znaczną część roku. Wtedy zajście nieprzewidzianego zdarzenia gwałtownie rośnie, więc ochrona z pewnością się przyda.

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Tanie OC/AC – nasze sprytne sposoby

Tanie OC/AC – nasze sprytne sposoby

5/5 – (Ocen: 13) Koszt OC/AC kształtuje kilka czynników. Kupujesz auto? Wybierz mniejszą pojemność silnika. Pojazdu nie rejestruj na siebie – bądź współwłaścicielem z doświadczonym kierowcą. W adresie podaj mniejszą miejscowość. Po co to wszystko? Aby zaoszczędzić na […]

więcej
Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

5/5 – (Ocen: 13) Jeśli lubisz podróżować autem za granicę i zwiedzać nowe kraje, powinieneś zainteresować się kwestią dodatkowego ubezpieczenia samochodowego. W większości państw nie jest ono konieczne, jednak na Ukrainie czy Białorusi posiadane przez Ciebie OC nie […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

4.5/5 – (Ocen: 21) Jednym z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, z którym zetknie się prędzej czy później prawie każdy, jest to, które dotyczy posiadaczy samochodów. Co to jest OC? To rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które ochroni niejako Twoją własność, […]

więcej
Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

4.7/5 – (Ocen: 26) Co znaczy NNW? Co obejmuje to ubezpieczenie? Czy wykupienie go to obowiązek? I właściwie w jakiej sytuacji się przyda? Przeczytaj przygotowany przez nas kompleksowy poradnik, by szczegółowo poznać ubezpieczenie NNW. Sprawdź, kiedy pieniądze zostaną […]

więcej