Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu za granicą

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu za granicą

5/5 - (Ocen: 4)

Planujesz wyjazd służbowy za granicę? A może wybierasz się na wakacje do obcego kraju? Poznaj najważniejsze informacje o ubezpieczeniu samochodu na wyjazd za granicę, by wiedzieć, w jakich sytuacjach jesteś chroniony oraz jakich formalności musisz dopełnić przed wyjazdem. Sprawdź jakie dodatkowe ubezpieczenia samochodu mogą Ci się przydać za granicą. Pamiętaj, że OC za granicą to podstawa bezpiecznej podróży! Każdy kierowca powinien wiedzieć, jakich zasadach działa.

Ubezpieczenie OC za granicą – czy jest ważne?

Wybierasz się w podróż do obcego kraju? Warto, byś sprawdził, czy wykupione przez Ciebie w Polsce OC pokrywa również ubezpieczenie auta za granicą. Jeśli zamierzasz odwiedzić jeden z krajów należących do Unii Europejskiej, nie musisz załatwiać dodatkowych formalności – na terenie Unii Europejskiej oraz w państwach, które podpisały Porozumienie Wielostronne, wykupione w Polsce ubezpieczenie OC jest honorowaneZ tego wynika, że każdy właściciel auta zarejestrowanego w Polsce może kupić ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę także w naszym kraju.

OC za granicą to jednak tylko częściowe zabezpieczenie dla kierowcy. Gdy dojdzie do awarii lub kolizji, kierowca pozostanie bez należytej pomocy, lub będzie musiał ją sam sfinansować. Dzięki porównywarce Kioskpolis.pl można z łatwością znaleźć dodatkowe polisy ubezpieczeniowe, które pozwolą na skorzystanie z refinansowania holowania auta za granicą lub naprawy. Niektóre z polis pokrywają także dodatkowe koszty wynikające z nieprzewidzianych sytuacji, takie jak koszty noclegu. Przed wyjazdem za granicę warto więc poszukać działającego poza granicami Assistance, ubezpieczenia NNW, czy też ubezpieczenia turystycznego. Poprzez porównywarkę można znaleźć tego typu polisy w atrakcyjnych cenach zaczynających się już od kilku złotych za jeden dzień ochrony. Taki pakiet to idealne ubezpieczenie na wakacje za granicą, jeśli chce się podróżować spokojnie i bez stresu.

Czy polskie OC jest ważne za granicą?

Szczegółowe informacje na temat tego, jaki jest zakres ochrony obowiązkowego ubezpieczenia OC, regulują właściwe przepisy prawne. Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę nie jest więc konieczne, jednak można wykupić dodatkowe polisy poza standardowym OC.  Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na znalezienie ciekawych ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych nie tylko w zakresie obowiązkowego OC, ale także AC, czy assistance. To ostatnie przyda się, gdy niezbędnie będzie holowanie za granicą, gdy wydarzy się kolizja z obcokrajowcem. To, czy polskie OC działa za granicą, jest bezsporne, jednak trzeba odróżnić inne polisy. Jeśli chodzi o AC, czy polisy, takie jak NNW sprawa może wyglądać różnie w zależności od konkretnej polisy. Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych można znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia.  Wiedząc, czy ubezpieczenie OC obowiązuje za granicą, warto mimo wszystko zapoznać się dokładnie ze szczegółami umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, a najdokładniej należy przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia.

ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

A co w przypadku, gdy jedziesz poza Unię Europejską? W tych krajach będziesz potrzebował dodatkowego ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę. Możesz skorzystać np. z Zielonej Karty. To dokument honorowany w Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroku, Mołdawii, Rosji, Czarnogórze, Tunezji, Turcji i Ukrainie. W pozostałych państwach będziesz zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia granicznego, ważnego zazwyczaj przez 15 dni.

WSKAZÓWKA

Zielona Karta oraz ubezpieczenie graniczne mają taki sam zakres, co polisa OC. Chronią Cię od odpowiedzialności cywilnej podczas wyjazdu za granicę.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę: AC

Standardowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – czyli OC, Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne – znajdzie zastosowanie w sytuacji, w której spowodujesz wypadek i poszkodowanemu będzie należało się odszkodowanie za poniesione straty. Możesz jednak chcieć skorzystać także z takiego ubezpieczenia auta na wyjazd za granicę, dzięki któremu Ty również uzyskasz pomoc finansową, gdy auto dozna szkody z Twojej winy.

Najpopularniejsze dodatkowe ubezpieczenie samochodu w podróży zagranicznej to autocasco. Jeśli już je posiadasz, koniecznie sprawdź w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), jaki jest zasięg terytorialny Twojej polisy AC. Może się okazać, że nie obejmuje kraju, do którego się wybierasz. Wówczas będziesz musiał uiścić dodatkową opłatę za rozszerzenie ochrony. Przeczytaj także warunki otrzymania odszkodowania podczas stłuczki za granicą.

Assistance – wartościowe ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę

Na drugim miejscu, zaraz po AC, stoi dodatkowe ubezpieczenie samochodu assistance. Zanim udasz się w zagraniczną podróż, sprawdź również jego zakres terytorialny. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może wyznaczyć inne limity odległości holowania i ustalić odmienne warunki wynajmu auta zastępczego.

Sprawdź ceny OC i AC

Wybierz takie ubezpieczenie samochodu w podróży assistance, które ma szeroki zakres limitu kilometrów oraz bogaty zakres usług. Mogą to być: holowanie, dowóz paliwa, naprawa szkody, wypożyczenie pojazdu zastępczego, zakwaterowanie, miejsce na parkingu strzeżonym itd.

ubezpieczenie samochodu na wyjazd

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd – ile trwa ochrona?

Pamiętaj, że każde ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę ma inny okres ochrony. OC kupujesz na rok, Zieloną Kartę na 15 dni, 30 dni lub kilka miesięcy, ubezpieczenie graniczne zaś najczęściej na najkrótszy okres: 15 dni.

Dodatkowe polisy samochodowe – AC i assistance – zazwyczaj kupuje się podczas przedłużania OC, w związku z czym chronią Cię przez pełny rok. Są jednak towarzystwa, które pozwalają na nabywanie nieobowiązkowej polisy na krócej, np. na 7, 15 bądź 30 dni. To może być dobre rozwiązanie, jeśli szukasz dodatkowego ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę, a po powrocie nie chcesz już z niego korzystać.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę?

Jak już ustaliliśmy, ubezpieczenie samochodu na wakacje za granicą nie jest konieczne. Standardowa ochrona OC będzie także działała poza granicami kraju. Ubezpieczenia OC to jednak nie wszystko. Dodatkowo warto wykupić pakiet Assistance, NNW i ubezpieczenie AC. To pozwoli na zapewnienie sobie całkowitego bezpieczeństwa i zniwelowanie odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku wypadku, bez względu na okoliczności. Dotyczy to zarówno swojego auta, jak i innych pojazdów lub mienia. Ranking ubezpieczeń samochodowych pozwoli na szybkie znalezienie ciekawych ofert zapewniających pełny zakres ochrony, a jednocześnie gwarantujący atrakcyjne ceny. Najtańsze okazują się polisy online, gdyż można szybko porównać wiele ofert. Dzięki porównywarce Kioskpolis.pl można błyskawicznie odnaleźć te oferty, które będą najkorzystniejsze w danej sytuacji.

Kupując cały pakiet ubezpieczeń, można zdecydowanie oszczędzić, a ostateczna cena za jednostkową polisę będzie nawet o kilkadziesiąt procent tańsza. Dodatkowe ubezpieczenie auta za granicą opłaca się zwłaszcza wtedy, gdy wyjeżdża się stosunkowo daleko, lub gdy podróżuje się służbowo przez znaczną część roku. Wtedy zajście nieprzewidzianego zdarzenia gwałtownie rośnie, więc ochrona z pewnością się przyda.

Jadąc za granicę, warto też zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi poruszania się po drogach. Dotyczy to nie tylko ogólnych przepisów ruchu drogowego w danym kraju, ale też zagadnień, takich jak gdzie kupić winiety.  Ewentualne grzywny za brak ważnej winiety w wielu krajach europejskich, takich jak sąsiadujące z Polską Słowacja czy Czechy mogą być bardzo wysokie i wynieść nawet kilka tysięcy euro. Lepiej więc sprawdzić, na jakich zasadach można się poruszać w tych krajach, zwłaszcza że brak dostosowania się do ogólnych przepisów w niektórych sytuacjach może spowodować problemy dla kierowcy, nawet jeśli ten będzie ubezpieczony.

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

W sytuacji wypadku drogowego, kierowca biorący w nim udział jest zobowiązany do pomocy osobom poszkodowanym. W chwili, gdy doszło do kolizji i jej uczestnicy są ranni, należy niezwłocznie przystąpić do działania. Co trzeba wtedy zrobić? Wyjaśniamy, jak udzielić […]

więcej
Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Mając wypadek komunikacyjny poza granicami kraju, trzeba będzie skontaktować się z polskim biurem ubezpieczycieli komunikacyjnych. To jedna z sytuacji, gdy konieczne jest skorzystanie z usług tego urzędu. Natomiast jest to instytucja, która ma szerszy zakres obowiązków. Co to […]

więcej
Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupno samochodu to emocjonujący moment. Najpierw ustalasz budżet, wybierasz model, porównujesz i przeglądasz dostępne oferty, żeby w końcu podjąć najlepszą decyzję. Gdy znajdziesz już odpowiedni samochód, nie zapomnij o formalnościach. Sprawdź, z jakimi obowiązkami wiąże się kupno samochodu.

więcej
Czym jest tzw. karta wypadku i co warto o niej wiedzieć?

Czym jest tzw. karta wypadku i co warto o niej wiedzieć?

Gdy uległo się wypadkowi między innymi przy pracy, wówczas niezbędna jest wiedza, jak sporządzić kartę wypadku. Pozwala to rozpocząć proces starania się o odszkodowanie. Wypełnienie takiego dokumentu jest niezbędne, gdy wypadkowi uległa osoba, która nie była zatrudniona na […]

więcej