Winiety – gdzie je kupić i ile kosztują?

Winiety – gdzie je kupić i ile kosztują?

Winiety przydadzą Ci się podczas przejeżdżania przez różne kraje, np. Czechy, Słowację czy Austrię. Przekonaj się, kiedy musisz je kupić, a kiedy unikniesz opłat. Zobacz, ile wynosi koszt winiety w Czechach i innych państwach. Poznaj miejsca, w których możesz je zakupić. Znajdź odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące winiet za granicą.

Do czego służą winiety?

Aby korzystać z większości autostrad oraz dróg szybkiego ruchu w krajach, takich jak Czechy, Słowacja, Austria czy Bułgaria, potrzebne są winiety. Naturalnie przejechanie przez dane państwo bez wykupywania winiety jest możliwe – wystarczy unikać autostrad i dróg szybkiego ruchu – na pewno jednak uświadamiasz sobie, jak wiele wysiłku i dodatkowego czasu pochłonęłoby wybieranie alternatywnych dróg. Mogłoby też okazać się, że zapłacisz za paliwo tyle, ile mogłeś przeznaczyć na winietę, by dotrzeć na miejsce szybciej.

WARTO WIEDZIEĆ

Stara i popularna forma, w jakiej możesz spotkać winiety, to naklejka na szybę. W niektórych krajach, np. na Słowacji, działa dodatkowo elektroniczny system pobierania opłat. Winiety nie otrzymasz wtedy fizycznie. Z maszyny pobierzesz tylko potwierdzenie jej opłacenia. Twój numer rejestracyjny trafi do bazy operatora, dzięki czemu ten będzie wiedział, że masz prawo jechać po danej autostradzie czy drodze szybkiego ruchu.

Czy winiety są obowiązkowe?

Przez Czechy możesz przejechać bez wykupywania winiet. Są one obowiązkowe jedynie na drogach oznaczonych literą D. By zaoszczędzić na opłatach, zwracaj szczególną uwagę na znaki. Jeśli zauważysz znak z sześciobokiem i szarym kółkiem w środku, możesz wybrać inną trasę, ponieważ na tej będziesz musiał wykupić winietę. Innym wariantem znaku informującego o płatnej drodze jest żółte koło z czarną obwódką i literą M.

ZWRACAJ UWAGĘ NA TE ZNAKI!

Winieta na Czechy nie jest konieczna na drogach oznaczonych znakami podobnymi do tych, które opisaliśmy wyżej, jednak przekreślonymi pojedynczą skośną linią.

Winiety nie są obowiązkowe także na Słowacji, w Austrii oraz Bułgarii. Jeśli tylko przejeżdżasz przez jeden z tych krajów, np. przez Słowację, kierując się z północy na południe lub jadąc w góry, może udać Ci się łatwo znaleźć trasę w stu procentach darmową. Warto jednak pamiętać, że na Słowacji płatne drogi zajmują aż 633 km. Jeżeli będziesz potrzebował szybko przedostać się z większego miasta do innej aglomeracji, nie unikniesz wykupienia winiety.

Zanim wyjedziesz za granicę, koniecznie sprawdź, jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe, a jakie warto mieć na wszelki wypadek.

winieta na czechy, słowację, węgry

Winieta w Czechach, Austrii, Bułgarii, na Słowacji – rodzaje

Przejeżdżając przez kraje, w których drogi są płatne, możesz zakupić jedną z trzech rodzajów winiet. Są to:

 • winieta 10-dniowa, której termin zaczyna się w dniu zakupu lub dniu, na który zaplanujesz rozpoczęcie, a kończy po dokładnie dziesięciu dniach kalendarzowych o godzinie 23:59,
 • winieta miesięczna, która zaczyna obowiązywać od dnia zakupu lub dnia, na który zaplanujesz rozpoczęcie. Kończy się w tym samym dniu kolejnego miesiąca, więc może mieć 31, 30, 29 lub 28 dni. Przykład: jeśli kupisz ją 29 lipca, skończy się 29 sierpnia, lecz jeśli zapłacisz za nią 31 stycznia, zakończy się 28 lub 29 lutego o 23:59,
 • winieta roczna, która ma ważność od dnia zakupu, lecz najwcześniej od 1 grudnia poprzedzającego roku, aż do 31 stycznia rok później. Warto więc kupić ją na początku grudnia, by korzystać przez rok i dwa miesiące.

Sprawdź ceny OC i AC

Winieta na Czechy, Austrię i Słowację – ceny w 2020 roku

Ceny austriackich winiet na 2020 rok wzrosły nieznacznie. Nowa cena rocznej winiety w Austrii dla samochodu osobowego wynosi 91,10€ (o 1,90 euro więcej względem 2019), za dwa miesiące 27,40€ (o 60 eurocentów więcej), a 10-dniowa kosztuje obecnie 9,40€ (plus 20 centów). Z kolei motocykliści za roczną winietę zapłacą teraz 36,20€ (o 0,70€ więcej), za dwumiesięczną 13,70€ (wzrost o 30 centów), a za dziesięciodniową 5,40€  (wzrost o 10 eurocentów).

Pełną listę aktualnych opłat znajdziesz tutaj: Ceny winiet w 2020 roku.

 1. Winieta na Czechy:
  • za 10-dniową winietę w Czechach zapłacisz 310 koron czeskich lub 12,5 euro. To 53,50 zł.
  • za miesięczną winietę w Czechach zapłacisz 440 koron czeskich lub 18 euro. To 75,50 zł.
  • za roczną winietę w Czechach zapłacisz 1500 koron czeskich lub 60 euro. To 257 zł.
   Winiety roczne ważne są od 01.12.2019 do 31.01.2021.
 2. Winieta na Słowację:
  • za 10-dniową winietę na Słowacji zapłacisz 10 euro, czyli ok. 44,80 zł,
  • za miesięczną winietę na Słowacji zapłacisz 14 euro, czyli ok. 62,70 zł,
  • za roczną winietę na Słowacji zapłacisz 50 euro, czyli ok. 223,80 zł,
  • jeśli oprócz samochodu masz przyczepę, a oba pojazdy ważą łącznie ponad 3,5 tony, będziesz musiał wykupić osobną winietę na przyczepę. Jej koszt wynosi tyle samo, ile koszt winiety na samochód.
 3. Winieta na Austrię:
  • za 10-dniową winietę dla samochodu do 3,5 tony zapłacisz w Austrii 9,2 euro,
  • za miesięczną winietę samochodu do 3,5 tony zapłacisz w Austrii 26,80 euro,
  • za roczną winietę dla samochodu do 3,5 tony zapłacisz w Austrii 89 euro,
  • w przypadku motocyklu są to koszty kolejno: 5,3 euro, 13,40 euro, 35,50 euro,
  • w Austrii niektóre odcinki są dodatkowe płatne, np. Gleinalm Tunnel i autostrada A13 (9 euro), Bosruck Tunnel (5 euro), Katschberg tunnel (7,20 euro),droga ekspresowa S16 (9,50 euro).

Nie daj się zaskoczyć na drodze za granicą! Poznaj oznaczenia kontrolek, które mogą zaświecić się w Twoim samochodzie. To ważne, byś wiedział, kiedy musisz zatrzymać się natychmiast, a kiedy masz czas, by dojechać do warsztatu, samodzielnie naprawić drobną usterkę lub dolać brakującego płynu.

winieta na czechy, słowację, węgry

Gdzie kupić winiety?

Winietę w Czechach, Austrii czy na Słowacji możesz nabyć w oficjalnych punktach sprzedaży, do których należą m.in. stacje benzynowe znajdujące się niedaleko płatnych dróg szybkiego ruchu i autostrad.

Winietę do Słowacji możesz kupić także przez internet, na oficjalnej stronie operatora. Co ważne, dostępna jest wersja po polsku, więc łatwo znajdziesz odpowiednią zakładkę. Na tej samej stronie sprawdzisz ważność poprzedniej winiety. Płatności dokonasz w wybrany i wygodny dla Ciebie sposób: przelewem, kartą kredytową lub PayPalem. Ponadto, jeśli wybierasz się na Słowację, zobacz, jakie ubezpieczenie warto wykupić.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Wykupując winietę do Austrii w systemie elektronicznym, upewnij się, że do ruszenia w trasę zostało przynajmniej 18 dni. Wcześniej może nie zostać aktywowana.

KARY ZA BRAK WAŻNEJ WINIETY

Nigdy nie zapominaj wykupić winiety. Kara za jej brak to przykładowo: w Czechach 5000 koron czeskich (ok. 820 zł), w Austrii 120 euro. Z racji tego, że niektóre odcinki płatnych dróg mają kontrolę wideo, możesz otrzymać wezwanie do zapłaty nawet po jakimś czasie.

Co zrobić po wykupieniu winiety?

Jeśli zdecydowałeś się na winietę 10-dniową lub miesięczną, otrzymasz dokument przedziurkowany w dniu rozpoczęcia przez sprzedawcę. Możesz też poprosić o winietę nieprzedziurkowaną i zrobić to później we własnym zakresie, wybierając właściwy dzień i miesiąc. Wyjątkiem jest winieta roczna, której się nie dziurkuje, ponieważ ma ustalony odgórnie okres obowiązywania.

W tyle winiety powinieneś wpisać numer rejestracyjny swojego samochodu lub innego pojazdu mechanicznego, dla którego ją wykupiłeś. Następnie naklej większą naklejką w prawnym dolnym rogu na przedniej szybie wewnątrz auta. Jednocześnie nie wyrzucaj mniejszej – może się przydać podczas kontroli. W motocyklu umieść nalepkę na przedniej części metalowej części rury nośnej zawieszenia.

winieta na czechy, słowację, węgry

Poza ważną winietą pamiętaj o ubezpieczeniu OC, za którego brak również grożą wysokie kary. Skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź, czy płacisz niską składkę. Jeśli nie, zastanów się nad zmianą ubezpieczyciela i zobacz, który może Ci zaoferować lepsze warunki. Przeczytaj poradnik zawierający wszystko, co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu komunikacyjnym za granicą.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (5)

 • Anit90
  - -

  Niedlugo jadę na wakacje do Rumuii przez Węgry – czy tam też obowiązują winiety?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Jeśli chodzi o Rumunię, to w przypadku podróży samochodem wykupienie winiety jest obowiązkowe, na Węgrzech zaś będzie konieczne do legalnego przejazdu częścią tras szybkiego ruchu i autostrad. Przed tak długim wyjazdem za granicę poza winietami warto zaopatrzyć się również w ubezpieczenie assistance, aby żadne przykre zdarzenie nie zakłóciło wakacji.

 • Marzena
  - -

  dlaczego ceny viniet roznia sie na stacjach benzynowycj? Ostatnio za viniete na czechy zaplacilam ponad 80 zl, a za viniete na austrie 15€. Skad te ceny?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Ceny winiet są zróżnicowane w zależności od kraju do jakiego się wybieramy oraz na jaki okres są zakupione. Często w cenie winiet jest również zawarta cena za pośrednictwo w sprzedaży, co oznacza, że są one droższe o marże i podatek VAT.

Więcej artykułów i porad

Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie do Egiptu?

Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie do Egiptu?

Wybierasz się na wymarzoną wycieczkę do Egiptu? A może spędzisz na Południu całe wakacje? Sprawdź, jakie ubezpieczenie za granicą zapewni Tobie oraz Twoim współpodróżnikom najlepszą ochronę. Przeczytaj, czym charakteryzują się ubezpieczenia wakacyjne i które będzie właściwe na wyjazd […]

więcej
Ubezpieczenie na narty Czechy

Ubezpieczenie na narty Czechy

Wybierasz się do Czech na narty? Ponieważ ów kraj sąsiaduje z Polską, może Ci się wydawać, że w razie rozstroju zdrowia będziesz mógł szybko wrócić i zająć się leczeniem u siebie. To błędne myślenie. Ubezpieczenie narciarskie chroni Cię […]

więcej
Ubezpieczenie na narty Szwajcaria

Ubezpieczenie na narty Szwajcaria

Szykujesz się do wyjazdu na narty do Szwajcarii? A może zmieniasz narty na snowboard? Podczas podróży niewątpliwie przyda Ci się kompleksowe ubezpieczenie narciarskie. Ochroni Cię, jeśli doznasz kontuzji, rozchorujesz się, zepsujesz lub stracisz sprzęt, a nawet wyrządzisz przypadkowo […]

więcej
Ubezpieczenie na narty Włochy

Ubezpieczenie na narty Włochy

Jedziesz na narty do Włoch? Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym. Alpejskie stoki są piękne i długie, a jazda po nich może być naprawdę ekscytująca. Łatwo się jednak zapomnieć, przeszarżować i doznać urazu bądź kontuzji. Zabezpiecz się, by […]

więcej