Wpływ współwłasności samochodu na zniżki ubezpieczenia OC

Wpływ współwłasności samochodu na zniżki ubezpieczenia OC

4.5/5 - (Ocen: 24)

Kup OC
Jeśli jesteś młodym kierowcą, z pewnością wiesz, że posiadając współwłaściciela samochodu, zapłacisz mniej za OC. Czy jesteś jednak świadomy wszystkich konsekwencji, jakie niesie za sobą taki proces? Zobacz, z czym się wiąże posiadanie współwłaściciela auta i jak wpisać go do dowodu rejestracyjnego! Powinieneś też dowiedzieć się, czy współwłaściciel nabywa zniżki, gdyż istotnie wpływa to na wysokość składki ubezpieczeniowej.

Współwłaściciel samochodu a OC – jak to działa i na co uważać?

Pojęcie współwłasności zakłada, że przedmiot (czyli np. samochód) należy nie do jednej, lecz do przynajmniej dwóch osób. Wbrew pozorom nie należy jednak rozumieć tego tak, że samochód staje się w połowie własnością jednego, a w połowie drugiego z właścicieli – dokładny stosunek zostaje bowiem określony w umowie. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego nie ma znaczenia to, który ze współwłaścicieli posiada większe prawa do samochodu – wszyscy z nich są traktowani na równi. Jeden pojazd może mieć również więcej niż dwóch współwłaścicieli. Co więcej – może nim zostać nawet osoba bez prawa jazdy. Jest to kluczowe w kontekście odpowiedzi na pytanie, czy współwłaściciel nabywa zniżki na ubezpieczenie. Odpowiedź na to pytanie jest bowiem twierdząca, a w ten sposób można dość łatwo wypracować sobie możliwość wykupienia taniej polisy OC w przyszłości. To pytanie należy jednak połączyć z innym, a mianowicie czy współwłaściciel traci zniżki przy kolizji.

Niezależnie od tego, czy współwłaściciel ma zniżki OC, warto przed zakupem polisy sprawdzić oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Na rynku panuje duża konkurencja, więc dzięki Kioskpolis.pl można łatwo znaleźć polisę ubezpieczeniową nawet o kilkadziesiąt procent tańsza od konkurencji. Dotyczy to nie tylko obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale także Assistance i innych polis, a w tym NNW.

Współwłaściciel samochodu – tańsze OC dla młodych kierowców

Brak zniżek OC – współwłaściciel sposobem na tańsze OC

Młodzi kierowcy są w oczach ubezpieczyciela mniej wiarygodni niż Ci z większym doświadczeniem – stąd też znacznie wyższe stawki za OC, z którymi muszą się zmagać. Okazuje się jednak, że istnieje prosty sposób na tańsze ubezpieczenie OC – współwłaściciel, który posiada już pewne zniżki. W tej sytuacji zniżki doświadczonego kierowcy zostaną wzięte pod uwagę przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Co prawda nie obniżą całkowicie stawki OC, jednak i tak będzie ona o wiele niższa niż w sytuacji, gdy samochód jest własnością tylko jednego, młodego kierowcy.

Sprawdź ceny OC i AC

Czy współwłaściciel nabywa zniżki?

Warto również wspomnieć o tym, że takie rozwiązanie zapewni młodemu kierowcy zniżki przy zakupie OC nie tylko teraz, lecz również w przyszłości. Przez cały ten czas będzie bowiem budować swoją historię ubezpieczeniową, dzięki czemu później, gdy zdecyduje się na posiadanie własnego pojazdu bez współwłaścicieli, będzie już posiadał własne zniżki.

Jak jeszcze można obniżyć cenę OC? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Jak zmniejszyć cenę ubezpieczenia samochodu – 10 sposobów na tańsze OC.

UWAGA!

Dopisując młodego kierowcę jako współwłaściciela swojego pojazdu, musisz liczyć się z tym, że jeśli spowoduje wypadek lub choćby stłuczkę, wpłynie to również na utratę Twoich zniżek OC jako współwłaściciela. Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają jednak na zabezpieczenie swoich zniżek przed taką sytuacją – wystarczy jedynie wykupić opcję za dodatkową opłatą.

Czy współwłaściciel traci zniżki przy kolizji?

Biorąc pod uwagę odpowiedź na pytanie, czy współwłaściciel traci zniżki przy kolizji, można dojść do wniosku, że nie zawsze opłaca się korzystać z tego sposobu na obniżenie składki OC. Trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy to się opłaca, gdyż każdy musi do tego podejść indywidualnie. Tym, co kierowcy i właściciele aut muszą zapamiętać, jest to, że ubezpieczyciele naliczają w ten sposób składki i zniżki, a dopisywanie do współwłasności drugiego właściciela jest powszechną praktyką, która nie budzi wątpliwości u towarzystw ubezpieczeniowych. Można więc śmiało korzystać z tej furtki na obniżenie składki.

Przed zakupem polisy warto jednak sprawdzić ranking ubezpieczeń samochodowych, gdyż zmienia się on co roku, więc przy kupowaniu każdej kolejnej polisy sytuacja na rynku może diametralnie się zmienić. Porównywarka Kioskpolis.pl pozwoli na błyskawiczne sprawdzenie, czy któraś z firm nie ma do zaoferowania lepszej oferty w danej sytuacji.

Zniżki OC jako współwłaściciel

Rejestracja samochodu na dwie osoby – jak to zrobić?

W jaki sposób dopisać kogoś jako współwłaściciela samochodu? Pierwszy krok stanowi podpisanie umowy kupna-sprzedaży lub darowizny pojazdu. Należy w niej jednak określić, jaką jego część zbywasz nowemu współwłaścicielowi. Następnie powinieneś odwiedzić Urząd Skarbowy, wypełnić druk PCC-3 i uiścić należny podatek – o ile jest to konieczne. Na koniec wystarczy tylko odwiedzić Wydział Komunikacji i złożyć wniosek o wpisanie nowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego samochodu. Będą Ci do tego potrzebne:

  • umowa kupna-sprzedaży lub darowizny,

  • dowód rejestracyjny i karta pojazdu,

  • polisa OC,

  • dowody osobiste – Twój i nowego współwłaściciela.

Zastanawiasz się nad tym, co jeszcze wpływa na wysokość stawki ubezpieczenia OC? Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj: Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC?

Jeśli zajdzie taka konieczność, zawsze można wykonać zniesienie współwłasności samochodu, gdyż dopisanie współwłaściciela pojazdu w obrębie rodziny nie wiąże się z obowiązkiem zapłacenia podatku. Dlatego też wszelkie darowizny nie niosą ze sobą skutków związanych z płaceniem dodatkowych danin. Jeśli więc ktoś dopiero się zorientował, czy współwłaściciel nabywa zniżki, zawsze można formalnie przekazać udziały w samochodzie drugiej osobie.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (107)

  • Jurek O
    - -

    Jestem właścicielem jednego samochodu, a drugiego jestem współwłaścicielem razem z synem. Czy gdy syn spowoduje stłuczkę to ja stracę zniżki na oba pojazdy?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Tak, w opisanej sytuacji stłuczka będzie miała wpływ na utratę zniżek wszystkich współwłaścicieli, na wszystkie posiadane przez nich pojazdy. Możesz zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, wykupując ubezpieczenie z dodatkową opcją zabezpieczającą Twoje zniżki.

    • Karolina
      - -

      Czy jeżeli spowodowalam kolizje samochodem, ktorego wlascicielem jest moj tata i posiada również drugi samochod we współwłasności z mama, a utrata zniżki wynosi 20%- to czy zarowno tata jak i mama stracą po 20% ze swoich zniżek?

      • Iwona Sowuska
        - -

        Nie, zniżki zostaną utracone wyłącznie przez współwłaściciela pojazdu (Ojca), którym wyrządzono szkodę. Współwłaściciel drugiego pojazdu (Matka) nie poniesie z tego tytułu konsekwencji.

    • Alina
      - -

      Są dwa samochody. Ja i współwłaściciel, oraz drugi samochód tylko na współwłaściciela. Spowodowana została kolizja na samochód zapisany tylko na współwłaściciela. Czy ja również tracę zniżki ?

      • Przemysław Tryfon
        - -

        W takiej sytuacji Pani nie utraci swoich zniżek, ponieważ kolizja została spowodowana na pojeździe, gdzie nie jest Pani właścicielką.
        Jednak przy odnowieniu polisy lub zakupie nowej polisy na wspólne auto, ze względu na szkodę współwłaściciela składka może ulec zmianie.

    • OC
      - -

      Jestem młodocianym kierowcą czy jeśli zostanę właścicielem a mój brat współwłaścicielem auta który posiada jakieś tam zniżki to czy będę płacił bardzo wysokie OC. Czy może lepiej zrobić tak aby mój brat stał się właścicielem a ja współwłaścicielem

      • Katarzyna Dabrowska
        - -

        Kolejność wpisania własności nie ma znaczenia. Jeśli którykolwiek ze współwłaścicieli jest młodym kierowcą zawszę składki OC beda wyższe ze względu na ocenę ryzyka.

  • jedrek
    - -

    w 2011 kupiono samochód na jednego własciciela,posiada 60% zniżki na OC.Samochód ma bezszkodową historię do chwili obecnej.
    W 2016 r. dopisano współwłasciciela bez zniżek.W 2019 zmarł właściciel.Pytanie,ile zniżki w polise OC na 2020 r.ma dopisany w 2016r.współwłaściciel

    • Grzegorz Majker
      - -

      W tym przypadku śmierć właściciela pojazdu nie ma wpływu na zniżki naliczane dla współwłaściciela. Jeżeli współwłaściciel został dopisany w 2016 roku i nie spowodował od tego czasu kolizji lub wypadków, to w 2020 roku będzie miał naliczone już 4 lata zniżki za bezszkodową jazdę. W przeliczeniu na procenty można przyjąć zniżkę na poziomie około 40%, jednak jest to zależne od wybranego Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

  • Adam
    - -

    Witam,mam takie pytanie czy jeżeli jestem dopisany jako wspolwlasciciel do samochodu oraz to użytkuje,Ale od jest na wlasciciela samochodu,to czy również mi jako wspolwlascicieli naliczana się zniżki za bezszkodowa jazdę?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Jeśli na polisie jest Pan wpisany jako współwłaściciel auta to zniżki za beszkodową jazdę są również naliczane Panu.

  • Ania N
    - -

    Czy jeżeli mam ubezpieczony jeden samochód razem z siostrą, a drugi samochód tylko na siebie, to czy gdy zrobie szkodę na drugim samochodzie to mojej siostrze wpłynie to na utratę zniżek?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Zniżki tracą wszyscy właściciele wpisani w ubezpieczenie pojazdu. Natomiast utrata zniżek dotyczy tylko jeśli zostanie się sprawcą wypadku, a nie poszkodowanym.

  • Kasia
    - -

    Witam, chciałabym kupić samochód jednak nie mam jeszcze prawa jazdy. Mój tata ma spore zniżki i jest właścicielem swojego auta Ale czy ja robiąc z niego wspolwlasciciela i podając go jako kierowcę dopóki nie zrobię prawka to czy jemu mogą zwiększyć się automatycznie składki?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Nie, składka na innych ubezpieczeniach automatycznie nie zostanie zwiększona. Na zwyżkę w takim przypadku miałaby tylko szkoda wyrządzona przez właścicieli pojazdu.

      • TO DLACZEGO W NIEKTÓRYCH TOWARZYSTWACH UBEZPIECZENIOWYCH TA SKŁADKA IDZIE OK 40%
        - -

        JA MAJĄC WSPÓŁWŁAŚCICIELA PEŁNOLETNIĄ CÓRKĘ,MAJĄCĄ PRAWO JAZDY I POSIADAJĄC ZNIŻKI 60% MUSIAŁABYM ZAPŁACIĆ OC OK 2 TYŚ.ZŁ A ROBIĄC OC TYLKO NA SIEBIE SKŁADKA WYNIOSŁA NIESPEŁNA 520 ZŁ-DLACZEGO W TAKIM RAZIE TAK DUŻA RÓŻNICA W OPŁATACH SKORO NALEŻĄ SIĘ ZNIŻKI TAKŻE WSPÓŁWŁAŚCICIELOWI?

        • Iwona Sowuska
          - -

          Współwłaściciel bez jakichkolwiek zniżek, może wpłynąć na to, że ubezpieczenie OC będzie droższe. Wszystko przez to, że młody kierowca będzie miał narzuconą zwyżkę na ubezpieczenie.

    • AnnaC
      - -

      Od lat jestem wspolwlascicielem kilku kolejnych aut w rodzinie, polisy byly zawierane na glownego wlasciciela. Teraz chce posiadac wlasne auto, bez wspolwlasciciela. Czy bede miala znizki na nowym oc? Czy gdybym spowodowala kolizje glowny wlasciciel auta ktorego nadal pozostaje wspolwlascicielem straci znizki?.

      • Iwona Sowuska
        - -

        W każdym Towarzystwie Ubezpieczeniowym zniżki są naliczane w trochę inny sposób. Można jednak przyjąć, że za każdy rok bezszkodowej jazdy, gdy była Pani dopisana w ubezpieczeniu, została naliczona zniżka 10%. W przypadku gdyby spowodowała Pani kolizję autem, którego jest Pani właścicielem – główny właściciel innego auta, gdzie jest Pani współwłaścicielem, nie traci wtedy zniżek. W takim przypadku zniżki zostają wyłącznie potrącone sprawcy kolizji.

      • Ana
        - -

        Witam, czy przy wpisywaniu i zakupie OC ma znaczenie która osoba jest wpisana jako właściciel a która jako współwłaściciel? Jeżeli mąż w dowodzie rejestracyjnym jest współwłaścicielem, a to on ma więcej zniżek , a ja jestem wpisana jako właściciel, to czy automatycznie jest brana pod uwagę zniżka większą (męża) przy wyliczaniu składki? Czy lepiej podać męża jako właściciela?

        • Iwona Sowuska
          - -

          W celu zakupu polisy należy podać dane zgodnie z danymi na dowodzie rejestracyjnym, nawet jeśli to współwłaściciel ma większe zniżki na OC.
          Przy takiej konfiguracji naliczane są tylko zniżki właściciela, a nie współwłaściciela pojazdu.

    • Maja
      - -

      Witam. Czy jeśli ja będę właścicielem pojazdu a rodzic wspolwlascicielem to będę posiadać zniżki na OC?

      • Iwona Sowuska
        - -

        W opisanym przypadku otrzymają Panie bardziej korzystne oferty na ubezpieczenie OC, niż w przypadku gdyby tylko Pani była właścicielem pojazdu.

        • Paulina
          - -

          Jestem na etapie kupna samochodu, świeżo po zdaniu prawa jazdy. I pytanie moje polega na tym jakie są możliwości niższego OC, jak się ma przykładowo współwłaściciela samochodu mojego tatę który ma sporo zniżek i czy przy jakiejś kolizji przykładowo równo że mną tata straci część zniżek na inne samochody?

          • Dominik Baczewski
            - -

            Żeby obniżyć cenę ubezpieczenia najlepiej dopisać do ubezpieczenia doświadczonego kierowcę, wtedy będziemy mieli możliwość skorzystania z jego zniżek. Niestety w przypadku spowodowania kolizji musimy liczyć się z tym, że wszyscy właściciele pojazdu będą mieli potrącone zniżki, co może odbić się w cenie ubezpieczeń na pozostałych pojazdach.

        • Michał
          - -

          Jestem współwłaścicielem pojazdu A, kupuje pojazd B który rejestruje oraz ubezpieczam wyłącznie na siebie. Czy w przypadku kiedy spowoduje wypadek pojazdem B odciągane są zniżki właścicielowi (nie mi) pojazdu A?

          • Iwona Sowuska
            - -

            Nie.

    • Mirek
      - -

      Witam, jestem właścicielem pojazdu i spowodowałem kolizje do samochodu jest dopisany współwłaściciel, w innych polisach współwłaściciel jest tylko współwłaścicielem czy poniesie on utratę zniżek?

      • Katarzyna Dabrowska
        - -

        Dzień dobry, zniżki utracą wszyscy współwłaściciele samochodu, który spowodował kolizję.

  • Marta
    - -

    A co w przypadku gdy współwłaściciel kupowanego pojazdu nie ma prawa jazdy. Ma je właściciel – drugi współwłaściciel pojazdu. Czy zmienia się stawka OC?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Ubezpieczyciele podczas wyliczania składki mogą uwzględniać posiadanie prawa jazdy i jego staż, natomiast nie jest to reguła i zależy wyłącznie od Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

  • Okti
    - -

    Chcę zakupić auto, którego współwłaścicielem będzie osoba, która posiada 60% zniżki na ubezpieczenie. To będzie moje pierwsze auto.
    1.Po jakim czasie osiągnę prawo do 60% zniżki, przy bezszkodowej jeździe.
    2. Czy po roku bezszkodowej jazdy będę miała prawo do jakiejkolwiek zniżki, jeżeli współwłaściciel zrzeknie się prawa do współdzielenia auta? Jeżeli tak to jakiej wysokości.
    3.Czy są inne opcje, by osoba posiadająca 60% zniżki, mogła się nimi podzielić z ze mną ?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Sposób naliczania zniżek jest zależny od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym zostanie wybrane ubezpieczenie. Można do obliczeń przyjąć 10% zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy, gdy jesteśmy dopisani do ubezpieczenia. W tym przypadku po 6 latach powinna Pani osiągnąć maksymalne zniżki. Nie ma innych możliwości, by skorzystać ze zniżek innej osoby. Tylko w przypadku współdzielenia auta może Pani skorzystać z naliczanych zniżek.

  • ...
    - -

    Czy jeżeli w dowodzie jestem pierwszym współwłaścicielem a osoba ze zniżkami drugim to czy w polisie OC możemy zamienić i osoba ze zniżkami wpisana jako pierwszy współwłaściciel a ja jako drugi ?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Na polisie dane powinny być podane zgodne z informacjami z dowodu rejestracyjnego. Korzystając z naszej porównywarki jest możliwość wprowadzenia wszystkich współwłaścicieli, dzięki czemu mogą być uwzględnione wyższe zniżki.

  • Przemo
    - -

    Posiadam współwłasności auta z ojcem, posiadam również dwa inne auta których jestem właścicielem. Z racji tego że rodzice czasowo przebywają za granicą ja opłacam polisy na auto którego jestem współwłaścicielem. Auto użytkują rodzice kiedy są w kraju. Czy gdy ojciec spowoduje stłuczkę autem którego jestem współwłaścicielem stracę również zniżki na autach których jestem właścicielem?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne przypisane są do osoby, a nie pojazdu. W opisanej przez Pana sytuacji niestety straciłby Pan również zniżki na inne pojazdy.

  • Wiki
    - -

    Witam, Jestem współwłaścicielem jednego samochodu i posiadam ochronę zniżek, natomiast mój współwłaściciel ma jeszcze jeden samochód na siebie, ale w innej ubezpieczalni, również z ochroną zniżek,
    Niestety doprowadziłam do kolizji samochodem, gdzie mam współwłaściciela.
    Niebawem będzie ta osoba musiała przedłużyć ubezpieczenie, czy moja szkoda wpłynie na zniżki osoby, która chce przedłużyć ubezpieczenie w drugim samochodzie ?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W opisanym przez Pana przypadku zniżki utraci również współwłaściciel pojazdu, w którym doszło do kolizji, jednak wszystko jest uzależnione od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym posiada Pan ubezpieczenie oraz zakresu ubezpieczenia ochrony zniżek. W tym przypadku najlepiej skontaktować się i wyjaśnić sprawę z Ubezpieczycielem.

  • Aska
    - -

    Mam pytanie co do ubezpieczenia… W kwietniu 2011 moja mama kupiła seata ibize, a 3 miesiące później zrobiła darowiznę samochodu jeszcze na mnie i na moją siostrę, także jest 1 właściciel i 2 współwłaścicieli. Na początku ubezpieczenie było tylko na mamę, później na pewno została dopisana moja siostra, nie możemy jednak dojść czy ja też. Czy w takiej sytuacji, kiedy nie wiemy czy ja też byłam dopisana do OC, to czy i tak ja również miałam zbierane zniżki?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i zweryfikować czyja dane widnieją na polisie. Zniżki byłyby naliczone dla Pani wyłącznie w przypadku, jeżeli Pani dane zostały podane jako współwłaściciela podczas zakupu polisy.

  • Kamila.
    - -

    Jestem właścicielam pojazdu bez żadnych zniżek. Jak dopisze mamę jako współwłaściciela, która ma duże zniżki, to przy ubezpieczeniu zniżka się naliczy i będe miała niższe OC?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Jeśli w dowodzie rejestracyjnym osoba posiadająca zniżki jest wpisana jako współwłaściciel pojazdu to może to pomóc i znacznie obniżyć ceny ubezpieczeń.

  • Kędzierska
    - -

    Witam mój tata jest właścicielem auta ja syn jestem wspolwlascicielem mam pytanie co stanie się w chwili śmierci taty. Nadmieniam ze mama jeszcze 3 siostry . Czy auto przechodzi na mnie i jakie formalności trzeba załatwić pozdrawiam

    • Iwona Sowuska
      - -

      W opisanym przypadku, jeśli nie ma testamentu to współwłasność dzieli się na współmałżonkę oraz dzieci.

  • ELA
    - -

    Gdzie moge znaleźć informacje ile % zniżek w OC strace po jednej szkodzie? ( bo ubezpieczyciele różnie to liczą). Znalazłam takie małe porównanie na rankomacie ale tam nie ma PZU ani Hestii które mnie interesują

    • Iwona Sowuska
      - -

      Najlepiej w takiej sytuacji skontaktować się bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, którym jest Pani zainteresowana. Każdy Ubezpieczyciel ma swoje indywidualne wyliczenia dla tego typu sytuacji, więc trudno jednoznacznie określić jakiej wysokości może być utrata zniżki.

  • Patryk
    - -

    Witam, zamierzam kupić auto, nie posiadam żadnych zniżek oc ponieważ będzie to moje pierwsze auto, zamierzam umowę zawrzeć na siebie, czy jeśli zrobię swojego Tatę jak współwłaściciela, który ma 100% zniżek to też będę płacił mniej za oc niż w przypadku gdybym sam był właścicielem?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Tak jak Pan napisał w przypadku dopisania współwłaściciela pojazdu do ubezpieczenia cześć Towarzystw Ubezpieczeniowych uwzględni zniżki od drugiej osoby i przedstawi znacząco niższą ofertę, niż dla młodego kierowcy.

  • Krystian
    - -

    Gdy żona jest wpisana jako współwłaściciel auta ale polisa ubezpieczeniowa jest tylko na moje nazwisko to w przypadku kolizji jak wygląda sprawa zniżek? W czasie wpisywania do dowodu rejestracyjnego współwłasności z żoną nie byliśmy jeszcze po ślubie a dowodzie rejestracyjnym widnieje jej nazwisko panieńskie. Posiadam jeszcze drugie auto które należy tylko do mnie.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Zniżki zostają zabrane tylko właścicielom, którzy zostali zgłoszeni przy ubezpieczeniu samochodu

  • Krzysztof
    - -

    Witam, od 2011r. mam łącznie w 2 dowodach rejestracyjnych żonę jako współwłaściciela. Nie było żadnych szkód. Niestety, gdy teraz kupiła samochód i zarejestrowała na siebie, okazało się, że ma zaksięgowane tylko 2 lata ubezpieczenia OC i jak mówią, wypadła z ubezpieczenia. C?zy jest jakaś instyytucja, żeby dochodzić swoich praw w tym zakresie?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W tym celu należy skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w którym posiadali Państwo ubezpieczenia dla pojazdów. Można również skontaktować się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, numer telefonu: 22 539 61 00.

  • kacper
    - -

    czy ubezpieczając samochód biorac współwłaściciela musi on mieć prawo jazdy i samochód.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Nie, zgodnie z polskim prawem współwłaściciel pojazdu nie musi posiadać prawa jazdy żeby móc ubezpieczyć samochód.

  • Dominika
    - -

    Mój mąż jest właścicielem auta, a ja współwłaścicielem. W ubiegłym tygodniu się rozwiedlismy. W lutym podpisał mi dokument o darowiźnie auta (ja darowałam jemu), jednak on tego nie zgłosił i nie przerejestrował. Z racji złych relacji tego nie zrobił do tej pory. Czy jeśli spowoduje kolizje albo dostanie mandat, może to wpłynąć na moje konto jako kierowcy?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W przypadku, jeśli auto w dowodzie rejestracyjnym nadal jest na Pani dane może mieć to wpływ w przypadku, gdy były mąż spowoduje kolizję. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy prawnej.

  • Marek
    - -

    Dzień dobry. Ile musi upłynąć lat, bezwypadkowej jazdy, aby zniżki współwłaściciela przeszły permanentnie na mnie i można było wykreślić go z dowodu rejestracyjnego ?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma inny sposób naliczania zniżek, jednak dla uśrednienia można przyjąć naliczenie 10% zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy.

  • Majka
    - -

    Byłam współwłaścicielem auta do 28.08. 2020 po tej dacie powstała szkoda, niestety widnieje jako że niby byłam jeszcze współwłaścicielem. Gdzie to wyjaśnić i komu przedstawić dokumenty potwierdzające ze juz nie byłam współwłaścicielem.

    • Iwona Sowuska
      - -

      W tym celu najlepiej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i przesłać umowę kupna-sprzedaży pojazdu.

  • Sylwia
    - -

    Dzień dobry. Byłam 18 lat współwłaścicielka samochodu kupiłam nowy samochód i okazało się przy ubezpieczeniu że nie mam historii ubezpieczenia i nie mam zniżek. Bardzo się zezloscilam proszę o informację co mogę zrobić. Dwa lata opłacam składki 100,%. Pisałam pisma i z tego co się dowiedziałam tylko rok mi zaliczyli z tych 18lat

    • Dominik Baczewski
      - -

      Niestety w tym przypadku jedyną możliwością jest ponowne wyjaśnienie sprawy z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi lub z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym (UFG).

  • Arek
    - -

    Dzień dobry moje pytanie brzmi czy mogę dopisać do umowy kupna samochodu Syna który ma 13 lat i zgłosić go do polisy OC. I czy wówczas będzie On nabierał zniżek Zwłaszcza że mam pełne zniżki?
    Z góry dziękuję za informację

    • Iwona Sowuska
      - -

      Niestety w takiej sytuacji nie każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe da możliwość dopisania jako współwłaściciela pojazdu osoby poniżej 16 roku życia.

  • Wieslaw
    - -

    Chce kupic samochod i bede wlascicelem i nie mam znizek OC, wspolwlascicel majaca znizki OC cz ja bede mial znizki jako wlascicel.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Jeśli będzie Pan właścicielem pojazdu nie posiadając żadnych wypracowanych zniżek to ceny ubezpieczeń OC będą znacznie wyższe, niż w przypadku, gdy właścicielem pojazdu byłaby osoba, która już posiada zniżki. Rozwiązaniem tej sytuacji może być dopisanie współwłaściciela pojazdu, który posiada już jakieś zniżki.

  • Pawel
    - -

    Witam,
    Moja dziewczyna od 10 lat jest wspolwlascicielem samochodu – widnieje w dowodzie. Nie widnieje jednak na ubezpieczeniu. Aktualnie rozwazamy kupno auta, czy z racji bycia wspolwascicelem pojazdu naliczaly jej sie znizki? Jezeli tak, czy aktualny ubezpieczyciel powinien posiadac informacje na ten temat?
    Pozdrawiam,
    Pawel

    • Iwona Sowuska
      - -

      Jeśli Pana partnerka była współwłaścicielem pojazdu od 10 lat, to oczywiście pozwoliło jej to zgromadzić zniżki, które są zaczytywane z bazy UFG, więc nie trzeba o tym informować nowego Ubezpieczyciela.

      • Pawel
        - -

        Dziekuje bardzo Pani Iwono! Pozdrawiam!

        • Iwona Sowuska
          - -

          Zapraszamy ponownie 🙂

  • Katarzyna
    - -

    Kupuję auto. Nie mam prawa jazdy i zniżek. Czy dopisanie córki , która ma 22 lata i dopiero zdobywa prawo jazdy wpłynie na składkę OC

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji przy zakupie Ubezpieczenia nie będą posiadać Panie żadnych zniżek

      • Jan
        - -

        Witam. Moja żona jako właścicielka samochodu kilka lat temu uzyskała pełne zniżki na ubezpieczenie, lecz 4 lata temu sprzedaliśmy ten samochód, po czym kupiliśmy następny samochód który został zarejestrowany na mnie. Dzięki temu że miałem współwłasność na inny pojazd wraz z bratem, również uzyskałem pełne zniżki. Niestety, rozumiem że zniżki żony przepadają wraz z upływem czasu? Ironicznie, użytkownikiem naszego samochodu jest żona, choć do OC wpisany jestem tylko ja. Jakie byłoby najlepsze rozwiązanie aby wcześniejsze zniżki żony nie przepadły, bądź aby straciła możliwie w najmniejszym stopniu? Czy najlepsze rozwiązanie to wpisanie żony jako współwłaściciela naszego pojazdu? Jeśli tak, to czy ma znaczenie kiedy wpiszemy współwłasność (termin obecnej polisy upływa za miesiąc) i czy należy wpisać zmianę do polisy czy lepiej zostawić na moje nazwisko, ew. zmienić na żonę czy wpisać nas oboje jako użytkowników? Może lepszym rozwiązaniem byłoby przepisanie własności na żonę, gdyż wciąż mam współwłasność z bratem i wciąż miałbym pełne zniżki na wypadek kupna następnego pojazdu.
        Pozdrawiam

        • Iwona Sowuska
          - -

          W przypadku gdy zarówno Pan, jak i Pańska żona użytkuje pojazd najlepiej jak najszybciej wprowadzić małżonkę jako współwłaściciela.
          Przy zakupie polisy, aby zachować i utrzymać zniżki należy wprowadzić dane zgodnie z dowodem rejestracyjnym.

  • Jultal2
    - -

    Syn jest właścicielem samochodu ja jestem współwłaścicielem. W razie kolizji obydwoje tracimy zniżki OC. Czy w takiej sytuacji mąż który jest właścicielem drugiego samochodu, również traci zniżki OC .Nie mamy rozdzielności majątkowej.

    • Iwona Sowuska
      - -

      W przypadku kolizji tracą zniżki tylko osoby, które są właścicielem/współwłaścicielem w którym doszło do kolizji.

  • Dominika
    - -

    Dzień Dobry,
    czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej 13.08.2020 roku, mogę zostać współwłaścicielem auta? Nie było jeszcze planu spłaty, ale zależy mi na zachowaniu zniżek z ubezpieczenia.

    Pozdrawiam

    • Dominik Baczewski
      - -

      Niestety w takiej sytuacji samochód mógłby zostać włączony do masy upadłościowej.

  • Roksana
    - -

    Witam jestem współwłaścicielka samochodu od 3 lata ,a prawo jazdy mam od 11 lat ,wlasciciel ma prawo jazdy od 19lat jakie będę miała zniżki jeśli nowy samochód chciałabym ubezpieczyć tylko na swoją osobę?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Zniżki uzależnione są od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, każdy nalicza je w inny sposób.

  • Ewa Nowak
    - -

    Jestem od dwóch lat współwłaścicielem auta, prawo jazdy teraz dopiero zaczęłam robić ,teraz kupiłam prawie nowe auto i czy jeżeli zarejestruje go znowu na dwie osoby dalej będę miała liczone zniżki.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Tak, natomiast każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe nalicza w inny sposób zniżki.

  • Paweł
    - -

    Witam, jestem wspołwłascielem mojego samochodu. Właścicielem jest mój ojciec, który także jest właścicielem samochodu mojego brata, który spowodował wypadek swoim samochodem. Czy jeśli przepiszę mój samochód jedynie na moją własność to utracę jakieś zniżki?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Zniżki utraci Pana ojciec.

  • Kuba
    - -

    Witam, jeżeli jestem obecnie właścicielem auta i dodam współwłaściciela, który ma większe zniżki to czy ubezpieczenie OC będzie tańsze?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Tak, natomiast sposób liczenia zniżek jest indywidualny w każdym Towarzystwie Ubezpieczeniowym.

  • Mariusz
    - -

    Dzień dobry. Czy jeśli dopiszę syna jako współwłaściciela do mojego samochodu i przez kilka lat nie będzie żadnej szkody to czy on po kilku latach, gdy zarejestruje nowy samochód tylko na siebie to będzie miał już zniżki za bezszkodową jazdę?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Tak.

  • Andrzej M
    - -

    Witam, właścicielem samochodu jest moja żona, a jako współwłaściciel widnieje jej szwagier. Natomiast polisa OC jest tylko na nią. W razie kolizji zniżki traci tylko moja żona czy jej szwagier też?

    • Dominik Baczewski
      - -

      Jeżeli na polisie OC szwagier nie został dopisany jako współwłaściciel pojazdu to w przypadku kolizji zniżki utraci wyłącznie Pana żona.

  • Antek
    - -

    Witam, dość nietypowa sytuacja, posiadam auto zarejestrowane na siebie oraz jestem współwłaścicielem przyczepki. Współwłaściciel mojej przyczepki także posiada pojazd zarejestrowany na siebie. Tamtym pojazdem jego żona wyrządziła szkodę? Czy w tym wypadku ja stracę zniżki?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Zniżki utraci osoba, która wyrządziła szkodę.

  • MArek
    - -

    1) Czy osoba, która spowoduje kolizję, a nie jest właścicielem traci zniżkę na swoje samochody? Czy tylko właściciele?
    2) Czy jeśli w kolizji osoba poszkodowana ma niewielkie uszkodzenia w samochodzie i dobrowolnie rezygnuje z mojego OC (lub zadośćuczynię na miejscu zdarzenia) i nie będzie wypłacona szkoda przez ubezpieczyciela z OC dla poszkodowanego, ale dla mnie z AC, to czy będzie to zapisany w UFG (i właściciele pojazdu). Kto straci zniżkę?

    • Iwona Sowuska
      - -

      1. W razie kolizji zniżki traci właściciel pojazdu
      2. W tym przypadku zniżki na AC traci właściciel pojazdu i ubezpieczenia (taka informacja będzie odnotowana w UFG)

  • Nieznana
    - -

    Dzień dobry. Ostatnio obdarłam czyjeś auto. Policja powiedziała, że będzie to wzięte z OC (naprawa). Czy do współwłaściciela przyjdzie jakieś powiadomienie, że było takie zdarzenie?
    Drugie pytanie to nie jestem właścicielem tego auta. Jest mąż i ojczym od Niego. Czy tylko u męża będzie wyższe PC czy u ojczyma też, jako współwłaściciela samochodu?

    • Dominik Baczewski
      - -

      Dzień dobry, po zgłoszeniu szkody z OC do Towarzystwa Ubezpieczeniowego niestety szkoda może zostać zaraportowana wszystkim współwłaścicielom pojazdu. Tym samym zniżki mogą stracić wszyscy właściciele auta wpisani w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

  • Piotr
    - -

    Jaki jest minimalny udział w aucie (np. w PZU), aby naliczyć zniżki współwłaściciela?

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Zniżki naliczane są indywidualnie w tym celu należałoby skontaktować się bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

  • Paulina
    - -

    Jestem współwłaścicielem samochodu.
    czy w sytuacji gdy właściciel, który innym autem które ma tylko na siebie spowoduje nim szkodę, to czy ja też utrace zniżki?

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Jeżeli Właściciel spowoduje szkodę prowadząc inny pojazd, gdzie nie jest Pani Współwłaścicielką nie utraci Pani swoich zniżek.
      W związku ze szkodą Właściciela, przy odnowieniu polisy lub zakupie polisy w nowym Towarzystwie składka na wspólne auto może być wyższa.

  • Inez
    - -

    Po ilu latach osoba dopisana do mojego ubezpieczenia,osiągnie pełna samodzielność składkową

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Obecnie niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe już nie przyznają tradycyjnych zniżek Bonus/Malus a opierają się indywidualnie na historii ubezpieczenia. W przypadku bezszkodowej jazdy za każdy rok polisowy otrzymuje się zniżkę 10% i maksymalnie można osiągnąć 60% zniżek.

  • Grzesiek
    - -

    Dzień dobry, proszę o informację dla sytuacji, w której:
    – dla pierwszego samochodu – ja jestem właścicielem a moje żona jest jego współwłaścicielem;
    – dla drugiego samochodu – moja żona jest właścicielem a współwłaścicielem córka;
    Czy w przypadku kolizji spowodowanej przed drugi pojazd zniżki zostaną utracone również dla pierwszego pojazdu?

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Dzień dobry, dziękujemy za wiadomość. Jeżeli nastąpi kolizja na drugim pojeździe, szkoda będzie zaraportowana zarówno na Właścicielu (Pana małżonce) jak i na Współwłaścicielu (Pana córce). W takiej sytuacji Pan nie utraci zniżek, natomiast przy ubezpieczeniu pierwszego pojazdu Towarzystwa Ubezpieczeniowe będę uwzględniały szkodę u Pana małżonki co może przełożyć się na wzrost składki.

Więcej artykułów i porad
Czym jest ochrona zniżek OC?

Czym jest ochrona zniżek OC?

Czy grozi Ci utrata zniżek OC po kolizji? Jeżeli nie posiadasz dodatkowej polisy u swojego ubezpieczyciela, prawdopodobnie tak. Przed ryzykiem zabezpieczysz się, korzystając z ochrony zniżek OC. Przeczytaj, czym ona jest, komu się ją oferuje, a także ile […]

więcej
Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Co zrobić z OC samochodu po zakupie? Czy warto je zachować? A może jednak zrezygnować i wykupić w innym towarzystwie? Dowiedz się, co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu i podejmij najlepszą dla Ciebie decyzję. Sprawdź, jaki jest termin […]

więcej
Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Zgodnie z polskim prawem, każdy kierowca musi posiadać ważne OC. Polisa jest przypisana nie tylko do osoby, ale też do pojazdu. Co dzieje się z nią w chwili, gdy samochód zostaje przekazany komuś innemu? Wyjaśniamy, jak przepisać OC […]

więcej
Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?

Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?

Kolizje i wypadki samochodowe mogą przytrafić się każdemu. Nawet jeśli jesteś ostrożnym kierowcą i skrupulatnie przestrzegasz wszelkich przepisów prawa drogowego, może się zdarzyć, że osoba jadąca za Tobą za późno naciśnie na hamulec lub straci na chwilę czujność. […]

więcej