Wpływ współwłasności samochodu na zniżki ubezpieczenia OC

Wpływ współwłasności samochodu na zniżki ubezpieczenia OC

Jeśli jesteś młodym kierowcą, z pewnością wiesz, że posiadając współwłaściciela samochodu, zapłacisz mniej za OC. Czy jesteś jednak świadomy wszystkich konsekwencji, jakie niesie za sobą taki proces? Zobacz, z czym się wiąże posiadanie współwłaściciela auta i jak wpisać go do dowodu rejestracyjnego!

Współwłaściciel samochodu a OC – jak to działa i na co uważać?

Pojęcie współwłasności zakłada, że przedmiot (czyli np. samochód) należy nie do jednej, lecz do przynajmniej dwóch osób. Wbrew pozorom nie należy jednak rozumieć tego tak, że samochód staje się w połowie własnością jednego, a w połowie drugiego z właścicieli – dokładny stosunek zostaje bowiem określony w umowie. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego nie ma znaczenia to, który ze współwłaścicieli posiada większe prawa do samochodu – wszyscy z nich są traktowani na równi. Jeden pojazd może mieć również więcej niż dwóch współwłaścicieli. Co więcej – może nim zostać nawet osoba bez prawa jazdy.

Współwłaściciel samochodu – tańsze OC dla młodych kierowców

Brak zniżek OC – współwłaściciel sposobem na tańsze OC

Młodzi kierowcy są w oczach ubezpieczyciela mniej wiarygodni niż Ci z większym doświadczeniem – stąd też znacznie wyższe stawki za OC, z którymi muszą się zmagać. Okazuje się jednak, że istnieje prosty sposób na tańsze ubezpieczenie OC – współwłaściciel, który posiada już pewne zniżki. W tej sytuacji zniżki doświadczonego kierowcy zostaną wzięte pod uwagę przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Co prawda nie obniżą całkowicie stawki OC, jednak i tak będzie ona o wiele niższa niż w sytuacji, gdy samochód jest własnością tylko jednego, młodego kierowcy.

Sprawdź ceny OC i AC

Warto również wspomnieć o tym, że takie rozwiązanie zapewni młodemu kierowcy zniżki przy zakupie OC nie tylko teraz, lecz również w przyszłości. Przez cały ten czas będzie bowiem budować swoją historię ubezpieczeniową, dzięki czemu później, gdy zdecyduje się na posiadanie własnego pojazdu bez współwłaścicieli, będzie już posiadał własne zniżki.

Jak jeszcze można obniżyć cenę OC? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Jak zmniejszyć cenę ubezpieczenia samochodu – 10 sposobów na tańsze OC.

UWAGA!

Dopisując młodego kierowcę jako współwłaściciela swojego pojazdu, musisz liczyć się z tym, że jeśli spowoduje wypadek lub choćby stłuczkę, wpłynie to również na utratę Twoich zniżek OC jako współwłaściciela. Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają jednak na zabezpieczenie swoich zniżek przed taką sytuacją – wystarczy jedynie wykupić opcję za dodatkową opłatą.

Zniżki OC jako współwłaściciel

Rejestracja samochodu na dwie osoby – jak to zrobić?

W jaki sposób dopisać kogoś jako współwłaściciela samochodu? Pierwszy krok stanowi podpisanie umowy kupna-sprzedaży lub darowizny pojazdu. Należy w niej jednak określić, jaką jego część zbywasz nowemu współwłaścicielowi. Następnie powinieneś odwiedzić Urząd Skarbowy, wypełnić druk PCC-3 i uiścić należny podatek – o ile jest to konieczne. Na koniec wystarczy tylko odwiedzić Wydział Komunikacji i złożyć wniosek o wpisanie nowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego samochodu. Będą Ci do tego potrzebne:

  • umowa kupna-sprzedaży lub darowizny,

  • dowód rejestracyjny i karta pojazdu,

  • polisa OC,

  • dowody osobiste – Twój i nowego współwłaściciela.

Zastanawiasz się nad tym, co jeszcze wpływa na wysokość stawki ubezpieczenia OC? Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj: Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC?

Porównaj ceny ubezpieczeń

Więcej artykułów i porad

Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w Polsce może być około 80-90 tys. nieubezpieczonych pojazdów – (źródło: http://biznes.onet.pl). Brak OC wynika zazwyczaj z nieznajomości przepisów i błędnego postępowania nowego właściciela przy zakupie auta. Sprawdźmy zatem, z jakimi konsekwencjami się to […]

więcej
Zmiana ubezpieczyciela – jak wypowiedzieć umowę OC?

Zmiana ubezpieczyciela – jak wypowiedzieć umowę OC?

Posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem niemal każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Masz jednak pełen wpływ na to, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz. Jeśli z jakichś przyczyn chcesz wypowiedzieć OC i podpisać umowę z nowym towarzystwem, możesz to zrobić w […]

więcej
Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?

Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?

Kolizje i wypadki samochodowe mogą przytrafić się każdemu. Nawet jeśli jesteś ostrożnym kierowcą i skrupulatnie przestrzegasz wszelkich przepisów prawa drogowego, może się zdarzyć, że osoba jadąca za Tobą za późno naciśnie na hamulec lub straci na chwilę czujność. […]

więcej
Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Istnieją sytuacje, w których zakup pełnej polisy OC po prostu się nie opłaca. Świetnym wyjściem w takim wypadku jest wybór OC krótkoterminowego, które obejmuje pojazd ochroną przez 30 dni. Zobacz, co warto o tym wiedzieć!

więcej