Winiety – tabela opłat, gdzie kupić, w jakich krajach?

Winiety – tabela opłat, gdzie kupić, w jakich krajach?

4.5/5 - (Ocen: 38)

Winiety przydadzą Ci się podczas przejeżdżania przez różne kraje, np. Czechy, Słowację czy Austrię. Przekonaj się, kiedy musisz je kupić, a kiedy unikniesz opłat. Zobacz, ile wynosi koszt winiety w Czechach i innych państwach. Poznaj miejsca, w których możesz je zakupić. Znajdź odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące winiet za granicą. Branie pod uwagę konieczności takiego zakupu ma spore znaczenie z punktu widzenia uniknięcia kary. Zatem już na etapie planowania konkretnego wyjazdu, warto sprawdzić warunki, na których można kupić winietę. To, gdzie kupić winiety i na jakich zasadach jest zależne od konkretnego kraju, więc przed każdym wyjazdem należy to sprawdzić.

W każdym kraju obowiązują nieco inne wymagania w stosunku do kierowców, którzy będą poruszali się różnymi typami samochodów. Dotyczy to również pojazdów prywatnych. Zatem przy planowaniu wyjazdu do Czech, warto sprawdzić, kiedy trzeba mieć winietę. Pozwala to również ustalić, w jaki sposób można wygodnie ją kupić. Natomiast mapa winiet w Czechach pozwala określić trasy, na których będzie się podróżowało drogami, które wymagają dysponowania nimi.

Co to jest winieta?

Bardzo często pojawiającym się pytaniem jest to, co to jest winieta i gdzie ją kupić. Najprostsza definicja jest taka, że jest to po prostu bilet uprawniający do jazdy po danej drodze. Zazwyczaj winiety wydawane są na autostrady, jednak w wielu krajach dotyczy to także dróg szybkiego ruchu. Przeważnie winiety wydawane są w długim terminie na tydzień, miesiąc lub nawet dłuższy okres. Kierowcy muszą pamiętać, że przepisy dotyczące winiet są zupełnie inne w innych krajach, niż w Polsce, więc nie należy sugerować się polskimi przepisami, wyjeżdżając za granicę. Dotyczy to winiet w takich krajach, jak:

 •         winiety, Czechy,
 •         winiety Słowacja,
 •         winiety Szwajcaria,
 •         winiety Austria,
 •         winiety Węgry,
 •         winiety Rumunia.

Wyjeżdżając za granicę, warto też pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, takim jak Assistance, czy ubezpieczenie NNW. Biorąc pod uwagę koszty ewentualnego holowania za granicą, bez ubezpieczenia można narazić się na relatywnie wysokie koszty. W Kioskpolis.pl można zaś z łatwością znaleźć stosunkowo tanie polisy ubezpieczeniowe.

Winieta w Czechach, Austrii, Bułgarii, na Słowacji – rodzaje

Przejeżdżając przez kraje, w których drogi są płatne, możesz zakupić jedną z trzech rodzajów winiet. Są to:

 • winieta 10-dniowa, której termin zaczyna się w dniu zakupu lub dniu, na który zaplanujesz rozpoczęcie, a kończy po dokładnie dziesięciu dniach kalendarzowych o godzinie 23:59,
 • winieta miesięczna, która zaczyna obowiązywać od dnia zakupu lub dnia, na który zaplanujesz rozpoczęcie. Kończy się w tym samym dniu kolejnego miesiąca, więc może mieć 31, 30, 29 lub 28 dni. Przykład: jeśli kupisz ją 29 lipca, skończy się 29 sierpnia, lecz jeśli zapłacisz za nią 31 stycznia, zakończy się 28 lub 29 lutego o 23:59,
 • winieta roczna, która ma ważność od dnia zakupu, lecz najwcześniej od 1 grudnia poprzedzającego roku, aż do 31 stycznia rok później. Warto więc kupić ją na początku grudnia, by korzystać przez rok i dwa miesiące.

Ile kosztują winiety?

Osoby podróżujące turystycznie i zawodowo często pytają, ile kosztują winiety. Ceny winiet są jednak bardzo zróżnicowane i jest to zależne od kraju. W większości przypadków spore różnice pojawiają się także w kwestii tego, na jaki samochód lub pojazd kupuje się winietę. Istotą informacją dla kierowców jest to, że w niektórych krajach także przyczepy lub na przykład przyczepy kempingowe wymagają kupienia oddzielnej winiety. Odpowiadając na pytanie, gdzie winiety w Europie są niezbędne, warto też wspomnieć, że w niektórych krajach nie trzeba kupować winiet na motocykl.

Gdzie nakleić winiety?

Po zakupie winiety trzeba też sprawdzić jak przykleić winiety, by było to poprawne w danym kraju. W tej kwestii przepisy także mogą być nieco odmienne, jednak zazwyczaj przykleja się je na szybie w widocznym miejscu. Najlepiej zrobić to z boku po prawej stronie, jeśli przepisy nie mówią o innym konkretnym miejscu.

Winiety Węgry 2022

 

okres obowiązywania osobówka DMC <3,5t bus DMC <3,5t przyczepa autobus motocykl
10 dni 3 640 Ft 7 270 Ft 3 640 Ft 16 100 Ft 1 530 Ft
miesięczna 4 970 Ft 9 930 Ft 4 970 Ft 22 830 Ft 2 600 Ft
roczna – cały kraj 44 660 Ft 44 660 Ft 44 660 Ft 207 770 Ft 44 660 Ft
roczna – jeden okręg 5 200 Ft 10 390 Ft 5 200 Ft 20 780 Ft 5 200 Ft

Gdzie kupić? Winiety na węgierskie drogi można zakupić internetowo za pośrednictwem strony: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ .

Kara za brak winiety

autobus pozostałe kategorie
termin płatności do 30 dni 66 925 Ft 14 875 Ft
termin płatności powyżej 30 dni 267 700 Ft 59 500 Ft

Kara za błędną wykupioną kategorię winiety

Kategoria D1 Kategoria D1, D2 Kategoria B2 Kategoria D1/D2/U
Termin płatności Poprawna kat. D2 Poprawna kat. D2+U Poprawna kat. B2+U Poprawna kat. B2
do 30 dni 7500 HUF 7500 HUF 7500 HUF 52 050 HUF
powyżej 30 dni 30 000 HUF 30 000 HUF 30 000 HUF 208 200 HUF

 

Winiety Austria 2022

 

okres obowiązywania samochody osobowe (DMC <3,5t) motocykl
10 dni 9,50 € 5,50 €
2-miesięczna 27,80 € 13,90 €
roczna 92,50 € 36,70 €

Gdzie kupić? Żeby kupić winietę elektroniczną, najlepiej zarejestrować się na stronie: https://shop.asfinag.at. Winieta elektroniczna powiązana jest z numerem rejestracyjnym pojazdu.

Odcinki dodatkowo płatne w Austrii:

 • A9: Gleinalm Tunnel 9,5 euro
 • A9: Bosruck Tunnel 5,5 euro
 • A10: Katschberg tunnel 12,5 euro
 • Autostrada A11  7,5 euro
 • Autostrada A13 10 euro
 • Droga ekspresowa S16 10,50 euro

 

Winiety Czechy 2022

 

okres obowiązywania samochody osobowe (DMC <3,5t)
10 dni 310 Kč
miesięczna 440 Kč
roczna 1500 Kč

Jak kupić winiety przez internet?

Gdzie kupić? Opłaty za winiety można dokonać w Internecie za pośrednictwem strony edalnice.cz, a także w każdym okienku Czeskiej Poczty, na stacjach benzynowych sieci EuroOil, oraz w specjalnie przygotowanych samoobsługowych automatach (na chwilę obecną, takich automatów jest zaledwie 13). Dwa z nich znajdują się na terenie graniczącego z Polską Księstwa Cieszyńskiego – jeden w Cieszynie, zaraz za przejściem granicznym Boguszowice/Chociebuż, a drugi przy przejściu granicznym w Bohuminie, na stacji benzynowej przy drodze w kierunku na Ostrawę. W automatach można rozliczać się jedynie za pomocą kart płatniczych.

Kara za brak winiety: Korzystanie z płatnych dróg w Czechach bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu o wysokości do 5000 Kč w postępowaniu administracyjnym oraz maksymalnej grzywny do 100.000 Kč  w przypadku sprawy w sądzie.

UWAGA:

Taryfę o połowę niższą zapłacą samochody z napędem elektrycznym lub hybrydowym (pod warunkiem, że wynikowa łączna emisja CO2 nie przekracza 50 g/km) oraz samochody zarejestrowane jako zabytkowe. Jeśli ktoś wykupi winietę po niższej taryfie, nie będąc do niej uprawnionym i zostanie na tym przyłapany, grozi mu kara do 100 000 Kč.

niej uprawnionym i zostanie na tym przyłapany, grozi mu kara do 100 000 Kč.

Winiety – Czechy. Czechy samochodem. Jak to działa?

Wjeżdżając na terytorium Czech, winieta to obowiązek praktycznie każdego kierowcy. Naklejki na szybę są niezbędne do poruszania się nie tylko po autostradach w Czechach, ale także po drogach szybkiego ruchu. Aby dokument był ważny, winiety w Czechach należy nakleić na przednią szybę naszego pojazdu. Nieprawidłowe użycie może skutkować mandatem w kwocie od 5000 koron (około 850 zł) do nawet 100 tys. koron (około 17 tys. zł).

 

Kiedy winieta czeska jest nieważna? Przede wszystkim w sytuacjach, gdy:

 • w Twoim pojeździe brak jest winiety na Czechy,
 • wypełniłeś niewłaściwie winietę czeską,
 • nakleiłeś czeską winietę w złym miejscu,
 • nie nakleiłeś winiety na szybie.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat winiet i opłat za autostrady (Czechy)? Sprawdź nasz artykuł Winiety – gdzie je kupić i ile kosztują.

Czy warto zdecydować się na zakup winiety w Czechach online?

Wygodnym rozwiązaniem przy zakupie winiet, może być zdecydowanie się na realizację transakcji zdalnie. Przede wszystkim można w ten sposób ograniczyć konieczność szukania miejsca, gdzie stacjonarnie można dokonać zakupu. W Internecie można szybko sprawdzić warunki, na których można kupić winietę. Równocześnie dostępna online winieta do Czech zapewnia dodatkowe korzyści. Warto to brać pod uwagę, gdyż w ten sposób można znacznie uprościć proces realizacji zakupu. Zatem warto zapoznać się z taką formą zakupu winiet, gdy planuje się wyjazd do Czech. Będzie to znacznie wygodniejszym rozwiązaniem przede wszystkim dla kierowców planujących podróż w celu spędzenia w tym kraju wakacji. W Internecie można wygodnie zapoznać się z wymaganiami, a także różnymi rodzajami winiet w Czechach. Należy brać pod uwagę, że nawet mając doświadczenia z podróżowania po innych krajach, można spotkać się pewnymi różnicami. Bywa to ważne, szczególnie gdy planuje się przejazd podczas wyjazdu wakacyjnego przez różne kraje. Wówczas trzeba sprawdzić, jak działają winiety Słowacja, a jak te w Czechach.

Dlaczego trzeba kupić e-winiety w Czechach?

Należy brać pod uwagę, że gdy winiety są wymagane w celu poruszania się po wybranych typach dróg, wówczas ich brak może być kosztowny. Zatem, gdy nie chce się mieć problemów podczas kontroli drogowych, wówczas warto pomyśleć o ich zakupie. Trzeba brać pod uwagę, że mandat za brak winiety w Czechach będzie wysoki, co oczywiście znacznie zwiększy koszt podróży związanej z wyjazdem turystycznym, czy biznesowym. Przygotowanie możliwości zakupu za pośrednictwem Internetu ma na celu możliwość szybkiego sprawdzenia, na jakich warunkach dostępne są poszczególne wersje. Zamiast decydowania się na szukanie miejsc, gdzie można kupić winiety podczas poruszania się samochodem po Czechach, można wszystko ustalić już na etapie planowania wyjazdu. 

Jak działają winiety na motocykle w Czechach?

W poszczególnych krajach warunki, na których obowiązują winiety, są nieco inne. Zatem wiedząc, jak działają winiety Węgry, trzeba i tak sprawdzić warunki obowiązują w Czechach. Bywa to ważne szczególnie dla kierowców, którzy poruszają się podczas podróży po różnych krajach europejskich. To częsta sytuacja podczas wakacji, które samodzielnie się planuje. Wykorzystując samochód prywatny w celu dotarcia do wybranego kraju, często trzeba przejechać przez różne kraje. Jadąc do Czech trzeba sprawdzić, jak funkcjonują winiety w Czechach auto z przyczepą, a jak na motocykl. O ile na pojazdy do 3,5 tony konieczne jest ich wykupienie, o tyle jednoślady mogą poruszać się po drogach bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Zatem często mogąc zdecydować się na wybór różnych pojazdów, można postawić właśnie na przystosowany do dłuższych podróży motocykl. Pozwala to ograniczyć dodatkowe koszty, które trzeba ponieść na wyjazd wakacyjny. Należy brać pod uwagę, że i tak przy każdej podróży, trzeba liczyć się z innymi wydatkami, choćby na nocleg, czy ubezpieczenie turystyczne Czechy.

 

Winiety Słowacja 2022

 

okres obowiązywania samochody osobowe (DMC <3,5t) przyczepa
10 dni 10,00 € 10,00 €
miesięczna 14,00 € 14,00 €
roczna 50,00 € 50,00 €

UWAGA: jeśli nasz zestaw (samochód+przyczepa) przekracza wagę 3,5 tony, konieczne będzie zakupienie dodatkowej winiety na przyczepę – koszt takiej winiety jest taki sam jak na samochód.

Gdzie kupić? Winiety na słowackie drogi można zakupić za pośrednictwem strony eznamka.sk lub w jednym z wielu punktów w okolicach płatnych dróg, rozlokowanych na stacjach benzynowych.

Winiety – Słowacja. Jak to działa?

Na Słowacji, podobnie jak w Czechach, o czym pisaliśmy w artykule Autostrady w Czechach – przeczytaj przed podróżą, przejazd autostradami i drogami ekspresowymi jest płatny. Co więcej, również poruszanie się po tzw. drogach I klasy wymaga posiadania winiety. Słowacja, w przeciwieństwie do Czech, postawiła jednak już kilka lat temu na dokumenty w formie elektronicznej. Winiety kupimy i opłacimy przed podróżą – przez internet. Będą one ważne w wybranym przez nas okresie i, co więcej, nie musimy ich naklejać na szybę. To, czy przejazd naszym pojazdem przez drogi płatne jest opłacony, sprawdza system kamer na autostradach. Weryfikują one numer rejestracyjny w bazie sprzedaży winiet. Dane pobierane są automatycznie.

 

Wybierasz się na wypoczynek narciarski lub zdobywanie słowackich szczytów? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł Ubezpieczenie na narty Słowacja.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Słowacja – drogi płatne, ale i bezpłatne

Jadąc samochodem na Słowację, warto pamiętać, że niektóre odcinki dróg, wyłączając autostrady i drogi ekspresowe, są nadal bezpłatne. Gdzie? Przykładowo, wybierając się w Tatry Wysokie ominiemy trasy płatne. Wykupienie winiet to dobry pomysł w przypadku, gdy chcemy przemieszczać się pomiędzy głównymi ośrodkami miejskimi na Słowacji. Jazda po autostradach i drogach ekspresowych z pewnością będzie szybsza i wygodniejsza.

Winieta – Słowacja. Gdzie kupić winiety na Słowacji?

Wjeżdżając na teren Słowacji autostrady, drogi ekspresowe i drogi I klasy są płatne. Winiety, do poruszania się po tych trasach, kupimy zarówno przez internet, jak i bezpośrednio po przekroczeniu granicy. Jak najlepiej tego dokonać? Dokument wybierzemy i opłacimy:

 • przez internet – winiety na słowackie drogi kupimy na portalu <ahref=”https://eznamka.sk/pl/”>eznamka.sk,
 • przy użyciu aplikacji mobilnej – do opłacenia słowackiej winiety można użyć smartfona i aplikacji eznamka,
 • w automatach samoobsługowych – automaty znajdują się na przejściach granicznych lub na stacjach benzynowych z oznaczeniem eznamka lub emyto.

 

Jak wybrać winiety na Słowacji online?

Planując wyjazd na Słowację, warto sprawdzić, jak można dokonać zakupu biletu drogowego. Pozwala to wybrać taki sposób zrealizowania transakcji, który będzie najbardziej wygodny. Gdy chce się zrealizować transakcję przed wyjazdem, wówczas można zdecydować się na skorzystanie z zakupu za pośrednictwem strony internetowej słowackiego operatora. Dla Polaków przygotowana została wersja w języku polskim. Intuicyjny serwis internetowy sprawia, że winiety online na Słowacji, można kupić bez  większych problemów. Natomiast, gdy nie skorzystało się z takiej opcji, wówczas zawsze można uzyskać bilet drogowy w punktach stacjonarnych. Obejmuje to między innymi winiety na Słowacji na stacji benzynowej.

Jaka elektroniczna winieta przy podróży na Słowację?

Nie w każdym kraju można korzystać z takich samych, w których obowiązuje wybrany typ opłaty drogowej. W wielu krajach dostępna jest tygodniowa winieta, która może być wystarczająca, gdy planuje się wyłącznie przejazd przez wybrany kraj. Cena za nią będzie mniejsza niż w przypadku decydowania się na dłuższy okres ważności. Na Słowacji, także można zdecydować się na różne opcje przy zakupie biletów drogowych.

Nie ma tygodniowych wersji, ale można zdecydować się naważność winiety na Słowacji:

 • dziesięciodniową,
 • trzydziestodniową,
 • roczną,

Zatem podobnie jak w sytuacji, gdy kupuje się ubezpieczenie turystyczne na Słowacji, warto dokładnie określić, który bilet drogowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Poszczególne wersje dostępne są w różnych cenach. Zatem przy planowaniu jedynie przejazdu przez Słowację nie warto przepłacać za roczne winiety. Opłacalna będzie miesięczna winieta na Słowacji, która wystarczy podczas dwutygodniowych wakacji w tym kraju. Dodatkowo już na etapie planowania wyjazdu wakacyjnego, warto sprawdzić,  gdzie kupić winiety na Słowacji. W ten sposób można dokonać wyboru takiej opcji zrealizowania transakcji, która jest bardziej wygodna. Decydując się na elektroniczne winiety na Słowacji, można szybko sprawdzić ceny, czy warunki, na których obowiązuje bilet drogowy. Natomiast podczas przejazdu przez ten kraj wygodniejszym rozwiązaniem może być dokonanie zakupu bezpośrednio w stacjonarnych punktach sprzedaży. 

 

Winiety Słowenia 2022

 

okres obowiązywania pojazdy o DMC <3,5t
przednia oś na wys. <1,3m
pojazdy o DMC <3,5t
przednia oś na wys. >1,3m
motocykle
7 dni 15,00 € 30,00 € 7,50 €
miesięczna 30,00 € 60,00 €
roczna 110,00 € 220,00 € 55,00 €
półroczna 30,00 €
Gdzie kupić? Winiety można nabyć w wielu punktach na terenie Słowenii: sklepach, kioskach, stacjach benzynowych etc. Pełna lista punktów znajduje się na stronie operatora słoweńskich autostrad: https://www.dars.si/vignette_system/points_of_sale . Na tej stronie znajdziemy również listę samochodów, których wysokość nad przednią oś wynosi więcej niż 1,3m (kategoria 2B).

 

Winiety Bułgaria 2022

 

okres obowiązywania samochody osobowe (DMC <3,5t)
weekend 10 BGN
7 dni 15 BGN
miesięczna 30 BGN
3-miesięczna 54 BGN
roczna 97 BGN
Gdzie kupić? Winiety na bułgarskie drogi można kupić za pośrednictwem strony: https://www.bgtoll.bg/en/  oraz w jednym z 3000 punktów zlokalizowanych na terenie Bułgarii (stacje benzynowe, urzędy pocztowe, przejścia graniczne etc.).

Kara za brak winiety: za przejazd bez aktualnej winiety grozi nam mandat w wysokości od 300 BGN do 3 000 BGN (w zależności od kategorii pojazdu). Dla samochodów osobowych kara wynosi 300 BGN.

 

Winiety Mołdawia 2022

 

okres obowiązywania samochody osobowe pojazdy o DMC <3,5 t
7 dni 4,00 € 5,00 €
15 dni 8,00 € 20,00 €
miesięczna 16,00 € 40,00 €
3-miesięczna 45,00 € 100,00 €
półroczna 85,00 €
roczna 180,00 € 400,00 €

Gdzie kupić? Winiety na mołdawskie drogi można nabyć za pośrednictwem strony: https://evinieta.gov.md/ .

 

Winiety Rumunia 2022

 

okres obowiązywania samochody osobowe pojazdy o DMC <3,5 t
7 dni 14,62 RON 29,25 RON
miesięczna 34,12 RON 77,99 RON
3-miesięczna 63,37 RON 175,48 RON
roczna 136,48 RON 467,94 RON

Gdzie kupić? Winiety na rumuńskie drogi można nabyć za pośrednictwem strony: https://www.roviniete.ro/en/.

Kara za brak winiety: za przejazd bez ważnej winiety grozi nam mandat w wysokości 250 do 4 500 RON (w zależności od kategorii pojazdu). Dla samochodów osobowych kara wynosi od 250 do 500 RON.

 

Winiety Szwajcaria 2022

W Szwajcarii dla każdego pojazdu obowiązuje tylko jeden rodzaj winiety – są to winiety z roczną ważnością. Cena takiej winiety wynosi 40 CHF.

Gdzie kupić? Winiety na szwajcarskie drogi można nabyć na stacjach benzynowych, w placówkach pocztowych oraz na przejściach granicznych.

Kara za brak winiety: za przejazd bez ważnej winiety grozi nam mandat w wysokości 200 CHF. Po otrzymaniu mandatu musimy dodatkowo wykupić winietę.

Do czego służą winiety?

Aby korzystać z większości autostrad oraz dróg szybkiego ruchu w krajach, takich jak Czechy, Słowacja, Austria czy Bułgaria, potrzebne są winiety. Naturalnie przejechanie przez dane państwo bez wykupywania winiety jest możliwe – wystarczy unikać autostrad i dróg szybkiego ruchu – na pewno jednak uświadamiasz sobie, jak wiele wysiłku i dodatkowego czasu pochłonęłoby wybieranie alternatywnych dróg. Mogłoby też okazać się, że zapłacisz za paliwo tyle, ile mogłeś przeznaczyć na winietę, by dotrzeć na miejsce szybciej.

WARTO WIEDZIEĆ

Stara i popularna forma, w jakiej możesz spotkać winiety, to naklejka na szybę. W niektórych krajach, np. na Słowacji, działa dodatkowo elektroniczny system pobierania opłat. Winiety nie otrzymasz wtedy fizycznie. Z maszyny pobierzesz tylko potwierdzenie jej opłacenia. Twój numer rejestracyjny trafi do bazy operatora, dzięki czemu ten będzie wiedział, że masz prawo jechać po danej autostradzie czy drodze szybkiego ruchu.

Czy winiety są obowiązkowe?

Przez Czechy możesz przejechać bez wykupywania winiet. Są one obowiązkowe jedynie na drogach oznaczonych literą D. By zaoszczędzić na opłatach, zwracaj szczególną uwagę na znaki. Jeśli zauważysz znak z sześciobokiem i szarym kółkiem w środku, możesz wybrać inną trasę, ponieważ na tej będziesz musiał wykupić winietę. Innym wariantem znaku informującego o płatnej drodze jest żółte koło z czarną obwódką i literą M.

ZWRACAJ UWAGĘ NA TE ZNAKI!

Winieta na Czechy nie jest konieczna na drogach oznaczonych znakami podobnymi do tych, które opisaliśmy wyżej, jednak przekreślonymi pojedynczą skośną linią.

Winiety nie są obowiązkowe także na Słowacji, w Austrii oraz Bułgarii. Jeśli tylko przejeżdżasz przez jeden z tych krajów, np. przez Słowację, kierując się z północy na południe lub jadąc w góry, może udać Ci się łatwo znaleźć trasę w stu procentach darmową. Warto jednak pamiętać, że na Słowacji płatne drogi zajmują aż 633 km. Jeżeli będziesz potrzebował szybko przedostać się z większego miasta do innej aglomeracji, nie unikniesz wykupienia winiety.

winieta na czechy, słowację, węgry

Sprawdź ceny OC i AC

Winieta na Czechy, Austrię i Słowację – ceny w 2021 roku

Ceny austriackich winiet na 2021 rok wzrosły nieznacznie. Nowa cena rocznej winiety w Austrii dla samochodu osobowego wynosi 91,10€ (o 1,90 euro więcej względem 2019), za dwa miesiące 27,40€ (o 60 eurocentów więcej), a 10-dniowa kosztuje obecnie 9,40€ (plus 20 centów). Z kolei motocykliści za roczną winietę zapłacą teraz 36,20€ (o 0,70€ więcej), za dwumiesięczną 13,70€ (wzrost o 30 centów), a za dziesięciodniową 5,40€  (wzrost o 10 eurocentów).

Pełną listę aktualnych opłat znajdziesz tutaj: Ceny winiet w 2020 roku.

 1. Winieta na Czechy:
  • za 10-dniową winietę w Czechach zapłacisz 310 koron czeskich lub 12,5 euro. To 53,50 zł.
  • za miesięczną winietę w Czechach zapłacisz 440 koron czeskich lub 18 euro. To 75,50 zł.
  • za roczną winietę w Czechach zapłacisz 1500 koron czeskich lub 60 euro. To 257 zł.

   Od 1 stycznia 2021 roku tradycyjne papierowe winiety w Czechach zostaną zastąpione przez te elektroniczne. Kolejna zmiana dotyczy zakupu rocznej winiety –  od 2021 r. nie będzie już powiązana z rokiem kalendarzowym, ale z początkiem jej ważności – czyli będzie ważna przez 365 dni, bez względu na to, kiedy zostanie zakupiona.

 2. Winieta na Słowację:
  • za 10-dniową winietę na Słowacji zapłacisz 10 euro, czyli ok. 44,80 zł,
  • za miesięczną winietę na Słowacji zapłacisz 14 euro, czyli ok. 62,70 zł,
  • za roczną winietę na Słowacji zapłacisz 50 euro, czyli ok. 223,80 zł,
  • jeśli oprócz samochodu masz przyczepę, a oba pojazdy ważą łącznie ponad 3,5 tony, będziesz musiał wykupić osobną winietę na przyczepę. Jej koszt wynosi tyle samo, ile koszt winiety na samochód.
  • Winiety roczne na Słowacji są ważne przez 365 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika.
 3. Winieta na Austrię:
  • za 10-dniową winietę dla samochodu do 3,5 tony zapłacisz w Austrii 9,4 euro,
  • za dwumiesięczną winietę samochodu do 3,5 tony zapłacisz w Austrii 27,4 euro,
  • za roczną winietę dla samochodu do 3,5 tony zapłacisz w Austrii 91,1 euro,
  • w przypadku motocyklu są to koszty kolejno: 5,4 euro, 13,70 euro, 35,50 euro,
  • w Austrii niektóre odcinki są dodatkowe płatne, np. Gleinalm Tunnel i autostrada A13 (9 euro), Bosruck Tunnel (5 euro), Katschberg tunnel (7,20 euro),droga ekspresowa S16 (9,50 euro).
  • Winiety roczne w Austrii ważne są od 01.12.2020 do 31.01.2022.

Nie daj się zaskoczyć na drodze za granicą! Poznaj oznaczenia kontrolek, które mogą zaświecić się w Twoim samochodzie. To ważne, byś wiedział, kiedy musisz zatrzymać się natychmiast, a kiedy masz czas, by dojechać do warsztatu, samodzielnie naprawić drobną usterkę lub dolać brakującego płynu.

Jakie ceny zapłacimy za winiety w Czechach?

Planowanie wakacji, czy podróży do innego kraju, to między innymi konieczność odpowiedniego oszacowania wydatków, które trzeba ponieść. Do takich zalicza się między innymi ubezpieczenie turystyczne. Jednak podróżując prywatnym samochodem, trzeba brać pod uwagę również koszt ubezpieczenia komunikacyjnego, czy cenę winiet w Czechach. Na wydatki wpływać będzie między innymi to, jak długo będzie się korzystało z określonych dróg podczas podróży. Gdy planuje się jedynie przejazd w celu dotarcia do innego kraju docelowego, wówczas można postawić na krótszy okres obowiązywania winiet. Natomiast przy dłuższym pobycie, warto od razu kupić opcję na miesiąc. Gdy kupuje się ubezpieczenie, wówczas sprawdza się informacje, które zapewnia między innymi porównywarka ubezpieczeń turystycznych. Zatem również przy wybraniu konkretnej winiety na Czechy, warto sprawdzić różne opcje cenowe. Pozwala to dokonać znacznie lepszego wyboru.

Zdecydować można się na winiety na:

 • dziesięć dni,
 • miesiąc,
 • rok.

Oczywiście każda wersja to inna opłata. Zapłacić trzeba od kilkuset koron do półtora tysiąca za wersję roczną. Takie elektroniczne winiety w Czechach to rozwiązanie dla kierowców, którzy regularnie poruszają się po tym kraju samochodem. Zatem szczególnie turyści mogą zdecydować się na krótkoterminowe wersje. Pozwala to ograniczyć koszt winiety w Czechach. Z drugiej strony trzeba brać pod uwagę, że brak dysponowania aktualną wersją, będzie podczas kontroli skutkowało karami. Zatem zawsze ważne jest dokładne sprawdzenie, czy dokonało się zakupu i ma się aktualną  winietę.

winieta na czechy, słowację, węgry

Gdzie kupić winiety?

Winietę w Czechach, Austrii czy na Słowacji możesz nabyć w oficjalnych punktach sprzedaży, do których należą m.in. stacje benzynowe znajdujące się niedaleko płatnych dróg szybkiego ruchu i autostrad.

Winietę do Słowacji możesz kupić także przez internet, na oficjalnej stronie operatora. Co ważne, dostępna jest wersja po polsku, więc łatwo znajdziesz odpowiednią zakładkę. Na tej samej stronie sprawdzisz ważność poprzedniej winiety. Płatności dokonasz w wybrany i wygodny dla Ciebie sposób: przelewem, kartą kredytową lub PayPalem. Ponadto, jeśli wybierasz się na Słowację, zobacz, jakie ubezpieczenie warto wykupić.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Wykupując winietę do Austrii w systemie elektronicznym, upewnij się, że do ruszenia w trasę zostało przynajmniej 18 dni. Wcześniej może nie zostać aktywowana.

KARY ZA BRAK WAŻNEJ WINIETY

Nigdy nie zapominaj wykupić winiety. Kara za jej brak to przykładowo: w Czechach 5000 koron czeskich (ok. 820 zł), w Austrii 120 euro. Z racji tego, że niektóre odcinki płatnych dróg mają kontrolę wideo, możesz otrzymać wezwanie do zapłaty nawet po jakimś czasie.

Gdzie nie zapłacimy za winiety?

W których krajach korzystanie z dróg jest bezpłatne? Winieta nie będzie nam potrzebna w:

 • Albanii,
 • Andorze,
 • Belgii,
 • Białorusi,
 • Cyprze,
 • Czarnogórze,
 • Danii,
 • Estonii,
 • Finlandii,
 • Holandii,
 • Islandii,
 • Kosowie,
 • Liechtensteinie,
 • Litwie,
 • Luksemburgu,
 • Łotwie,
 • Malcie,
 • Monako,
 • Niemczech,
 • San Marino,
 • Szwecji.

W Ukrainie korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne, jednak na przejściu granicznym będziemy musieli uiścić tzw. opłatę ekologiczną w wysokości 10 € za każde 1000 cm sześciennych silnika.

W których państwach opłaty za przejazd są naliczane indywidualnie?

W wielu europejskich krajach autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne, ale cena za wjazd na nie jest obliczana zgodnie z typem pojazdu oraz liczbą przejechanych kilometrów. Zasady takie obowiązują w:

 • Bośni i Hercegowinie,
 • Chorwacji,
 • Francji,
 • Grecji,
 • Hiszpanii,
 • Irlandii,
 • Macedonii,
 • Portugalii,
 • Serbii,
 • Turcji,
 • Włoszech.

Co zrobić po wykupieniu winiety?

Jeśli zdecydowałeś się na winietę 10-dniową lub miesięczną, otrzymasz dokument przedziurkowany w dniu rozpoczęcia przez sprzedawcę. Możesz też poprosić o winietę nieprzedziurkowaną i zrobić to później we własnym zakresie, wybierając właściwy dzień i miesiąc. Wyjątkiem jest winieta roczna, której się nie dziurkuje, ponieważ ma ustalony odgórnie okres obowiązywania.

W tyle winiety powinieneś wpisać numer rejestracyjny swojego samochodu lub innego pojazdu mechanicznego, dla którego ją wykupiłeś. Następnie naklej większą naklejką w prawnym dolnym rogu na przedniej szybie wewnątrz auta. Jednocześnie nie wyrzucaj mniejszej – może się przydać podczas kontroli. W motocyklu umieść nalepkę na przedniej części metalowej części rury nośnej zawieszenia.

Poza ważną winietą pamiętaj o ubezpieczeniu OC, za którego brak również grożą wysokie kary. Skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź, czy płacisz niską składkę. Jeśli nie, zastanów się nad zmianą ubezpieczyciela i zobacz, który może Ci zaoferować lepsze warunki. Przeczytaj poradnik zawierający wszystko, co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu komunikacyjnym za granicą.

winieta na czechy, słowację, węgry

Poza ważną winietą pamiętaj o ubezpieczeniu OC, za którego brak również grożą wysokie kary. Skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź, czy płacisz niską składkę. Jeśli nie, zastanów się nad zmianą ubezpieczyciela i zobacz, który może Ci zaoferować lepsze warunki. Przeczytaj poradnik zawierający wszystko, co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu komunikacyjnym za granicą.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (7)

 • Anit90
  - -

  Niedlugo jadę na wakacje do Rumuii przez Węgry – czy tam też obowiązują winiety?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Jeśli chodzi o Rumunię, to w przypadku podróży samochodem wykupienie winiety jest obowiązkowe, na Węgrzech zaś będzie konieczne do legalnego przejazdu częścią tras szybkiego ruchu i autostrad. Przed tak długim wyjazdem za granicę poza winietami warto zaopatrzyć się również w ubezpieczenie assistance, aby żadne przykre zdarzenie nie zakłóciło wakacji.

 • Marzena
  - -

  dlaczego ceny viniet roznia sie na stacjach benzynowycj? Ostatnio za viniete na czechy zaplacilam ponad 80 zl, a za viniete na austrie 15€. Skad te ceny?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Ceny winiet są zróżnicowane w zależności od kraju do jakiego się wybieramy oraz na jaki okres są zakupione. Często w cenie winiet jest również zawarta cena za pośrednictwo w sprzedaży, co oznacza, że są one droższe o marże i podatek VAT.

 • anndrz
  - -

  Witam, gdzie mogę kupić winietę na samochód ciężarowy do Turcji?

  • Przemysław Tryfon
   - -

   Dzień dobry, obecnie opłaty za przejazd autostradami w Turcji mają formę naklejki na przednią szybę samochodu. System nazywa się HGS czyli Hızlı Geçiş Sistemi. Naklejkę kupuje się w urzędach pocztowych, do zakupy potrzebny jest dowód rejestracyjny pojazdu i wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Więcej artykułów i porad
Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie do Tajlandii?

Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie do Tajlandii?

Już wkrótce wakacje. Od tak dawna planujesz wyprawę do malowniczej orientalnej Tajlandii, że z każdym dniem niecierpliwisz się coraz bardziej. Pamiętaj jednak, że aby cieszyć się wymarzonym urlopem w pełni, musisz zadbać o właściwą ochronę. Sprawdź, jakie ubezpieczenia […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – jakiego ubezpieczenia potrzebujesz?

Holowanie samochodu za granicą – jakiego ubezpieczenia potrzebujesz?

Wystarczy tylko chwila, by drobna kolizja lub awaria samochodu zmusiła Cię do przedwczesnego zakończenia wakacji. Możesz jednak uniknąć takiego scenariusza, decydując się na zakup dobrego ubezpieczenia samochodu, które obejmie takie usługi jak holowanie pojazdu czy jego naprawę nawet […]

więcej
Wyjazd na narty do Szwajcarii – jakie ubezpieczenie?

Wyjazd na narty do Szwajcarii – jakie ubezpieczenie?

Szwajcaria to wspaniały wybór, jeśli chodzi o wyprawę na narty. Odpowiednie stoki znajdą tam i zaawansowani narciarze oraz snowboardziści, i początkujący sportowcy. Aby jednak cieszyć się wyjazdem w pełni, trzeba zadbać o odpowiednią ochronę. Sprawdź, co powinno obejmować […]

więcej
Ubezpieczenie na narty Szwajcaria

Ubezpieczenie na narty Szwajcaria

Szykujesz się do wyjazdu na narty do Szwajcarii? A może zmieniasz narty na snowboard? Podczas podróży niewątpliwie przyda Ci się kompleksowe ubezpieczenie narciarskie. Ochroni Cię, jeśli doznasz kontuzji, rozchorujesz się, zepsujesz lub stracisz sprzęt, a nawet wyrządzisz przypadkowo […]

więcej